Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Sfdpker

User


Do³±czy³: 16 Kwi 2014

   

Wys³any: 2014-04-16, 19:13   Matura ustna jÄ™zyk polski - pomoc.

Witam.
Mój problem dotyczy matury ustnej z języka polskiego, a dokładniej zanalizowania nazwy zespołu muzycznego pod względem semantycznym, słowotwórczym i etymologicznym. W ogóle nie wiem jak ma wyglądać taka analiza. Prosiłbym, aby ktoś wytłumaczył mi jak to opisać, najlepiej na przykładach.
Z góry dziękuję.
_________________
Sfdpker
 

Sacher  

Mega wymiatacz



Do³±czy³: 19 Mar 2014

   

Wys³any: 2014-04-16, 19:55   

Masz wyjaśnić znaczenie nazwy (semantyka) i jej pochodzenie (etymologia). Skąd się wzięło słowotwórstwo w tym zestawieniu - nie mam pojęcia. Skoro jest semantyka i etymologia to znaczy, że dany wyraz istnieje.

Dla przykładu weźmy zespół Sabaton.
- semantyka - sabat. Wyjaśniasz, czym jest jest sabat, podajesz definicję;
- słowotwórstwo - tu akurat nie mam pojęcia z powodów powyższych;
- etymologia - język hebrajski (Shabbat, dzień odpoczynku), w judaizmie szabat dzień święty obchodzony od piątkowego wieczoru do sobotniego zmierzchu, w tradycji chrześcijańskiej obchodzony w niedzielę. Pojęcie "sabat" oznaczające zlot czarownic kojarzone jest negatywnie od czasów średniowiecza, gdy wszelkie zło tego świata identyfikowane było z żydami.

Coś w ten deseń jak mniemam. Zadaję sobie tylko jedno pytanie - po jaką cholerę brać temat, którego się nie rozumie?
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2014-04-16, 20:10   

Sacher napisa³/a:


- etymologia - język hebrajski (Shabbat, dzień odpoczynku), w judaizmie szabat dzień święty obchodzony od piątkowego wieczoru do sobotniego zmierzchu, w tradycji chrześcijańskiej obchodzony w niedzielę. Pojęcie "sabat" oznaczające zlot czarownic kojarzone jest negatywnie od czasów średniowiecza, gdy wszelkie zło tego świata identyfikowane było z żydami.


Słabo poszła analiza etymologiczna gdyż nazwa zespołu wzięła się od:
http://en.wikipedia.org/wiki/Sabaton
Pan Joakim sam to wyjaśnił jakiś czas temu. ;)
 

Sfdpker

User


Do³±czy³: 16 Kwi 2014

   

Wys³any: 2014-04-16, 20:37   

To mi już trochę rozjaśnia jak to ma wyglądać. Dziękuję :)
Co do wybrania tematu, to interesuje się muzyką, więc nie wydawało mi się to trudne. Dla mnie mimo, że nie do końca rozumiem temat to i tak będzie łatwiej przedstawić, niż miałbym brać jakieś lektury i z nimi się męczyć.
_________________
Sfdpker
 

Sacher  

Mega wymiatacz



Do³±czy³: 19 Mar 2014

   

Wys³any: 2014-04-16, 20:42   

$karbówka napisa³/a:

Słabo poszła analiza etymologiczna gdyż nazwa zespołu wzięła się od:



A możliwe. Mi się zawsze z sabatem kojarzyło. Tyle że na dobrą sprawę wątpię, by te bardzo miłe osoby na szkolnych drewnianych krzesełkach mające ocenić maturzystę zawracały sobie gitarę tymi zespołami ^_^
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2014-04-17, 00:26   

Sacher napisa³/a:

Tyle że na dobrą sprawę wątpię, by te bardzo miłe osoby na szkolnych drewnianych krzesełkach mające ocenić maturzystę zawracały sobie gitarę tymi zespołami ^_^



To zawsze może wziąć prostszy do wyjaśnienia zespół, ot choćby Elektryczne Gitary :-D , może ktoś z szanownego "żiri" będzie akurat fanem?
 

Sacher  

Mega wymiatacz



Do³±czy³: 19 Mar 2014

   

Wys³any: 2014-04-17, 00:53   

Można i wten sposób, chociaż dziwi mnie w ogóle istnienie takiego tematu. :p
 

Sfdpker

User


Do³±czy³: 16 Kwi 2014

   

Wys³any: 2014-04-18, 18:12   

Mam sporo problemów ze słowem happysad. Opracowałem go tak
Happysad – nazwa zespoÅ‚u powstaÅ‚a z poÅ‚Ä…czenia słów anglojÄ™zycznych happy co oznacza szczęście oraz sad co oznacza smutek. Nazwa ta oddaje klimat piosenek tego zespoÅ‚u. SÅ‚owo szczęśliwy oznacza uczucie radoÅ›ci i zadowolenia, ale także pomyÅ›lny zbieg okolicznoÅ›ci. SÅ‚owo to zostaÅ‚o stworzone z poÅ‚Ä…czenia praindoeuropejskiego sÅ‚owa dobry oraz sÅ‚owa część, czyli szczęście to dobra część. SÅ‚owo smutek jest przeciwieÅ„stwem szczęścia, poczucie krzywdy cierpienia.
Nie wiem czy to tak powinno wyglądać.

Chciałbym także z wami skonsultować nazwę kabanos
Kabanos – jest to cienka, dÅ‚uga kieÅ‚basa, przyrzÄ…dzana z peklowanego miÄ™sa wieprzowego. Nazwa pochodzi od tureckiego sÅ‚owa kaban, czyli wieprz. Potocznie w regionie biaÅ‚ostockim także jest używana nazwa kaban.

Czy to tak ma wyglądać czy powinno coś jeszcze się tam znaleźć?
_________________
Sfdpker
 

Sacher  

Mega wymiatacz



Do³±czy³: 19 Mar 2014

   

Wys³any: 2014-04-18, 18:26   

Praindoeuropejski język już bym ci radził odpuścić. To matura z polskiego, nie praca magisterska z lingwistyki.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com