Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

talkative

User


Do³±czy³: 03 Wrz 2015

   

Wys³any: 2016-12-20, 15:01   Kobieta i finanse

Nie znalazłam na forum podobnego tematu, więc zakładam. A skąd pomysł? Od roku mieszkam sama i sama się utrzymuję. I okazuje się to trudniejsze, niż się spodziewałam. Moim zdaniem wynika to trochę z tego, że nikt nas za bardzo nie uczył tego jak planować budżet, jak oszczędzać, nie posiadamy wiedzy o instytucjach finansowych. Chciałabym, żebyśmy się w tym temacie dzieliły wiedzą, tytułami ciekawych książek o finansach czy linkami do poradników czy blogów.

Na początek trochę z mojego doświadczenia i o tym jak planuję swoje wydatki. Nie zarabiam dużo, a zdecydowaną większość pieniędzy wydaję na wynajęcie kawalerki. Dlatego na początku każdego miesiąca planuję z kalendarzem na co muszę i mogę wydać pieniądze. Po pierwsze to oczywiście wszystkie rachunki. Po drugie - co miesiąc przeznaczam przynajmniej 100 zł na oszczędności. Po trzecie - sprawdzam w kalendarzu, czy zbliżają się czyjeś urodziny i z wyprzedzeniem odkładam na to pieniądze lub kupuję prezent. Reszta idzie na jedzenie i środki czystości. Ze zmian, które wprowadziłam, to przede wszystkim gotowanie w domu - staram się nie jadać na mieście, nie zamawiać jedzenia w pracy. To pozwala mi często zaoszczędzić trochę więcej pieniędzy.

I jeszcze na koniec poradnik. Uważam, że my kobiety powinnyśmy poszerzać swoją wiedzę i mieć świadomość co i jak wygląda. Dlatego na początek proponuję dowiedzieć się jak wygląda windykacja - tutaj możecie o tym przeczytać LINK USUNIĘTY . Przyznam się Wam, że do tej pory opierałam się na jakichś ogólnych stereotypach w tym temacie i tak jak większość uważałam, że to coś złego. Oczy otworzył mi kolega, który ma swoją firmę i gdyby nie to, że zgłosił się do firmy windykacyjnej (klienci, dla których pracował, nie płacili mu), pewnie by zbankrutował i nigdy nie odzyskał kasy. Więc jeśli i Wy myślicie o swojej firmie w przyszłości lub już macie jakąś swoją działalność, warto takie rzeczy wiedzieć.
//mm
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2016-12-20, 19:20   

talkative napisa³/a:

Moim zdaniem wynika to trochę z tego, że nikt nas za bardzo nie uczył tego jak planować budżet, jak oszczędzać, nie posiadamy wiedzy o instytucjach finansowych.



Dobrze Ci idzie.
Ja to wszystko zaraz wydaję. Na szczęście mama ma dostęp do mojego konta, to wie, kiedy mi się kończy i wysyła.
Tak, mam wspaniałych rodziców. Chociaż nie, nie jestem przekonana, nie mam wpojonego jakiegoś szacunku do pieniądza. Nie musiałam na nie pracować, zapewne może być mi ciężko później.
Zresztą póki co nie muszę się martwić finansami, zakładam, że w przyszłości troszczył się będzie mój mąż.
Pieniądze nigdy nie determinowały mojego życia.
Zawsze stanowiły jedynie środek.
Gdybym miała liczyć każdą złotówkę, zwariowałabym niewątpliwie.
_________________
W miękkim futrze kota
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2016-12-21, 00:30   

Przecież to kryptoreklama
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

krul umiÅ‚owany  

Hiper wymiatacz



Imię: Rafał

Wiek: 32

Do³±czy³: 22 Lut 2014

   

Wys³any: 2016-12-21, 18:52   

owszem. I to nie pierwsza ale któraś z tysiąca i to na kontach założonych rok, kilka lat temu. Czyli rudzielec (admin forum).. no dopowiedzcie sami co robi
_________________
"Chooy w dupe wszystkim modom i adminom"
~Steve Jobs

"Każdy powinien radzić sobie z problemami na tyle na ile potrafi. Mi w dzieciństwie stary wchodził do wanny, a po forach nie płakałem."
~$karbówka
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com