Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj si!

Zapomniae hasa?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo

vilen

Wymiatacz


Doczy: 23 Lip 2010

   

Wysany: 2014-04-24, 18:46   Matura ustna Pl

za jakieś 3tyg zdaję maturę ust z Pl, zapłaciłem gosciowi, zrobil mi bilbiografie oddalem fajnie, ale teraz tak patrze i jest tam ponad 10 lektur z czego jest cała saga wiedżmina a ma ona ponad 2000stron czy muszę znać szczegóły tych ksiązek ?
 

Bard_Zerald  

Pogromca postów

Forumowy bard



Imię: Jakub

Wiek: 28

Doczy: 27 Cze 2009

Skd: Tatry

   

Wysany: 2014-04-24, 18:56   

Jak masz gadane to dasz radę to wybronić nawet jak w ogóle nie przeczytałeś większości tych swoich książek z bibliografii.
Tylko widzisz, jak podczas prezentacji polonistki wyczują że nie znasz fabuły wiedźmina, to na sto procent zapytają cię o jakieś opisanie losów Geralta przez całą książkę, albo zrealizowanie jakiegoś motywu na przykładach. Wtedy może być ciężko.
Ale jak znasz ogólny zarys jak to wyglądało po kolei i trochę scenek których możesz użyć do udowadniania jakichś pierdół to luz.
_________________
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 30

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2014-04-24, 19:04   

Tak to jest, jak się ma problem z napisaniem TRZECH stron a4. Nie musisz się jednak zbytnio martwić- jeśli członkowie komisji nie znali dobrze Sagi o Wiedźminie, to i przed maturą do niej (raczej) nie zajrzą. Mogą jednak poprosić cię, abyś np. opowiedział o najbardziej bohaterskim twoim zdaniem wyczynie Geralta- i tutaj mogą pojawić się schody...
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

vilen

Wymiatacz


Doczy: 23 Lip 2010

   

Wysany: 2014-04-24, 19:08   

Prócz sagi mam również lalke, świętoszka, potop oraz imie rózy.
Te lektury znam dość dobrze, ale gorzej z sagą, mam zamiar przeczytac jedną, góra maks trzy jego ksiązki, niestety streszczeń nie ma.
Czy komisja zadaje dość szczegółowe pytania i dotyczą one tylko lektur ?
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 30

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2014-04-24, 19:21   

vilen napisa/a:

Czy komisja zadaje dość szczegółowe pytania i dotyczą one tylko lektur ?


Komisja może zadawać pytania nawet bardzo luźno związane z tematem, np. która spośród pozycji w twojej bibliografii podobała ci się najbardziej.
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Doczya: 10 Kwi 2010

   

Wysany: 2014-04-24, 19:21   

To jest po prostu niesamowite. Ewenement na skalę światową. Nie wierzę, że tacy ludzie jak Ty w ogóle istnieją. Ja wiem, że w szkole nie czyta się lektur, sama nie czytam. Ja wiem, że są muły, dla których matura to nie egzamin dojrzałości, a egzamin z zawartości portfela. Ale po prostu nie wierzę, że można zapłacić kilkadziesiąt złotych komuś za robotę i nawet go nie sprawdzić, nawet z czystej ciekawości (bo przecież nie chodzi o to, żeby dobrze zdać). To jest chyba szczytowy przykład lenistwa i głupoty jaki ja w życiu widziałam. Szej-Hulud, nawet nie trzy strony! Trzy strony to jest maksimum aby zmieścić się w 15 minutach, dwie całkowicie wystarczą.
Sorry ale musiałam to napisać, nie byłabym sobą. Mogę honorowo przyjąć warna, ch*j mnie to.
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

Bard_Zerald  

Pogromca postów

Forumowy bard



Imię: Jakub

Wiek: 28

Doczy: 27 Cze 2009

Skd: Tatry

   

Wysany: 2014-04-24, 19:40   

Szej-Hulud napisa/a:

Komisja może zadawać pytania nawet bardzo luźno związane z tematem, np. która spośród pozycji w twojej bibliografii podobała ci się najbardziej.



Własnie na tym polega "udupianie" z polskiego.
Mogą ci zadać pytanie na które odpowie dziecko z podstawówki które nie zna tematu nawet, a może ci zadać takie pytanie, gdzie musisz wykazać się szczegółową znajomością treści lektur, zależności między wszystkimi postaciami i motywami i pojęciami które chociażby otarły się o twój temat lub jakąś z książek które podałeś.

Ja bym na twoim miejscu przypomniał sobie treść wiedźmina w takim stopniu w jakim możesz i znalazł jakieś sceny które są powiązane z twoim tematem, cytaty też. ¯ebyś miał te "konkrety" które sprawiają że wyglądasz jakbyś miał jakąś wiedzę.

Ale Damn, racja xD. To się najzwyczajniej w świecie nie opłaca. Bo tak weźmiesz sobie temat który rozumiesz, książki które znasz i opowiadać będziesz o tym co wiesz, a tak opowiadasz o książkach których nie znasz na temat którego nie rozumiesz używając pojęć których nie znasz. Wtedy to naprawdę ciężko wybronić
_________________
 

MinnieMouse  

Stały User


Imię: Ewa

Doczya: 18 Lis 2013

   

Wysany: 2014-04-24, 19:50   

Jedne słowo ciśnie się na usta.
W trzy tygodnie przy odrobinie AMBICJI przeczytałbyś całą sagę Wiedźmina. Mi trylogia husycka zajęła 6 dni, czytając pół dnia dziennie.
 

Makabraa  

VIP

Wiedźma



Imię: Magdalena

Wiek: 44

Doczya: 13 Sty 2013

   

Wysany: 2014-04-24, 20:14   Re: Matura ustna Pl

vilen napisa/a:

za jakieś 3tyg zdaję maturę ust z Pl, zapłaciłem gosciowi, zrobil mi bilbiografie oddalem fajnie, ale teraz tak patrze i jest tam ponad 10 lektur z czego jest cała saga wiedżmina a ma ona ponad 2000stron czy muszę znać szczegóły tych ksiązek ?


Przepraszam bardzo... Ale czy ty naprawdę jesteś tak łupi, że dopiero teraz zaglądasz i analizujesz bibliografię ? Człowieku gdzie Ty masz rozum ?? :-o 10 lektur ?! :orany: Ja nie wiem czy mam się śmiać, czy mają mi ręce opaść.. :-o A cd znajomości lektur to przydało by się je znać, chociaż streszczenia.
_________________
Na skutek klęsk i nieszczęść, które na mnie spadły, zostałam wiedźmą.

Ogień w głowie mam, w sercu siwy dym. Bóg opuścił mnie, urwał mi się film
 

red_rose  

User



Wiek: 28

Doczya: 07 Kwi 2014

   

Wysany: 2014-04-25, 12:02   

Bard_Zerald napisa/a:



Własnie na tym polega "udupianie" z polskiego.
Mogą ci zadać pytanie na które odpowie dziecko z podstawówki które nie zna tematu nawet, a może ci zadać takie pytanie, gdzie musisz wykazać się szczegółową znajomością treści lektur, zależności między wszystkimi postaciami i motywami i pojęciami które chociażby otarły się o twój temat lub jakąś z książek które podałeś.



Dokładnie. Mogą zapytać, np: 'dlaczego wybrałeś akurat te pozycje?' lub 'jakie podobieństwo dostrzegasz miedzy tą a tą?' Ale także coś o dokładniejsze szczegóły. Dlatego właśnie wcześniej oddaje się bibliografię, by egzaminator miał czas zapoznać się z tymi pozycjami i ewentualnie je przeczytać. Jeśli je zna, to zapyta (choć nie musi) ze szczegółów. Jeśli nie zdąży się z nimi zapoznać, to spyta o ogólniki.To są słowa mojej polonistki. Wszystko zależy od tego, jak się zaprezentujesz. Jeśli się skapną, że nie znasz lektury, to bankowo się czepną szczegółów.
_________________
"Once upon a time, in a land of myths and the time of magic..."
 

Sacher  

Mega wymiatacz



Doczy: 19 Mar 2014

   

Wysany: 2014-04-25, 16:44   

red_rose napisa/a:

Jeśli się skapną, że nie znasz lektury, to bankowo się czepną szczegółów.



Niekoniecznie. U mnie nikomu nie zależało na tym, by kogoś nie przepuścić.
 

mou  

Stały User



Doczy: 02 Cze 2013

   

Wysany: 2014-04-25, 17:08   

Prezentacje maturalna mozeszz napisac 3 miesiace przed, 3 tygodnie przed i 3 dni przed tez dasz rade ogarnac, wiem to z wlasnego doswiadczenia. Pytanie tylko polega na tym czy chcesz sobie serwowac taka dawke stresu i czy nie lepiej przysiasc teraz, napisac cos swojego od serca i nie srac po katach czy komisja spyta cie akurat z tego czego nie przeczytales?
 

red_rose  

User



Wiek: 28

Doczya: 07 Kwi 2014

   

Wysany: 2014-04-25, 21:54   

Sacher napisa/a:

red_rose napisa/a:

Jeśli się skapną, że nie znasz lektury, to bankowo się czepną szczegółów.



Niekoniecznie. U mnie nikomu nie zależało na tym, by kogoś nie przepuścić.




Hm, to może w takim razie tylko u mnie tak straszą... O.O Ale chyba wszystko zależy od komisji.
_________________
"Once upon a time, in a land of myths and the time of magic..."
 

Bard_Zerald  

Pogromca postów

Forumowy bard



Imię: Jakub

Wiek: 28

Doczy: 27 Cze 2009

Skd: Tatry

   

Wysany: 2014-04-25, 22:01   

Sacher napisa/a:

Niekoniecznie. U mnie nikomu nie zależało na tym, by kogoś nie przepuścić.



Z jednej strony jak ktoś oblał [bo nie rozumie tematu, nie przeczytał lektur i nie umie się wysłowić], to w większości przypadku zaczyna się drzeć wniebogłosy, jak to go ta perfidna komisja ulała.

Nie zmienia to faktu, że jakbyś znał polonistki, to każda ci powie, że jak chcą kogoś upierdzielić na ustnym to go upierdzielą, tak samo jak chcą przepuścić to przepuszczą. To już zależy od nich.
Tak czy siak możesz liczyć że będziesz miał farta i łatwe pytania, ale jak masz kupioną prezentacje i jeszcze niedoczytane lektury to jak cię udupią to nie będzie to takie strasznie dziwne
_________________
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 30

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2014-04-25, 22:03   

Przewodniczący komisji jest z waszej szkoły, zgadza się?
...
Więc po kiego mają chcieć was uwalić? ¯eby pogorszyć szkole statystykę?
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

Forum modzieowe e-Mlodzi.com