Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

MonsterCookie  

User



Wiek: 27

Do³±czy³: 29 Sie 2014

   

Wys³any: 2014-08-29, 10:47   Banderowcy, ukraincy

Nie wiedziałem gdzie dać ten problem, wiec daje go tu z racji tego zeby kazdy mogl sie wypowiedziec.

Byłem w te wakacje na ukrainie u rodziny, poznałem tam wiele ukraińców, ładne dziewczyny, w porządku kolegów, mimo, że słabo u nich z językiem angielskim to jakoś się dogadywaliśmy, bo byłem w Lwowie, więc Polski niejako tam rozumieją.

Problem u mnie tkwi w tym, że większość jak nei wszyscy Ci ludzie wyznają ruch nacjonalistyczny i wielbią Stepana Banderę, nie jestem w 100% pełny tej wiedzy o UPA itp, ale jak słysze słowo banderowcy/UPA to kojarzy mi się tylko Wołyń i mordy na polakach, czy wyznawanie takich poglądów przez te osoby jest według was normalne? Bylem u jednej dziewczyny w domu bo spodobalismy sie sobie i widzialem na scianie flage ukrainy a obok ta banderowska (czerwono-czarna).

Według mnie to tak jakby ruscy kochali stalina, a niemcy hitlera i chodzili z swastykami.
 

Hawwa  

Wymiatacz


Wiek: 32

Do³±czy³a: 12 Pa¼ 2010

   

Wys³any: 2014-08-29, 11:26   

UPA mordowała również wielu Ukraińców - tych, którzy ich nie popierali lub którzy ukrywali u siebie Polaków zagrożonych rzezią wołyńską, więc ta miłość Ukraińców do Bandery i nacjonalistycznego syfu jest dla mnie niezrozumiała. Dokładnie, to tak jakby Rosjanie wielbili Stalina albo Niemcy Hitlera.
 

Krzysztofik  

Mega wymiatacz


Wiek: 28

Do³±czy³: 27 Pa¼ 2010

   

Wys³any: 2014-08-29, 11:44   

Powody takiego zachowania, zresztą, o dziwo, pozytywnego są dosyć jasne. Ukraina przeżywa zryw niepodległościowy. Trwa konsolidacja narodu, która ma wreszcie ustabilizować państwo z problemem mniejszości rosyjskiej i związanej z nią niestabilności. Bandera jest symbolem niepodległości, a nie nienawiści do Polski. Kogo mają niby innego czcić? Od zawsze byli pod czyjąś kontrolą, najpierw polską, potem rosyjską/radziecką. Skąpo im bohaterów, a łatwiej jakiegoś oczyścić niż wymyślać sobie nowego.

Skorośmy tacy drobiazgowi to możemy hejtować wszystkich naszych władców i dowódców za różne wątpliwe moralnie rzeczy. Paktowanie z Adolfem przy rozbiorze Czechosłowacji było ok? Powstanie styczniowe było ok, ze swoją walką partyzancką, za którą dziś krytykujemy choćby talibów? Każdy naród się bije o swoje. Często robi to bardzo brutalnie, pragmatycznie. Pomnik króla Belgii, który wyrżnął miliony Murzynów w Kongu stoi przed PE.

Naszym interesem (Polski jako państwa) jest sprawić, by Bandera kojarzył się z walką o wolność i tylko tym.
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2014-08-29, 12:34   

MonsterCookie napisa³/a:

Problem u mnie tkwi w tym, że większość jak nei wszyscy Ci ludzie wyznają ruch nacjonalistyczny i wielbią Stepana Banderę, nie jestem w 100% pełny tej wiedzy o UPA itp, ale jak słysze słowo banderowcy/UPA to kojarzy mi się tylko Wołyń i mordy na polakach, czy wyznawanie takich poglądów przez te osoby jest według was normalne?



Dla Polaków jest tu sytuacja kontrowersyjna.
Niemniej jest kwestia taka, że oni mogą tam nie wiedzieć, o zbrodniach UPA-OUN, bo się o tym po prostu nie mówi, lub traktuje jako walkę z siłami wrogimi Ukrainie ( NKWD, Armia Czerwona, AK, SS ) i wrzuca do worka walki o niepodległość.

Jest to oczywiście rewizjonizm, ale inaczej nie mają jak się skonsolidować, wobec tej formacji.
Wdawanie się w dyskusję może przynieść efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego - tą sprawę należy zostawić do debaty publicznej z dowodami i żródłami, kiedy dwie strony chcą osiągnąć porozumienie.
Gdy powiesz tej dziewczynie, że jej idole wymordowali blisko 200tys osób w niemal zwierzęcy sposób - to raczej nic dobrego nie przyniesie, tym bardziej, że kobiety na chłodno rzadko potrafią przyjąć coś do wiadomości.

MonsterCookie napisa³/a:

Według mnie to tak jakby ruscy kochali stalina, a niemcy hitlera i chodzili z swastykami


PoniekÄ…d tak.
Z tym, że w Niemczech Hitler i symbole nazistowskie są zakazane, Niemcy się tego wstydzą, chcą zrzucić odpowiedzialność i ja rozmyć, tworząc mity o wypędzanych, pisząc książki o cierpieniach Niemców podczas ofensyw Armii Czerwonej itp.
Młodzi Niemcy, zaś mają nikła wiedze o historii tego okresu.
Pewna niemiecka znajoma, kiedyś była w Warszawie i pytała się o co chodziło z tym wyciem syren - jak jej wytłumaczyłem, to dziewczynie było po prostu wstyd. W Niemczech nazizmu poza bandami debili skrajnej prawicy i rasistami z problemami, nikt nie gloryfikuje.
Ukraina i UPA to zupełnie inna sytuacja.

Krzysztofik napisa³/a:

Powstanie styczniowe było ok, ze swoją walką partyzancką, za którą dziś krytykujemy choćby talibów?


Nooo tych dwóch sytuacji bym nie porównywał.
To Talibowie są elementem inwazyjnym w Afganistanie, tak jak Rosjanie byli w Królestwie Polskim w 1863 roku.
Zobacz jak wyglądał Kabul lat 70-ych, kobiet w burkach nie uświadczysz.
Powstańcy styczniowi nie przejęli Polski siła i bronią od legalnej władzy, jak Talibowie Afganistanu.
 

skejCiK  

Hiper wymiatacz



Wiek: 29

Do³±czy³: 14 Mar 2010

   

Wys³any: 2014-08-30, 14:12   

Zdaje mi się że temat powinien częściowo trafić do działu Polityka.

$karbówka napisa³/a:

Niemniej jest kwestia taka, że oni mogą tam nie wiedzieć, o zbrodniach UPA-OUN, bo się o tym po prostu nie mówi, lub traktuje jako walkę z siłami wrogimi Ukrainie ( NKWD, Armia Czerwona, AK, SS ) i wrzuca do worka walki o niepodległość.



Z tym jest taki bajer że na Ukrainie UPA traktuje się jak bohaterów którzy bronili ukraińskie wioski przed Polakami którzy gwałcili, zabijali i rabowali. Jest nawet na YT fragment filmu w którym była obsadzona czołówka ukraińskich aktorów który ukazywał taką oto propagandę (szukałem, nie znalazłem, ale daję rękę uciąć że tak to wygląda bo znalazłem go na sadolu dwa tygodnie temu).

Krzysztofik napisa³/a:

Ukraina przeżywa zryw niepodległościowy.



Zacznijmy od tego, kiedy nie przeżywała? hehehe...

MonsterCookie napisa³/a:

czy wyznawanie takich poglądów przez te osoby jest według was normalne?



Jak najbardziej jest to normalne. Ich priorytetem było odzyskanie ziem, nie wyrżnięcie Polaków. Jakby mieszkali tam Niemcy to by wyrżnęli Niemców. Tutaj chodziło tylko o terytorium i w grę nie wchodziły żadne ideologie. To że mamy (przynajmniej ja) za złe Ukraińcom i UPA to inna sprawa.

MonsterCookie napisa³/a:

Bylem u jednej dziewczyny w domu bo spodobalismy sie sobie i widzialem na scianie flage ukrainy a obok ta banderowska (czerwono-czarna).



Na twoim miejscu zerwałbym tą flagę i powiesił portret Piłsudskiego. Masa Polaków pod jego dowództwem, w tym mój pradziadek, walczyli na Ukrainie i wykupili tą ziemię cierpieniem i krwią więc "na drzewach zamiast liści, winni wisieć ukraińscy nacjonaliści".

Edit. BTW. jest to ciekawy temat którym się interesuje troszkę od niedawna ze względu na współczesne wydarzenia na Ukrainie. ¯e nie znalazłem żadnego tematu, to założyłem nowy. £apcie jeśliście ciekawi :D
http://www.e-mlodzi.com/u...2429.htm#769651
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2014-08-30, 17:09   

skejCiK napisa³/a:

Z tym jest taki bajer że na Ukrainie UPA traktuje się jak bohaterów którzy bronili ukraińskie wioski przed Polakami którzy gwałcili, zabijali i rabowali



To ja wiem, tylko, że mogą to pokazywać w sposób rewizjonistyczny, czyli nie tak brutalnie i ogólnikowo.
To samo jest w Estonii gdzie działalność sprzymierzonych z SS, tzw. oddziałów Metsavennad, mordujących cywilów pochodzenia rosyjskiego i żydowskiego wcale nie gorzej niż UPA, pokazuje się jako bohaterów narodowych.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com