Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj się!

Zapomniałeœ hasła?

Przypomnij je

Autor

Wiadomość

Tigranes  

Hiper wymiatacz

Wysłany: 2017-04-19, 16:56   

$karbówka napisał/a:

Blokowiska na Zachodzie są najczęściej zamieszkiwane przez ludzi starszych, obawiających się zmiany lokalu.
Młodsi i lepiej sytuowani finansowo mieszkańcy uciekają, a pozostają emeryci, biedota i przestępcy.
Wielkie osiedla wyludniają się.
Miasto Halle-Nuestadwe wschodnich Niemczech, wybudowane od podstaw w latach sześćdziesiątych specjalnie dla klasy robotniczej, po upadku bloku komunistycznego utraciło jedną-trzecią mieszkańców.
Osiedle Grünauw Lipsku, które planowane na 100 tysięcy mieszkańców, w 2009 roku zasiedlone było jedynie przez ok.45tysięcy, dlatego wyburzono jego sporą część.
Modernizm się po prostu nie sprawdził.

A w Polsce 1/3 narodu mieszka w blokach z wielkiej płyty. Ciekawe, w których jeszcze krajach na świecie (nie licząc byłego ZSRR i ogólnie bloku wschodniego) 1/3 lub większy odsetek narodu mieszka w blokach z wielkiej płyty. I ciekawe, kiedy ta proporcja zacznie się w Polsce i reszcie byłych demoludów radykalnie zmieniać na lepsze.

$karbówka napisał/a:

Nazwałeś je ohydnym, a to właśnie jest koncept Le Corbusiera.

Toteż nie chwaliłem Corbusiera, tylko stwierdziłem, że on chyba nie promował aż tak złych budynków, jakie stawiano w demoludach.

$karbówka napisał/a:

jednak to jest najbardziej dobijające, wyobrażasz sobie Zakopane w 90% z taką zabudową?

Poprad wiele razy widziałem na żywo, i stwierdziłem, że wygląda o wiele gorzej niż Zakopane. Choć nie wiem, czy zimą skażenie powietrza też jest tam tak samo wysokie jak po polskiej stronie Tatr i Podgórza.

$karbówka napisał/a:

zgadnij któż taki w 1925 roku w Paryżu na słynnym pawilonie Novoum promował wielką płyte?

Nie wiem, więc nie będę zgadywać. Kto to był?
Przyznam, że w kwestii historii architektury jestem zielony. I aż się dziwię, że ktoś może aż tak głęboko siedzieć w tym temacie.

$karbówka  

Moderator

Najwyższy Autorytet

Wysłany: 2017-04-27, 22:20   

Tigranes napisał/a:

A w Polsce 1/3 narodu mieszka w blokach z wielkiej płyty. Ciekawe, w których jeszcze krajach na świecie (nie licząc byłego ZSRR i ogólnie bloku wschodniego) 1/3 lub większy odsetek narodu mieszka w blokach z wielkiej płyty.

Może nie koniecznie musi to być wielka płyta, ale kraje gdzie na pewno 1/3 mieszkańców mieszka w blokach czy wieżowcach to Hiszpania, Finlandia, Korea południowa.

Tigranes napisał/a:

I ciekawe, kiedy ta proporcja zacznie się w Polsce i reszcie byłych demoludów radykalnie zmieniać na lepsze.

Kiedy większość zacznie być stać na apartamentowiec lub dom.
Teraz mówią, że mogliśmy dogonić Zachód za 40 lat, ale jak Kaczor rządzi, to wydłuży się to do 100 co najmniej.
Niemniej ja jestem optymista - kraje islamskie jakimi staje się Szwecja, Francja czy Holandia, raczej się zbyt szybko nie będą rozwijać. :oczami:

Tigranes napisał/a:

Toteż nie chwaliłem Corbusiera, tylko stwierdziłem, że on chyba nie promował aż tak złych budynków, jakie stawiano w demoludach.

On promował architektoniczne potwory (choć chwała mu, bo chciał rozwiązać problem braku higieny i przeludnienia, ale nie rozumiał, jak funkcjonuje społeczna patologia) - tylko metraż w nich był większy od komuszych klitek.

Tigranes napisał/a:

Poprad wiele razy widziałem na żywo, i stwierdziłem, że wygląda o wiele gorzej niż Zakopane

Poprad, mówisz... hmm przyznam, że nie widziałem, jak tam jest.
Natomiast te bloki z widokiem na góry pochodzą z miejscowości Vysoke Tatry.

Tigranes napisał/a:

Nie wiem, więc nie będę zgadywać. Kto to był?

No, Corbusier. :-D
Nie on co prawda, wymyślił wielką płytę, ale on ją bardzo promował.

Tigranes napisał/a:

Przyznam, że w kwestii historii architektury jestem zielony. I aż się dziwię, że ktoś może aż tak głęboko siedzieć w tym temacie.

Bez przesady, ja tez się nie znam na tym, ale kiedyś mnie zainteresowało, jak można było wpaść na cos tak ohydnego, jak blok z wielkiej płyty (a już szczególnie "falowiec") i poczytałem to i owo.

Tigranes napisał/a:

dziwię, że ktoś może aż tak głęboko siedzieć w tym temacie.

Może być tez na tyle zboczony, lub być studentem architektury.

Forum młodzieżowe e-Mlodzi.com