Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Egzekutor  

Stały User

Egzekutor


ImiÄ™: Piotr

Wiek: 25

Do³±czy³: 11 Maj 2016

   

Wys³any: 2016-05-17, 21:52   Czy książki wpÅ‚ywajÄ… na życie?

Postanowiłem podzielić się wrażeniami po przeczytaniu książki. Przejrzałem lubimy czytać i wybrałem dwie: Świt robotów (dopiero się ukaże) i Wielkie marzenie o uczłowieczeniu chleba razowego (kupiłem). Chyba najbardziej oryginalna książka jaką czytałem. Albumowe wydanie ale treść o życiu, przemijaniu, miłości, pieniądzach. (tylko czekałem kilka dni bo sprzedają tylko przez Allegro i swój sklep internetowy- małe wydawnictwo).
_________________
K2 Egzekutor
 

Sonmi  

Hiper wymiatacz

Pov


Wiek: 29

Do³±czy³a: 30 Lip 2015

   

Wys³any: 2016-05-17, 22:40   

Pytanie w tytule aktualne czy to tylko myk żeby ktokolwiek tu zajrzał?
 

Egzekutor  

Stały User

Egzekutor


ImiÄ™: Piotr

Wiek: 25

Do³±czy³: 11 Maj 2016

   

Wys³any: 2016-05-17, 23:03   Czy książki wpÅ‚ywajÄ… na życie?

Pytanie aktualne. W jednym z filmów był tekst "W życiu przeczytałem dwie książki, które wpłynęły na moje życie. Jedna z nich to Ojciec Chrzestny ..." :-) . Generalnie książki kojarzą mi się z teoretyzowaniem a rzeczywistość i tak ma swoje prawa.
_________________
K2 Egzekutor
 

Bezwet

Stały User



Wiek: 28

Do³±czy³: 10 Lis 2015

   

Wys³any: 2016-05-18, 10:31   

Na pewno mogą wpłynąć na erudycję, zwiększyć zasób słownictwa czy pomóc rozbudzić wyobraźnie. Co za tym idzie w ten sposób z pewnością wpływają na życie. Aczkolwiek czy zmieniają je tak jak jak bohatera, którego wspominasz? Myślę, że i tak i nie. Wydaję mi się, że zależy to od czytelnika. Ktoś może poczuć się zainspirowany książką czy nawet przejąc spojrzenia na świat, które przedstawił autor, a ktoś inny po przeczytaniu tej samej książki odrzuci ją w kąt i zapomni, że wgl. miał z nią do czynienia.
 

matiwo  

User



Do³±czy³: 18 Maj 2016

   

Wys³any: 2016-05-18, 11:04   

To, co książki robią najlepiej to właśnie poszerzanie horyzontów, nie tylko wyobraźni czy zakresu słów. Poszerzają ludzkie poglądy na świat, życie, doświadczenia.
 

Sonmi  

Hiper wymiatacz

Pov


Wiek: 29

Do³±czy³a: 30 Lip 2015

   

Wys³any: 2016-05-19, 18:17   

Dzięki czytaniu książek można sobie wyrobić opinie na temat pewnych rzeczy, nabywa się własnego światopoglądu, a nie pochłania czyjś. Osoba, która czyta swobodniej będzie wypowiadać się nawet na temat o którym nie ma zielonego pojęcia. No i człowiek oswaja się wtedy z językiem :hyhy:
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2016-05-19, 20:26   

Sonmi napisa³/a:

nabywa się własnego światopoglądu, a nie pochłania czyjś.



Odwrotnie.

[ Dodano: 2016-05-19, 20:27 ]
Mogłabym na ten temat pisać elaboraty, ale obecnie jestem zbyt zmęczona.
_________________
W miękkim futrze kota
 

Sonmi  

Hiper wymiatacz

Pov


Wiek: 29

Do³±czy³a: 30 Lip 2015

   

Wys³any: 2016-05-19, 20:48   

DeSade, A mi się właśnie wydaje, że jeśli czytasz dużo, poznajesz różne stanowiska i musisz sam wybrać, które najbardziej odpowiada własnemu poczuciu.
 

Bazyl666  

Mega wymiatacz

Bazyl


ImiÄ™: Magdalena

Wiek: 25

Do³±czy³a: 24 Kwi 2012

Sk±d: Mazury

   

Wys³any: 2016-05-19, 22:04   

DeSade, rozumiem Twój punkt widzenia, chociaż osobiście się nie zgadzam. Zależy jak człowiek czyta. Jeśli cokolwiek co wyczyta skłoni go do refleksji, to na pewno nie jest to pochłanianie czyjegoś światopoglądu. Jeśli do tego jeszcze czyta książki z różnych dziedzin, różnych punktów widzenia to już w ogóle.
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2016-05-20, 00:01   

Sonmi napisa³/a:

dużo, poznajesz różne stanowiska i musisz sam wybrać, które najbardziej odpowiada własnemu poczuciu.



Powyżej napisałaś, że nie pochłania się cudzych, otóż jak sądzę, a jestem w tym względzie nieomylna, nie istnieje własny światopogląd bez, że tak rzeknę- zapożyczenia.
Ba! Nie ma książki, która nie czyniłaby podobnych zapożyczeń. Cała literatura to szeregi odniesień, nieskończony proces otwarty wciąż na nieskończenie wiele interpretacji.
Wybór także będzie swego rodzaju pochłanianiem, to wspólne naczynie.
Innowacyjna myśl po prostu nie istnieje, zwłaszcza w obecnych czasach, zwłaszcza u przeciętnego czytacza książek, czyli o średniej inteligencji zjadacza chleba, któremu się narzuca, ażeby opowiedział się za konkretnym poglądem w danej dziedzinie dyskursu.
Najlepszym wyjściem z tej kwestii byłoby nieopowiedzenie się za żadnym, jako wyraz najwyższej mądrości.
Albowiem rzadko, kiedy pogląd poparty jest myśleniem krytycznym, czy chociażby zapoznaniem się dogłębnym z argumentami jakie podać może autor książki.
Tu raczej wynik niewiedzy.
Wszystko, jak zwykle dzieje się na poziomie nieświadomym
Ja czytam, im więcej czytam tym wiem mniej, po prostu.

Sonmi napisa³/a:

Osoba, która czyta swobodniej będzie wypowiadać się nawet na temat o którym nie ma zielonego pojęcia.


Będzie kolokwialnie mówiąc- pieprzyć głupoty.
Które mądry człowiek, jak zwykle przemilczy, albo przypieczętuje przełknięciem silny.
Dlatego mamy tylu debili.

Bazyl666 napisa³/a:

chociaż osobiście się nie zgadzam



We własnej osobie się nie zgadzasz?
_________________
W miękkim futrze kota
 

Sonmi  

Hiper wymiatacz

Pov


Wiek: 29

Do³±czy³a: 30 Lip 2015

   

Wys³any: 2016-05-20, 16:02   

DeSade napisa³/a:

Dlatego mamy tylu debili.


Podobno nasze społeczeństwo mało czyta.

DeSade napisa³/a:

nie istnieje własny światopogląd bez, że tak rzeknę- zapożyczenia.


Światopogląd to ogół. Jeśli czytamy 2 odmienne stanowiska i jedno nam bardziej odpowiada, potrafimy to jakoś uzasadnić to jest to już NASZ światopogląd. Nie wszystko co jest podobne, czy nawet identyczne jest bezmyślnym małpowaniem, bo na światopogląd nie ma monopolu.

[ Dodano: 2016-05-20, 16:06 ]
To trochę paradoks, skoro wypowiadasz się na ten temat, a piszesz, że inteligenty człowiek zamiast się opowiadać za którąś stroną zachowa milczenie.

DeSade napisa³/a:

Ja czytam, im więcej czytam tym wiem mniej, po prostu.


A to w tym przypadku już do końca ujmuje wiarygodności.
 

Egzekutor  

Stały User

Egzekutor


ImiÄ™: Piotr

Wiek: 25

Do³±czy³: 11 Maj 2016

   

Wys³any: 2016-05-21, 23:46   

Sonmi napisa³/a:

DeSade napisa³/a:

Dlatego mamy tylu debili.


Podobno nasze społeczeństwo mało czyta.

DeSade napisa³/a:

nie istnieje własny światopogląd bez, że tak rzeknę- zapożyczenia.


Światopogląd to ogół. Jeśli czytamy 2 odmienne stanowiska i jedno nam bardziej odpowiada, potrafimy to jakoś uzasadnić to jest to już NASZ światopogląd. Nie wszystko co jest podobne, czy nawet identyczne jest bezmyślnym małpowaniem, bo na światopogląd nie ma monopolu.

[ Dodano: 2016-05-20, 16:06 ]
To trochę paradoks, skoro wypowiadasz się na ten temat, a piszesz, że inteligenty człowiek zamiast się opowiadać za którąś stroną zachowa milczenie.

DeSade napisa³/a:

Ja czytam, im więcej czytam tym wiem mniej, po prostu.


A to w tym przypadku już do końca ujmuje wiarygodności.



Przeczytałem Wasze opinie. Spory wokół światopoglądu tylko krążą wokół tego co miałem na myśli. Tak naprawdę nie ma całkiem swoich poglądów. Chyba, że ktoś jest geniuszem i odkrywa prawa, zasady itp., których nikt wcześniej nie odkrył. Wszystko inne w pewnym stopniu jest czyjeś. Przyznam, że trochę z premedytacją zadałem pytanie.Dla mnie są książki, które są odkryciem. Takim przykładem jest "Proces". Kafka odkrył a z pewnością opisał ponadczasowe prawa rządzące w relacjach między ludźmi.
_________________
K2 Egzekutor
 

Sonmi  

Hiper wymiatacz

Pov


Wiek: 29

Do³±czy³a: 30 Lip 2015

   

Wys³any: 2016-05-22, 00:34   

Egzekutor napisa³/a:

Dla mnie są książki, które są odkryciem. Takim przykładem jest "Proces". Kafka odkrył a z pewnością opisał ponadczasowe prawa rządzące w relacjach między ludźmi.


Sam Kafka prawdopodobnie składał do kupy swoje własne myśli, ale też coś zasłyszał, zgodził się, pochłonął. Idąc tym tropem nic na świecie nie jest nasze, wszystko to plagiaty, zapożyczenia itd itd
 

Bazyl666  

Mega wymiatacz

Bazyl


ImiÄ™: Magdalena

Wiek: 25

Do³±czy³a: 24 Kwi 2012

Sk±d: Mazury

   

Wys³any: 2016-05-22, 15:24   

Sztuka tkwi w tym, żeby nie brać wszystkiego jak leci i rozpatrywać wszystko co przeczytamy. I po prostu myśleć.
 

Egzekutor  

Stały User

Egzekutor


ImiÄ™: Piotr

Wiek: 25

Do³±czy³: 11 Maj 2016

   

Wys³any: 2016-05-23, 22:10   

Sonmi napisa³/a:

Egzekutor napisa³/a:

Dla mnie są książki, które są odkryciem. Takim przykładem jest "Proces". Kafka odkrył a z pewnością opisał ponadczasowe prawa rządzące w relacjach między ludźmi.


Sam Kafka prawdopodobnie składał do kupy swoje własne myśli, ale też coś zasłyszał, zgodził się, pochłonął. Idąc tym tropem nic na świecie nie jest nasze, wszystko to plagiaty, zapożyczenia itd itd



Nie do końca się zgadzam. Oczywiście w pewnym sensie nic nie jest nasze (jestem chrześcijaninem, ewangelikiem - dlatego świat dla mnie należy do Boga). Natomiast z typowo ludzkiej perspektywy uważam, że są ludzie wyjątkowi, o genialnych zdolnościach. Oni w różnych dziedzinach wprowadzają rzeczy nowe.
_________________
K2 Egzekutor
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com