Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Evi  

Wymiatacz

^.^



ImiÄ™: Ewa

Wiek: 38

Do³±czy³a: 06 Wrz 2009

Sk±d: podkarpacie.

   

Wys³any: 2009-09-29, 07:22   

poem sometimes, z tego co się orientuję wg prawa amerykańskiego ta sprawa nie uległa przedawnieniu... to głupota, wiem, ale to ich system. poza tym Polański uciekł bo mógł iść do więzienia na chyba 30 lat za to, a to lekka przesada... :wstyd: teraz to już chyba tylko polityczna sprawa...
_________________
"You may say im a dreamer... But im not the only one..."
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2009-09-29, 08:27   

Dla mnie jest to zwyczajnie kpina.
Zwłaszcza jak ktoś już 'poszkodowana' dopuściła się kłamstwa i otwarcie to przyznaje, zresztą wpierw sprawę umorzono,postawiono inne warunki..a teraz nagle po prawie 31 latach wszystko jest wyciągane na wierzch ?
Oczywiście,że służy to tylko wymierzeniu sprawiedliwości, broń boże nie jest to arena przepychanek między Szwajcarią,a USA...
Możemy dokonywać analizy jego czynu, dysputować na temat jak to ładnie określiły media 'negatywnej oceny moralnej' ,lecz,czy nie wystarczającą karą dla tego człowieka była ciągła ucieczka ? 30-letnia tułaczka, która w końcu stała się jedynie elementem spraw politycznych..
Poręczenie autorytetów powinno umorzyć tą sprawę.
_________________
Drugs&hugs.
 

Grejpfrut  

Pogromca postów

28.08-19.09 - Vuelta



Wiek: 30

Do³±czy³: 07 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-09-29, 22:30   

jestem tego zdania co Kometa,
tak powinien byc ukarany ale 30lat temu
pisza że wyjechał ze stanów, wysłano list gończy ale wielokrotnie był w innych krajach niż Polska które mają podpisaną umowę o ekstradycje i nic !
Po 30 naraz siÄ™ go aresztuje, - nie ma sensu
_________________
http://tomworld.geoblog.p...855/grecja-2006 - Zapraszam
 

Yossarian

Wymiatacz


Do³±czy³: 26 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-09-29, 23:32   

jestem z Romkiem całym sercem :-)
jednak prawda jest taka że ludzie sławni maja lepiej niż inni i na ogół udaje im się wywinąć. to trochę nie fair...
_________________
Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtan
 

Grejpfrut  

Pogromca postów

28.08-19.09 - Vuelta



Wiek: 30

Do³±czy³: 07 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-09-30, 07:36   

Yossarian napisa³/a:

ednak prawda jest taka że ludzie sławni maja lepiej niż inni i na ogół udaje im się wywinąć. to trochę nie fair...


nic z tych rzeczy - każdy jest traktowany na równo, decyzją o przychylnych wyrokach są pieniądze
idzie taki xxx do więzienia na 30dni - wpłaca kaucję i w tym czasie załatwia wszystkie papierki

adnotacja do innego tematu : Pieniądze szczęście dają
_________________
http://tomworld.geoblog.p...855/grecja-2006 - Zapraszam
 

Fretka  

Wymiatacz



Do³±czy³a: 11 Sie 2009

   

Wys³any: 2009-09-30, 12:32   

nie rozumiem kompletnie tego bałaganu, niedośc , że rozgrzebują sprawę z przed 30 lat to jeszcze uparli się, że było to przestępstwo mimo, że ofiara sama mu wybaczyła i zaprzeczyła, że to był gwałt jednocześnie wycofując oskarżenia, bez sensu :-|
 

Taurie  

Mega wymiatacz

Włóczęga



ImiÄ™: Sylwia

Wiek: 34

Do³±czy³a: 26 Maj 2009

   

Wys³any: 2009-09-30, 12:42   

Skoro ona wycofała zarzuty to sprawa nie ma miejsca bytu szczególnie po 30 latach, ale no cóż polityka i takie tam inne głupie zagrania są na porządku dziennym... :->
_________________
I queta ar umë lastaina, ómalóra ná.

"Człowiek w czerni uciekał przez pustynię, a rewolwerowiec podążał w ślad za nim" - S. King
 

poem sometimes  

Pogromca postów


Do³±czy³: 15 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-09-30, 21:09   

Ponoć przekazanie USA Polańskiego ma być jakimś tam prezentem nakłaniającym do nieczepiania się szwajcarskich kont bankowych, które posiadają obywatele Ameryki.
_________________
"wiemy, że Bóg umarł, powiedziano
nam o tym, czytając ciebie nie byłem tego całkiem pewny."
 

Krit  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Maj 2009

Sk±d: Górny ¦l±sk

   

Wys³any: 2009-10-01, 10:48   

Pozwolę sobie przytoczyć pewien artykuł z ciekawego portalu, którego nie będę reklamował. Zgadzam się w 100% ;)

Cytat:

Zatrzymaniem Polańskiego od kilku dni ekscytują się światowe media i opinia publiczna. Jak w wielu sprawach dt. słynnych ludzi głosy są bardzo podzielone. Są i zdecydowani krytycy zachowania Romana Polańskiego jak i bezrefleksyjni zwolennicy. Ja postaram się spokojnie zanalizować sprawę, sygnalizujące pewne niuanse i pokazując niejednoznaczność tej sprawy, co może uciec w natłoku informacji medialnych. W dziesięciu punktach przedstawiłem swoje wątpliwości, które mimo mojej legalistycznej postawy nie pozwalają mi się zgodzić ze zwolennikami ekstradycji i procesu Polańskiego w USA.

Po pierwsze uważam za nieuprawnione sformułowania, że Polański dopuścił się gwałtu na 13 letniej Samancie Gailey. Obcowanie płciowe z małoletnią poniżej pewnego wieku, a gwałt to są dwa różne przestępstwa. Gwałt jest to zmuszenie drugiej osoby do obcowania płciowego lub poddania się innym czynnością seksualnym lub zmuszenie do wykonania takich czynności. Jak wiemy w tej sprawie sama pokrzywdzona przyznała, że seks był za jej przyzwoleniem, a więc do gwałtu nie doszło. Warto wiedzieć, że Gailey pisała wielokrotnie do sądu w Los Angeles, że stosunek odbył się za jej zgodą, a ona Polańskiemu przebaczyła i nie chce by był on ścigany. Z punktu prawnego nie ma to jednak znaczenia, gdyż jest to przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego. Jednak może to rzutować na stopień zawinienia i karę.

Po drugie nie zmienia to oczywiÅ›cie faktu, że doszÅ‚o do przestÄ™pstwa, bo przy tego rodzaju czynów zgoda drugiej osoby nie ma znaczenia. Tyle, że taki czyn kwalifikujemy jako po prostu obcowanie pÅ‚ciowe z osobÄ… poniżej pewnej granicy wieku, a nie jako gwaÅ‚t, co ma oczywiÅ›cie doniosÅ‚e prawnie znaczenie dla oskarżonego. PolaÅ„skiemu postawiono zarzuty odbycia stosunku pÅ‚ciowego z nieletniÄ…, gwaÅ‚tu po podaniu Å›rodków odurzajÄ…cych, deprawacji, czynów lubieżnych i sodomii. Sam PolaÅ„ski przyznaÅ‚ siÄ™ tylko do seksu z Gailey. PolaÅ„ski poszedÅ‚ na ugodÄ™ z AmerykaÅ„skim sÄ™dziÄ… po tym jak przyznaÅ‚ siÄ™ do winy w/s seksu z Gailey. Warunkiem jej miaÅ‚ być 90 dniowy areszt w szpitalu psychiatrycznym. Mówi siÄ™, że sÄ™dzia liczyÅ‚ na to, że lekarze znajdÄ… u PolaÅ„skiego jakieÅ› anomalie psychiczne, co da możliwość stosowania wobec niego dotkliwszych Å›rodków. Jednakże wyszedÅ‚ po 42 dniach, a dokÅ‚adniej zostaÅ‚ zwolniony przez lekarzy, którzy uznali, że PolaÅ„ski jest caÅ‚kowicie zdrowy. MiaÅ‚o to rozzÅ‚oÅ›cić sÄ™dziego prowadzÄ…cego sprawÄ™. SÄ… Å›wiadkowie, którzy sÅ‚yszeli jak sÄ™dzia Laurence Rittenband tak wypowiadaÅ‚ siÄ™ o PolaÅ„skim: "dam popalić temu polskiemu kur***”. Nie dziwne, wiÄ™c, że zwolnienie reżysera z szpitala Rittenband wykorzystuje jako pretekst do zerwania ugody. Wreszcie warto dodać, że w ubiegÅ‚ym roku w Cannes Marina Zenovich zaprezentowaÅ‚a film "Roman PolaÅ„ski: Å›cigany i pożądany". Zenovich dotarÅ‚a do kilkudziesiÄ™ciu Å›wiadków tej sprawy i jednoznacznie udowodniÅ‚a stronniczość nie żyjÄ…cego obecnie Rittenbanda.

Po trzecie w związku z powyższym nie może dziwić, że Polański ucieka z USA. Groziło mu za swój czyn 50 lat. Sędziemu prowadzącemu sprawę nie zależało na obiektywizmie, a na wielkim show. Zresztą to nie jedyny przykład, gdy władze USA gorzej traktują Polaków. Laurence Rittenband był sędzią, który specjalizował się w sprawach z udziałem sławnych ludzi. Jednak zamiast wykonywać swoją pracę, robił przedstawienie. Kpił z powagi urzędu, który reprezentował. Z dokumentu Zenovich dowiemy się, że Rittenband miał wręcz reżyserować swoje rozprawy, umawiając się wcześniej ze stronami w kwestii ich wystąpień. Tego typu proces nie różni się niczym od fingowanych procesów, które były wówczas po drugiej stronie żelaznej kurtyny.

Po czwarte w USA tego typu przestępstwa nie są przedawnianie. W Polsce zabójstwo przedawnia się po 30 latach, czyn którego dopuścił się Polański po 15. USA wg mojej oceny to kraj zbyt policyjny i skrajnie restrykcyjny dla obywateli. Taka postawa w żaden sposób nie wpływa na zmniejszenie się tam przestępczości, a przeciwnie przyczynia się do patologii. W 2006 r. w więzieniach w USA przebywało 2,2 mln. ludzi, dobitnie to pokazuje podejście tamtejszego wymiaru sprawiedliwości do kar. £ącząc to wraz ze postawą sędziego prowadzącego sprawę Polański mógł obawiać się o obiektywizm wyroku. Wreszcie w mojej ocenie nieprzedawnianie przestępstw wzmaga tylko represję wymiaru sprawiedliwości w stosunku do obywateli. Brak instytucji przedawnienia w USA jest wyjątkowo krytykowane przez doktrynę.

Po piÄ…te ówczesna prasa zrobiÅ‚a z PolaÅ„skiego czarny charakter. Przede wszystkim dlatego, że miaÅ‚ wyjÄ…tkowy życiorys – przeżyÅ‚ Holocaust, gang Mansona zabiÅ‚ mu ciężarnÄ… żonÄ™, krÄ™ciÅ‚ horrory, byÅ‚ oskarżany o satanizm etc. Ponadto byÅ‚ Polakiem i zarobiÅ‚ mnóstwo pieniÄ™dzy. Dlatego mediom kara 90 dni aresztu wydaÅ‚a siÄ™ Å›miesznie maÅ‚a, a oliwy do ognia dolaÅ‚o zwolnienie go z niej przez lekarzy wczeÅ›niej. Tak jak wspominaÅ‚em wyżej sÄ™dzia tylko to wykorzystaÅ‚, by jak sÄ…dzÄ™ zaserwować PolaÅ„skiemu wysokÄ… karÄ™ wiÄ™zienia. Dobrze, że dzisiaj AmerykaÅ„skie media sÄ… raczej PolaÅ„skiemu przychylne.

Po szóste zatrzymanie Polańskiego w Szwajcarii budzić musi ogromne wątpliwości. Gdy zaprasza się słynnego reżysera po odbiór nagrody na festiwal filmowy, a następnie zatrzymuje na lotnisku trudno takich wątpliwości nie mieć. Wreszcie Polański ma w Szwajcarii rezydencję, w której wielokrotnie bywał, a mimo to nie został zatrzymany. Zastanawiać także musi inna rzecz. Otóż adwokaci reżysera złożyli wniosek o umorzenie sprawy w związku ze nieprawidłowościami, jakie miały miejsce przed 30 laty. Sędzia Peter Espinoza, oddalił wniosek, ale zapowiedział jednak zbadanie sprawy zarzutów o nieprawidłowości w procesie w 1978 r. Umożliwiało to adwokatom Polańskiego prowadzenie sprawy pod kątem nieprawidłowości prowadzenia sprawy nawet bez obecności samego reżysera. W październiku miały odbyć się pierwsze przesłuchania. Czy to przypadek, ze na krótko przed kluczowymi przesłuchaniami jak pisze New York Times Polańskiego zatrzymano?

Po siódme gorliwość Szwajcarów także jest zastanawiająca. Dziennik "Le Matin" łączy zatrzymanie Polańskiego ze sprawą nazwisk klientów banku UBS podejrzanych o oszustwa podatkowe w Stanach. Nie chciałbym tworzyć wokół tej sprawy teorii spiskowych, ale wątpliwości dt. zatrzymania jednak pozostają.

Po ósme prawo międzynarodowym publiczne zna sytuacje, gdy nie powinno się wydawać zgody na ekstradycję. Można wymienić następujące przesłanki do odmowy ekstradycji: czyn nie jest zagrożony karnie w obydwu krajach (tzw. zasada podwójnej karalności), osobę wydaną można ścigać wyłącznie za przestępstwa, które były podstawą wydania (tzw. zasada specjalności), nie wydaje się także osób, które w państwie pobytu korzystają z prawa azylu. Czyn, o który oskarża się Polańskiego w Szwajcarii przedawnia się po 15 latach. Wg mnie Szwajcarzy mają więc podstawę do odmowy ekstradycji reżysera. Na argument przedawnienia powoływała się prokuratura w Polsce, gdy Amerykanie pytali, czy zechcą zatrzymać reżysera, gdy ten będzie w Polsce.

Po dziewiąte same okoliczności seksu z Gailey są niejednoznaczne. Dla Gailey nie było to pierwszy raz, podobno jej matce strasznie zależało na roli dla córki dlatego nagabywała Polańskiego i chciała by córka przez łóżko trafiła do filmu. Postawa matki, która najpierw chce torować w kontrowersyjny sposób karierę córki, a następnie pozywa słynnego reżysera jest co najmniej niepoważna. Sama Samantha nie wyglądała na 13 lat, więc trudno posądzać Polańskiego o umyślność. Reżyser zaprzeczał, że wiedział o jej wieku. Ówczesna partnerka Nicholsona, Angelica Huston podobnie zeznawała mówiąc, że wygląd i zachowanie Gailey nie przypominało 13 letniej dziewczynki. Seksuolog Zbigniew Lew -Starowicz w wypowiedzi dla TVN24 mówił, że Polański nie jest pedofilem. Pedofilia to pociąg do ciała dziecka, a w tym przypadku był to pociąg do ciała rozwiniętej kobiety. Mówił dalej, że - wielokrotnie spotykał się z przypadkami oskarżonych, którzy byli przekonani, że 14-latka z którą uprawiali seks miała, co najmniej 20 lat. Na koniec dodał, że - według mnie dobrym rozwiązaniem nie jest więzienie dla Polańskiego, ale żeby Polański dał np. jakąś bardzo wysoką kwotę na jakiś ośrodek pomagania niepełnoletnim osobom wykorzystanym seksualnie.

Po dziesiÄ…te jak to fajnie jest siÄ™ czasem poczuć tak samo jak genialny reżyser. Skoro talentem może zaledwie kilkunastu reżyserów na Å›wiecie mu dorównuje to ludzka zazdrość i zawiść chce, by chociaż w inny sposób być z nim równym… Problem polega na tym, że PolaÅ„ski w żaden sposób nie jest traktowany lepiej lub gorzej. Opieka konsularna przysÅ‚uguje każdemu Polakowi, który zostaÅ‚ zatrzymany za granicÄ…. WystÄ…pienie szefa MSZ także nie jest żadnym nadużyciem prawa, bo jest to Å›rodek pozaprawny, a polityczny, wiÄ™c trudno tutaj domagać siÄ™ jakiejÅ› równoÅ›ci. Premier też spotykaÅ‚ siÄ™ z siatkarzami po zwyciÄ™stwie, a nie ma czasu na spotkania z innymi obywatelami, rozumiem, że to też niesprawiedliwie traktowanie? Nie popadajmy w skrajnoÅ›ci przy tego typu postawach.

Konkludując. Wyjściem z sytuacji mogłoby być zaoczne sądzenie Polańskiego, którego reprezentowaliby adwokaci, ale prawo nie dopuszcza takiej procedury. Pozostaje wierzyć, że Szwajcarzy nie zgodzą się na ekstradycję Polańskiego do USA, bo wiary w sprawiedliwy wyrok po 30 latach, czy ułaskawienie nigdy nie miałem. Chciałbym jednak się mylić. Wreszcie, czy jest sens wydawać pieniądze Amerykańskiego podatnika (w obliczu dramatycznych cięć w budżecie więziennictwa) na ściganie po świecie Polańskiego w sytuacji, gdy osoba pokrzywdzona w ogóle nie jest tym zainteresowana, a przeciwnie wnioskowała o umorzenie sprawy?

_________________
#truestory
 

poem sometimes  

Pogromca postów


Do³±czy³: 15 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-10-01, 14:24   

Nic nowego nie jest tu napisane, ale może komuś przyda się takie zebranie wszystkich argumentów w jednym miejscu. Ciekaw jestem, jaki to portal, bo autor artykułu wygląa raczej na zapalonego amatora :-P
_________________
"wiemy, że Bóg umarł, powiedziano
nam o tym, czytając ciebie nie byłem tego całkiem pewny."
 

Aerien  

Wymiatacz

NewBorn



ImiÄ™: Agnieszka

Wiek: 30

Do³±czy³a: 27 Wrz 2009

Sk±d: Waszafa

   

Wys³any: 2009-10-01, 16:20   

Słyszałam o aresztowaniu Polańskiego. Myślę, że to nie ma sensu bo przecież to było 30 lat temu... Wiadomo jak było naprawdę? Dziewczynka teraz ma 43 lata a nie 13 a Polański ma kase. Mogła chcieć wymusić na nim pieniądze za coś czego tak naprawdę mogło nie być.
_________________
Jakubie, zrób mi loda!
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com