Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Alexis  

Mega wymiatacz

Księżniczka huligan



ImiÄ™: Ola

Do³±czy³a: 15 Mar 2009

   

Wys³any: 2009-03-16, 22:56   Książki o trudnym podÅ‚ożu.

Witam.
Moje pytanie dotyczy książek związanych z patologią, alkoholizmem, narkomanią etc.
Co uważacie o takiej literaturze? Lubicie czytać takie książki, czy może coś was do nich nie przekonuję?
ProszÄ™ o uzasadnienie swoich szczerych opinii.
 

gmatwanina  

User



ImiÄ™: Kinga

Wiek: 31

Do³±czy³a: 08 Mar 2009

   

Wys³any: 2009-03-17, 00:44   

Pierwszą przeczytaną przeze mnie książką o narkomanach były "Dzieci z dworca ZOO". Wielki szok dla szóstoklasistki. Książka nie stroni od rzeczywistych opisów losów narkomanów. Pamiętam, to był dla mnie duży kop psychiczny. Dalej była "Stokrotka", B. Rosiek etc. Książki o tej tematyce mają dużą siłę oddziaływania na psychikę, zwłaszcza u ludzi młodych. Tak też było w moim przypadku. Pierwsze refleksje na temat życia jako "przeżycia". Siła do walki z własnymi nałogami, nawet tymi drobnymi. Z czasem zaprzestałam takiej literatury, zabrałam się do szekspira, dostojewskiego. Ostatnio obejrzałam "Requiem dla snu". Byłam zdziwiona własną reakcją. Czytając wiele książek o podobnej tematyce, film, pomimo tego że dobry, nie wzbudził u mnie tak wielu emocji jak książki czytane przed kilkoma laty. Przez ten czas zmienił się mój stosunek do świata, na wiele rzeczy patrzę z innej perspektywy, wiele rzeczy już sobie uświadomiłam, więc może dlatego nie dostałam specyficznego kopa.
Mimo wszystko polecam wszystkim tę literaturę. Człowiek uświadamia sobie wiele spraw, ma więcej siły i motywacji do wprowadzania zmian w sobie i w swoim otoczeniu. Warto o to walczyć.

Pozdrawiam.
_________________
Nie polemizuj z idiotą- najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
 

Missy  

Pogromca postów

Gwiazdka



Wiek: 31

Do³±czy³a: 22 Sty 2009

Sk±d: uæ

   

Wys³any: 2009-03-17, 01:13   

Lubię takie książki i szczególnie cenię je za realność i stawianie faktu z jasnym świetle. Nie owijanie w bawełnę, szczerość i idealnie (zazwyczaj) opisane emocje towarzyszące bohaterom. Ukazują prawdę, dobrze komponują się z prostym językiem. Każdy może po taką książkę chwycić, nie trzeba do takiej książki szczególnie dojrzeć. Refleksje i patrzenie na świat trochę z innej perspektywy wydaje mi się celem tych książek, które realizują go przynajmniej u większości czytelników. Nie mam swojej ulubionej, bo czytałam ich mało, ale bardzo mną wstrząsnęły. Niby zwykła książką po którą mało osób tak naprawdę sięga, a za to dość pouczająca, żeby wyciągnąć jakieś wnioski i uczyć się na błędach innych ludzi.
_________________
ona umrze martwa.
 

stubarwny  

Pogromca postów

Ten zły



Wiek: 18

Do³±czy³: 13 Pa¼ 2008

   

Wys³any: 2009-03-17, 07:50   

Czytałem kilka. A dlaczego zwróciłem się w taką, a nie inną tematykę? Ponieważ doskonale obrazuje 'co by było gdyby...'
 

Irma  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³a: 01 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-03-17, 15:06   

Książki tego typu to bardzo mądra literatura. Bardzo doświadcza ludzi w sensie teoretycznym, aby w przyszłości nie poczyniły kroków praktycznych. Książki takie mają na celu uświadamiać młodych ludzi. Dzięki nim właśnie ma nam być ukazany przykład, abyśmy nie popełnili takich błędów. tutaj akurat w sensie narkomanii. A te z treścią zawierającą patologię i alkoholizm- również pokazują ile jest w życiu problemów i jaki jest ten świat, ponieważ powstają one na faktach, które przeżywają prawdziwi ludzie. Jednakże są pewne wady. Wiele książek jest przepełnionych depresją, samobójstwami itp., które przerabiamy również jako lektury szkolne. Mogą one źle wpłynąć na wiele osobowości. jeżeli ktoś jest wrażliwy i często ma tzw. doły, to może łatwo wpaść w depresję. Podam tutaj przykład lektury ,,Cierpienia młodego Wertera" Goethego. Bohater czuje bezsens życia i na koniec popełnia samobójstwo. Do tej pory siedzi mi w głowie ten weltshmerz (ból świata, ból istnienia). Dobrze jest znać problemy innych, tylko, aby nie pociągły one zbyt wiele w psychice. Bo książki w trakcie czytania się przeżywa- oby nie za bardzo.
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2009-03-22, 09:22   

Uwielbiam takie książki , przede wszystkim za te wszystkie cechy ,które wymieniła już Missy, i za to ,że nie pozwalają nam zobojętnieć , nie możemy przejść z zamkniętymi oczami, poniekąd każda z tych książek daje naprawdę w mniejszym ,czy w większym stopniu solidną nauczkę, czasami..pozwalają nawet zrozumieć choć w takim najmniejszym stopniu , ukazać nam wszystkie uczucia, sytuacje.Przeczytałam już kilka lat temu wszystkie książki z serii Ossolineum. Zaczęłam tak naprawdę czytać je w okresie podstawówkowym , później chętnie do nich powracałam , pierwszą książką ,która przeczytałam był pamiętnik narkomanki :"Idź i zapytaj Alice" , następnie "My dzieci z dworca ZOO" i tak dalej..
"Hera moja miłość ", "Chuda", "Gnój" , "W sidłach strachu" To jedne z tych ulubionych.
Do niektórych czuje prawdziwą niechęć..zwłaszcza do autorów opisujących, którym się wydaje ,że to rozumieją..i piszą o kompletnych bzdurach ,które wydają im się "właściwe"
_________________
Drugs&hugs.
 

Memories

Wymiatacz

Kate fan's .^^



Do³±czy³: 18 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-03-22, 11:23   

Polecam książkę Marty Fox 'Coraz mniej milczenia' . Są tam zawarte zwierzenia młodych lub tych starszych ludzi którzy niegdyś w dzieciństwie codziennie przeżywali piekło , teraz mają odwagę ujawnić prawdę:)
_________________
'Poprzez marzenia możesz osiągniąć wszystko' <3
 

*MAGDA*  

Stały User

Burned*With*De$ire



ImiÄ™: MAGDA

Wiek: 33

Do³±czy³a: 31 Mar 2009

Sk±d: Zduñska Wola

   

Wys³any: 2009-03-31, 19:22   

Wojna Polsko-Ruska pod flaga bialo-czerwona. Piekna ksiazka. Tytul nie ma nic wspolnego z wojna, o jakiej bysmy pomysleli :)

bardzo dobre ksiazki o takiej tematyce.
 

Ostatnio zmieniony przez *MAGDA* 2009-04-18, 18:49, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz  

Szamanka  

Stały User



ImiÄ™: Paula

Wiek: 30

Do³±czy³a: 17 Kwi 2009

Sk±d: Miasto Bo¿e

   

Wys³any: 2009-04-17, 22:13   

Nie lubię czytać książek o takiej tematyce, bo po pierwsze strasznie mnie przygnębiają a po drugie robi mi się niedobrze, kiedy czytam o tych wszystkich objawach uzależnienia.

Mimo to mam na swoim koncie "Dzieci z Dworca ZOO", "Hera moja miłość", "Lot Komety", "Æpun" - który nawiasem mówiąc najbardziej mnie zainteresował i "Pamiętnik Narkomanki", który nie zrobił na mnie żadnego wrażenia.
_________________
God bless you.
 

jenny_blond  

User

hardkor


ImiÄ™: Paulina

Wiek: 30

Do³±czy³a: 19 Kwi 2009

Sk±d: 3miasto

   

Wys³any: 2009-04-19, 19:22   

Jedyną taką książką był chyba właśnie Pamiętnik narkomanki.. Zgadzam się z tym, że takie książki przygnębiają, ale uważam, że są potrzebne. Czytając je łatwiej jest zrozumieć cały problem uzależnień i uzależnionych.
_________________
Umarła w szpilkach.
 

lovez8  

Hiper wymiatacz

obserwatorka.



Wiek: 28

Do³±czy³a: 17 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-04-21, 21:17   

"Trzy metry nad niebem", "Waleczna"
Książki fajne ale zawsze mnie trochę przygnębia taka tematyka :<
_________________
My dear fellow, the truth isn't quite the sort of thing one tells to a nice, sweet, refined girl.
One should always be in love. That's why one should never marry.

Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde
 

miss.katy  

Stały User

Niezależna .



ImiÄ™: Marta

Wiek: 31

Do³±czy³a: 22 Pa¼ 2009

Sk±d: Poland?

   

Wys³any: 2009-12-02, 15:31   

Książki Barbary Rosiek. Niektórzy myślą, że 'Pamiętnik Narkomanki' i koniec, lecz nie. Ta książka wcale nie była bardzo straszna. Ale gdy ostatnio przeczytałam 'Kokainę', też Barbary Rosiek, to dopiero mnie wstrząsnęło. Bez cenzury książka, gdzie tam dopiero opisuje prawdziwą historię. W 'Pamiętniku...' pisze, że jej dzieciństwo było normalne, bez zarzucenia, a uczennicą była wzorową. W 'Kokainie' wyznała, że jej dzieciństwo było trudne, a rodzice ją bili. Teraz czytam kolejną jej książce, tym razem o schizofrenii.
_________________
`We live, as we dream - alone .
 

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2009-12-04, 11:07   

Uwielbiam tego typu książki, ale bardziej, niż narkomania interesuje mnie prostytucja nieletnich i innyce zachowania dewiacyjnych. Niestety, niewiele jest książek poświęconych temu problemowi, a postaci parające się tym "zawodem" najczęściej stanowią bohaterów epizodycznych.
_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

Taurie  

Mega wymiatacz

Włóczęga



ImiÄ™: Sylwia

Wiek: 34

Do³±czy³a: 26 Maj 2009

   

Wys³any: 2009-12-07, 14:48   

Cóż czytałam kiedyś książki o tej tematyce... Mogę je określić jako przygnębiające, smutne, obrzydliwe, rzeczowe, bezpośrednie, przerażające, okrutne... Po takiej mieszance nie zostaje nic innego jak rzec: "dziękuje, nie biorę". Uważam, że każdy powinien przeczytać kilka takich książek, bo ukazują one nam jak można skończyć. Jeśli o mnie chodzi nie zachwycam sie nimi szczególnie...
_________________
I queta ar umë lastaina, ómalóra ná.

"Człowiek w czerni uciekał przez pustynię, a rewolwerowiec podążał w ślad za nim" - S. King
 

sydnej  

Pogromca postów

Last White Hope



Wiek: 34

Do³±czy³: 29 Pa¼ 2009

Sk±d: Leszno

   

Wys³any: 2009-12-07, 15:51   

Pod tą tematykę pewnie podpada "Lęk i odraza w Las Vegas" Hunter S. Thompsona, czyli autobiograficzna opowieść o schyłku epoki dzieci-kwiatów i powolnym zatracaniu się w narkotycznych wizjach.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com