Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2014-09-14, 23:11   

Tigranes napisa³/a:

Akurat to dosyć nieistotna rzecz, której zawsze można przeciwstawić poziom obecnej polskiej siatkówki, piłki ręcznej, rugby itd. Bo polscy szczypiorniści i siatkarze i siatkarki chyba nie odnosili/ły takich sukcesów jak teraz, prawda?


Może i nieistotna, ale nie było w temacie żeby wymieniać tylko same polityczne. :oczami:


Tigranes napisa³/a:

Do tego można dodać 379 ofiar majowego zamachu Piłsudskiego.
Więc, per saldo, polskich ofiar zabitych przez własnych rodaków na ulicach było nawet więcej w II RP niż w PRL, mimo że II RP trwała dwa razy krócej niż PRL. A jednak o brutalności policji II RP często się zapomina.


Tak było.
Można i dodać "Krwawy Czerwiec 1936 w Toruniu" , czy tłumienie marszu bezrobotnych w Częstochowie w 1937 roku - tylko po co?

Każdy z tych kto ma wiedze historyczną powyżej przeciętnej, wie iż IIRP nie była wcale takim rajem jak się przedstawia.
Policja granatowa, która tłumiła takie powstanie leskie, pochodziła w większości z tego samego okręgu, zwykli prostacy w mundurach.
Nie było takich środków do kontroli tłumu jak dzisiaj, nie było takiego przeszkolenia ( no i wiemy, że policja była wtedy prowadzona w drylu typowo wojskowym, właściwie było to takie małe wojsko ), a i należy pamiętać, że rozpoczynający ruchawki chłopi to tez nie byli typowi demonstranci tylko tacy co to kosa mogli "przejechać" po plecach.
A i dużo chłopstwa ukraińskiego miało w tym udział.

Ludzie już tak mają, że mitologizują czasy dawne, babcia mi opowiadała, że jej mama, wielokrotnie klęła na Sanację i mówiła, że za Cara się lepiej żyło i jej niepodległość nic dobrego nie przyniosła.
Babcia mitologizuje IIRP, ojciec czasy Gierka - a są i tacy, którzy mówią, że dzisiejsze czasy są najgorsze w historii ludzkości... tyle, że co to ma wspólnego z prawdą, co im się wydaje?

Porównałem dzisiejsza policję do MO czy ZOMO, bo to jedyne sensowne porównanie - bo przecież, IIRP i IIIRP nie nastąpiły po sobie.
Inaczej cofniemy się do neolitu, wynajdując, że kiedyś było jeszcze gorzej. ;)
 

Ranger

Hiper wymiatacz

Navigator



Do³±czy³: 14 Sie 2012

   

Wys³any: 2014-09-15, 15:26   

Mimo duzych wysilkow, nie jestem w stanie pdoac ani jednej dziedziny, w ktorej PRL mialaby jakas realna przewage nad RP... Niektorzy podaja takie przyklady, ale moim zdaniem nie sa one poprawne.

Cytat:

"Polska odniosła sporo sukcesów. Do niemal wszystkich miejscowości doprowadzono bieżącą wodę, gaz i prąd"


Prad - tak. Ale woda i gaz - nie. Nie bylo tez mowy o kanalizacji czy oczyszczaniu sciekow na szersza skale. Elektryfikacji nie przypisuje zas socjalizmowi, ale ogolnemu postepowi cywilizacyjnemu, ktory mial miejsce w XX wieku. W Finlandii tez elektryfikowano wioski, bez potrzeby Lenina.

Cytat:

"rozwinięto przemysł i infrastrukturę zelektryfikowano koleje"


Z ta infrastruktura to bym nie szalal. No i ponownie - bez socjalizmu, przemysl tez by byl budowany. Jesli porownamy sie jednak do krajow, ktore w 1945 mialy podobny punkt wyjscia, ale nie przechodzily przez socjalizm, to widzimy, ze rozwijaly sie znacznie szybciej, niz my.

Cytat:

"poprawiono stosunki z innymi państwami"


Tak? : ) Na przyklad z jakimi?

Cytat:

"zelżono cenzurę"


W PRL? Zelzono cenzure? Chyba cos pomyliles...

Cytat:

"Zauważalną różnicą - tym razem na korzyść PRL - jest to, że teraz powstaje znacznie więcej głupich i złych filmów niż w PRL "


Glupich i zlych filmow tez bylo mnostwo, tylko ze juz teraz nikt o nich nie pamieta. Odtwarza i wznawia sie tylko te najlepsze. Tak samo bedzie zreszta i za 50 lat z obecna kinematografia - publikowanych bedzie tylko tuzin czy dwa tych najlepszych, i dlatego wrazenie bedzie takie, ze w 2 dekadzie XXI wieku powstawaly same arcydziela!

Cytat:

" armia, mimo jako takiej sytuacji politycznej i indoktrynacji wewnętrznej, była to w miarę realna siła zbrojna, z dość nowoczesnym jak na owe czasy sprzętem, teraz za to chronicznie brak pieniędzy na wszystko a sprzęt ( zwłaszcza w wojskach lądowych ) jest jeszcze w dużej części z tamtych lat"


Nie zgadzam sie. Po pierwsze, utrzymanie tak licznej i tak silnie uzgrojonej armii drenowalo cale spoleczenstwo z srodkow. Po drugie, armia ta miala charakter agresywny - szykowana byla do ataku na Niemcy i na Danie. Dla mnie nie jest plusem to, ze ogromna czesc ograniczonych srodkow biednego panstwa idzie na szykowanie sie do podboju Danii. Ja tam do Danii nic nie mam, i dziwie sie, ze Ty masz.

Cytat:

"Nie uważasz że umowy śmieciowe na dłuższą metę to kapitalistyczny wyzysk? Pracodawca, kapitalista, ciuła z danej osoby każdy grosz podczas gdy ona robi za dwóch. Z kolei w PRL ponoć przysługiwały darmowe wczasy i trzynasta pensja. I nikt nie umierał. "


Patrzac w ten sposob, to kazda praca jest wyzyskiem. Nie zgadzam sie z taka ocena... Trzynasta pensja to efekt dzielenia tej samej puli na 13 zamiast na 12 - czyli zwykla manipulacja. Darmowe wczasy nie byly darmowe - oplacal je FWP, na ktory potracano skladki. Pracownicy i tak za to placili, po prostu nie widzieli tego.

Cytat:

"Mały wybór towarów ale można je było kupić"


Nie, nie mozna. A ta niewielka ilosc, ktora mozna, trzebabylo stac codziennie w wielogodzinnych kolejkach.

Cytat:

"W PRLu nie będąc obciążony kredytem..."


Jak najbardziej bylismy obciazeni kredytem, ale panstwowym, a nie naszym wlasnym, konsumenckim. Dzis tez oczywiscie istnieje dlug publiczny, ale raz, ze jest znacznie mniejszy w relacji do PKB, a dwa, wtedy splacalismy czolgi, samoloty i karabiny kupowane, by zaatakowac Danie, a dzis splacamy nim autostrady.

Cytat:

"płacąc niskie rachunki (gaz, prąd, benzyna) byłeś w stanie wydać więcej na jedzenie."


Blad. Wydawanie wiekszej czesci dochodu na jedzenie to oznaka biedy, a nie zamoznosci. Ogolnie, im nizszy udzial zywnosci w wydatkach, tym spoleczenstwo jest zamozniejsze.

Cytat:

"Daj mi tą pensję a obiecuję że będę rzucał na tacę 100zł co niedzielę. "


Naaaa.. Nic nie bede Ci dawal. Sam sobie musisz ja wypracowac! : ) I to nie jest tak, ze teraz pensje sa niskie. One sa niskie w grupie, ktora przyjmujesz za punkt odniesienia. Nie jest to wiec wina pensji, ale Twojego odniesienia. Aspiruj do wyzszych grup, rozwijaj sie, nie masz nad soba zadnego sufitu - a w PRLu taki sufit miales.

Cytat:

"Co rzeczy 'luksusowych' to wypowiem się następująco - normalnym jest że kiedyś telewizor, samochód i bilet był dużo droższy. Powiedzcie mi czemu w wolnej Polsce w latach '90 w każdym domu nie było komputera? To jest normalne."


Nie, nie jest - bo w czasie, gdy wszedzie norma byl telewizor, u nas ledwo kto mial radio. Podobnie, mimo tego samego kontekstu, dzis panstwa socjalistyczne (Korea, Kuba) tez nie sa w stanie zapewnic swoim mieszkancom dobr konsumpcyjnych na poziomie chicby zblizonym do naszego.

Cytat:

"Różnice są, fakt faktem, ale prosiłbym o zauważenie jak wcześniej wspomniałem, że samochód był towarem świeżym i luksusowym jak obecnie dzisiaj posiadanie domu jednorodzinnego"


Bzdura! Motoryzacja rozwijala sie od samego poczatku XX wieku! Ford T byl sprzedawany w USA na poczatku lat 30-tych za cene ponizej 100 USD, czyli za rownowartosc ok. 2-3-miesiecznej pensji. Panstwa socjalistyczne, w tym PRL, nie chcialy i nie byly w stanie dostarczyc aut indywidualnym uzytkownikom nie dlatego, ze auto bylo nowoscia w roku 1980, ale dlatego, ze samochod to wolnosc, ktorej nie chciano przyznawac. W 1980 roku, caly ZSRR produkowal mniej pojazdow samochodowych, niz Hiszpania (!!!). Brak samochodow nie ma nic wspolnego z ich nowoscia!

Cytat:

"Państwo na tym nic nie straciło, a stracił na tym kapitalistyczny przedsiębiorca który wywozi pieniądze na zachód"


Bzdura. Bilans przeplywu kapitalu jest dodatni. Kapitalisci wwoza, a nie wywoza pieniadze.

Cytat:

"No to jakim cudem w czasie PRL zbudowano 10 mln mieszkań a w III RP tylko 3,5 mln? Ówczesne wydobycie węgla - 180 mln t, obecne - 83 mln t. Każdy się opierdalał ale jakoś dawało radę. (http://sdstc.pl/prl-vs-iii-rp-male-zestawienie-vt219581.htm)."


Po pierwsze - PRL trwalo 45 lat, a III RP na razie trwa 25 lat. Po drugie - w liczbie "budowanych" w PRL uwzglednia sie tez mieszkania remontowane oraz te powstale przez podzial duzych na mniejsze (bardzo latwo sie w ten sposbub buduje... : ), a dla III RP liczba uwzglednia jedynie te naprawde wybudowane. Po trzecie - w czasie PRLu glod mieszkan byl wiekszy, bo ludnosc niemalze podwoila sie. Tymczasem w III RP, jak w kazdym innym wyzej rozwinietym kraju, przyrost naturalny zbliza sie do zera.

A porownanie dlugu Gierka do Tuska to jakas masakryczna glupota. Nie mam pojecia, z jakiej planety wziales te liczby...
_________________
Smile or die!
 

Tigranes  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³: 09 Kwi 2012

Sk±d: wiesz?

   

Wys³any: 2014-09-15, 16:16   

$karbówka napisa³/a:

nie było w temacie żeby wymieniać tylko same polityczne.


Mieszkania to też nie temat polityczny. Masz rację, że jakość mieszkań w PRL była zła. Nawet krytyk filmowy Wiesław Kot napisał, że do legendy przeszły budowane we wczesnym PRL ściany, przez które sąsiedzi mogli się z łatwością nawzajem podsłuchiwać, a ich grubość władze nakazały zwiększyć dopiero w 1965 specjalnym dekretem (sic! - więc nawet takie kwestie jak grubość ścian w mieszkaniach były regulowane przez dekrety). Po prostu tandeta - ściany z prefabrykatu lub pustaków były (są) o wiele gorsze i mniej dźwiękoszczelne niż ściany betonowe albo z wypalanych cegieł.

Ranger napisa³/a:

Prad - tak. Ale woda i gaz - nie.


Zaraz, to były jakieś miejscowości, w których był prąd, a nie było bieżącej wody ani gazu? To doprowadzić wodę i gaz było trudniej niż prąd?

To kiedy w Polsce skończyła się akcja budowy wodociągów i doprowadzania gazu do każdej wsi?

Cytat:

Elektryfikacji nie przypisuje zas socjalizmowi, ale ogolnemu postepowi cywilizacyjnemu, ktory mial miejsce w XX wieku. W Finlandii tez elektryfikowano wioski, bez potrzeby Lenina.


Oczywiście, że na Zachodzie i innych krajach niekomunistycznych (tzn. nie rządzonych przez komunistów) przeprowadzano elektryfikację, wodociągizację i gazociągizację. :) Tylko że ja akurat porównuję tu szybkość postępu i poziom cywilizacyjny niepodległej II RP do podległej PRL. W II RP nie udało się wyeliminować analfabetyzmu ani doprowadzić wszędzie prądu, bieżącej wody ani gazu. W PRL się udało, a przynajmniej było znacznie bliżej temu celowi, mimo że pod wieloma względami PRL też był zacofany i pełen wad.

Ranger napisa³/a:

No i ponownie - bez socjalizmu, przemysl tez by byl budowany. Jesli porownamy sie jednak do krajow, ktore w 1945 mialy podobny punkt wyjscia, ale nie przechodzily przez socjalizm, to widzimy, ze rozwijaly sie znacznie szybciej, niz my.


OK, to jest jasne, tylko że - ponownie - ile zbudowano w latach 1918-1939, a ile w latach 1945-1966? Czy to, że w ciągu 20 lat po II wojnie światowej osiągnięto więcej niż w ciągu 20 lat po I wojnie światowej, też jest tylko mitem stworzonym przez PRL-owską propagandę?

Cytat:

Tak? : ) Na przyklad z jakimi?


Chociażby z Jugosławią, a później również z Francją, RFN-em, USA i Belgią. Za Bieruta byłoby to niemożliwe.

Cytat:

W PRL? Zelzono cenzure? Chyba cos pomyliles...


Napisałem, że w 1956 zelżono cenzurę w porównaniu z latami stalinowskimi. Chyba nieuważnie czytałeś. No chyba że twierdzisz, że po 1956 cenzura nadal była tak surowa jak za Bieruta.

Cytat:

Glupich i zlych filmow tez bylo mnostwo, tylko ze juz teraz nikt o nich nie pamieta. Odtwarza i wznawia sie tylko te najlepsze. Tak samo bedzie zreszta i za 50 lat z obecna kinematografia - publikowanych bedzie tylko tuzin czy dwa tych najlepszych, i dlatego wrazenie bedzie takie, ze w 2 dekadzie XXI wieku powstawaly same arcydziela!


Może i tak. Zobaczymy. Ale na pewno w PRL nie było masowego, bezmyślnego kopiowania najgorszych i najgłupszych zagranicznych programów telewizyjnych, talk-showów, reality-showów, programów paradokumentalnych, których zresztą w tamtych czasach chyba i na Zachodzie nie było. To akurat tendencja ogólnoeuropejska, czy też: ogólno-biała (w sensie białych ludzi) - tak gdzieś od lat 80.-90. powstaje coraz więcej idiotycznych programów, które doczekują się kopii, odpowiedników czy zżynek w innych krajach, i to się masowo promuje w telewizji. Programy takie jak: Big Brother, Bar, Agent, Top Chef, Top Model, Trudne sprawy, Ukryta prawda, Dzień, który zmienił moje życie, Dlaczego ja?, Pamiętniki z wakacji, Szkoła, raczej by nie przeszły w latach 50. nie tylko w Polsce, ale i innych krajach. Po prostu można odnieść wrażenie, że biali ludzie głupieją na potęgę, a 60 lat temu jeszcze nie było tego tak widać, przynajmniej pod tym względem.

Chociaż, skoro już o tym wspomniałeś, to jakie znasz wyprodukowane w czasach PRL tak złe filmy jak "Wyjazd integracyjny", "Kac Wawa", "Ciacho", "YYYreek! Kosmiczna nominacja", "Gulczas, a jak myślisz?". Wydawałoby się, że to są najgorsze filmy w dziejach polskiej kinematografii, ale czy w PRL powstało coś gorszego?

Tak - wiem, że powstała "Klątwa doliny węży", która została zrealizowana fatalnie, jednak gdyby nie szczegóły scenariusza, kilka-kilkanaście głupich kwestii i scen i słaba gra aktorska, to wyszłoby coś w klimacie Indiany Jonesa, bo ogólne założenia fabularne były całkiem ciekawe, mógł z tego wyjść naprawdę dobry i trzymający w napięciu film przygodowy, tylko że potencjał został zmarnowany.
 

skejCiK  

Hiper wymiatacz



Wiek: 30

Do³±czy³: 14 Mar 2010

   

Wys³any: 2014-09-15, 17:31   

Ranger napisa³/a:

Patrzac w ten sposob, to kazda praca jest wyzyskiem. Nie zgadzam sie z taka ocena... Trzynasta pensja to efekt dzielenia tej samej puli na 13 zamiast na 12 - czyli zwykla manipulacja. Darmowe wczasy nie byly darmowe - oplacal je FWP, na ktory potracano skladki. Pracownicy i tak za to placili, po prostu nie widzieli tego.



Wspomnę że to jest praktykowane dalej, szczególnie w państwówkach. Ja np. mogę jechać na wakacje dwa razy w sezonie za friko. I kto teraz czuje się wycyckany? Ja czy Ty?

Ranger napisa³/a:

Nie, nie mozna. A ta niewielka ilosc, ktora mozna, trzebabylo stac codziennie w wielogodzinnych kolejkach.



Z tymi kolejkami to już bym tak nie szczekał bo różnie z tym było. Sławna kolejka po papier nie trwała te kilkadziesiąt lat, tylko w czasie kryzysu.

Ranger napisa³/a:

Blad. Wydawanie wiekszej czesci dochodu na jedzenie to oznaka biedy, a nie zamoznosci. Ogolnie, im nizszy udzial zywnosci w wydatkach, tym spoleczenstwo jest zamozniejsze.



Hmmm, ja bym powiedział że im więcej zostaje po 30 dniach od wypłaty tym społeczeństwo zamożniejsze :)

Ranger napisa³/a:

Naaaa.. Nic nie bede Ci dawal. Sam sobie musisz ja wypracowac! : ) I to nie jest tak, ze teraz pensje sa niskie. One sa niskie w grupie, ktora przyjmujesz za punkt odniesienia. Nie jest to wiec wina pensji, ale Twojego odniesienia. Aspiruj do wyzszych grup, rozwijaj sie, nie masz nad soba zadnego sufitu - a w PRLu taki sufit miales.



Ja się o swoją przyszłość nie martwię. Mam zapewnione mieszkanie, po studiach informatycznych pensja też niemała. Ale na litość, jak niektórzy mogą przeżyć za 1200netto?

Ranger napisa³/a:

Nie, nie jest - bo w czasie, gdy wszedzie norma byl telewizor, u nas ledwo kto mial radio. Podobnie, mimo tego samego kontekstu, dzis panstwa socjalistyczne (Korea, Kuba) tez nie sa w stanie zapewnic swoim mieszkancom dobr konsumpcyjnych na poziomie chicby zblizonym do naszego.



Nawet dzisiaj między wschodem a zachodem jest duża różnica. Może nie w tym co kto może posiadać a w tym co musi zrobić żeby to posiąść.

Ranger napisa³/a:

Bzdura! Motoryzacja rozwijala sie od samego poczatku XX wieku! Ford T byl sprzedawany w USA na poczatku lat 30-tych za cene ponizej 100 USD, czyli za rownowartosc ok. 2-3-miesiecznej pensji. Panstwa socjalistyczne, w tym PRL, nie chcialy i nie byly w stanie dostarczyc aut indywidualnym uzytkownikom nie dlatego, ze auto bylo nowoscia w roku 1980, ale dlatego, ze samochod to wolnosc, ktorej nie chciano przyznawac. W 1980 roku, caly ZSRR produkowal mniej pojazdow samochodowych, niz Hiszpania (!!!). Brak samochodow nie ma nic wspolnego z ich nowoscia!



Tyś widział kiedyś wojnę w Ameryce oprócz secesyjnej albo wojnę w Hiszpanii od 1900 roku?

Ranger napisa³/a:

Bzdura. Bilans przeplywu kapitalu jest dodatni. Kapitalisci wwoza, a nie wywoza pieniadze.



No to jak oni zarabiają? Jeśli dobrze rozumiem zysk musi być większy od wkładu czyli musisz wziąć więcej niż dałeś.
 

Ranger

Hiper wymiatacz

Navigator



Do³±czy³: 14 Sie 2012

   

Wys³any: 2014-09-15, 18:37   

Cytat:

Zaraz, to były jakieś miejscowości, w których był prąd, a nie było bieżącej wody ani gazu?


Alez oczywiscie!

Cytat:

"To doprowadzić wodę i gaz było trudniej niż prąd? "


Alez OCZYWISCIE! Prad jest najltawiejszy do dostarczenia, bo wymaga (w wielkim uproszczeniu) tylko kabla. Tymczasem i gaz, i woda, wymagaja rur wkopanych w ziemie, a woda dodatkowo wymaga jeszcze odplywu. To znacznie trudniejsza i znacznie drozsza operacja.

Cytat:

"To kiedy w Polsce skończyła się akcja budowy wodociągów i doprowadzania gazu do każdej wsi? "


O, zaczac to zaczela sie pewnie jeszcze w XIX wieku, ale na wieksza skale, miala miejsce dopiero w ostatnich 2 dekadach XX wieku, a tak naprawde to dopiero po wejsciu do UE, gdy pojawily sie fundusze strukturalne.

Cytat:

"Oczywiście, że na Zachodzie i innych krajach niekomunistycznych (tzn. nie rządzonych przez komunistów) przeprowadzano elektryfikację, wodociągizację i gazociągizację. :) Tylko że ja akurat porównuję tu szybkość postępu i poziom cywilizacyjny niepodległej II RP do podległej PRL."


A, to nie zaznaczyles tego. Ale tak czy owak - nie powinienes tego porownywac w ten sposob, bo to sa dwie zupelnie osobne epoki cywilizacyjne. Powinienes odnosic nas do podobnych krajow o innym ustroju.

Cytat:

" W II RP nie udało się wyeliminować analfabetyzmu ani doprowadzić wszędzie prądu, bieżącej wody ani gazu."


Tak samo jak i w Polsce Piastow. A w latach 30-tych XX wieku analfabetyzm byl powszechny nie tylko w Polsce. Nie generujesz wiec teraz zadnego wiarygodnego porownania...

Cytat:

"OK, to jest jasne, tylko że - ponownie - ile zbudowano w latach 1918-1939, a ile w latach 1945-1966?"


Aha. A ile w latach 845-866? Nie mozesz akurat tego tak porownywac! Porownuj te same okresy!

Cytat:

"Czy to, że w ciągu 20 lat po II wojnie światowej osiągnięto więcej niż w ciągu 20 lat po I wojnie światowej, też jest tylko mitem stworzonym przez PRL-owską propagandę? "


Nie, nie jest, ale nikt temu nie zaprzecza. To, co ja mowie, to to, ze w tym samym czasie w innym ustroju uzyskalibysmy znacznie wyzszy rozwoj. Dowodem na co Finlandia i Hiszpania.

Cytat:

"Chociażby z Jugosławią"


Nasze relacje z Jugoslawia byly swietne i przed 1939, i (z republikami sukcesorami, z wyjatkiem Serbii) po 1989 r,

Cytat:

"a później również z Francją"


Francja celowala w Polske glowicami atomowymi, a Polska planowala wojne agresywna z Francja. : ) To sa dobre stosunki? W ktorym kosmosie?

Cytat:

"RFN-em"


O, please! Fobia antyniemiecka w PRLu bila wszelkie rekordy! Glownym powodem utrzymywania polmilionowej, agresywnie uzbrojonej armii polskiej byl (oprocz USA) wlasnie RFN!

Cytat:

"USA"


Z k... Z kim?! Z USA?! Jaki kraj byl naszym wiekszym wrogiem, niz USA!?

Cytat:

"Napisałem, że w 1956 zelżono cenzurę w porównaniu z latami stalinowskimi. Chyba nieuważnie czytałeś."


Chwila... Nie porownujemy epok PRLu, ale PRL do RP. Rzuc okiem na temat tego dzialu, bo chyba nieuwaznie czytales. : )

Cytat:

"Może i tak. Zobaczymy. Ale na pewno w PRL nie było masowego, bezmyślnego kopiowania najgorszych i najgłupszych zagranicznych programów telewizyjnych, talk-showów, reality-showów, programów paradokumentalnych, których zresztą w tamtych czasach chyba i na Zachodzie nie było."


Aha. Byla za to 12-godzinna przerwa w nadawaniu jedynego programu telewizyjnego, a filmy byly emitowane raz w tygodniu. : )

Cytat:

"Wspomnę że to jest praktykowane dalej, szczególnie w państwówkach."


Ale chwila... : ) Krytykujesz teraz panstwowki czy chwalisz obecny system plac? : ) Jesli to pierwsze - to pamietaj, ze w PRL, 99,9% stanowisk pracy bylo panstwowych. Jesli to drugie - to ciesze sie. : )

Cytat:

" Ja np. mogę jechać na wakacje dwa razy w sezonie za friko. I kto teraz czuje się wycyckany? Ja czy Ty? "


Hmmm... Ja tam wycyckany sie nie czuje. : ) Nie wiem skad bierze sie Twoje przekonanie, ze Ty musisz miec zle, bym ja mial dobrze.

Cytat:

"Z tymi kolejkami to już bym tak nie szczekał bo różnie z tym było. Sławna kolejka po papier nie trwała te kilkadziesiąt lat, tylko w czasie kryzysu."


...ktory trwal kilkadziesiat lat. : )

Cytat:

"Hmmm, ja bym powiedział że im więcej zostaje po 30 dniach od wypłaty tym społeczeństwo zamożniejsze :) "


Mylisz sie wiec - bo zamoznosc wynika nie z tego, ile Ci zostaje, ale z tego, jakie masz srodki do dyspozycji. Bez problemu wydam i milion euro miesiecznie tak, ze nic mi nei zostanie po 30 dniach. A ktos inny zarabia tysiac euro, a oszczedza polowe. Kto z nas bylby zamozniejszy?

Cytat:

"Ja się o swoją przyszłość nie martwię. Mam zapewnione mieszkanie, po studiach informatycznych pensja też niemała."


Cieszy mnie to! : ) Pamietaj jednak o tym prosze za kazdym razem, gdy uderzasz w obecny ustroj, chwalac poprzedni.

Cytat:

" Ale na litość, jak niektórzy mogą przeżyć za 1200netto? "


Owo 1.200 PLN to rownowartosc ok. 400 USD. Srednia pensja w czasach PRLu wynosila ok. 20-30 USD. : ) Ktora liczba jest wyzsza? Zostawiam to ocenie czytelnika... I jednoczesnie - czemu martwisz sie przezyciem osoby za 400 USD, a nie martwisz przezyciem za 30 USD?

Cytat:

"Tyś widział kiedyś wojnę w Ameryce oprócz secesyjnej"


Wiem, do czego dazysz, ale najpierw odpowiem akademisko. Jasne, ze widzialem! : ) Spalenie Bialego Domu w 1812 przez Brytyjczykow. Wojna z Meksykiem w 1848. Wojna o Kube w 1898. Japonia okupowala czesc Alaski w 1941-1942.

Oczywiscie, ze w 1945, Polska miala zupelnie odmienny punkt startu, niz USA. Ale nie tylko Polska byla kompletnie zdewastowana materialnie i demograficznie przez wojne. Francja i Niemcy byly rowniez wyniszczone. Japonia byla w stanie kompletnej, calkowitej ruiny, w stanie znacznie gorszym od Polski - zjawisko masowego glodu nie wystepowalo u nas, a u nich tak.

Majac nizszy puntk startu, Japonia i Niemcy staly sie swiatowymi mocarstwami ekonomicznymi. Korea Poludniowa rowniez nie zaznala socjalismu, ale jeszcze w 1953 niszczona byla ciezka wojna. A tymczasem socjalistyczna Polska...

Cytat:

" albo wojnÄ™ w Hiszpanii od 1900 roku? "


: ) Dude, please...
Kod:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hiszpa%C5%84ska_wojna_domowa


Cytat:

"No to jak oni zarabiajÄ…?"


Eeee... Co? Zarabiaja poprzez zysk. Nie rozumiem pytania...

Aaaa! Chodzi Ci o to, ze uwazasz, ze jedyna forma zysku polega na tym, co sie wycofa z Polski? : DDD I ze niby Polska traci to, co sie wycofa w formie zysku?

To myslenie jest podwojnie bledne. Po pierwsze, nic nie tracimy - i tak bysmy tego nie mieli, gdyby nie inwestycja na poczatku. Owszem, zyskiem sie dzielimy, czesc zostaje, czesc wyjezdza, ale lepiej miec czesc zysku, niz nie miec go wcale, tak?

Po drugie, kapital zakladowy zostaje, a duza czesc zysku jest reinwestowana. Prosty model. Mam miliard euro. Inwestuje w, powiedzmy, fabryke produkujaca na eksport ze stopa zwrotu netto 10%, czyli 100 mln EUR, ktore przyplywaja do Polski w formie zaplaty za towar. Powiedzmy, ze polowe zyskow wywoze za granice. Jaki jest wiec bilans? W kraju zostaje caly czas moja inwestycja poczatkowego miliarda, zostaja podatki, zostaja pensje dla pracownikow - ale to ignorujemy. Na "plusie" bilansu mam wiec miliard poczatkowej inwetsycji oraz 50 mln reinwestowane z zysku. Na "minusie" przeplywu mam 50 mln wywiezione z kraju. Co jest wieksze? : ) Jeden miliard piecdziesiat milionow czy piecdziesiat milionow? : )

I tak oto mozna miec i dodatni bilans, i wywozic zyski. : ) Proste? Proste!
_________________
Smile or die!
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2014-09-15, 19:21   

Ranger napisa³/a:

Mimo duzych wysilkow, nie jestem w stanie pdoac ani jednej dziedziny, w ktorej PRL mialaby jakas realna przewage nad RP


Ranger, wiesz, że ja Ci zawszę dop.. znaczy pomogę.
Na tak postawione pytanie:

ludzie odpowiedzÄ…:
- były wczasy darmowe w Jugosławii i Bułgarii
- dzieci były grzeczne i uczynne
- człowiek się nie bał wyjść po zmroku, bo nie było tyle bandytyzmu a MO pilnowała porządku
- jedzenie było zdrowsze nie jakieś GMO
- ludzie siÄ™ kochali i szanowali
- zlikwidowano analfabetyzmu, Gierek budował drogi, mosty, mieszkania
- była praca ( dla ludzi z różnym wykształceniem :mrgreen: )

Poza ostatnim, które można zrozumieć, reszta to typowe pier****, w stylu za neolitu to się żyło - i co z tego, tak ludzie mają i nie zmienisz tego.
Możesz im powiedzieć, że w 1983 już 32 % osób pracujących oraz 58% emerytów i rencistów nie osiągało dochodów na poziomie minimum socjalnego - i co to da?
Przekonasz kogoÅ› kto widzi Gierka jako zbawiciela?
Napiszesz mu, że Edzio spowodował katastrofę gospodarczą, że banki w RFN odmawiały już dalszych pożyczek, wówczas rządzący zaproponowali jako zastaw złoża wanadu i tytanu? :oczami:
Cóż z tego jak można było zjeść banana?
Jak jest 35 stopni ciepła, to chcą deszczu, jak deszcz to jęczą, że słoneczko było fajne, a teraz ciągle leje.

Tigranes napisa³/a:

Mieszkania to też nie temat polityczny. Masz rację, że jakość mieszkań w PRL była zła.


No i dlatego pozwoliłem sobie to wymienić.
Nie rozumiem "problemu".

Na koniec garść "rangeryzmów". :-)

Ranger napisa³/a:

Nie zgadzam sie. Po pierwsze, utrzymanie tak licznej i tak silnie uzgrojonej armii drenowalo cale spoleczenstwo z srodkow.


Drenowało jak to w demoludach, tyle, że nie to oceniałem.

Ranger napisa³/a:


Po drugie, armia ta miala charakter agresywny - szykowana byla do ataku na Niemcy i na Danie. Dla mnie nie jest plusem to, ze ogromna czesc ograniczonych srodkow biednego panstwa idzie na szykowanie sie do podboju Danii. Ja tam do Danii nic nie mam, i dziwie sie, ze Ty masz



Ja nic o Danii nie pisałem - podobnie jak nie pisałem o rozstawianiu polskich wojsk na wschodniej granicy - które tylko Ty widziałeś. :]
Napisałem, że była to w porównaniu z dzisiejszą realna siła zbrojna.
To nie to samo co przyklaskiwanie do czego miała być użyta.
Od razu wobec tego odżegnuje się od popierania agresji na Czechosłowację, malwersacji w ¦więtoszowie, i stosowania 'karczycha na kotach".

Ranger napisa³/a:


Tigranes napisa³/a:

poprawiono stosunki z innymi państwami"


Ranger napisa³/a:


Tak? : ) Na przyklad z jakimi?



Ze ZwiÄ…zkiem Radzieckim. :-D

Ranger napisa³/a:

Wojna o Kube w 1898


W tej wojnie siły hiszpańskie toczyły walki na terenie kontynentalnego USA? :-)
 

skejCiK  

Hiper wymiatacz



Wiek: 30

Do³±czy³: 14 Mar 2010

   

Wys³any: 2014-09-15, 20:49   

Ranger napisa³/a:

Ale chwila... : ) Krytykujesz teraz panstwowki czy chwalisz obecny system plac? : ) Jesli to pierwsze - to pamietaj, ze w PRL, 99,9% stanowisk pracy bylo panstwowych. Jesli to drugie - to ciesze sie. : )



Chwalę obecny system płac, ale tylko danej państwówki. Nie wiem jak jest w innych. Tak samo mogę pochwalić prywatną fabrykę w Kielcach w której płace miażdżą te w innych a do tego wczasy za darmo. A robią tam zwykłe chłopy z wykształceniem średnim.

Ranger napisa³/a:

Hmmm... Ja tam wycyckany sie nie czuje. : ) Nie wiem skad bierze sie Twoje przekonanie, ze Ty musisz miec zle, bym ja mial dobrze.



Ale powiedz mi w twarz że pogardziłbyś darmowym wyjazdem do Włoch.

Ranger napisa³/a:

Owo 1.200 PLN to rownowartosc ok. 400 USD. Srednia pensja w czasach PRLu wynosila ok. 20-30 USD. : ) Ktora liczba jest wyzsza? Zostawiam to ocenie czytelnika... I jednoczesnie - czemu martwisz sie przezyciem osoby za 400 USD, a nie martwisz przezyciem za 30 USD?



W 1960 roku Amerykanin przeżywał za ~150USD, aktualnie przeżywa za ~1200USD, kiedyś tu się przeżywało za ~30USD, tak i teraz za ~400USD. Robimy tyle kasy co Amerykanin w 1980 :) ( http://i1.wp.com/obserwat...w-USA-cz.-1.jpg )

Ranger napisa³/a:

Cieszy mnie to! : ) Pamietaj jednak o tym prosze za kazdym razem, gdy uderzasz w obecny ustroj, chwalac poprzedni.



Nie chwalę żadnego z obu ustrojów, a stworzyłbym jeden z najlepszych cech obydwóch.

Ranger napisa³/a:

: ) Dude, please...



Co do Ameryki to miałem rację, co to jakieś pojedyncze incydenty. Ale gafa z Hiszpanią, fakt faktem, ale nie była w takiej sytuacji jak Rosja, Niemcy a szczególnie - Polska. Polska to kraj najbardziej wyniszczony wojną, który poniósł największe procentowe straty w ludności. Rosjanie z kolei stracili najwięcej ludzi w całej wojnie, no ale co się dziwić jak na pięciu chłopa był jeden karabin.

Ranger napisa³/a:

I tak oto mozna miec i dodatni bilans, i wywozic zyski. : ) Proste? Proste!



I dalej niekorzystne. Nie sądzisz że Polacy nie mają szans się wybić poprzez założenie własnej sieci marketów?
 

Tigranes  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³: 09 Kwi 2012

Sk±d: wiesz?

   

Wys³any: 2014-09-15, 21:18   

Ranger, czy ja naprawdę niewyraźnie zaznaczyłem, że pisząc o poprawie po 1956 roku, miałem na myśli poprawę względem sytuacji z lat stalinowskich, a nie względem II RP ani III RP?

Ranger napisa³/a:

A w latach 30-tych XX wieku analfabetyzm byl powszechny nie tylko w Polsce.


W jakich krajach jeszcze? W Czechosłowacji, na Węgrzech, w Austrii, Litwie, £otwie, Estonii, Finlandii, Bułgarii, Rumunii?

Cytat:

Aha. A ile w latach 845-866? Nie mozesz akurat tego tak porownywac! Porownuj te same okresy!


Sprowadzasz do absurdu. Lata 1918-1939 są bliskie czasowo latom 1945-1966 - dzieli je raptem 6 lat. Dlatego porównuję te dwa okresy - bo są sobie tak bliskie. Czy 6 lat to tak dużo? Czy te 6 lat to podobny okres do tysiąca lat?

Cytat:

Nasze relacje z Jugoslawia byly swietne i przed 1939, i (z republikami sukcesorami, z wyjatkiem Serbii) po 1989 r,


Napisałem, że po 1956 relacje Polski z Jugosławią były lepsze niż w latach 1948-1956. Zaprzeczasz temu?

Cytat:

Francja celowala w Polske glowicami atomowymi, a Polska planowala wojne agresywna z Francja. : ) To sa dobre stosunki? W ktorym kosmosie?


W 1967 de Gaulle odwiedził Polskę, a w 1972 Gierek odwiedził Francję i zawarł z nią traktat handlowy. Czy Bierut odwiedził Francję, albo czy za rządów Bieruta francuski przywódca odwiedził Polskę?

Cytat:

Fobia antyniemiecka w PRLu bila wszelkie rekordy! Glownym powodem utrzymywania polmilionowej, agresywnie uzbrojonej armii polskiej byl (oprocz USA) wlasnie RFN!


Oczywiście, tylko że w 1970 PRL normalizowała stosunki z RFN, a w 1972 zawarła z nią stosunki dyplomatyczne. Twierdzisz, że za Bieruta stosunki Polski z RFN były lepsze niż w latach 70.?

Cytat:

Z k... Z kim?! Z USA?! Jaki kraj byl naszym wiekszym wrogiem, niz USA!?


Czy Bierut złożył wizytę w USA, albo czy w pierwszej połowie lat 50. przywódca USA odwiedził Polskę? Bo później, Gierek złożył wizytę w USA, a Gerald Ford w Polsce.

Cytat:

Nie porownujemy epok PRLu, ale PRL do RP.


Napisałem, że PRL to okres niejednorodny i wymieniłem, co zmieniło się po 1956 względem lat 1945-1956.

Różnice między II RP a PRL i między PRL-em a III RP to osobny temat.

Oczywiście pod względem stosunków z innymi państwami, II RP i III RP to o wiele lepsze okresy niż PRL. To nie ulega wątpliwości.
 

Ranger

Hiper wymiatacz

Navigator



Do³±czy³: 14 Sie 2012

   

Wys³any: 2014-09-15, 23:33   

Cytat:

"Drenowało jak to w demoludach, tyle, że nie to oceniałem."


Ale ja tak. : ) I temat tego dzialu tez.

Cytat:

"Napisałem, że była to w porównaniu z dzisiejszą realna siła zbrojna."


Tak, jesli planowales agresje na Danie. Ale - ponownie - ja do Danii nic nie mam. I dlatego uwazam LWP za totalne marnowanie pieniedzy.

Cytat:

"W tej wojnie siły hiszpańskie toczyły walki na terenie kontynentalnego USA?"


Tam bylo napisane "Ameryka", a nie "USA"... : ) Kuba lezy w Ameryce. Rangeryzm. ; P

Cytat:

"Chwalę obecny system płac"


Fixed! : DDDDD

Cytat:

"Ale powiedz mi w twarz że pogardziłbyś darmowym wyjazdem do Włoch."


Jasne. Ale... Ale w ktorym kosmosie ma to oznaczac, ze PRL byla lepsza od III RP?

Cytat:

"W 1960 roku Amerykanin przeżywał za ~150USD, aktualnie przeżywa za ~1200USD, kiedyś tu się przeżywało za ~30USD, tak i teraz za ~400USD. Robimy tyle kasy co Amerykanin w 1980 :)"


Mhm. A w czasach PRLu bylo odwrotnie...

Cytat:

"Nie chwalę żadnego z obu ustrojów, a stworzyłbym jeden z najlepszych cech obydwóch."


Mowiac krotko - nie da sie.

Cytat:

"Co do Ameryki to miałem rację, co to jakieś pojedyncze incydenty. Ale gafa z Hiszpanią, fakt faktem, ale nie była w takiej sytuacji jak Rosja, Niemcy a szczególnie - Polska."


Tak, Niemcy - oraz Finlandia, Japonia, Korea, Singapur, Tajwan, Wlochy... Co te panstwa maja wspolnego? Byly calkowicie zdewastowane przez wojne w tym samym czasie lub pozniej, niz Polska, ale dzis sa zamozniejsze, za to nigdy nie byly socjalistyczne.

Cytat:

"Rosjanie z kolei stracili najwięcej ludzi w całej wojnie, no ale co się dziwić jak na pięciu chłopa był jeden karabin."


To o trzech chlopa na karabin (trzech, nie pieciu!) to akurat calkowita bzdura, i az wstyd, ze powtarzasz takie glupoty, w dodatku podwajajac niemal skale klamstwa...

Cytat:

"I dalej niekorzystne."


Dzizas... A niby czemu? Dlaczego uwazasz, ze 1'050'000'000 EUR naplywu kapitalu z podanego przykaldu to gorzej, niz zerowy kapital? Konowicz jestes, czy co?

Cytat:

"Nie sądzisz że Polacy nie mają szans się wybić poprzez założenie własnej sieci marketów?"


Nie, nie sadze, ze nie maja szans.

Cytat:

"W jakich krajach jeszcze? W Czechosłowacji, na Węgrzech, w Austrii, Litwie, £otwie, Estonii, Finlandii, Bułgarii, Rumunii?"


Tez. Oczywiscie, w roznej skali.

Cytat:

"Sprowadzasz do absurdu. Lata 1918-1939 sÄ… bliskie czasowo latom 1945-1966 - dzieli je raptem 6 lat"


...oraz gigantyczna przepasc drugiej wojny swiatowej. W dodatku kontekst! Na dwudziestolecie miedzywojenne przypada najglebszy kryzys w historii swiata, a na dwudziestolecie powojenne przypada najwiekszy boom gospodarczy w historii swiata. Roznica w tempie rozwoju to nie jest zasluga socjalizmu, ale kontekstu gospodarki swiatowej!

Cytat:

"Napisałem, że po 1956 relacje Polski z Jugosławią były lepsze niż w latach 1948-1956. Zaprzeczasz temu?"


Nie, to truizm. Ale w tym temacie, nie interesuja mnie takie porownania.

Cytat:

"W 1967 de Gaulle odwiedził Polskę, a w 1972 Gierek odwiedził Francję i zawarł z nią traktat handlowy. Czy Bierut odwiedził Francję, albo czy za rządów Bieruta francuski przywódca odwiedził Polskę?"



Powtarzam - nie interesuja mnie w tym temacie wewnetrzne porownania roznych epok PRLu.

Cytat:

"Oczywiście pod względem stosunków z innymi państwami, II RP i III RP to o wiele lepsze okresy niż PRL. To nie ulega wątpliwości."


Fixed!
_________________
Smile or die!
 

Tigranes  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³: 09 Kwi 2012

Sk±d: wiesz?

   

Wys³any: 2014-09-16, 00:12   

Ranger, co to znaczy "fixed"? Kiedy piszesz to słowo jako odpowiedź na czyjś tekst, to czy to oznacza, że się zgadzasz, czy że się nie zgadzasz?

Wychodzi na to, że nie ma dziedziny, w której PRL przewyższałby II RP lub III RP.

Ranger napisa³/a:

a na dwudziestolecie powojenne przypada najwiekszy boom gospodarczy w historii swiata.


Ciekawe, z czego to wynikało. Co było przyczyną tego boomu, skoro objął on niemal cały świat?

Cytat:

nie interesuja mnie w tym temacie wewnetrzne porownania roznych epok PRLu.


OK, teraz wiem. Ale mnie interesują i dlatego to napisałem. Chyba nie masz mi tego za złe?

Taka mała dygresja: najpewniej PRL była łagodniejszym reżimem "komunistycznym" niż inne po prostu dlatego, że komunistów było w Polsce mniej niż w innych krajach. A było ich mniej z kilku zasadniczych powodów:

- w 1938 na rozkaz Stalina KPP została rozwiązana, a jej działacze wyższego i średniego szczebla wymordowani lub zamęczeni w łagrach (łącznie z działaczami przybudówek KPP: KZMP, KPZU i KPZB). ¯adna inna partia komunistyczna w Europie nie została zlikwidowana, a jej działacze nie zostali w takiej liczbie fizycznie eksterminowani.

- sama KPP była i tak najsłabszym ośrodkiem komunizmu w Europie, co też wynikało z kilku czynników, m.in. Polacy byli w większości narodem konserwatywnym i katolickim, niechętnym rewolucyjnym, wywrotowym i ateistycznym ideologiom, dlatego hasła KPP pociągały niewielu; ponadto KPP (tak jak inne partie komunistyczne) była sekcją Kominternu, którego główna siedziba znajdowała się w Moskwie, więc komunizm w Polsce nosił piętno rosyjskiego pochodzenia, a Polacy to najbardziej rusofobiczny naród w Europie, mało było takich Polaków, którzy chcieli zaprowadzić w Polsce system taki sam jak w Rosji, jaki by on nie był - skoro panuje w Rosji, to musi być zły - tak myślało wielu Polaków, zresztą nie bez słuszności; poza tym od 1920 Polacy mieli już osobiste doświadczenia z bolszewizmem i jego zbrodniczymi praktykami, gdy Armia Czerwona na krótko podbiła północną i wschodnią Polskę i tworzyły się tam tzw. komitety rewolucyjne, które wydawały masowe wyroki na "polskich panów, obszarników, burżujów, nacjonalistów, wyzyskiwaczy i kapitalistów".

- Bardzo wielu polskich komunistów zginęło podczas wojny domowej w Hiszpanii 1936-1939, walcząc jako członkowie Brygad Międzynarodowych. Chyba z żadnego innego kraju nie zginęło tam tylu ochotników, ile z Polski.

- Podczas II wojny światowej polski ruch komunistyczny również został poważnie przetrzebiony - komuniści ginęli w egzekucjach dokonywanych przez Niemców, w obozach koncentracyjnych, w bombardowaniach miast na Kresach Wschodnich latem 1941, we frontowej walce z Niemcami w szeregach Armii Czerwonej, w partyzanckiej walce w szeregach Gwardii Ludowej/Armii Ludowej, wreszcie we frontowej walce w szeregach Ludowego Wojska Polskiego, a także w wyniku mordów bratobójczych wewnątrz PPR i GL oraz z rąk polskiego podziemia.

- Po wojnie też wielu komunistów zginęło z rąk tzw. żołnierzy wyklętych.

Więc w sumie, w wyniku tych wszystkich poniesionych strat osobowych, komunistów zostało w Polsce bardzo mało. Mniej niż gdziekolwiek indziej. W ogóle można się chyba pokusić o stwierdzenie, że w Polsce działaczy komunistycznych było najmniej na świecie względem liczby mieszkańców, może nie licząc kilku najbardziej konserwatywnych krajów muzułmańskich jak Arabia Saudyjska, Katar, ZEA.

Więc skoro komunistów było w Polsce tak mało, to nie dziwota, że nie było aż takiego terroru jak u sąsiadów.
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2014-09-16, 01:07   

Ranger napisa³/a:

Ale ja tak. : ) I temat tego dzialu tez.


Nie widzę, w pierwszym poście tematu, aby spod palców autora, wyszło takie pytanie.

Ranger napisa³/a:

Tak, jesli planowales agresje na Danie. Ale - ponownie - ja do Danii nic nie mam. I dlatego uwazam LWP za totalne marnowanie pieniedzy.


To jest co innego i wcale nie kwestionujÄ™ takiego stanowiska.
Oceniam aspekt czysto militarny, gdybym napisał "Wehrmacht był swego czasu najpotężniejsza siła zbrojną" - to jest tylko opis armii jako jej organizacji i możliwości.
Jak dodasz, że to armia służąca celom zbrodniczym i powinna być potępiona, to jest już inny problem.
Znowu gotujesz, kisiel i zupÄ™ w jednym garnku. :-)

Ranger napisa³/a:

Tam bylo napisane "Ameryka", a nie "USA"... : ) Kuba lezy w Ameryce. Rangeryzm. ; P


No patrz, ja myślałem, że skejCiK pisał o USA i ich zamożności przez pryzmat braku totalnych wojen i zniszczeń w XX wieku, na terytorium Stanów, a Ty znowu się nas zaskoczyłeś i jednak chodziło Ci o taką Kubę i Portoryko. ( że nie napomknę, o tych "straszliwych" spustoszeniach na Aleutach, o których wspomniałeś jakie poniosły USA )
Gupi ja. :-D
To co jeszcze wrzucimy z Ameryki , wojnÄ™ o Falklandy?

Tigranes napisa³/a:

Wychodzi na to, że nie ma dziedziny, w której PRL przewyższałby II RP lub III RP.


Nie trać wiary, imperialista i podżegacz Ranger zapomniał, że w rankingu magazynu "Economist" PRL zajmował 22 miejsce, obecnie Polska ma 33. :-D
 

skejCiK  

Hiper wymiatacz



Wiek: 30

Do³±czy³: 14 Mar 2010

   

Wys³any: 2014-09-16, 10:46   

Ranger napisa³/a:

Fixed! : DDDDD



A ich jest cała masa.

Ranger napisa³/a:

Jasne. Ale... Ale w ktorym kosmosie ma to oznaczac, ze PRL byla lepsza od III RP?



Nie mówię że PRL jest lepsze :mrgreen: Po prostu ma swoje plusy i tyle.

Ranger napisa³/a:

Mhm. A w czasach PRLu bylo odwrotnie...



Yyy, to znaczy jak?

Ranger napisa³/a:

Mowiac krotko - nie da sie.



Ależ oczywiście, da się. Problemem byliby tylko przedsiębiorcy, inwestorzy, itd.

Ranger napisa³/a:

Tak, Niemcy - oraz Finlandia, Japonia, Korea, Singapur, Tajwan, Wlochy... Co te panstwa maja wspolnego? Byly calkowicie zdewastowane przez wojne w tym samym czasie lub pozniej, niz Polska, ale dzis sa zamozniejsze, za to nigdy nie byly socjalistyczne.



O azjatyckich krajach się nie wypowiem bo niewiele wiem o ich historii. Z kolei kraje europejskie zostały objęte także Planem Marshalla czyli mówiąc krótko - USA postawiła wszystkich na nogi. Teraz niby powinno się przyklaskiwać Ameryce że cud miód malina, ale tak naprawdę nie ma w tym nic dobrego. Potem Unia która daje dofinansowania naszemu krajowi, a nikt nie patrzy ile nasz kraj płaci. Zalecam zajrzeć do tematu o roli Polski w Unii Europejskiej w dziale Polityka i tam jest zamieszczona tabela ile Polska otrzymuje pieniędzy a jakie stawki płaci. Teraz też jesteśmy tępieni jak w PRLu więc nie robi mi to zbytnio różnicy.

Ranger napisa³/a:

To o trzech chlopa na karabin (trzech, nie pieciu!) to akurat calkowita bzdura, i az wstyd, ze powtarzasz takie glupoty, w dodatku podwajajac niemal skale klamstwa...



Może za dużo grania w gry. Amerykańska propaganda trolololo. Ale wątpię żeby każdy wojak przeszedł normalne szkolenie (dla sprostowania mówiąc "chłopa" miałem na myśli żołnierza, nie chłopa xD pardon).

Ranger napisa³/a:

Nie, nie sadze, ze nie maja szans.



Powinni mieć największe szanse przebicia na rynku a nie drżeć w cieniu wielkich inwestorów. McDonald, KFC, L.Eclerc, Tesco, Media Markt, Adidas, Puma, Reebok, Nike. Jedne z najbardziej popularnych sieci sklepów, to już 10 bogatych ludzi którymi nie zostają niestety Polacy.

http://ciborowski.host247.pl/prl.htm#8

Zapraszam do porównania statystyk. Co dziesięć lat liczba rosła w górę, skąd wiesz czy dzisiaj nie zarabiałbyś ~3,5 tysiąca, miał ładne mieszkanie z urzędu i dobry samochód? Normalna kolej rzeczy, po prostu skok standardu ludzkiego życia nastąpił w wejściu w XXI wiek.
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2014-09-16, 17:04   

$karbówka napisa³/a:

Wychodzi na to, że nie ma dziedziny, w której PRL przewyższałby II RP lub III RP.

Nie trać wiary, imperialista i podżegacz Ranger zapomniał, że w rankingu magazynu "Economist" PRL zajmował 22 miejsce, obecnie Polska ma 33.



Panowie, a jak z sądownictwem? Od bezpośrednio zainteresowanych wiem rzeczy od których się włos jeży na głowie. Np. bank może cię obrabować i nie możesz udowodnić że zostałeś okradziony bo bank zasłania się tajemnicą bankową. Jak było z sądownictwem za PRL? Nie mam na myśli rzecz jasna procesów politycznych epoki stalinizmu, tylko normalne sprawy cywilne i karne dekady Gierka np.?

skejCiK napisa³/a:

Powinni mieć największe szanse przebicia na rynku a nie drżeć w cieniu wielkich inwestorów. McDonald, KFC, L.Eclerc, Tesco, Media Markt, Adidas, Puma, Reebok, Nike. Jedne z najbardziej popularnych sieci sklepów, to już 10 bogatych ludzi którymi nie zostają niestety Polacy.



I tak musi być, bo gospodarka PL jest znacznie słabsza od zachodnich i ani nie ma tu specjalnie dobrych warunków do prowadzenia działalności (podatki, ZUS, niestabilność prawa, system niesprawiedliwości), ani nie ma żadnego sensownego protekcjonizmu jak w Japonii, gdzie rynek dla produktów amerykańskich np. otwarto dopiero w 1995 roku!

skejCiK napisa³/a:

Zapraszam do porównania statystyk. Co dziesięć lat liczba rosła w górę, skąd wiesz czy dzisiaj nie zarabiałbyś ~3,5 tysiąca, miał ładne mieszkanie z urzędu i dobry samochód? Normalna kolej rzeczy, po prostu skok standardu ludzkiego życia nastąpił w wejściu w XXI wiek.



Bo to niemożliwe żeby po przepuszczeniu pieniędzy przez system defraudacji wyszło więcej niż weszło. A Polska administracja to właśnie system defraudacji publicznej.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

Krit  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Maj 2009

Sk±d: Górny ¦l±sk

   

Wys³any: 2014-09-16, 17:10   

Na myśl przychodzi mi z czystym sumieniem chyba tylko i wyłącznie kwestia urbanistyki, planowania przestrzennego i architektury (głównie pod kątem estetyki, niekoniecznie materiałów, ale to też kwestia niedoborów), która w wielu miejscach była lepsza, niż w pstrokatej siermiędze lat '90 i '00, które pod tym względem należałoby zrównać z ziemią. Trend jednak się odwraca, bo w Polsce buduje się coraz lepiej, coraz ładniej i w coraz bardziej przemyślany sposób.

Na innych polach można wymienić zasługi PRL (chociaż zawsze z słusznym zastrzeżeniem, że większość rzeczy i tak by osiągnięto w innych warunkach politycznych), ale ciężko je zestawiać z sukcesami ostatnich 25 lat. W dużej mierze też dlatego, że po prostu świat przyspieszył w niesamowity sposób.
_________________
#truestory
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2014-09-16, 18:57   

philosophus napisa³/a:

Panowie, a jak z sądownictwem?(...) Nie mam na myśli rzecz jasna procesów politycznych epoki stalinizmu, tylko normalne sprawy cywilne i karne dekady Gierka np.?



To zależy na jakim polu byśmy rożne patologiczne sytuację porównywali.
Przykładowo cytując książkę Zaborskiego o pracy sędziów w PRL:

"Niezawisłość sędziowska winna być jak skorupa ochraniająca przed wpływami postronnymi, winna ona jednak pękać przed partią".

"ze względu na kwalifikacje osobiste oraz działalność naukową, zawodową, społeczną lub polityczną i dostateczną znajomość prawa nabytą bądź przez pracę zawodową, bądź w uznanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości szkołach prawniczych dają rękojmię należytego wykonywania obowiązków sędziowskich".


Zdarzali się sędziowie, prokuratorzy bez aplikacji, za to z układu, mierni, ale wierni - dzisiaj to pierwsze nie do pomyślenia, ale są inne patologie.
W normalnych sprawach cywilnych, czy karnych sądownictwo PRL nie różniło się bardzo od dzisiejszego.
W porównaniu do innych demoludów, była całkiem niezła niezawisłość, ( jak na owe standardy ), prawnicy mogli podważać opinię sędziów ( w ZSRR coś nie do pomyślenia ), były przypadki w latach 80-ych, że opozycja parę procesów wygrała.
Oczywiście, afera mięsna" rzuca cień na działalność sędziów, ale był to przypadek odosobniony, który wzbudził jednak wyjątkowy niesmak i kontrowersje nawet wśród "elit"
Natomiast, wiadomo, większość sądownictwa była mocno upolityczniona, kto nie chciał współpracować to kariery nie robił, a wyjątkowych oporniaków łamało się inaczej.
Natomiast wojskowe sÄ…downictwo to wiadomo.
Generalnie, w sprawach drobnych obywatel, mógł liczyć na takie percypowanie jak i dzisiaj - czyli jak się procesujesz z przeciętnym Kowalskim masz szansę.
Lepiej za to wygląda pozycja obywatela w procesach z panem policjantem, zwłaszcza jak masz nagranie na telefonie wyczynów "krawężnika".
Za to, z przedsiębiorstwem, bankiem, lub o dziecko - gdzie jednak baba cię oskarża, a druga sądzi, to sprawiedliwości nie zaznasz.
Wnioski sobie można wyciągnąć samemu.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com