Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj si!

Zapomniae hasa?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo

mari_2

User


Doczy: 25 Sie 2016

   

Wysany: 2016-08-25, 08:35   Pytanie o lektury

Hej. Rząd znów planuje zmiany w kanonie lektur szkolnych, a ja mam pytanie: co wy byście chętnie przerobili na lekcji polskiego? Które książki są według was niepotrzebne, trudne, a które byście chcieli przeczytać w ramach szkoły?
 

DeVaneio  

Moderator



Doczy: 27 Lip 2014

   

Wysany: 2016-08-25, 09:05   

Przedewszystkim coś współczesnego.Żadnych platonów czy sofoklesów.
_________________
Człowiek, który coś znaczy, żyje w taki sposób, że jego życie jest poświęceniem dla jego idei.

O. Spengler
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 29

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2016-08-25, 10:59   

Jak dla mnie, więcej Boya-Żeleńskiego, Gombrowicza i Słowackiego kosztem Mickiewicza i Sienkiewicza ("Potop"...). "Monachomachia" i jej kontynuacja też by się przydały. Antyk i Biblię zostawiłbym w spokoju, ale ograniczyłbym Średniowiecze.
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

Biały diabeł  

Pogromca postów



Wiek: 29

Doczy: 16 Maj 2012

Skd: z Polski

   

Wysany: 2016-08-25, 18:07   

Oglem nie popieram chodzenia do szkoly b krzywdzi dzieci i normalnym ludziom robi wode z mozgu.... pozatym szkoa to twr komunistow... ktrzy nie mieli dobrych zmiarow posyajac tam dzieci,,,

Co do lektr to przedwstkim powino by ich mniej..... 2 . max 3 ksiazki na semestr.... . a jakie to w tym wieku najlepiej czyta sie o zolnierzach wykletych np Witoldzie pileckim czy . ogniu...

Najlepij zrobic tak zeby szkola nie byla obowiazkowa... dzieciki juz mogli by znalesc prace i zarabia a nie zmarnowac te 6 lat by potem pracowac w biedrponce na kasie.... zabieracie im 6 lat zycia..... podstawwka moze byc obwiazkowa a potem to co kto chee....
_________________
Lepiej być martwym niz czerwonym
 

mari_2

User


Doczy: 25 Sie 2016

   

Wysany: 2016-08-25, 20:25   

DeVaneio napisa/a:

Przedewszystkim coś współczesnego.Żadnych platonów czy sofoklesów.



Jakieś konkretne tytuły?
 

Zosiak  

Stały User

Zosiak



Wiek: 26

Doczya: 23 Lip 2014

   

Wysany: 2016-08-31, 05:37   

Nie korzystałam z podręcznika :-D nie wiem na co wgl go kupiłam xD
Jeśli chodzi o lektury, to chciałabym więcej Słowackiego, a mniej Mickiewicza przede wszystkim. Żadnego Sienkiewicza.
Może być Prus albo Alexander Dumas ❤
 

Hella  

Pogromca postów



Doczya: 03 Sie 2014

Skd: Warszawa

   

Wysany: 2016-11-25, 17:03   

Najbardziej ze wszystkich lektur nie znosiłam tych pokroju "Szewców", "Tanga" czy "Ferdydurke". Z opracowań dowiedziałam się, że jakiś tam przekaz to może i ma, ale są napisane w niezrozumiały i mocno zawiły sposób, niekiedy wręcz odrażający (do dzisiaj pamiętam cytat z "Szewców": "społeczeństwo jest kobietą - musi mieć samca, który je gwałci"). Według mnie te książki powinny być skreślone z kanonu lektur szkolnych. Jest wiele innych, o wiele bardziej wartościowych i nie wulgarnych książek, które uczeń powinien przeczytać.
 

Wichrzyciel  

User



Wiek: 25

Doczy: 18 Wrz 2016

   

Wysany: 2016-11-26, 21:59   

"Mdłości" Sartre'a stanowią doskonałe podsumowanie całej literatury międzywojnia. Jedna lektura zamiast kilku byłaby zbawieniem dla uczniów, ale to by na pewno nie przeszło.
_________________
Nevermore.
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Doczy: 08 Pa 2013

   

Wysany: 2016-11-30, 15:08   

A jaki w ogóle jest sens kanonu lektur, albo w ogóle lektur?
Kiedyś to miało kształtować jednorodne społeczeństwo, ale dzisiaj?
To i tak zmuszanie dzieciarni do czytania tego, co zapomną po tygodniu, albo w ogóle nie przeczytają.
 

unhappyhuman  

User


Doczya: 03 Gru 2016

   

Wysany: 2016-12-03, 13:12   

mnie się akurat większość lektur podobała. wyrzuciłabym tylko książki o tematyce fantasy, bo nie lubię takich czytać i nic nie wnoszą. moim zdaniem takie książki można czytać sobie samemu dla siebie i dla rozrywki

[ Dodano: 2016-12-03, 13:13 ]
$karbówka, można poznać historię, realia epoki, przekonać się jak ludzie żyli kiedyś na przyklad
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Doczy: 08 Pa 2013

   

Wysany: 2016-12-03, 14:12   

unhappyhuman napisa/a:


$karbówka, można poznać historię, realia epoki, przekonać się jak ludzie żyli kiedyś na przyklad


Większość gimbusiarni to gówno obchodzi.
Inteligentni i tak kształcą się i poznają interesujące ich dziedziny wiedzy na własną rękę.
 

philosophus  

Pogromca postów


Doczy: 07 Lut 2013

   

Wysany: 2016-12-04, 01:20   

Ciekaw jestem czy nadal obowiązuje fałszywa interpretacja "Dżumy".

Mówi się że za PRLu była propaganda. Guzik prawda, każda epoka ma swoją propagandę, przynajmniej u nas :-)
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

unhappyhuman  

User


Doczya: 03 Gru 2016

   

Wysany: 2016-12-04, 09:57   

$karbówka, niestety...
 

DeSade  

Pogromca postów



Doczya: 20 Lip 2011

   

Wysany: 2016-12-04, 10:44   

philosophus napisa/a:

Ciekaw jestem czy nadal obowiązuje fałszywa interpretacja "Dżumy".



Jaka jest fałszywa interpretacja Dżumy?

[ Dodano: 2016-12-04, 10:56 ]

Hella napisa/a:

"Szewców", "Tanga" czy "Ferdydurke".



Uwielbiałam, przecież przy tym można się popłakać.
Najlepsze czasy liceum, kiedy czytałam w nocy, dzień przed omawianiem, siedząc przy otwartym oknie (żeby nie zasnąć), gryzły mnie przez całą noc komary w nogi, ale absolutnie nic mi to nie przeszkadzało.

Wichrzyciel napisa/a:

"Mdłości" Sartre'a


Nie sądzę, żeby to było zrozumiałe, tak czy siak uważam, że do zrozumienia dzieł Sartre'a niezbędne jest zapoznanie się z jego dziełami ściśle filozoficznymi.
Nie rozumiem także w jaki sposób miałoby to stanowić podsumowanie

Wichrzyciel napisa/a:

całej literatury międzywojnia



Ja dodałabym na pewno dzieła Tomasza Manna.
_________________
W miękkim futrze kota
 

Forum modzieowe e-Mlodzi.com