Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

MiÄ™towy  

User



Wiek: 26

Do³±czy³: 10 Mar 2015

   

Wys³any: 2015-06-10, 21:52   

Nie miałem wpływu na to, gdzie się rodzę, więc nie mam powodu, żeby być z tego dumnym.
 

Jimmyblack  

Mega wymiatacz


ImiÄ™: Jimmy

Wiek: 28

Do³±czy³: 19 Maj 2015

Sk±d: Dublin

   

Wys³any: 2015-06-11, 07:44   

Chciałbym być móc być dumnym z tego faktu... ale nie jestem. Składa się na to sytuacja polityczna, a głównie polska mentalność. Na ulicy jak się do kogoś uśmiechniesz, to się patrzą jak na wariata, ludzie nie potrafią powiedzieć przepraszam w autobusie, jak chcą przejść.
_________________
Projektowanie gier, pomysły na gry, mój blog
http://projektowanie-gier.pl
Game Based Learning
http://gamebasedlearning.edu.pl/
 

Nihilist

User


Do³±czy³: 11 Cze 2015

   

Wys³any: 2015-06-11, 10:08   

MiÄ™towy napisa³/a:

Nie miałem wpływu na to, gdzie się rodzę, więc nie mam powodu, żeby być z tego dumnym.


Nie wybierałeś też swoich rodziców, więc rozumiem, że nie masz względem ich żadnych pozytywnych uczuć, a ich starania by zapewnić Ci byt i fakt, że dali Ci życie jest nic nie warty, bo przecież mogłeś urodzić się w rodzinie, która bardziej Ci odpowiada. Masz 17 lat, myślałem, że z takiego myślenia wyrasta się jeszcze w głębokim gimnazjum.

Jimmyblack napisa³/a:

Składa się na to sytuacja polityczna


A co ma sytuacja polityczna do dumy z bycia Polakiem? Rozumiem, że prezydent Komorowski skompromitował nasz naród kilkanaście razy w bardzo krótkim czasie(w ogóle jego prezydentura to było pasmo nieszczęść, z jej przejęciem włącznie), rozumiem, że bieda w kraju, nie mamy suwerenności i Polska to właściwie kolonia, ale cytując Wysockiego "Nasz naród jak lawa, z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa, lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi, plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi..."

Jimmyblack napisa³/a:

polska mentalność


To może warto popracować by się zmieniła? Rewolucja kulturalna zaczyna się od jednostek...
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2015-06-11, 14:25   

Nihilist napisa³/a:

Nie wybierałeś też swoich rodziców, więc rozumiem, że nie masz względem ich żadnych pozytywnych uczu



Durnowate porównanie, zupełnie nieadekwatne.
Zasadniczo sympatia oraz duma, to różne pojęcia, zacznijmy od tego. Od wytłumaczenia dwóch pojęć. Jeżeli zapytałbyś, czy jesteś dumny ze swoich rodziców, bardziej pasowałaby. Natomiast Ty piszesz tu o sympatii, bóg wie po jaką właściwie cholerę?
Ponadto rodzice cię wychowują, owszem. Zastanówmy się, co państwo ma do zaoferowania? I czy przy ostatecznym rozrachunku, istotnie przedstawi się nam w pozytywnym świetle (pytanie retoryczne, dla niekumatych).

Nihilist napisa³/a:

myślałem, że z takiego myślenia wyrasta się jeszcze w głębokim GIMNAZJUM.



Phe....

Nihilist napisa³/a:

A co ma sytuacja polityczna do dumy z bycia Polakiem?



Kolejna bzdura.
Może powiesz czemu powinniśmy być dumni? Jeżeli powinniśmy byt dumni, powołując się przy tym na historię, to nieco śmiesznie byłoby dokonać pewnego rozdzielenia. W końcu historia ciągle się tworzy, wobec czego za kilka lat, będzie to dla nas powód do dumy, czy też nie, obecna sytuacja polityczna.
Nie wiem z czego powinniśmy być dumni? Z tego, że urodziliśmy się na takim, a nie innym terenie? Co jest oczywistym nonsensem. Kultura?
A może chodzi tutaj o pewną istotę Polskości, o której nie wiem.

Nihilist napisa³/a:

kulturalna zaczyna siÄ™ od jednostek...



I od racjonalizacji, półgłówku.
_________________
W miękkim futrze kota
 

Nihilist

User


Do³±czy³: 11 Cze 2015

   

Wys³any: 2015-06-11, 14:43   

DeSade napisa³/a:

Zasadniczo sympatia oraz duma, to różne pojęcia, zacznijmy od tego.


Zgoda, ale pod stwierdzenie "nie wybierałem miejsca urodzenia" możemy podciągnąć każde uczucie względem ojczyzny, sympatię, dumę, miłość, ale też niechęć i wstyd. Możliwe, że moje porównanie źle oddało tok myślenia jaki chciałem zaprezentować, ale liczę, że ktoś jednak widzi pewną analogię ojczyzny do rodziców.

DeSade napisa³/a:

Zastanówmy się, co państwo ma do zaoferowania?


Zastanówmy się co my mamy do zaoferowania narodowi.

DeSade napisa³/a:

wobec czego za kilka lat, będzie to dla nas powód do dumy, czy też nie, obecna sytuacja polityczna.


Sugerujesz, że los naszego narodu leży w rękach kilkudziesięciu osób u tzw. steru, czyli klasy politycznej? Jeśli chcemy być dumni z historii, a zakładam, że chcemy, to powinniśmy wziąć losy ojczyzny we własne ręce i dać przykład tym co przyjdą po nas. Nie jestem dumny z całej historii Polski, widzę w niej mnóstwo złych aspektów i cech, które chciałbym z czasem z naszej tożsamości wyplenić. Churchill nie jest dla mnie żadnym autorytetem i mam nadzieję, że dla Ciebie też nie, ale rzucił kiedyś mądre powiedzenie, że historia obejdzie się z nim łagodnie, bo ma zamiar ją napisać.

DeSade napisa³/a:

A może chodzi tutaj o pewną istotę Polskości, o której nie wiem.


Jeśli zadajesz sobie pytanie z czego masz być dumna to zdecydowanie nie wiesz. Bycie Polakiem nadaje tożsamość, możesz stanąć przed lustrem i powiedzieć "jestem Polką", posługujesz się językiem, który ewoluował przez setki lat, żyjesz na terenie, który należy do Ciebie, bo stąd wywodzą się Twoje najdalej sięgające korzenie, tworzysz kulturę na tym co wcześniej osiągnęli Twoi przodkowie i na końcu też dodam to o czym już było, czyli historia, która pokazuje starania(i niestety też porzucanie tych starań w niektórych, beznadziejnych przypadkach) o zachowanie Polskości.

DeSade napisa³/a:

I od racjonalizacji, półgłówku.


Do tego się nawet nie odnoszę, bo zupełnie nie czuję się zmiażdżony Twoimi argumentami.
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2015-06-11, 17:26   

Nihilist napisa³/a:

że dali Ci życie jest nic nie warty



Owszem. Zrobienie sobie dziecka dla własnej przyjemności, lub wręcz z wyrachowaniem żeby mieć opiekuna na starość, albo zwyczajna awaria prezerwatywy w trakcie zabawy, to jeszcze nie jest nic chwalebnego.

Nihilist napisa³/a:

analogię ojczyzny do rodziców.



Jaka może być? Pewnego kontekstu kulturowego który nas kształtuje. Sęk w tym, że ten kontekst jest wersji masowej, nienajlepszy, a człowiek dostatecznie świadomy, może się w pewnym momencie uwolnić i sam kontekst kształtować czy go wyszukiwać.
Ja tam nie jestem wcale dumny z tego, że w XVII wieku wygnano z tego kraju jego najlepszych, jak się później okazało, myślicieli.

Nihilist napisa³/a:

Zastanówmy się co my mamy do zaoferowania narodowi.



Mam wątpliwości co do tego, czy naród jest czymś na tyle spójnym i wartościowym, żeby była potrzeba mu coś oferować. Jak najbardziej jestem za twórczą i odkrywczą kooperacją, ale nie widzę powodu dla którego miałbym dyskryminować jakiegoś Rosjanina, Ukraińca, albo nawet Chińczyka. Jeżeli oni potrafią myśleć na wysokim poziomie, to łatwiej się z nimi dogadam niż z polskim żulem (no, z Chińczykiem może być trudniej bo język jest na tyle inny że narzuca zupełnie inne sposoby myślenia, ale jakby on znał dobrze grecki albo niemiecki, o to już jak najbardziej)

Nihilist napisa³/a:

e chcemy, to powinniśmy wziąć losy ojczyzny we własne ręce



Jak zauważyłeś to zrobił Churchill, a dodam że nawet Hitler.
Jeżeli coś robisz, to jeszcze musisz wiedzieć jak, bo potem jest nieszczęście. Niestety, Sokrates słusznie zauważył, a po nim ostatnio tacy dwaj panowie, http://pl.wikipedia.org/w...rugera-Dunninga , że ludzie którzy się do czegoś nie nadają, nie wiedzą że się do tego nie nadają.

Nihilist napisa³/a:

jestem PolkÄ…



Mogę też powiedzieć, jestem Europejczykiem, jestem człowiekiem.

Nihilist napisa³/a:

posługujesz się językiem, który ewoluował przez setki lat



Język polski jest rzeczywiście dobry, bo przy odpowiednim przygotowaniu, pozwala na bardzo precyzyjne i logiczne wyrażanie myśli. Niestety ma dość ubogie słownictwo- stąd masa zapożyczeń z łaciny i greki, a i tak jest ich za mało żeby był pełny.
Chyba jednak bym wolał mówić w starogrece.

Nihilist napisa³/a:

żyjesz na terenie, który należy do Ciebie,



Do mnie należy tylko ten teren, który jest zapisany jako mój, w księgach wieczystych.
Nawet Rosjanie mogą wejść i nic tego faktu nie zmieni. Natomiast całkiem możliwe że byłyby niższe podatki. (Dwie wojny światowe tego nie zmieniły!)

Nihilist napisa³/a:

tworzysz kulturę na tym co wcześniej osiągnęli Twoi przodkowie



Większość Polaków nie ma pojęcia o kulturze, nawet własnej. Podobnie jak większość społeczeństw jakichkolwiek, na ogół.
Poza tym, nie muszę opierać się na polskiej kulturze, mogę wziąć jakąkolwiek i tak bardzo często się dzieje.
Ja bardzo cenię wartość kultury antycznej, a te internetowe półgłówki od filmików, rapu i hiphopu, ślepo kopiują najgorsze wzorce amerykańsko-afroamerykańskie.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2015-06-11, 19:10   

Nihilist napisa³/a:

Sugerujesz, że los naszego narodu leży w rękach kilkudziesięciu osób u tzw. steru, czyli klasy politycznej?



Tak.
Przypuszczam jednak, że mamy na myśli inne osoby.

Nihilist napisa³/a:

a zakładam, że chcemy, to powinniśmy wziąć losy ojczyzny we własne ręce i dać przykład tym co przyjdą po nas.


Czyli co powinniśmy robić? Wypowiedzieć wojnę w imię absurdalnego poczucia dumy?

Nihilist napisa³/a:

które chciałbym z czasem z naszej tożsamości wyplenić.



To ciekawe dość cele. Czy nie należy ich traktować jednak jako fantasmagorie.

Nihilist napisa³/a:

posługujesz się językiem, który ewoluował przez setki lat,


Cudownie, podobnie inne języki.
Zastanawiam się tylko, o co Ci konkretnie chodzi. Skoro polskich słów mamy zaledwie kilka. :3

Do reszty się nie odniosę, ponieważ zrobił to philosophus, zdaje się, że dość trafnie.
_________________
W miękkim futrze kota
 

Nihilist

User


Do³±czy³: 11 Cze 2015

   

Wys³any: 2015-06-11, 20:16   

philosophus napisa³/a:


Owszem. Zrobienie sobie dziecka dla własnej przyjemności, lub wręcz z wyrachowaniem żeby mieć opiekuna na starość, albo zwyczajna awaria prezerwatywy w trakcie zabawy, to jeszcze nie jest nic chwalebnego.


Jeżeli w tym kierunku ma iść analiza tego przykładu, który podałem to zostawmy go dla dobra tej dyskusji.

philosophus napisa³/a:

Mam wątpliwości co do tego, czy naród jest czymś na tyle spójnym i wartościowym, żeby była potrzeba mu coś oferować.


Jeśli nie jest to z powodu wątpliwości w naród jako wartość i typowo polskiej bierności. Polacy popadają w swego rodzaju błędne koło, nie chcą poprawiać swojej sytuacji i znaczenia w świecie jako narodu, nie chcą czuć jedności i nie utożsamiają się z Polskością, a zapytani dlaczego... odpowiedzą, że naród nie jest na tyle spójny by coś dać z siebie.

philosophus napisa³/a:

ale nie widzę powodu dla którego miałbym dyskryminować jakiegoś Rosjanina, Ukraińca, albo nawet Chińczyka.


Ja też nie, nawet nie wiem do czego odnieść to stwierdzenie w naszej dyskusji.

philosophus napisa³/a:

Jak zauważyłeś to zrobił Churchill, a dodam że nawet Hitler.


Może do nieszczęścia właśnie doprowadziło przesadne uwielbienie i zaufanie wśród jednostek i skłonność wśród ludzi do szukania sobie wodza, który ich poprowadzi gdy staną nad przepaścią? Szkoda tylko, że często tacy przywódcy nad przepaścią robią krok w przód.

philosophus napisa³/a:

Mogę też powiedzieć, jestem Europejczykiem, jestem człowiekiem.


No widzisz, widocznie niektórym to nie wystarcza i chcą utożsamiać się z narodem, w którym się wychowali.

philosophus napisa³/a:

Chyba jednak bym wolał mówić w starogrece.


Twój wybór, masz do tego prawo i tak dalej...

philosophus napisa³/a:

Do mnie należy tylko ten teren, który jest zapisany jako mój, w księgach wieczystych.


Twój w innym znaczeniu, Twój jako cząstki narodu, człowieka, który wyrasta z tej ziemi.

philosophus napisa³/a:

Większość Polaków nie ma pojęcia o kulturze,


Jak już pisałem, mnóstwo negatywnych cech Polaków chciałbym wyplenić.

philosophus napisa³/a:

Poza tym, nie muszę opierać się na polskiej kulturze


No jasne, ale jeśli jesteś Polakiem i zaczniesz tworzyć coś opartego na obcej kulturze to wciąż tworzysz kulturę polską.

philosophus napisa³/a:

ślepo kopiują najgorsze wzorce amerykańsko-afroamerykańskie.


Zagadnienie uwłaczające godności tego forum, na szczęście w czymś się zgadzamy. Mam na myśli to, że nie jest to zjawisko pozytywne.

DeSade napisa³/a:

Tak.


Bzdura :) Los narodu zależy tylko i wyłącznie od narodu i od stopnia jego zorganizowania. Niestety Polacy na chwilę obecną są narodem skrajnie niezorganizowanym.
"Zorganizowany należycie naród jest potęgą, której nic na świecie przeciwstawić się nie zdoła." - Roman Dmowski(czekam na oskarżenia o antysemityzm)

DeSade napisa³/a:

Czy nie należy ich traktować jednak jako fantasmagorie.


Moim zdaniem nie.

DeSade napisa³/a:

Skoro polskich słów mamy zaledwie kilka.


Kilka to zdecydowana przesada.
 

MiÄ™towy  

User



Wiek: 26

Do³±czy³: 10 Mar 2015

   

Wys³any: 2015-06-11, 20:52   

Nihilist napisa³/a:

Nie wybierałeś też swoich rodziców, więc rozumiem, że nie masz względem ich żadnych pozytywnych uczuć


To jest nadinterpretacja z twojej strony, nigdzie nie wspomniałem o swoich rodzicach, więc nie wiem skąd wysnuwasz takie wnioski.

Nihilist napisa³/a:

fakt, że dali Ci życie jest nic nie warty


A to już swoją drogą.
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2015-06-11, 21:55   

Nihilist napisa³/a:

odpowiedzą, że naród nie jest na tyle spójny by coś dać z siebie.



Raczej problemem jest, to że pewne grupy konstruują zbyt wąskie definicje bycia Polakiem.
Co ciekawe, często niespójne i oparte na zupełnie obcych elementach kulturowych.

Nihilist napisa³/a:

Ja też nie, nawet nie wiem do czego odnieść to stwierdzenie w naszej dyskusji.



Do dumy z bycia Polakiem. Dlaczego mam być dumny, że niby jestem lepszy od Rosjanina? A poza tym, do czego ta duma by miała prowadzić? Nie mogę po prostu przejść nad faktem do porządku dziennego?

Nihilist napisa³/a:

Może do nieszczęścia właśnie doprowadziło przesadne uwielbienie i zaufanie wśród jednostek i skłonność wśród ludzi do szukania sobie wodza, który ich poprowadzi gdy staną nad przepaścią? Szkoda tylko, że często tacy przywódcy nad przepaścią robią krok w przód.



Raczej bym stawiał nacisk na to, że ktoś coś chce zrobić, a potem skutki bywają opłakane. Np. Zielona Rewolucja w Indiach POGORSZY£A sytuację, ponieważ w jej wyniku znacznie więcej ludzi żyje w nędzy, więcej kobiet jest gwałconych itd. Naprawę sytuacji trzeba prowadzić przez edukację, a nie przez wprowadzenie technicznego rozwiązania jakiegoś fizycznego problemu.
Trochę inna sprawa z takim Hitlerem, który nie umiał zupełnie ocenić realiów w których żył i wymyślił że jest żydowski spisek który trzeba zwalczać przez mordowanie dzieci.

Nihilist napisa³/a:

No widzisz, widocznie niektórym to nie wystarcza i chcą utożsamiać się z narodem, w którym się wychowali.



Artefakt instynktu plemiennego.

Nihilist napisa³/a:

Twój w innym znaczeniu, Twój jako cząstki narodu, człowieka, który wyrasta z tej ziemi.



Nic mi to nie daje, poza jakimśtam kontekstem kulturowym.

Nihilist napisa³/a:

No jasne, ale jeśli jesteś Polakiem i zaczniesz tworzyć coś opartego na obcej kulturze to wciąż tworzysz kulturę polską.



Tylko dlatego że tak to zdefiniowałeś. Równie dobrze mogę tworzyć europejską albo światową. A już zwłaszcza wtedy, kiedy będę wyłącznie rozwijał obce wzorce.

Nihilist napisa³/a:

"Zorganizowany należycie naród jest potęgą, której nic na świecie przeciwstawić się nie zdoła." - Roman Dmowski



A co z innymi zorganizowanymi narodami? :-D

Nihilist napisa³/a:

Kilka to zdecydowana przesada.



Tak z 1/3 ma rodowód słowański.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2015-06-11, 21:58   

Bycie polakiem to również brzemię pogardy, które trzeba dźwignąć. Mój przyszły teść(Irakijczyk) mówi:
-Widziałem u nas w TV, że macie nowego prezydenta
-Owszem - odpowiadam.
-Tak, wszyscy mają jakiś dorobek polityczny a on jest znany z tego, że rozdaje kawę na ulicy.

Nawet bliski wschód z nas drze łacha.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

Nihilist

User


Do³±czy³: 11 Cze 2015

   

Wys³any: 2015-06-11, 22:24   

MiÄ™towy napisa³/a:

To jest nadinterpretacja z twojej strony


TrochÄ™ owszem jest.

MiÄ™towy napisa³/a:

A to już swoją drogą.


No to rozmowę z Panem już skończyłem.

philosophus napisa³/a:

Raczej problemem jest, to że pewne grupy konstruują zbyt wąskie definicje bycia Polakiem.


To też smutny fakt i tendencja w naszym narodzie. A przecież to takie proste być Polakiem.

philosophus napisa³/a:

że niby jestem lepszy od Rosjanina


Rosjanin też Słowianin więc bliska rodzina. A tak poważnie to nie doszukuj się szowinizmu w poczuciu tożsamości.

philosophus napisa³/a:

Naprawę sytuacji trzeba prowadzić przez edukację, a nie przez wprowadzenie technicznego rozwiązania jakiegoś fizycznego problemu.


Pełna zgoda. A Hitler problemu żydowskiego wcale nie wymyślił, aż takim numerantem nie był.

philosophus napisa³/a:

Artefakt instynktu plemiennego.


Widzisz w tym coś złego?

philosophus napisa³/a:

jakimśtam kontekstem kulturowym.


Który de fakto definiuje Twoją tożsamość narodową, którą zdajesz się odrzucać, ale to jest Twój indywidualny wybór.

philosophus napisa³/a:

Równie dobrze mogę tworzyć europejską albo światową.


Tylko, że ludzie na świecie są inni i nie rozumiem dlaczego chcesz zrównać ich do poziomu jednej kultury.

philosophus napisa³/a:

A co z innymi zorganizowanymi narodami?


Przyjaźń, zdrowa konkurencja, radość z posiadania własnej kultury i możliwości oglądania jak rozwija się kultura u innych narodów, pewnie chcesz żebym napisał coś o eksterminacji niepolaków :hyhy: Nic z tego.

philosophus napisa³/a:

Tak z 1/3 ma rodowód słowański.


1/3 to niby jest to kilka? A swoją drogą jest to fakt, nad którym ubolewam, ale trzeba się z tym pogodzić.

Straho napisa³/a:

Nawet bliski wschód z nas drze łacha.


I dla niektórych będzie to motywacja do pracy nad własnym narodem, a dla innych argument dlaczego ich globalistyczne podejście jest idealnym na dzisiejsze czasy, a nacjonalizm to relikt, który dzisiaj jedynie dogorywa w środowiskach kibolskich :wstyd:
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2015-06-12, 13:25   

Straho napisa³/a:

Nawet bliski wschód z nas drze łacha.



Co z tego że drze łacha?
To charakterystyczne dla każdego głupka, że się nabija z tego czego nie rozumie.
Choć w tym konkretnym przypadku to miał trochę racji, ale równie dobrze można się nabijać z tego że (prawdopodobnie) wierzy w taki jeden stek bzdur z takiej jednej książki.

Nihilist napisa³/a:

Widzisz w tym coś złego?



Nie. To po prostu mało istotne.

Nihilist napisa³/a:

A Hitler problemu żydowskiego wcale nie wymyślił, aż takim numerantem nie był.



Dał sobie wcisnąć kompletne brednie i przeprowadził jeszcze głupszy sposób rozwiązania problemu.

Nihilist napisa³/a:

Który de fakto definiuje Twoją tożsamość narodową, którą zdajesz się odrzucać, ale to jest Twój indywidualny wybór.



Nie odrzucam. Tego się nie da tak do końca odrzucić bez ogromnej pracy nad przyswojeniem innej kultury i wyrugowaniem swojej. W pewnych okolicznościach, mogę nawet chętnie korzystać z pewnego narodowego dorobku, jeżeli jest on na tyle wartościowy i użyteczny, że nie ma sensu go zastępować. Taki Chopin np. to efekt połączenia europejskiej teorii i techniki kompozytorskiej, wyedukowany na dziełach zachodnich, połączony często z formą typowo polską. Stylizowane Polonezy i Mazurki, efekt doskonały.

Nihilist napisa³/a:

Tylko, że ludzie na świecie są inni i nie rozumiem dlaczego chcesz zrównać ich do poziomu jednej kultury.



Nie o to chodzi. Chodziło mi o to, że ty nazwałeś powielanie obcych wzorców, tworzeniem polskiej kultury.
Jeżeli Chopin brał dorobek zachodni i łączył z polskim, to tworzył polską kulturę i europejską również, zwłaszcza ze względu na prominentność jego dzieł.

Jeżeli jakiś kretyn kopiuje, dajmy na to, gangsta rap, to zdecydowanie właściwszym określeniem byłoby powiedzieć że to jest infekcja kulturowa.
I pejoratywny wydźwięk jest tutaj uzasadniony, bo trudno o coś bardziej prymitywnego czy wulgarnego.

Nihilist napisa³/a:

Przyjaźń, zdrowa konkurencja, radość z posiadania własnej kultury i możliwości oglądania jak rozwija się kultura u innych narodów, pewnie chcesz żebym napisał coś o eksterminacji niepolaków



Chodziło mi raczej o to, że Dmowski uprawiał nielogiczne ale efektowne gadki. Czysta demagogia.

:znudzony:

Nihilist napisa³/a:

nacjonalizm



Nacjonalizm miałby sens w zupełnie wrogim świecie. W obecnych warunkach to zbędna kategoryzacja. Słusznie zauważyłeś że trzeba nad sobą pracować, natomiast nie widzę sensu dopisywania do tego jakiejś narodowej ideologii. Jest wiele uniwersalnych powodów żeby to robić. Motywacja narodowa to forma podbijania własnego ego, jaki to ja jestem zaje****, nie mając po temu wyjątkowych podstaw.

Nihilist napisa³/a:

1/3 to niby jest to kilka? A swoją drogą jest to fakt, nad którym ubolewam, ale trzeba się z tym pogodzić.



To taki strzał z mojej strony, nie badałem tego ani nie prowadziłem żadnych prac. Jedynie jak się uczyłem łaciny i greki, trochę używałem zwłaszcza tego drugiego języka przez jakiś czas, to na oko tyle mi wychodziło, ale zupełnie nie mam wykształcenia filologicznego, więc mogłem sporo przeoczyć.

Tak ogólnie o polskim języku, na ile jestem w stanie to ocenić na podstawie kilku opracowań na ten temat, wspaniałe jest to, że potrafi być bardzo precyzyjny i zarazem świetnie się nadaje do wyrażania stosunku emocjonalnego, ze względu na zdrobnienia. Generalnie języki indoeuropejskie dobrze się sprawdzają w takim precyzyjnym, logicznym rozumowaniu. (z chińskim np. podobno są kłopoty. W każdym razie symptomatyczne jest, że w starożytnych Chinach zupełnie nie rozwinęła się logika, a sąsiednie Indie miały bardzo duże osiągnięcia na tym polu. Z moich nikłych doświadczeń, szokujący jest brak czasów w j.chińskim).
Natomiast wadą polskiego jest ubogi słownik, w porównaniu do języków starożytnych. Poza tym, gramatyka w moim odczuciu nadmiernie się uprościła. Osobiście np. używam czasu zaprzeszłego który w polskim wyszedł z użycia, bo łatwiej jest powiedzieć "byłem zrobiłem" niż robić taką niezgrabną konstrukcję opisową "ale wcześniej" albo "jeszcze zanim zrobiłem to, to zrobiłem tamto".
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2015-06-12, 13:48   

philosophus napisa³/a:

To charakterystyczne dla każdego głupka, że się nabija z tego czego nie rozumie.


Czyli również jestem głupkiem bo też drę łacha z obecnej sytuacji w kraju.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2015-06-12, 14:23   

philosophus napisa³/a:

To charakterystyczne dla każdego głupka, że się nabija z tego czego nie rozumie.



Straho napisa³/a:

Czyli również jestem głupkiem bo też drę łacha z obecnej sytuacji w kraju.



W tym kontekście, to tak jakbyś powiedział, że każde zwierzę jest krową, bo każda krowa jest zwierzęciem.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com