Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

DagmaraTr

User


Do³±czy³: 25 Wrz 2015

   

Wys³any: 2015-09-25, 15:16   Czarna Samica Kruka - opÄ™tanie czy schizofrenia?

Witam,
jestem nowa na tym forum a korzystając z okazji chciałabym zasięgnąć Waszych opinii.
Otóż, kilka dni temu skończyłam czytać książkę "Czarna Samica Kruka: Lot Nad Krawędzią ¦wiadomości".
Książka jest bardzo pasjonująca (polecam szczególnie miłośnikom thrillerów psychologicznych), i po jej przeczytaniu bardzo ciekawi mnie jedna rzecz.
Jak myślicie, czy to co nazywamy opętaniem możemy rozpatrywać tylko w kategorii wiary w takie rzeczy, czy też jakiejś choroby psychicznej?
Autor to jakoś tak niesamowicie przedstawił, że te pytanie chodzi za mną już od jakiegoś czasu.
Pozdrawiam,
Dagmara.
 

Hella  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 03 Sie 2014

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2015-09-25, 16:20   

Ja bym to rozdzielała. Opętanie to jedno, a choroba psychiczna to drugie. Osobę chorą psychicznie można leczyć farmakologicznie, wielu chorych np. na schizofrenię dzięki lekom funkcjonuje zupełnie normalnie. Znam przypadki osób chorych i nigdy w życiu nie powiedziałabym, że są opętane. Natomiast na opętanie nie ma lekarstwa, w dodatku osoba opętana potrafi robić rzeczy, których osoba chora psychicznie nie jest w stanie dokonać - np. ma nadludzką siłę czy mówi nieznanymi jej, lecz istniejącymi, językami.
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2015-09-25, 16:50   

Hella napisa³/a:

, których osoba chora psychicznie nie jest w stanie dokonać - np. ma nadludzką siłę



Musisz się dokształcić nt. chorób psychicznych. Schizofrenicy właśnie są tak silni, że wydają się być nadludzko silni.

Hella napisa³/a:

nieznanymi jej, lecz istniejącymi, językami.



Czy istnieje jakiekolwiek rzetelne źródło dokumentujące, że ktoś bez wątpienia nie znający danego języka mówi pełnymi zdaniami i najlepiej coś odnoszącego się do sytuacji? Pojedyncze słowa każdy może wybełkotać, bo każdy cośtam kiedyś słyszał, w wyniku zaburzenia może sobie to przypomnieć (kto wie czy nie całe zdania, skoro przeciętny człowiek zapamiętuje słowa i melodie piosenek, a pianista potrafi zapamiętać godzinny koncert), albo wybełkota coś, co w jakimś języku przypomina któreś z jego słów.
Można śmiało założyć że nie udało się dotąd udowodnić że opętanie jest czymś innym niż chorobą psychiczną, oszustwem albo efektem działania jakichś psychotropów, inaczej byłyby poważne opracowania na ten temat.

Hella napisa³/a:

Osobę chorą psychicznie można leczyć farmakologicznie



A "opętanych" na pewno nie można? Różnego rodzaju oddziaływania na psychikę pacjenta, poprzez wywołanie szoku np. były w przeszłości stosowane do leczenia chorób psychicznych i okresowo przynosił dobry skutek. Dla człowieka wierzącego akt egzorcyzmu też mógłby coś takiego zdziałać.

A poza tym, jak słusznie zauważył Sam Harris: "Jeżeli jesz kawałek chleba i mówisz że to ciało Elvisa Presleya, to jesteś chory psychicznie. Jeżeli jesz kawałek pszennego placka i mówisz że to ciało Jezusa Chrystusa, to jesteś tylko katolikiem."
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

Hella  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 03 Sie 2014

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2015-09-25, 17:51   

philosophus napisa³/a:

Hella napisa³/a:

, których osoba chora psychicznie nie jest w stanie dokonać - np. ma nadludzką siłę



Musisz się dokształcić nt. chorób psychicznych. Schizofrenicy właśnie są tak silni, że wydają się być nadludzko silni.



Aby na pewno wszyscy? Nie zauważyłam tego jakoś. Nie wyobrażam sobie chorego 80-latka, który podnosi ciężary jak Pudzian. Ani drobnej 15-latki, która robiłaby to samo.

philosophus napisa³/a:


Hella napisa³/a:

nieznanymi jej, lecz istniejącymi, językami.



Czy istnieje jakiekolwiek rzetelne źródło dokumentujące, że ktoś bez wątpienia nie znający danego języka mówi pełnymi zdaniami i najlepiej coś odnoszącego się do sytuacji? Pojedyncze słowa każdy może wybełkotać, bo każdy cośtam kiedyś słyszał, w wyniku zaburzenia może sobie to przypomnieć (kto wie czy nie całe zdania, skoro przeciętny człowiek zapamiętuje słowa i melodie piosenek, a pianista potrafi zapamiętać godzinny koncert), albo wybełkota coś, co w jakimś języku przypomina któreś z jego słów.
Można śmiało założyć że nie udało się dotąd udowodnić że opętanie jest czymś innym niż chorobą psychiczną, oszustwem albo efektem działania jakichś psychotropów, inaczej byłyby poważne opracowania na ten temat.



Były takie przypadki. Czy to rzetelne źródła - tego nie wiem.
Założyłam, że istnieje opętanie w takiej formie w jakiej przedstawia je kościół katolicki. Nie można postawić znaku równości pomiędzy opętaniem a schizofrenią, już nie przesadzajmy.

philosophus napisa³/a:

A "opętanych" na pewno nie można? Różnego rodzaju oddziaływania na psychikę pacjenta, poprzez wywołanie szoku np. były w przeszłości stosowane do leczenia chorób psychicznych i okresowo przynosił dobry skutek. Dla człowieka wierzącego akt egzorcyzmu też mógłby coś takiego zdziałać.



Można, pytanie z jakim efektem. Bo jeśli to jest rzeczywiście opętanie (tak, znów zakładam, że opętanie istnieje w formie opisywanej przez kościół), to na to nie ma leków. A jeśli jest to choroba psychiczna mająca objawy 'opętania', wówczas leki powinny zadziałać.
Myślisz, że jak potraktujesz schizofrenika egzorcyzmami to go uleczysz? Ciekawe. Myślę, że wówczas chorzy nie chodziliby do psychiatrów, a do księży.
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2015-09-25, 18:21   

Hella napisa³/a:

Aby na pewno wszyscy? Nie zauważyłam tego jakoś. Nie wyobrażam sobie chorego 80-latka, który podnosi ciężary jak Pudzian. Ani drobnej 15-latki, która robiłaby to samo.



Czy udokumentowano przypadek, aby opętany 80 latek nosił ciężary jak Pudzian?
Oczywiście że schizofrenik nie jest nadludzko silny w dosłownym sensie, ma zaburzone odczuwanie bólu i zmęczenia, więc póki organizm to wytrzymuje, wydaje się mieć ogromną siłę.

Pianista który przeszedł 20 lat intensywnego treningu, z punktu widzenia zwykłych ludzi ma nadludzką pamięć, szybkość i precyzję, czy to znaczy że podpisał cyrograf?

Hella napisa³/a:

Nie można postawić znaku równości pomiędzy opętaniem a schizofrenią, już nie przesadzajmy.



Gdzie stwierdziłem że opętanie jest równoznacznie ze schizofrenią? Jak chcesz rozwiązywać swoje życiowe problemy, skoro odnosisz się do rzeczy które nie miały miejsca?
Nie twierdziłem że opętanie jest równoznaczne ze schizofrenią, stwierdziłem tylko że "Schizofrenicy właśnie są tak silni, że wydają się być nadludzko silni. " tak samo jak Ty, posłużyłem się tylko przykładem.

Natomiast zdecydowanie jestem skłonny domniemywać że wszystkie przypadki opętań to jakieś zaburzenia psychiczne lub oszustwa lub efekt działania jakichś toksyn.

Hella napisa³/a:

Można, pytanie z jakim efektem. Bo jeśli to jest rzeczywiście opętanie (tak, znów zakładam, że opętanie istnieje w formie opisywanej przez kościół), to na to nie ma leków.



Jasne. Nie wyleczymy żyrandolofobii lekami na katar. Niemniej, jeżeli by ktoś się bał żyrandoli, to ja bym przed wymyśleniem nowego zaburzenia, sprawdził czy nie chodzi o pająka który siedzi na żyrandolu.

Hella napisa³/a:

A jeśli jest to choroba psychiczna mająca objawy 'opętania', wówczas leki powinny zadziałać.



To jest właśnie sprawa która może prowadzić do nieporozumień. Chorób psychicznych często nie da się leczyć, można tylko przyćpać. Po drugie, leczenie jest generalnie trudne, często okazuje się że leki działają z dużym opóźnieniem albo że w danym przypadku działa dopiero któryś z rzędu lek.

Hella napisa³/a:

Myślisz, że jak potraktujesz schizofrenika egzorcyzmami to go uleczysz?



Nie. Niemniej, nie pamiętam który już król francuski został na dwa tygodnie wyleczony z "obłędu" gdy dworzanie nastraszyli go, przebierając się za diabły.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

metalmummy  

Junior Admin

MATKA



ImiÄ™: Karolina Magdalena

Wiek: 32

Do³±czy³a: 28 Gru 2010

   

Wys³any: 2015-09-25, 19:20   

Zawsze budziło to we mnie kontrowersje. Ogólnie to nie rozmawiam na takie tematy bo później się boję i śnią mi się egzorcyzmy.
Ostatnio czytałam artykuł, o młodej kobiecie, która widziała przed oczami non stop czyjąś twarz.
Rodzina zabrała ją do księdza, gdyż stwierdziła, że to szatan ale egzorcyzmy nie przyniosły skutku.
Kiedy wrócili do domu, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i wydłubali jej oczy, na żywca.
Musieli po pewnym czasie wezwać pomoc, przez wzgląd na silny krwotok, jaki stworzyli.
Po pobycie w szpitalu okazało się, że kobieta jest schizofreniczką.

Choroby psychiczne są podstępne i naprawdę straszne. Takie rzeczy robią z mózgu, że w głowie się nie mieści.
_________________
przestrzegaj regulaminu młody człowieku.
 

Hella  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 03 Sie 2014

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2015-09-25, 20:48   

philosophus napisa³/a:

Gdzie stwierdziłem że opętanie jest równoznacznie ze schizofrenią? Jak chcesz rozwiązywać swoje życiowe problemy, skoro odnosisz się do rzeczy które nie miały miejsca?
Nie twierdziłem że opętanie jest równoznaczne ze schizofrenią, stwierdziłem tylko że "Schizofrenicy właśnie są tak silni, że wydają się być nadludzko silni. " tak samo jak Ty, posłużyłem się tylko przykładem.



W porządku, nie zrozumieliśmy się. Jednak autorka wątku postawiła znak równości pomiędzy chorobą psychiczną a opętaniem i usiłowałam udowodnić, że osoby z jakąś chorobą psychiczną nie można nazwać opętaną.

philosophus napisa³/a:

To jest właśnie sprawa która może prowadzić do nieporozumień. Chorób psychicznych często nie da się leczyć, można tylko przyćpać. Po drugie, leczenie jest generalnie trudne, często okazuje się że leki działają z dużym opóźnieniem albo że w danym przypadku działa dopiero któryś z rzędu lek.



To akurat jest niestety prawda... Aczkolwiek są osoby, które z tego wychodzą.
 

Jimmyblack  

Mega wymiatacz


ImiÄ™: Jimmy

Wiek: 28

Do³±czy³: 19 Maj 2015

Sk±d: Dublin

   

Wys³any: 2015-09-26, 10:26   

Opętanie jest chorobą psychiczną. Tak odpowiedziałbym na pytanie autorki tematu.
_________________
Projektowanie gier, pomysły na gry, mój blog
http://projektowanie-gier.pl
Game Based Learning
http://gamebasedlearning.edu.pl/
 

DunaRosa

User


Do³±czy³: 29 Pa¼ 2015

   

Wys³any: 2015-10-29, 22:02   

Temat ciekawy. PoszperaÅ‚am trochÄ™ ( co prawda tylko w necie ) w poszukiwaniu przypadków, których ani nauka ani koÅ›ciół nie sÄ… w stanie w 100% wyjaÅ›nić. TrafiÅ‚am na przypadek Annelise Michel (dość sÅ‚ynny, jak siÄ™ okazuje. Na podstawie tego opÄ™tania czy też choroby, powstaÅ‚ film "Egzorcyzmy Emilly Rose). Ten przypadek jest bardzo przerażajÄ…cy. Lekarze nie byli w stanie postawić diagnozy i stwierdzić, co wÅ‚aÅ›ciwie tej dziewczynie jest a po odprawieniu egzorcyzmów Annelise zmarÅ‚a. OpÄ™tanie czy choroba? OsobiÅ›cie skÅ‚aniam siÄ™☠chyba jednak ku temu, że jest to coÅ›, czego nauka jeszcze nie potrafi wyjaÅ›nić ... chociaż kto wie? Co sÄ…dzicie?
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2015-10-30, 15:26   

DunaRosa napisa³/a:

Co sÄ…dzicie?



Przygotowujesz grunt pod spam.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2015-10-30, 16:10   

philosophus, bo to jest spam, wkleiłem w google sam tytuł tematu i to samo wyskoczyło mi na wielu forach. Nawet treści nie chciało się jej zmienić ;d
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2015-10-30, 16:52   

Nawet nie trzeba w Googla wpisywać, jest kilka rzeczy które zdradzają tych debili.
Jeżeli tego nie robią automaty, to jakieś kompletne ćwoki.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2015-10-30, 16:52   

philosophus napisa³/a:

Niemniej, nie pamiętam który już król francuski został na dwa tygodnie wyleczony z "obłędu" gdy dworzanie nastraszyli go, przebierając się za diabły.


Karol VI Szalony - niemniej to legenda. :-D
 

krul umiÅ‚owany  

Hiper wymiatacz



Imię: Rafał

Wiek: 32

Do³±czy³: 22 Lut 2014

   

Wys³any: 2016-10-30, 22:55   

Hella napisa³/a:

Ja bym to rozdzielała. Opętanie to jedno, a choroba psychiczna to drugie. Osobę chorą psychicznie można leczyć farmakologicznie, wielu chorych np. na schizofrenię dzięki lekom funkcjonuje zupełnie normalnie. Znam przypadki osób chorych i nigdy w życiu nie powiedziałabym, że są opętane. Natomiast na opętanie nie ma lekarstwa, w dodatku osoba opętana potrafi robić rzeczy, których osoba chora psychicznie nie jest w stanie dokonać - np. ma nadludzką siłę czy mówi nieznanymi jej, lecz istniejącymi, językami.



Nie jesteś trochę pierd.olnięta?
pozdrawiam
_________________
"Chooy w dupe wszystkim modom i adminom"
~Steve Jobs

"Każdy powinien radzić sobie z problemami na tyle na ile potrafi. Mi w dzieciństwie stary wchodził do wanny, a po forach nie płakałem."
~$karbówka
 

Abotage

Stały User


Do³±czy³: 13 Wrz 2016

   

Wys³any: 2016-11-05, 19:59   

Polecam oglądnąć:

https://www.youtube.com/watch?v=S8IvOSF9cNo
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com