Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

mru  

Wymiatacz

o wesołym wydechu.



ImiÄ™: srola

Do³±czy³a: 13 Kwi 2009

Sk±d: Sce

   

Wys³any: 2010-09-08, 19:38   Psycholog on-line ?

Od pewnego czasu coraz więcej słyszy się o depresji i o innych problemach, z którymi czasami ciężko jest sobie poradzić bez drugiej osoby. Gdy jednak nasi najbliżsi nie sa w stanie pomoc kierujemy się do specjalisty.
Pamiętam, jak w mojej szkole można było napisać maila do szkolnego psychologa gdy miało się jakiś problem, a nie chciało się o nim mówić osobiście. Był to pierwszy krok w stronę gabinetu, więc zawsze wydawało mi się to dobrym pomysłem. Lecz szkoła jest mniejsza, zna się poszczególne osoby i przede wszystkim ma się do nich dostęp.

Jednak zastanawia mnie sens internetowych psychologów. Powstają strony konkretnych grup specjalistów, którzy pomagają drogą mailową (również telefoniczną, a także można umówić się na wideokonferencję). Oczywiście pomoc jest płatna, jednak prawdopodobnie nigdy nie spotkamy się z tym człowiekiem w 4 oczy.

Uważacie, że taka pomoc jest skuteczna? Można ocenić sytuację / chorobę człowieka bez spotkania się z nim i zobaczenia w jakim jest tak naprawdę stanie ?
_________________
Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi.
T.Pratchett
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2010-09-08, 20:00   

Pomoc psychologiczna w internecie udzielana jest także za pomocą skype oraz innych komunikatorów.Powstają także specjalne czaty.
Nie jest to złe rozwiązanie jeśli chodzi o jednorazowe konsultacje,czy udzielenie wsparcia przy rozwiązywaniu danego problemu związanego z życiem osobistym.Ewentualnie pomoc przy doborze odpowiedniego ośrodka/lekarza/leczenia.

Nie ulega jednak wątpliwości,że ani diagnoza ani terapia nie powinny odbywać się w ten sposób.
Konieczna jest konsultacja z osobą chorą w realnym świecie.Zwłaszcza,że osoby borykające się problemem zaburzeń bądź chorób psychicznych mogą mieć tendencję do kreowania swojej osoby.
Często także gesty oraz zachowanie wyrażają więcej niż słowa.
Ponadto uważam,że prowadzenie przez lekarza notatek oraz karty pacjenta,niezbędnych do ewentualnej hospitalizacji,jest w tym momencie znacznie utrudniony.
Nie zawsze mamy także pewność,że osoby podające się za psychologów mają odpowiednie kompetencje i nie są jedynie osobami,które uważają,że przez oczytanie w pewnym zakresie,są w stanie pomóc chorej jednostce.Nie bez powodu w gabinetach często funkcjonuje supervisior oraz przeprowadza się konsultacje z lekarzem psychiatrii.
_________________
Drugs&hugs.
 

mru  

Wymiatacz

o wesołym wydechu.



ImiÄ™: srola

Do³±czy³a: 13 Kwi 2009

Sk±d: Sce

   

Wys³any: 2010-09-08, 20:04   

slow napisa³/a:

Pomoc psychologiczna w internecie udzielana jest także za pomocą skype oraz innych komunikatorów.Powstają także specjalne czaty.


No tak tak, wspomniałam o wideokonferencjach, a czaty wliczyłam w maile :) Jednak pomoc przez kamerę również nie jest spotkaniem.
_________________
Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi.
T.Pratchett
 

Norbs93  

Pogromca postów

the boy next door



ImiÄ™: Norbu$

Wiek: 30

Do³±czy³: 10 Cze 2009

   

Wys³any: 2010-09-08, 20:08   

E tam,kiedyś chciałem popisać z telefonem zaufania gadu-gadu.Nic pozytywnego z mojej strony do powiedzenia o nich.Chyba małolaty szleją tam z problemami bo ktoś opisał po pół godziny,a do samego przyjaciela zaufania od razu powiało chłodem i obojętnością,tam już więcej nie napisałem.
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2010-09-08, 20:08   

mru napisa³/a:

No tak tak, wspomniałam o wideokonferencjach, a czaty wliczyłam w maile :) Jednak pomoc przez kamerę również nie jest spotkaniem.


Nie jest.Dlatego uważam,że sama idea nie jest zła,o ile nie dotyczy ona chorych osób wymagających przeprowadzenia diagnozy,czy terapii.Jeśli chodzi zaś o problemy nie wynikające z zaburzeń,bądź chorób,to taka forma pomocy w obecnych czasach jest wręcz pożądana. :-)

[ Dodano: 2010-09-08, 21:10 ]

Norbs93 napisa³/a:

E tam,kiedyś chciałem popisać z telefonem zaufania gadu-gadu.Nic pozytywnego z mojej strony do powiedzenia o nich.Chyba małolaty szleją tam z problemami bo ktoś opisał po pół godziny,a do samego przyjaciela zaufania od razu powiało chłodem i obojętnością,tam już więcej nie napisałem.


Nie wiążmy pomocy psychologicznej z internetowymi grupami wsparcia,czy też komunikatorami/portalami,które oferują pomoc na zasadzie telefonu zaufania.
_________________
Drugs&hugs.
 

martucha1231  

Pogromca postów

:)



Wiek: 35

Do³±czy³a: 05 Sty 2010

   

Wys³any: 2010-09-08, 20:15   

Mam mieszane uczucia co do takiej formy pomocy. Zawsze uważałam, że internetowi psycholodzy to nic innego jak naciąganie ludzi. Poniekąd nadal tak uważam, jednak jakiś czas temu moja koleżanka właśnie w taki sposób uzyskała pomoc i jest zadowolona.
Może i jest to jakieś wyjście na początek dla osób, które boją się wizyty u psychologa, jednak jak napisała slow terapia nie powinna odbywać się w ten sposób.
 

mru  

Wymiatacz

o wesołym wydechu.



ImiÄ™: srola

Do³±czy³a: 13 Kwi 2009

Sk±d: Sce

   

Wys³any: 2010-09-08, 20:35   

Fajnie, gdyby internetowe rozmowy ze specjalistą były jedynie pierwszym krokiem w kontaktach z psychologiem. Po takiej rozmowie, jeżeli jest to konieczne, psycholog powinien namawiać pacjenta to odwiedzenia jego gabinetu. Może i tak jest..ale pewnie tylko wtedy, kiedy lekarzowi na prawdę zależy na wyleczeniu pacjenta, a nie tylko na zarobieniu pieniędzy.
_________________
Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi.
T.Pratchett
 

Jimmy FoX  

VIP



ImiÄ™: Tomasz

Wiek: 33

Do³±czy³: 26 Lip 2008

Sk±d: Birmingham

   

Wys³any: 2010-09-08, 21:20   

Myślę, że w dobie Internetu i pokemonów psycholog on-line jest dobrym pomysłem. Bo uważam, że dziecko ciężko wysłać do jakiegokolwiek psychologa. A że siedzi całymi dniami przed komputerem to można to wykorzystać w ten sposób. Mimo wszystko ta terapia nie powinna być przeprowadzana cały czas via Net. Kilka rozmów i trzeba się umówić na rozmowę w cztery oczy.
Podobnie z dorosłą osobą. Człowiekowi w depresji nie chce się wychodzić na zewnątrz. Rozmowa z psychologiem przez np. czat powinna zachęcić tą osobę do odwiedzin osobiście.
Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak mnóstwo osób choruje na depresję. W naszym otoczeniu również. Takie osoby nie chcą pomocy, nie chcą nic. Całymi dniami leżą w łóżkach, przez to tracą pracę, zawalają szkołę. Bywa również tak, że są zgniatane jak robal przez społeczeństwo. Psychologowie są potrzebni, tacy internetowi też.
Ale branie za to pieniędzy... No cóż. Mnie to nie dziwi.
_________________
Kadrowanie wspomnień
 

alpen.  

Pogromca postów

małe duże dziewczę.



ImiÄ™: Klaudia.

Do³±czy³a: 09 Sty 2010

Sk±d: Wadowice.

   

Wys³any: 2010-09-12, 01:26   

Taka dygresja: za chwile już wszystko będzie on-line. Paranoja.

Jest to jakaś forma pomocy, ale uważam, że przez Internetową rozmowe nie da się w pełni wesprzeć potrzebującego. A może inaczej. W razie potrzeby, mnie by to nie wystarczyło.
Skłaniam się ku tradycyjnym spotkaniom w gabinecie.
_________________
jak Cie odnaleźć, gdy nie wiem gdzie szukać
 

Ostia  

VIP


Do³±czy³a: 02 Lut 2009

   

Wys³any: 2010-09-12, 08:41   

Powiedzmy, że niekoniecznie wierzę w kompetencje osoby po drugiej stronie monitora. A nieumiejętna "pomoc" może człowieka zniszczyć.
 

margola  

Pogromca postów



Wiek: 46

Do³±czy³a: 27 Sty 2009

   

Wys³any: 2010-09-12, 10:51   

kiedyś dla żartu napisałam do takiego czegoś i dowiedziałam się, że nic nie zrobią i mam jak najszybciej skontaktować się normalnie ble ble ble
dla mnie to wielka ściema
_________________
Wlecze za sobÄ… morze niby zbrodniÄ™ ciemnÄ…. Cichy,
spoglÄ…da na mnie w rozpaczy. Mieszkam tutaj.
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2010-09-12, 10:59   

mru napisa³/a:

Od pewnego czasu coraz więcej słyszy się o depresji


Tak szczególnie wśród nastolatków, bo mają za dużo wolnego czasu, za dużo luzu, nieograniczony dostęp do internetu, bo grali w tibię.

Psycholog online? To tak jakby robić loda w prezerwatywie, jak kąpiel w ubraniu. Chcąc pomóc takiej osobie to według mnie potrzebny jest psycholog z "krwi i kości". Chodzi o to, że ja też mogę się podać w internecie jako profesor zwyczajny doktor habilitowany psychologii i będę leczyć w internecie. Tu jest potrzebny normalny kontakt z pacjentem.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

psychopathicwizard

Pogromca postów



Wiek: 30

Do³±czy³: 22 Sty 2009

   

Wys³any: 2010-09-12, 17:56   

Cytat:

Psycholog online? To tak jakby robić loda w prezerwatywie


Porównanie doprawdy wyborne, trafione w dzisiątkę :mrgreen:
Nie jestem zwolenniczką takich rzeczy. Internet to jednak całkiem coś odmiennego od 'rzeczywistości'. Nawet się głosu nie słyszy, nie widzi się rozmówcy. Na nie.
_________________
Zacznę od tego, czego nie ma. Nie ma wspólnego dyskursu.


Potem pomyÅ›laÅ‚em 'pier****™!" i przeleżaÅ‚em caÅ‚y miesiÄ…c...ćpaÅ‚em, oglÄ…daÅ‚em telewizjÄ™, lizaÅ‚em rany. ByÅ‚o fajnie.
 

Darcia  

Pogromca postów



ImiÄ™: Daria

Wiek: 29

Do³±czy³a: 10 Sie 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2010-09-12, 18:03   

Terapie - nie.
Ale jeżeli chodzi o zwykłe wsparcie, rozmowę, podniesienie na duchu, to ja jestem na tak, bo niby co w tym złego?
_________________
Hey, believe me: our dreams really can come true!
 

LongIsland  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 26 Lip 2010

Sk±d: Szczecin

   

Wys³any: 2010-09-13, 23:18   

Dobry pomysł. Nie spotkałam się jeszcze nigdy z czymś takim, ale myśle że byłoby to jakieś rozwiązanie dla osób, które boją się pójść porozmawiać z terapeutą. Na pewno nie zastąpi to regularnej, normalnej terapii, ale przynajmniej może pomóc w uświadomieniu sobie, że ma się problem, a to jest pierwszym krokiem, bez tego się nie idzie dalej.


Darcia napisa³/a:

Terapie - nie.



Why, że tak zapytam?
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com