Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Abotage

Stały User


Do³±czy³: 13 Wrz 2016

   

Wys³any: 2016-11-06, 15:44   

Cytat:

Otóż z tego co wiem, to nie akceptuje. Owszem, do wojen religijnych dochodzi, ale jednak człowiek popełniający zabójstwo, czy jakikolwiek inny grzech, prędzej czy później ponosi karę



Tylko że ci ludzie mają przekonanie, że ich bóg pochwala takie działania i ich za to wynagrodzi. I to jest najgorsze.

Cytat:


Raczej w kataklizmach to ginÄ… tacy i tacy.



No właśnie, czemu? Skoro Bóg tak kocha ludzi i jest miłosierny to dlaczego zsyła (?) na nich kataklizmy? Czy to się wzajemnie nie wyklucza?

Cytat:


Na skutek podbojów i ekspansji religii monoteistycznych, głownie islamu i chrześcijaństwa, które likwidowały politeizm.



Z bogami politeistycznymi chodziło mi bardziej o uzasadnienie tezy, że człowiek stworzył wierzenia i religie, by wytłumaczyć sobie zjawiska które go otaczają. Bo chyba nie było tak, że ludzie z innego kontynentu zostali oświeceni i dowiedzieli się, że Bóg jest jeden? Dlaczego więc ci wierzący w wielu Bogów nie zostali oświeceni? Za dużo rzeczy tutaj nie pasuje.

Cytat:

To świadczy, że mimo wszystko potrzebujesz jakichś zasad. :]



Pewnie, że potrzebuję. Tylko ja je ustalam, wiem czemu ich przestrzegam a nie ktoś narzuca mi je z góry.
 

Mister Klikacz  

Wymiatacz

Duże dziecko



ImiÄ™: Marcin

Wiek: 30

Do³±czy³: 25 Sty 2016

Sk±d: Rybnik

   

Wys³any: 2016-11-06, 16:18   

Abotage napisa³/a:

Skoro Bóg tak kocha ludzi i jest miłosierny to dlaczego zsyła (?) na nich kataklizmy? Czy to się wzajemnie nie wyklucza?

Jeśli już zsyła, to robi to mniej więcej z takiego samego powodu, z jakiego rodzice, nawet bardzo mocno kochający swoje dziecko, karzą je, nawet surowo, gdy to dziecko coś przeskrobie ;)

Abotage napisa³/a:


Cytat:

To świadczy, że mimo wszystko potrzebujesz jakichś zasad. :]



Pewnie, że potrzebuję. Tylko ja je ustalam, wiem czemu ich przestrzegam a nie ktoś narzuca mi je z góry.

Jak najbardziej możesz, czy wręcz powinieneś mieć swoje zasady. Tylko, że te swoje zasady musisz jednak na czymś oprzeć, prawda?
_________________

 

Abotage

Stały User


Do³±czy³: 13 Wrz 2016

   

Wys³any: 2016-11-06, 17:03   

Cytat:

Jeśli już zsyła, to robi to mniej więcej z takiego samego powodu, z jakiego rodzice, nawet bardzo mocno kochający swoje dziecko, karzą je, nawet surowo, gdy to dziecko coś przeskrobie ;)



Co? Bóg kocha ludzi, ale zsyła na nich katastrofy naturalne, w których ginie ich znaczna ilość bo "coś przeskrobali"? Trochę zbyt brutalna kara, nie sądzisz?

Cytat:

Tylko, że te swoje zasady musisz jednak na czymś oprzeć, prawda?



Oczywiście. Obserwuję, widzę jakimi zasadami kierują się ludzie, niektóre przyjmuję, niektóre odrzucam, inne znowu są efektem moich przemyśleń i doświadczeń.
 

Mister Klikacz  

Wymiatacz

Duże dziecko



ImiÄ™: Marcin

Wiek: 30

Do³±czy³: 25 Sty 2016

Sk±d: Rybnik

   

Wys³any: 2016-11-06, 17:19   

Abotage napisa³/a:

Cytat:

Jeśli już zsyła, to robi to mniej więcej z takiego samego powodu, z jakiego rodzice, nawet bardzo mocno kochający swoje dziecko, karzą je, nawet surowo, gdy to dziecko coś przeskrobie ;)



Co? Bóg kocha ludzi, ale zsyła na nich katastrofy naturalne, w których ginie ich znaczna ilość bo "coś przeskrobali"?

Nie, raczej nie. Źle mnie zrozumiałeś, ewentualnie ja się źle wysłowiłem. Myślę raczej, że kiedy człowiek żyje w zgodzie z Bogiem, to On uchroni go przed kataklizmami. Oczywiście każdy z nas i tak jest grzesznikiem, ale za małe przewinienia jesteśmy jednak lżej karani
_________________

 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2016-11-06, 23:07   

Abotage napisa³/a:

No właśnie, czemu? Skoro Bóg tak kocha ludzi i jest miłosierny to dlaczego zsyła (?) na nich kataklizmy? Czy to się wzajemnie nie wyklucza?


Ooo chłopie, jakby ja takie rzeczy wiedział to biskupem bym został. :-D

Abotage napisa³/a:

Z bogami politeistycznymi chodziło mi bardziej o uzasadnienie tezy, że człowiek stworzył wierzenia i religie, by wytłumaczyć sobie zjawiska które go otaczają.


Rożnie, jedni tak, drudzy serio uwierzyli, że słyszą głosy Boga i musza nauczać, a jeszcze inni zwęszyli okazję do kontroli tłumu i zarobienia na tym.

Cytat:

Bo chyba nie było tak, że ludzie z innego kontynentu zostali oświeceni i dowiedzieli się, że Bóg jest jeden?


Zostali oświeceni mieczem.

Abotage napisa³/a:

Dlaczego więc ci wierzący w wielu Bogów nie zostali oświeceni?


A co z tymi co polowali na mamuty?
Czemu Jezus ich nie oświecał, tylko akurat musiał się narodzić dopiero 2 tys lat temu?

Abotage napisa³/a:

Bóg kocha ludzi, ale zsyła na nich katastrofy naturalne, w których ginie ich znaczna ilość bo "coś przeskrobali"? Trochę zbyt brutalna kara, nie sądzisz?


Eee jak zesłał potop, albo rozpirzył Sodomę i Gomorę, to co za problem?
Ot, taki jest.
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2016-11-07, 11:37   

Mister Klikacz napisa³/a:

Otóż z tego co wiem, to nie akceptuje. Owszem, do wojen religijnych dochodzi, ale jednak człowiek popełniający zabójstwo, czy jakikolwiek inny grzech, prędzej czy później ponosi karę



Tak, np. w Chrześcijaństwie po śmierci. Udowodnić się tego nie da.
To jedna z tych bardzo zniechęcających dla mnie rzeczy: zupełnie jakby ktoś mnie okradł i obiecał że jak umrę to mi odda. A przecież może się okazać że nie będę mógł tego odzyskać bo mnie nie będzie.

Bohun napisa³/a:

Ja wierze ze Bog istnieje bo zadne naukowe wytlumaczenie powstania zycia i swiata nie odpowie mi jaki jest tego sens.



Hmm. Nawet szanuję i chyba rozumiem takie podejście, z tym że dla mnie ono nie działa.
Ponieważ na gruncie znanej logiki, nie da się uzasadnić potrzeby istnienia Boga dla powstania Wszechświata, bo na podstawowe pytanie: Dlaczego coś istnieje? musimy odpowiedzieć "Bo coś istnieje, a nic nie istnieje" czyli dochodzimy do podstawowych wartości logicznych 1 i 0, i unikamy niesprzeczności, a ta znana logika została odkryta przez obserwację świata. Jeżeli więc w powstaniu Wszechświata rzeczywiście jest coś czego nie nie da się wyjaśnić, coś nie z tego świata, to my nie jesteśmy w stanie tego pojąć.

Judaizm i Chrześcijaństwo ujmują sens stworzenia ludzi jako "chwałę Pana". W dostępnym nam rozumieniu, czyjaś chwała to marny sens i wydaje się to wręcz absurdem w kontekście istoty absolutnej.
Mamy zatem wyjaśnienie sensu, które nic nie wyjaśnia.

Mister Klikacz napisa³/a:

Myślę raczej, że kiedy człowiek żyje w zgodzie z Bogiem, to On uchroni go przed kataklizmami.



No to musimy założyć że ludzie generalnie nie żyją w zgodzie z Bogiem, bo trudno inaczej wyjaśnić tsunami, wybuchy wulkanów i klęski głodu albo oddział SS który wchodzi sobie do wsi i wybija wszystkich jak leci.
Z drugiej strony takie kur*** jak Stalin czy Hitler nie żyli w zgodzie z Bogiem, a mimo to wyczyniali co wyczyniali dość długo. Zresztą Hitler uszedł cało z tylu opresji w czasie I Wojny Światowej, że już wtedy uznał że Opatrzność nad nim czuwa. Serie nieudanych zamachów w czasie II WŚ tylko pogłębiły to przekonanie.
Za wyjątkiem rzecz jasna nieudanego zamachu przygotowanego przez nasz bogobojny katolicki naród, który zakładał wysadzenie całej ulicy- ten był tak nieudany że Hitler nawet się nie dowiedział że mało co i by wyleciał w powietrze.

$karbówka napisa³/a:

A co z tymi co polowali na mamuty?
Czemu Jezus ich nie oświecał, tylko akurat musiał się narodzić dopiero 2 tys lat temu?



Ba. A czemu Jehowa pozwolił Chaanejczykom wierzyć w fałszywych Bogów i musiał potem Izraelitom kazać ich wymordować? Nie mógł Chaanejczykom też się objawić? Belzebub pierwotnie był bogiem podziemia lub podziemnych wód Chaanejczyków, nazywał się Baal-Zebul, a Żydzi przekręcali to na Baal-Zevuv - pan much. Zagranie z imieniem typowe dla złośliwego przedszkolaka.

Abotage napisa³/a:

No właśnie, czemu? Skoro Bóg tak kocha ludzi i jest miłosierny to dlaczego zsyła (?) na nich kataklizmy? Czy to się wzajemnie nie wyklucza?



Tak to wygląda w świetle znanej logiki:



_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2016-11-07, 19:19   

philosophus napisa³/a:

A czemu Jehowa pozwolił Chaanejczykom wierzyć w fałszywych Bogów i musiał potem Izraelitom kazać ich wymordować? Nie mógł Chaanejczykom też się objawić?


Nie kojarzę, już nazwy tego narodu/plemienia ale było cos takiego, że ten Jahwe się objawił jeszcze komuś, ale oni go mieli gdzieś.
Mozę się obraził i zaczął mścić na każdym jak leci? :-)
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2016-11-07, 19:23   

philosophus napisa³/a:

Jeżeli więc w powstaniu Wszechświata rzeczywiście jest coś czego nie nie da się wyjaśnić, coś nie z tego świata, to my nie jesteśmy w stanie tego pojąć.

philosophus napisa³/a:

Mamy zatem wyjaśnienie sensu, które nic nie wyjaśnia.



Pojęcie sensu występuje jedynie w świecie uczłowieczonym.
Dotychczas nie natknęłam się na sytuację w której mielibyśmy do czynienia z czystą myślą bez skorelowania z ludzkim przeżywaniem, słowem działaniem.
Wszystko, jako obiekty naszej świadomości zostaje "współtworzone", ulega podziałom, wyodrębnianiu ciągów przyczynowo-skutkowych, porządkowaniu.
Bez nas, byłoby to tylko bezkształtną materią, tak sądzę.
Podobnie rzecz ma siÄ™ z poszukiwaniem osobowej przyczyny wszechrzeczy.
Człowiek wierzący, uznaje go w związku ze swoim projektem, planem, zapatrywaniem na przyszłość.

Jak na moją głowę, absurdalne jest jedynie POSZUKIWANIE sensu, zakładając już niejako a priori, że on w ogóle jest i być musi.
Taki desperacki krok powodowany głównie umysłowym lenistwem.
Ludziom ciężko pogodzić się z myślą, że tak naprawdę są jedynie kolejnym powtarzalnym egzemplarzem gatunku.
Każdy chciałaby wierzyć, że ma jakąś misję do wypełnienia, to oczywiste.
_________________
W miękkim futrze kota
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2016-11-07, 19:39   

DeSade napisa³/a:

Ludziom ciężko pogodzić się z myślą, że tak naprawdę są jedynie kolejnym powtarzalnym egzemplarzem gatunku.
Każdy chciałaby wierzyć, że ma jakąś misję do wypełnienia, to oczywiste.


Philo, pytanie do ciebie, z tego cytatu by wynikało, że człowiek z powodu ewolucji inteligencji, narobił sobie problemów egzystencjalnych - zwierzęta się nie przejmują, tylko sobie żyją i przedłużają gatunek. :-D
Co na to filozofia?

DeSade napisa³/a:

Jak na moją głowę, absurdalne jest jedynie POSZUKIWANIE sensu, zakładając już niejako a priori, że on w ogóle jest i być musi.


A czemu mam zakładać:
- że go nie ma?
- że nie może być?
- że jest?
- że poszukiwanie ma sens?
- że poszukiwanie nie ma sensu?

To na tych wszystkich szkołach pseudo-filozofii, typu WSHE czy SGG-coś tam, już posiedli wiedzę ostateczną?

DeSade napisa³/a:

Jak na moją głowę


To akurat, najgłupszy "argument" na tym forum. :mrgreen:
I wszyscy to wiemy.
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2016-11-08, 02:49   

$karbówka napisa³/a:

DeSade napisa³/a:

Ludziom ciężko pogodzić się z myślą, że tak naprawdę są jedynie kolejnym powtarzalnym egzemplarzem gatunku.
Każdy chciałaby wierzyć, że ma jakąś misję do wypełnienia, to oczywiste.


Philo, pytanie do ciebie, z tego cytatu by wynikało, że człowiek z powodu ewolucji inteligencji, narobił sobie problemów egzystencjalnych - zwierzęta się nie przejmują, tylko sobie żyją i przedłużają gatunek. :-D
Co na to filozofia?



Ja bym powiedział że nie ma sensu przejmować się problemami które po zbadaniu okazują się nierozwiązywalne.
Jeżeli chodzi o jakieś konkretne poglądy, to mam słabą pamięć do tego co mnie nie interesuje, a poza tym zawsze wolałem sam dochodzić do rozwiązań, niż czytać co kto wymyślił, więc odpowiem że nie wiem. Choć przypuszczam że wiele ciekawego nie powiedziano, bo przed rozwojem nauk biologicznych, neurologii, badań nad behawioryzmem itd. bardzo niewiele o zwierzętach wiedziano, więc filozof niewiele mógł powiedzieć sensownego o takim konkretnym obiekcie, a poza tym mało którego one interesowały, a Descartes to w ogóle pieprzył o nich jakby był ślepym psychopatą, no ale on próbował tworzyć filozofię bezzałożeniową, czyli w pewnym sensie udawał ślepca żeby nie dać się zwieść oczom. :] Tak lapidaryzując.

Jak coś znajdziesz, to może tu

http://www.iep.utm.edu/ani-mind/
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2016-11-08, 07:55   

Człowiek także się nie przejmuje.
Przecież większość to, cytuję: Mentalne bydło.

Co zaś do pytania, to dlaczego zakładać, że sensu nie ma, dlaczego zakładać, że sens jest. To ja się pytam dlaczego.
Nie zakładam, że sensu nie ma.
Nie jest to mój punkt wyjścia, lecz dojścia.
Ze względu na to, że po pierwsze Boga nie ma, a z tym wiąże się pogląd, że nie istnieje nic, co byłoby uprzednio określone, co posiadałoby swą istotę.
Po drugie tak, jak wytłumaczyłam wcześniej ma to związek z ludzką świadomością i jej zdolnością do nadawania sensu.
Poświadczają o tym także badania z zakresu psychologii empirycznej i psychologii eksperymentalnej.
Po trzecie nie ma nic, co nie byłoby uwikłane w siatkę pojęciową.
To, co jest nam dane, jest dane na ludzki sposób.
Sens, to także pojęcie wymyślone przez człowieka.

[ Dodano: 2016-11-08, 15:33 ]
Natomiast w przypadku użytkownika Bohun, przebieg myśli jest odmienny.
Poszukuje on racji, która mogłaby wytłumaczyć mu sens, twierdząc przy tym, że nauki szczegółowe nie są w stanie tego uczynić.
To jest początkowe założenie, które u mnie zostało wzięte w nawias.
To i tamte także.
Nie rozumiem więc skąd ten zarzut.
_________________
W miękkim futrze kota
 

metalmummy  

Junior Admin

MATKA



ImiÄ™: Karolina Magdalena

Wiek: 31

Do³±czy³a: 28 Gru 2010

   

Wys³any: 2016-11-08, 17:25   

Cytat:

DeSade napisał/a:
Jak na moją głowę

To akurat, najgłupszy "argument" na tym forum.
I wszyscy to wiemy.



Skarb, bez prowo. ObowiÄ…zuje kultura dyskusji ;)
_________________
przestrzegaj regulaminu młody człowieku.
 

BiaÅ‚y diabeÅ‚  

Pogromca postów



Wiek: 29

Do³±czy³: 16 Maj 2012

Sk±d: z Polski

   

Wys³any: 2017-01-28, 19:26   

Abotage napisa³/a:

No właśnie, czemu? Skoro Bóg tak kocha ludzi i jest miłosierny to dlaczego zsyła (?) na nich kataklizmy? Czy to się wzajemnie nie wyklucza?



To Człowiek chciał poznać dobro i zło... wiec ma.
_________________
Lepiej być martwym niz czerwonym
 

jawolerock

User



Do³±czy³: 12 Gru 2016

   

Wys³any: 2017-02-24, 09:36   

Przestałem, ponieważ przeczytałem Biblię
 

Nos Voldemorta  

User



Wiek: 22

Do³±czy³a: 03 Maj 2017

Sk±d: Planeta Nibiru

   

Wys³any: 2017-05-03, 17:53   

Cóż, Szatan zabił mniej ludzi w Biblii niż Jahwe, bóg od siedmiu boleści. Poza tym flaki mi się wywracają na myśl, co Kościół Katolicki potrafi wyprawiać.
_________________
Mówili, że mogę zostać kim chcę, więc zostałam Nosem Voldemorta.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com