Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

lovlov123

User

lovlov123


Do³±czy³: 05 Lis 2017

   

Wys³any: 2017-11-05, 18:12   Prawo - human vs. mat fiz

Jestem w 1 klasie o profilu humanistyczno-prawnym, gdzie mam rozszerzony polski, historię i wos a dodatkowo łacinę i edukację prawną od 2 klasy. Wybrałam ten profil z tego względu, że myślałam nad studiami prawniczymi. Nie jestem jednak co do nich w 100% pewna. Lubię też matematykę i angielski, miałam po 100% na testach gimnazjalnych. Zastanawiam się, czy nie lepiej przepisać się na mat fiz ang i samodzielnie przygotowywać się do matury wosu i języka polskiego? Wydaje mi się że dam radę, a po mat fizie chyba będę mieć dużo więcej możliwości. Dodam,że nie przepadam ani za fizyką, ani historią i nie wiem, czy będę je zdawać na maturze (pod uwagę z rozszerzeń biorę gł. mat, pol, wos, ang, ewentualnie włoski)
 

Hella  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 03 Sie 2014

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2017-11-05, 18:45   

Zastanów się najpierw na jakie studia chciałabyś pójść, gdybyś przeniosła się do mat-fizu. Praktycznie wszystkie kierunki techniczne wymagają znajomości fizyki. Na pewno mniejszy nacisk się na nią kładzie, gdybyś studiowała geodezję i kartografię czy chemię na politechnice, ale tam z kolei wymagane są inne przedmioty (odpowiednio geografia i chemia), których znajomość musi być na dość wysokim poziomie. Nie uciekniesz przed fizyką na studiach ścisłych. Będziesz musiała albo się z nią oswoić, albo poszukać swojego miejsca gdzie indziej. Do tego sama matura z matematyki (nawet na 100%) nie wystarczy, żeby dostać się na dobrą uczelnię politechniczną. Nie tylko musiałabyś pogodzić się z fizyką na studiach, ale też ogarnąć ją na maturę. Choć powiem Ci szczerze, jak patrzyłam na matury z ostatnich dwóch lat, to matematyka rozszerzona jest dużo trudniejsza od fizyki. Jest dużo mniej schematyczna. Nawet robiąc mnóstwo zadań z matur próbnych, prawdopodobieństwo trafienia na podobne na właściwym egzaminie jest mniejsze niż z fizyki.

Krótko mówiąc, widzę Twoją sytuację tak (uwzględniając Twoje preferencje co do przedmiotów maturalnych):
studia prawnicze/humanistyczne - polski + wos + język obcy
studia ścisłe - matematyka + fizyka + język obcy
Na pewno nie łącz przedmiotów z dwóch dziedzin, typu matematyka + polski, bo to nie wystarczy ani na uczelnię techniczną ani na uniwersytet. Biorąc przedmioty na maturę zwróć uwagę nie tylko na to, z których jesteś dobra, ale też na to, czy dany przedmiot przyda Ci się w rekrutacji na studia.
 

lovlov123

User

lovlov123


Do³±czy³: 05 Lis 2017

   

Wys³any: 2017-11-05, 18:57   

Hella, dziękuję za radę. Sęk w tym, że matematyka na prawie jest wymienna za historię, a jeśli w 3 klasie zdecydowałabym pójść jednak na inne studia to po mat fizie miałabym jeszcze opcję zdawania fizyki. Wydaje mi się, że mat fiz daje więcej możliwości przy moim niezdecydowaniu, a human ukierunkowuje typowo pod prawo, stąd moje wahania. Ciężko mi stwierdzić, jakie będę miała stanowisko za 3 lata.
 

Hella  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 03 Sie 2014

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2017-11-05, 18:57   

Jeśli czujesz, że mat-fiz bardziej Ci się przyda i bardziej Ci się spodoba - może rzeczywiście zaryzykuj przeniesienie. Tylko pamiętaj, że przedmioty ścisłe nie znoszą zaległości. Nie da się ich wkuć na noc przed klasówką. Trzeba robić regularnie dużo zadań. Wiem coś o tym, bo byłam na mat-fizie, a przez brak systematyczności i ciężkiej pracy miałam słabe oceny. Dopiero na studiach sytuacja się odwróciła. ;)
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com