Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj si!

Zapomniae hasa?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo

Isharoth  

User


Doczy: 19 Lut 2016

   

Wysany: 2016-03-06, 09:23   Moda na selfie

Witam.

Zapewne każdy chociaż raz w życiu spotkał się z terminem "selfie", szczególnie jeśli ma konto na Facebooku lub innych social mediach. Patrząc dzisiaj na skalę tego zjawiska, mogłoby się wydawać, że moda na robienie sobie zdjęć jest już stara. Jednak po dłuższym rozmyślaniu doszedłem do wniosku, że tak nie jest. "Selfie" jest teraz w erze rozkwitu, a to głównie za sprawą ww. social mediów. Termin ten jest już nawet używany w mediach publicznych np. TV.

Pewnie strzelam sobie w stopę zadając takie pytanie na forum młodzieżowym, ale... Po co w ogóle robić sobie samemu zdjęcia? Dlaczego doszło do tego, że niektórzy ludzie muszą codziennie wstawić gdzieś swoje zdjęcie, pochwalić się czymś, lub oczekiwać na pozytywny odzew? Jeszcze w poprzedniej dekadzie robienie sobie zdjęcia z "dziubkiem", przed lustrem było uważane za obciach. Dziś robią to miliony osób i nie widzą żadnego problemu. A problem bez wątpienia jest. Jaki? Podatność na modę, nawet tą najgłupszą. Ludzie robią wszystko by być "na czasie" i nie odstawać od innych. Jednak to nie tylko wina podatności na modę. Część osób chce być zauważona, a inni robią to przez zwykłą próżność (beznadziejne przypadki). Robi to już nie tylko, młodzież, ale ludzie dorośli, szczególnie celebryci, politycy, sportowcy - z takich samych powodów. Mamy już wszystko: smartfony z aparatem, facebooka, twittera, snapchata itp. Wszystko oprócz zdrowego rozsądku.

Czułbym się staro, gdyby nie to, że mam 20 lat. Dla mnie sama idea "selfie" jest po prostu idiotyczna i bezcelowa. Jest to jeden z przykładów tego jak mentalnie i kulturowo zaczyna upadać nasza cywilizacja. Moda zaczerpnięta z nizin intelektualnych, została wprowadzona na "salony". Nie rozpoczynałbym tematu, gdyby nie to, że stało się to, w pewien sposób, irytujące.

Napiszcie co sami o tym sądzicie.
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 29

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2016-03-06, 11:41   

Isharoth napisa/a:

A problem bez wątpienia jest. Jaki? Podatność na modę, nawet tą najgłupszą. Ludzie robią wszystko by być "na czasie" i nie odstawać od innych. Jednak to nie tylko wina podatności na modę. Część osób chce być zauważona, a inni robią to przez zwykłą próżność (beznadziejne przypadki).


Tylko... gdzie ten problem? Podatność na modę i próżność istniały już wcześniej. Wystarczy przypomnieć sobie niegdysiejszą modę na wrzucanie głupawych filmików na youtube przez dzieciaki- nie wiem jak Ty, ale ja widzę w selfie swoiste unormowanie tamtego dzikiego zwyczaju. I tak, filmiki nadal się pojawiają, ale nie są już (chyba) aż tak częste.

Isharoth napisa/a:

Robi to już nie tylko, młodzież, ale ludzie dorośli, szczególnie celebryci, politycy, sportowcy - z takich samych powodów.


Nie wiem, czy z takich samych- Ty też raczej tego nie wiesz. To w większości przypadków nieszkodliwe, więc problem właściwie nie istnieje.

Isharoth napisa/a:

Wszystko oprócz zdrowego rozsądku.


Ale dokładnie gdzie Ci tego zdrowego rozsądku brakuje?

Isharoth napisa/a:

Dla mnie sama idea "selfie" jest po prostu idiotyczna i bezcelowa. Jest to jeden z przykładów tego jak mentalnie i kulturowo zaczyna upadać nasza cywilizacja. Moda zaczerpnięta z nizin intelektualnych, została wprowadzona na "salony".


Wiele idei jest idiotycznych i bezcelowych. Bywają też krzywdzące, a mimo to ludzie są przez nie w jakiś sposób przyciągani. Selfie może i są głupie, ale przy tym praktycznie całkowicie niegroźne. Chcesz zobaczyć upadek cywilizacji w obrazkach? Zerknij na to, co udostępnia Wipler :-D

Isharoth napisa/a:

Nie rozpoczynałbym tematu, gdyby nie to, że stało się to, w pewien sposób, irytujące.


Mnie na przykład irytuje Twoja interpunkcja, a nie krzyczę, że jest idiotyczna, bezcelowa i świadczy o intelektualnym upadku cywilizacji. Żyj i daj żyć.
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

Isharoth  

User


Doczy: 19 Lut 2016

   

Wysany: 2016-03-06, 11:53   

Szej-Hulud napisa/a:


Tylko... gdzie ten problem? Podatność na modę i próżność istniały już wcześniej. Wystarczy przypomnieć sobie niegdysiejszą modę na wrzucanie głupawych filmików na youtube przez dzieciaki- nie wiem jak Ty, ale ja widzę w selfie swoiste unormowanie tamtego dzikiego zwyczaju. I tak, filmiki nadal się pojawiają, ale nie są już (chyba) aż tak częste.


Jest całkowicie na odwrót. Teraz właśnie jest coraz więcej głupstw na wspomnianym przez Ciebie YouTube. I w tym jest właśnie problem.

Szej-Hulud napisa/a:


Nie wiem, czy z takich samych- Ty też raczej tego nie wiesz. To w większości przypadków nieszkodliwe, więc problem właściwie nie istnieje.


Nieszkodliwe? To, że czegoś nie widzisz (nie chcesz zauważyć) nie znaczy, że tego nie ma. Ludzie dobrowolnie wyzbywają się wszelkiej prywatności wrzucając codziennie masę zdjęć na różne portale społecznościowe, tylko po to, żeby przypodobać się znajomym. Ale oczywiście problemu nie ma. :mrgreen:

Szej-Hulud napisa/a:


Ale dokładnie gdzie Ci tego zdrowego rozsądku brakuje?


Chciałbym jakoś na to odpowiedzieć, ale chyba zrobiłem to już wyżej.

Szej-Hulud napisa/a:


Wiele idei jest idiotycznych i bezcelowych. Bywają też krzywdzące, a mimo to ludzie są przez nie w jakiś sposób przyciągani. Selfie może i są głupie, ale przy tym praktycznie całkowicie niegroźne. Chcesz zobaczyć upadek cywilizacji w obrazkach? Zerknij na to, co udostępnia Wipler :-D


jw.

Szej-Hulud napisa/a:


Mnie na przykład irytuje Twoja interpunkcja, a nie krzyczę, że jest idiotyczna, bezcelowa i świadczy o intelektualnym upadku cywilizacji. Żyj i daj żyć.


Przykro mi, że Cię irytuje. Czasami zdarza mi się popełniać błędy w interpunkcji, jednak staram się ich nie robić.
 

Czarne Indigo  

VIP

szach mat



Imię: Julia

Wiek: 27

Doczya: 14 Sie 2012

Skd: wielkoPolska

   

Wysany: 2016-03-06, 12:04   

Isharoth napisa/a:

Ludzie dobrowolnie wyzbywają się wszelkiej prywatności wrzucając codziennie masę zdjęć na różne portale społecznościowe, tylko po to, żeby przypodobać się znajomym. Ale oczywiście problemu nie ma.


Podany przez Ciebie powód wrzucania ludzi rzekomo codziennie zdjęć jest dość naciągany i marny. Poza tym jacy ludzie to robią? Bo według mnie tacy, którzy pojmują Internet jako źródło dochodu (blogerzy, youtuberzy etc). Wśród swoich znajomych tego jak to określasz "problemu" nie dostrzegam. Jednak jeśli w Twoim przypadku jest inaczej i Cię to tak osłabia, no to może zmień znajomych? Albo wyloguj się do życia i nad tym nie rozmyślaj.
_________________
Kruki i wrony was rozdzióbią.
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 29

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2016-03-06, 12:18   

Isharoth napisa/a:

Jest całkowicie na odwrót. Teraz właśnie jest coraz więcej głupstw na wspomnianym przez Ciebie YouTube. I w tym jest właśnie problem.


Ale co to za filmiki? 3/4 z przebijających się to pranki, reszta Max Kolonko, NacjoTV i tym podobne :-P Kiedyś wrzucali pełne wulgaryzmów "rajdy" po wioskach i tym podobne. Teraz nawet, jak coś się pojawi, to jest krótkie i w jakimś sensie bardziej odpowiednie. Nie działają już w pełni anonimowo, więc przynajmniej niektórzy się kontrolują.

Isharoth napisa/a:

Ludzie dobrowolnie wyzbywają się wszelkiej prywatności wrzucając codziennie masę zdjęć na różne portale społecznościowe, tylko po to, żeby przypodobać się znajomym.


Czy robiąc sobie selfie wyzbywają się prywatności? Szczerze wątpię. Pewnymi zdarzeniami można się dzielić i nie wiąże się to z jakąkolwiek utratą prywatności. Na twoim miejscu bardziej interesowałbym się plikami cookie i GPS-em w telefonie, aniżeli wrzucaniem w sieć zdjęć z przebieralni, imprezy czy parku.

Poza tym jeszcze jedno: bawisz się w psychoanalityka, ale wychodzisz od tezy do dowodów, a nie od dowodów do tezy. W ten sposób do niczego nie dojdziemy :-P
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

miniX  

Pogromca postów

Emerytowany Dj



Imię: miniX

Wiek: 36

Doczy: 20 Lis 2009

Skd: Wroclaw/Toronto

   

Wysany: 2016-03-06, 15:18   

Selfie wkroczyło w nowy etap. Robienie samojebek telefonem już nie jest w modzie :mrgreen:
_________________
Kliknij se ---> https://www.facebook.com/XDemonWroclaw/?fref=ts
 

esendem  

Mega wymiatacz



Wiek: 30

Doczya: 02 Maj 2011

   

Wysany: 2016-03-07, 15:31   

a ja lubię oglądać czyjeś selfie i nie uważam, aby ktoś je dodawał po to, by się w jakiś sposób mi (jako odbiorcy) przypodobać. czemu nie? jeśli ma to komuś sprawić frajdę, a pozytywny komentarz wiąże się z uśmiechem na ich twarzach, dlaczego mamy im tego bronić? każdy ma swój sposób na samozadowolenie. jest ogrom prac naukowych poświęconych selfiaczkom (mniej lub bardziej szkodliwym), skoro tak ciebie temat nurtuje to je zgłębiaj, ale nie wrzucaj do jednego worka każdego, kto kiedykolwiek wykrzywił dzioba do aparatu
_________________
"(...)ale ważniejsze niż miłość jest to co po niej zostaje."
 

Mister Klikacz  

Wymiatacz

Duże dziecko



Imię: Marcin

Wiek: 30

Doczy: 25 Sty 2016

Skd: Rybnik

   

Wysany: 2016-03-07, 19:16   

Isharoth napisa/a:

Ludzie dobrowolnie wyzbywają się wszelkiej prywatności wrzucając codziennie masę zdjęć na różne portale społecznościowe

Co ma selfie do prywatności? Twoja twarz to Twoja prywatność? Rozumiem więc, że cały czas chodzisz w masce, aby ludzie, których spotkasz, przypadkiem nie naruszyli Twojej prywatności? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
_________________

 

metalmummy  

Junior Admin

MATKA



Imię: Karolina Magdalena

Wiek: 31

Doczya: 28 Gru 2010

   

Wysany: 2016-03-07, 19:34   

Isharoth napisa/a:

Ludzie dobrowolnie wyzbywają się wszelkiej prywatności wrzucając codziennie masę zdjęć na różne portale społecznościowe, tylko po to, żeby przypodobać się znajomym.


A na czym polega sens istnienia portali społecznościowych, jeżeli nie na ujawnieniu się społeczeństwa?
Poza tym, musisz wrzucać swoje prywatne zdjęcia, bo jakbyś wrzucał takie, które mają określone prawa autorskie, byłoby to wykorzystanie cudzej własności bez zgody właściciela, a na to są już paragrafy.

Ja jestem w stanie zrozumieć, że niektórzy zwyczajnie nie mają wyczucia i przesadzają- są zbyt wylewni. Ale bardzo mnie cieszy fakt, że mam możliwość zobaczenia mordy znajomego, z którym nie bardzo mam jak się spotkać, a fajnie byłoby się wkońcu "zobaczyć".

Każdy kij ma dwa końce.
_________________
przestrzegaj regulaminu młody człowieku.
 

scorpion  

User

Tłumik


Wiek: 32

Doczy: 01 Gru 2015

   

Wysany: 2016-03-09, 16:47   

Nie mam nic przeciwko selfie raz na jakiś czas. Denerwują mnie tylko takie osoby, które co drugi dzień dodają fotkę z tą samą miną, tylko ciuch inny. Na fb klikam przestań obserwować i już jestem spokojniejszy ;D Ale temat ten jest jak zwykle drażliwy bo każdy ma swoje zdanie. Trzeba to uszanować i tyle.
_________________
wydechy motocyklowe <3
 

issia  

User



Imię: Iza

Wiek: 27

Doczya: 19 Mar 2016

Skd: Poznań

   

Wysany: 2016-03-20, 22:27   

Ale teraz selfie to już nie tylko "zdjęcie z dziubkiem". Więc nie wrzucajmy wszystko do jednego worka. Śmieszą mnie jedynie jakieś wygibasy przed zdjęciem, albo tablety, które są umieszczone właśnie na kijach i tym robione są selfie :D Bo to już chyba nie o to w tym chodzi.
_________________
https://dotykprzestrzeni.pl/czakry
https://scalenieduszy.pl/wampir-energetyczny-psychologia/
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Doczy: 04 Wrz 2008

   

Wysany: 2016-03-24, 16:02   

Mnie najbardziej zaczęły "rozwalać" zdjęcia z doklejonymi uszami i psim pyszczkiem, ta nazwijmy to dosyć luźno - moda najbardziej wpisała w damskie grono. Ja oczywiście rozumiem, że któraś jest suką, ale po co aż tak się z tym afiszować?
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

issia  

User



Imię: Iza

Wiek: 27

Doczya: 19 Mar 2016

Skd: Poznań

   

Wysany: 2016-03-25, 19:42   

Cytat:

Mnie najbardziej zaczęły "rozwalać" zdjęcia z doklejonymi uszami i psim pyszczkiem, ta nazwijmy to dosyć luźno - moda najbardziej wpisała w damskie grono. Ja oczywiście rozumiem, że któraś jest suką, ale po co aż tak się z tym afiszować?

:mrgreen: :mrgreen:
Ah ten snapchat! Masz rację, mnie też to bardzo śmieszy :D
_________________
https://dotykprzestrzeni.pl/czakry
https://scalenieduszy.pl/wampir-energetyczny-psychologia/
 

Starozakonny PhD

Stały User

Pan polaków



Imię: Shlomo

Doczy: 02 Cze 2014

   

Wysany: 2016-04-04, 19:41   

Musze przyznac, ze bylbym nieskory do poparcia hipotezy o upadku cywilizacji z powodu 'selfies'. Zreszta, dopoki nikt nie jest zmuszany do ogladania tychze zdjec, to nie rozumiem dlaczego mialoby to komukolwiek przeszkadzac.
 

Rhagar14  

Pogromca postów



Wiek: 30

Doczy: 07 Sty 2013

   

Wysany: 2016-04-04, 22:43   

Rozwój tak zwanych social media przyniósł możliwość kontaktu z innymi ludźmi na szerszą skalę. Oczywiście mają one swoją specyfikę i trzeba po prostu umieć się w nich obracać ,moda selfie jest właśnie czymś co zrodziło się wlaśnie z kultury social media.Człowiek od zawsze musiał być towarzyski i potrafić się obracać wokoło innych teraz masz do tego po prostu inne środki. Ja sobie lubię robić selfie
 

Forum modzieowe e-Mlodzi.com