Forum młodzieżowe e-Mlodzi.com

Autor

Wiadomość

Lvcas  

Mega wymiatacz

Prawa ręka admina!

Imię: Łukasz

Wysłany: 2011-08-14, 14:51   Proszenie rodziców o rękę swojej córki

Co sądzicie o proszeniu przez kawalera rodziców przyszłej żony o rękę?

Dawniej było to normą, teraz jak młodzi robią? W zależności też, czy rodzice są tradycjonalistami, czy nie...

TQIT  

VIP

Wysłany: 2011-08-14, 16:05   

Głupie to, z samego względu, że to nie jest decyzja rodziców. Ich zdanie jest zmarginalizowane.

imaginatif  

Mega wymiatacz

Imię: Klaudia

Wysłany: 2011-08-14, 16:29   

Ja też uważam, że to bez sensu. Tak jak TQIT napisał, decyzja nie należy do rodziców, tylko do dziewczyny.

sheilven  

Pogromca postów

Wysłany: 2011-08-14, 16:54   

jesu, ale patologia, własną córkę o rękę prosić!

kiedyś to może i było konieczne. dziś to już nie te czasy, kiedy ojciec się może nie zgodzić i ślubu nie będzie. to decyzja małżonków. no i można się nieźle naciąć, jeśli się później dziewczyna oburzać zacznie, że się to za jej plecami ustala jej przyszłość. to decyzja dziewczyny i jej faceta, czy ślub będzie, a nie rodziców. więc to ją należy w pierwszej kolejności zapytać.

Lalaith  

Wymiatacz

Arcobaleno

Imię: Anita

Wysłany: 2011-08-14, 21:13   

To prawda, że zdanie rodziców w dzisiejszych czasach nie jest brane pod uwagę, ale mimo to podoba mi się ten dawny zwyczaj, choć dziś niewielu mężczyzn prosi przyszłych teściów o zgodę. Może jest to sposób na "wkupienie się" w łaski rodziców, ale mimo to ma to swój urok i niewątpliwie wymaga odwagi, bo towarzyszy temu nie mały stres.

— Fiodor Dostojewski

Furia  

User

Imię: Agnieszka

Wysłany: 2011-08-15, 21:17   

Że też te kobiety tak się dawniej pozwalały traktować! Ciężko mi to zrozumieć...
Symbolicznie i po wcześniejszej konsultacji z narzeczoną - nie jest to głupi pomysł. Dobry sposób na podtrzymanie tradycji.
Chociaż, jeśli chodzi o mnie konkretnie, to nie chciałabym, aby moi rodzice zgadzali się na oddanie mej ręki, nawet w ramach niewinnej tradycji. Nie spodobałaby mi się taka szopka w moim domu.

honest  

Stały User

Wysłany: 2011-08-15, 21:37   

Lalaith napisał/a:

mimo to podoba mi się ten dawny zwyczaj

Jednak nie chciałabym, aby mój facet poprosił rodziców o moją rękę bez mojej wiedzy.
Gdyby ustalił to wcześniej ze mną, to czemu nie.

Isair  

VIP

Arcykapłan

Wysłany: 2011-08-15, 21:40   

Mnie ten zwyczaj średnio się widzi. Wolę zwykłą niespodziankę. Jednak ze względu na szacunek do rodziców mojej lubej będę musiał się ich spytać jednak w nieobecności mojej drogiej. Uważam to raczej za czysta formalność, a nie jakiekolwiek przyzwolenie.

cappuccino  

VIP

Muterka

Imię: Madeleine

Wysłany: 2011-08-15, 22:09   

Cytat:

Że też te kobiety tak się dawniej pozwalały traktować! Ciężko mi to zrozumieć...

Było to uwarunkowane kulturą i rolą ojca w rodzinie/społeczeństwie. Dzisiaj przede wszystkim stawiamy na indywidualność, dlatego w naszej kulturze to kobieta proszona o rękę ma ostatnie słowo, a nie np. jej ojciec (zapewne są kraje w innej sferze kulturowej, gdzie do dziś rodzice decydują o przyszłości córki).

Dobrze, gdy młodzi znają zdanie swoich rodziców (kiedy "pochwalą" się swoją decyzją o zaręczynach), nie muszą go jednak brać pod uwagę. Warto przemyśleć tak poważny krok, jeśli mama bądź tata zwierzą się nam ze swoich wątpliwości.

Mój najpierw mi się oświadczył, a potem pogadałam o tym z rodzicami, akurat w moim przypadku wiedziałam, że nie będą mieli zastrzeżeń co do mojego "tak" ;) .

Lvcas  

Mega wymiatacz

Prawa ręka admina!

Imię: Łukasz

Wysłany: 2011-08-16, 20:10   

Ale chyba z kwiatami i np. alkoholem dla ojca warto przyjść i zakomunikować? :)

RuthVanAldin  

User

Imię: Aleksandra

Wysłany: 2011-08-17, 14:02   

jestem za zaręczynami bez publiki. żeby zapytał wybranke. a rodziców mozna zapytać już po tym jak się zgodziła, albo po prostu poinformować przy okazji jakiegoś obiadu może :). tak z tymi kwiatami etc to by wypadało jak sądze.

Ostia  

VIP

Wysłany: 2011-11-22, 14:25   

Nie, nie, nie.
My to załatwiliśmy między sobą, w bardzo niecodziennych okolicznościach :D, ale zawsze.
Później, przez pewien czas, moja mama starała się na siłę przeforsować pomysł Wielkich i Publicznych Zaręczyn, z padaniem wręcz na ryj i wiechciem kwiatów, ale na szczęście temat umarł.

Porcelana.  

Pogromca postów

Laura Palmer

Wysłany: 2011-11-22, 16:11   

Ooo tak, rodzinne zaręczyny nad sernikiem i sałatką śledziową z tatą pstrykającym zdjęcia w momencie nakładania pierścionka na palec to wiocha wszech czasów. Dziwie się, że ludzie sami świadomie się na to godzą, a później jeszcze raczą cały świat zdjęciami z tej ceremonii na facebookach i innych takich, chociaż wiadomo - gust to gust.

Zaręczyny to sprawa między mną, a moim facetem. Powinno być romantycznie, intymnie (filmowa opcja z klękaniem na kolana podczas kolacji w restauracji też odpada) i czule.
"Akceptacja" rodziców to już raczej formalność.
Myślę o jej chłodnych pocałunkach.

fire, walk with me...

Krit  

Pogromca postów

Wysłany: 2011-11-22, 16:51   

Nigdy w życiu. Chyba, że pochodziłaby z Azji, Afryki, albo ogółem środowiska o innej obyczajowości. Jeżeli tak, to mogę nawet grać o nią w karty. : ]

slow  

Moderator

Wysłany: 2011-11-22, 20:01   

Miało być intymnie i było. Z bukietem pięknych kwiatów, z klęknięciem na kolano. I w żaden sposób nie brakowało mi w tym obecności rodziców. Pewnie, ich akceptacja miała dla mnie duże znaczenie, jednak to miała być przede wszystkim "nasza" chwila. Poza tym moi rodzice już dawno sami odeszli od tym podobnych tradycji. :-)

www.womanatwindow.blogspot.com