Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Rafal  

User



Imię: Rafał

Do³±czy³: 16 Lip 2010

   

Wys³any: 2010-07-17, 16:03   Savoir Vivre

Jest ktoś, kto interesuje się wyż. wym. etykietami?
_________________
Zło dobrem zwyciężaj :)
 

Nekes  

Pogromca postów

MNML love



Do³±czy³: 14 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-07-17, 16:06   

Czy nie każdy powinien się tym interesować? Przecież dobre maniery to podstawa.
_________________
"We'll meet again
Don't know where
Don't know when
But I know
We'll meet again
Some sunny day"
 

McJohn  

Stały User



Wiek: 33

Do³±czy³: 02 Lip 2010

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2010-07-17, 16:06   

Wątpię, żeby ktoś się jakoś szczególnie tym interesował, ale na pewno większość zasady zna.
_________________
"błąd jest przywilejem filozofów.Tylko glupcy nie mylą sie nigdy"

Sokrates
 

Mizantrop  

VIP

Pstrykacz-amator



Wiek: 33

Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2010-07-17, 16:11   

Nekes napisa³/a:

Przecież dobre maniery to podstawa.


Nie sądzę, że byś znał wszystkie maniery, które są określane jako Savoir Vivre.
Niektóre są zaskakujące tak jak np nie powinno się mówić 'smacznego' osobie, która zaczyna jeść posiłek.
_________________
"Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości" - Ralph Marston

,,Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimÅ› do łóżka, ale chcieć wstać nastÄ™pnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatÄ™.”
-Janusz Leon Wiśniewski
 

enchantment  

VIP

osobliwy wypadek



ImiÄ™: Jakub

Do³±czy³: 28 Kwi 2009

   

Wys³any: 2010-07-17, 16:15   

W 'Dobre Rady' gazecie którą często kupuje moja mama jest właśnie taka interesująca rubryka, tj. na temat Savoir Vivre. Faktycznie są tam rady o jakich mało kto pewnie ma pojęcie. Zwykłe kulturalne zachowanie jest dopiero jednym z wielu kroków.
_________________
"Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jednak tylko woda." - Albert Einstein
 

szostol  

Pogromca postów


Do³±czy³: 03 Kwi 2009

   

Wys³any: 2010-07-17, 16:21   

Cytat:

Zwykłe kulturalne zachowanie jest dopiero jednym z wielu kroków.



Nie ma co przesadzać. Dla mnie to zupełnie wystarczy. Dajcie ludziom żyć ;)
 

enchantment  

VIP

osobliwy wypadek



ImiÄ™: Jakub

Do³±czy³: 28 Kwi 2009

   

Wys³any: 2010-07-17, 16:25   

Tak, wystarczy na poziomie zwykłych ludzi, czy też mniej oficjalnych spotkań. Jeżeli jednak dochodzi do jakiegoś bankietu, czy czegoś innego i są tam osoby ważne (ciężko mi to ubrać w słowa ), wtedy należałoby pokazać coś więcej niż zwykłą kulturalność.
_________________
"Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jednak tylko woda." - Albert Einstein
 

luk4333  

Stały User


Wiek: 30

Do³±czy³: 06 Wrz 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2010-07-17, 19:21   

Nie to, że ja się tym interesuję...staram się być kulturalny w każdej sytuacji...każdy chyba powinien :-P
 

Rafal  

User



Imię: Rafał

Do³±czy³: 16 Lip 2010

   

Wys³any: 2010-07-17, 19:40   

Czytałem, że sama chęć bycia nienagannym jest już godna pochwały.

Nikt nie jest Alfą i Omegą, lecz szczerze wierzę, że postępowanie wg Savoir Vivre może znacznie pozytywnie wpłynąć na nasze życie.

"Dobre maniery, dobre wychowanie, poprawne zachowanie, wszystko to esencja savoir vivre i nie znaczy ni mniej ni więcej jak życzliwość dla ludzi, uprzejmość, tolerancja, opanowanie emocji, te nienaganne formy powinny być naszymi nawykami zakorzenionymi i wpajanymi od dzieciństwa.

Jeśli jednak los sprawił, że nie wynieśliśmy dobrego wychowania z naszego rodzinnego domu. Nic straconego, można to nadrobić".


Należy pamiętać o tym, że postępując w taki, a nie inny sposób dajemy przykład innym..., a co za tym idzie - zmieni się stosunek otoczenia do nas.

Lekceważenie zasad, które obowiązują wszystkich, (może) obrócić się przeciwko nam.

Osoba nie posiadająca dobrych manier może stać się pośmiewiskiem, narazić się na przykre żarty i docinki.

Polecam:
http://www.savoir-vivre.com.pl/

Pozdrawiam serdecznie.
_________________
Zło dobrem zwyciężaj :)
 

Isair  

VIP

Arcykapłan



Wiek: 35

Do³±czy³: 12 Maj 2010

   

Wys³any: 2010-07-17, 20:27   

Hmmm przeczytałem dwie książki dotyczące savoir vivru i powiem tak - niektóre zasady ze względu na zmianę czasów są po prostu nieaktualne. Zasady dotyczące ubioru, przyjęć, czy choćby tego dlaczego mężczyzna powinien iść po lewej stronie kobiety są bardzo, ale to bardzo nieaktualne. Feminizm i równouprawnienie tez dorzuciło swoje dwa grosze. Nie mniej jednak ładnie puścić w kolejce w sklepie kobietę w błogosławionym stanie, podać kobiecie rękę gdy wstaje, czy dać starszej osobie spocząć w autobusie.
_________________
O upadku tego kraju świadczy fakt, że najpoczytniejsza książką jest Komentarz do ustawy o podatku VAT
Mój blog
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2010-07-17, 20:46   

Nigdy nie traktowałam tego na zasadzie zainteresowań,czy też hobby.
Uważam,że podstawowe zasady dobrego wychowania są powszechnie znane.
Z własnych obserwacji zauważyłam,że konwenans towarzyski uległ zmianie i większość zasad ujętych w savoir vivre jest przedawniona.Aczkolwiek jeżeli ktoś wybiera się na bankiety oraz formalne uroczystości wartości przyswoić podstawowe zachowania przy stole.Szczególnie używanie odpowiednich sztućców oraz witanie się z danymi osobami.
_________________
Drugs&hugs.
 

mru  

Wymiatacz

o wesołym wydechu.



ImiÄ™: srola

Do³±czy³a: 13 Kwi 2009

Sk±d: Sce

   

Wys³any: 2010-07-17, 21:00   

slow napisa³/a:

Nigdy nie traktowałam tego na zasadzie zainteresowań,czy też hobby.



Ja również, jednak gdy tylko spotykam na jakimś programie Bogusława Kaczyńskiego chętnie go słucham.. Z reszta jakąś dobrą książką o Savoir Vivre też bym nie pogardziła.

slow napisa³/a:

Uważam,że podstawowe zasady dobrego wychowania są powszechnie znane.
Z własnych obserwacji zauważyłam,że konwenans towarzyski uległ zmianie i większość zasad ujętych w savoir vivre jest przedawniona



noo teoretycznie są znane. oczywiście, niektóre zasady są już kompletnie nieaktualne, a inne zanikają, a wydaje mi się, że nie powinny. Takie jak podawanie dziewczynom ręki na przywitanie. No ale to już jest rozmowa na troszkę inny temat :)

Może byłoby przydatne stworzyć coś na wzór Savoir vivre tylko bardziej dla naszych czasów i również dla ludzi w naszym wieku :)
_________________
Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi.
T.Pratchett
 

fiszz  

User

music for breakfast



ImiÄ™: Katarzyna

Wiek: 31

Do³±czy³a: 17 Lip 2010

   

Wys³any: 2010-07-17, 21:56   

hmm to dla mnie raczej hobby nie jest, jednak mój Tata od zawsze mówi powtarza mi i mnie uczy jak ważne jest właściwe zachowanie, no i nie powiem, znajomośc tych zasad ułatwia życie, łatwiej uniknąć gaf, szczególnie w czsie ważnych, "sztywnych" uroczystości, np. :

mru napisa³/a:

podawanie dziewczynom ręki na przywitanie.

- to nie dziewczynie się podaje rękę, to dziewczyna decyduje o tym czy chce podać dłoń chłopakowi. :]
 

enchantment  

VIP

osobliwy wypadek



ImiÄ™: Jakub

Do³±czy³: 28 Kwi 2009

   

Wys³any: 2010-07-17, 23:18   

fiszz napisa³/a:

- to nie dziewczynie się podaje rękę, to dziewczyna decyduje o tym czy chce podać dłoń chłopakowi.


To zależy, bo jeżeli mężczyzna jest przełożonym, to on wita pierwszy kobietę. : D
_________________
"Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jednak tylko woda." - Albert Einstein
 

mru  

Wymiatacz

o wesołym wydechu.



ImiÄ™: srola

Do³±czy³a: 13 Kwi 2009

Sk±d: Sce

   

Wys³any: 2010-07-17, 23:55   

fiszz napisa³/a:

- to nie dziewczynie się podaje rękę, to dziewczyna decyduje o tym czy chce podać dłoń chłopakowi. :]



no doookładnie ! ;d chyba, że się nie znają, to chłopak powinien się przedstawić, ale to już nie jest dla mnie aż tak istotne.

enchantment napisa³/a:

To zależy, bo jeżeli mężczyzna jest przełożonym, to on wita pierwszy kobietę. : D


noo to już sa sprawy całkowicie oczywiste. Nie powinno się wyciągać ręki, do starszych od siebie lub na wyższych szczeblach osób itp itd. A mnie chodzi o ludzi z otoczenia lub z podobnego wieku :)
_________________
Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi.
T.Pratchett
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com