Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

margola  

Pogromca postów



Wiek: 46

Do³±czy³a: 27 Sty 2009

   

Wys³any: 2010-10-18, 01:45   

hmm
tego typu książki- pomyślmy
"Przeklinam cię, ciało" - W. Lachowicz
"W sidłach anoreksji" - H. Hassenmuller
"Chuda" - J. Fatallah
"Dieta (nie) życia"- A.Mazur
"Dziecko ulicy" J. Westwater
"Dobranoc, słonko" -H. Hassenmuller
"Désirée czyli czas próby"- H. Hassenmuller
"Niemy śmiech" - H. Hassenmuller
"Oszaleć ze strachu" - J. Frey
"Odlot na samo dno" - J. Frey
"Chłód od raju" -J. Fray

Nie są to arcydzieła. Chyba wszystkie oparte na prawdziwych historiach. Wiadomo o czym -nastolatki, narkotyki, psychiatryki, molestowanie, bicie i tak dalej.
_________________
Wlecze za sobÄ… morze niby zbrodniÄ™ ciemnÄ…. Cichy,
spoglÄ…da na mnie w rozpaczy. Mieszkam tutaj.
 

lucy in the sky  

User



Do³±czy³a: 17 Pa¼ 2010

   

Wys³any: 2010-10-18, 19:03   

bez urazy dla nikogo, ale tragiczne książki o narkotykach są jak dla mnie dość przereklamowane. wszystkie dzienniki narkomanki, dzieci z dworca zoo, hera moja miłość itp. nudanudanuda. nie rusza mnie to ani trochę.
jeśli już to burroughs'a coś.
ale ogólnie wolę inne spojrzenie na narkotyki. bardziej pozytywne. (;
poza tym nie lubię dragów czy alkoholizmu jako tematu przewodniego. tak jak np. w 'factotum' bukowski pisał o tym ile Henry pił (właściwie to cały czas był pijany XD), ale nie na tym opierała się fabuła i główny wątek.
w skrócie: bardziej mnie interesują książki, w których te tematy są przy okazji.

a co do patologii, anoreksji i takich tam to się nie wypowiem, bo nie czytałam żadnych i zdecydowanie mnie nie ciągnie.
_________________
and here's to you mrs. robinson...
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2010-10-20, 07:17   

margola napisa³/a:

"Dieta (nie) życia"- A.Mazur


Eh..Karolina Otwinowska.Nie pomijamy najważniejszych autorów.Agata Mazur jedynie redagowała książkę.



Kiedyś czytałam.
Od siebie mogę dodać Gnój autorstwa Wojciecha Kuczoka.
_________________
Drugs&hugs.
 

Sebastien  

Stały User

Emo Boy



ImiÄ™: Sebastien

Wiek: 30

Do³±czy³: 16 Lis 2010

   

Wys³any: 2010-11-18, 16:23   

Lubię takie książki bo oddziałują bardzo na psychikę i ogólnie wyobraźnię. Ma się przez nie często mieszane uczucia i co dla mnie ważne często głównymi bohaterami są młode osoby <3
_________________
 

Chillie  

User



Do³±czy³a: 15 Gru 2010

   

Wys³any: 2010-12-16, 22:43   

Czytałam "Æpuna", bardzo fajna książka, skłoniła do refleksji.
Za to "Pamiętnik narkomanki" odłożyłam po kilkunastu stronach, kompletnie nie przypadł mi do gustu. Więcej nie czytałam ale ponoć "Skrzywdzona" Cathy Glass to bardzo uderzająca książka. Czytał ktoś?
_________________
poczuj tą muzykę, wsłuchaj się w serca bicie,
nie musisz być na szczycie, żeby czuć się znakomicie.
 

madeline134  

Moderator



Wiek: 29

Do³±czy³a: 14 Pa¼ 2009

Sk±d: ¦l±sk/Krk

   

Wys³any: 2011-07-23, 21:10   

Lubię czytać takie książki, bardzo. Skłaniają do refleksji. Najczęściej czytam wszelkie pozycje związane z zaburzeniami odżywiania, nie będę wymieniać, bo jest ich zbyt dużo, jednak godne polecenia wszystkim nieuświadomionym w temacie są choćby "Chuda" - J. Fatallah czy
"Dieta (nie) życia"- Karoliny Otwinowskiej. Pamiętam, że jako pierwszą z "trudnych" książek sięgnęłam po "Dzieci z dworca ZOO"-zrobiła wtedy na mnie wielkie wrażenie. Ostatnio zaś przeczytałam "Milion małych kawałków" autorstwa James'a Frey'a, a dziś zabrałam się za Gnój Wojciecha Kuczoka.
_________________
There is nothing to fear but fear itself.
 

Nirnaeth  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³a: 14 Mar 2009

   

Wys³any: 2011-07-24, 12:02   

Czytałam kilka książek, które zahaczały o podobną tematykę. Szczerze powiedziawszy, to nie interesuje mnie taka literatura. Ciągle mam wrażenie, że nie muszę wybrać się do biblioteki, by "dotknąć" patologii, bo cały czas mnie otacza. Nie szokuje mnie opis rodziny, w której mieszka alkoholik, jeśli alkoholikiem jest mój sąsiad, ojciec koleżanki, i jakiś facet z wczorajszego odcinka "Uwagi". Nie mam potrzeby sięgania po takie książki, tyle.
 

Ta_co_zagubiÅ‚a  

Stały User



Wiek: 30

Do³±czy³a: 18 Mar 2011

   

Wys³any: 2011-07-24, 12:02   

Owszem lubię czytać tego typu książki. Jako pierwszą przeczytałam(tak jak ktoś powyżej) "My, dzieci z dworca zoo". Do pozostałam na jednym razie chyba ze 3 razy jeszcze po nią sięgnęłam i zawsze znajdowałam w niej coś innego, nowego i godnego uwagi.
B. lubię książki Barbary Rosiek. Ma taki własny styl pisania.. nie da się opisać tego.
Więc mogę polecić właśnie tej autorki "Kokaina"; "Alkohol,prochy i ja"; a przede wszystkim "Pamiętnik narkomanki". Inne tego typu książki : "Hera moja miłość", "Lot komety", "Przeklinam cię, ciało", "Stokrotka: rok z życia narkomanki", "Heroina", "Sara", "Dzisiaj umrą dwie osoby" i mogłam bym tak wymieniać. :)
_________________
Uczucia są piękne, choć nie zawsze coś warte.
 

QukuÅ‚ka  

Pogromca postów

'taka katarynka'



Wiek: 32

Do³±czy³a: 21 Mar 2010

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2011-07-24, 12:52   

Ja polecam "Inny Eliot".
Kiedyś się tym interesowałam. Teraz jakoś już mnie do tego nie ciągnie.
 

Weronika.  

Wymiatacz

czekam


ImiÄ™: Weronika

Do³±czy³a: 11 Sie 2009

Sk±d: in±d.

   

Wys³any: 2011-08-31, 16:15   

Uwielbiam tego typu książki. Jeśli mam okazję - z chęcią sięgam. Niesamowicie działają na moją psychikę. Jak już ktoś wyżej napisał - im bardziej drastyczna, tym bardziej wciąga. Polecam, na dobry początek, "Pamiętnik narkomanki", potem "Kokainę", "Dzieci z dworca ZOO", "Hera - moja miłość". Czytałam też "My, rodzicie dzieci z dworca centralnego", czyli rozmowy z rodzicami narkomanów. Również mnie poruszyła...
_________________
Nawet nie chodzi mi o sens - jest czy nie
Ale w tym cała bida że go nie za bardzo widać
 

Jeppo  

User



ImiÄ™: Anna

Wiek: 27

Do³±czy³a: 11 Kwi 2012

Sk±d: Zasiedmiogórogród

   

Wys³any: 2012-04-14, 11:09   

Z chęcią sięgam po tego typu książki. Uwielbiam je czytać i cenię je za tą "prawdziwość".
Jakie przeczytałam? m.in:
My, dzieci z dworca ZOO - Christiane F.
Pamiętnik Narkomanki - Barbara Rosiek
Æpun - Melvin Burgess
Chłód od raju - Jana Frey
W ślepym zaułku wolności - Jana Frey
Odlot na samo dno - Jana Frey
Bez odwrotu - Jana Frey
Motylki - Laurie Anderson
Angel - Dziecko ulicy - Marliese Arold

Wszystkie te książki polecam...
_________________
"Bóg jest, a mimo to ludzie sądzą, że trzeba Go nadal szukać, bo trudno im się pogodzić z tym, że życie jest aktem wiary."
- Paulo Coelho

"Trefne karty rozdał los, więc przegrałem partię z nim, a życie toczyło się dalej" - R. Riedel
 

BlackCherry  

Stały User


Wiek: 30

Do³±czy³a: 06 Kwi 2012

   

Wys³any: 2012-04-14, 19:13   

"Milion malych kawalkow"-James Frey
"Moj przyjaciel leonard"-James Frey
"Alkohol,prochy i ja"-Barbara Rosiek
"Alkoholizm-grzech czy choroba"- Wiktor Osiatynski
"Jak nie zostalem menelem"-Jaroslaw klejnacki
"Jutro bedzie lepiej"-Mariusz Maslanka
"Prosze o prawo do smierci"-Vincent humberd(To o eu
tanazji)
"Kokainowe noce"-J.G.Ballard
"Cpun"-William S.Burroughs
_________________
Wszyscy mamy zle w glowach ze zyjemy
Hej hej la la la la hej hej hej
 

Hella  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 03 Sie 2014

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2015-07-01, 17:17   

Czasami czytam takie. Ale zwykle jest mi przy tym bardzo ciężko i nie jestem w stanie później do nich wrócić. Takim dość wyraźnym przykładem jest dla mnie Tonąca dziewczyna Caitlín R. Kiernan. Kiedy ją czytałam, traktowałam ją jak każdą inną książkę. Dopiero gdy zauważyłam, że to, co jest w tej książce nie jest pustą fantastyką czy nawet horrorem, że może być rzeczywistością, która może dotknąć i to bardzo boleśnie, znienawidziłam ją. Do dziś żałuję, że czytałam tę książkę i że pokazałam ją przyjaciółce. Nie mogę sobie tego wybaczyć, najchętniej spaliłabym wszystkie egzemplarze, choć wiem, że to nie zmieniłoby prawdy w żaden sposób.
Inną taką książką jest Rose Madder Stephena Kinga. Mimo że to fantastyka, a nie horror, a horrory Kinga czyta mi się w sumie "lekko i przyjemnie", nie potrafiłam przebrnąć przez tę pozycję. Pewne rzeczy były tam dla mnie zbyt trudne.

Ostatnio odpuściłam sobie czytanie tego typu książek. Nie chcę, żeby mnie prześladowały. Do takich książek z łatwością podchodzi większość tych, dla których jest to po prostu książka i nic więcej. Dopóki problematyka nie dotyka ich bezpośrednio lub ich bliskich, jest dobrze. Niestety ja tego szczęścia nie mam.
 

Borówka

User



Do³±czy³: 13 Lip 2016

   

Wys³any: 2016-07-13, 23:26   

"Zawsze przy mnie stój" - ciężka tematyka. Kobieta po śmierci ma być swoim aniołem stróżem. Sierociniec, alkoholizm, narkotyki, aborcja...
_________________
Błędy też się dla mnie liczą. Nie wykreślam ich ani z życia, ani z pamięci. I nigdy nie winię za nie innych.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com