Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Logan128  

Mega wymiatacz



Do³±czy³: 19 Cze 2014

Sk±d: z zaÅ›wiatów

   

Wys³any: 2014-09-17, 15:05   Polscy Bohaterowie

Jakich Polskich żołnierzy, patriotów którzy walczyli o wolność kraju szczególnie podziwiacie?
Według mnie na wielkie uznanie zasługuje Witold Pilecki, który w czasie wojny dobrowolnie udał się do obozu koncentracyjnego, zorganizował w nim ruch oporu a następnie... uciekł autem "pożyczonym" od niemców. Takie osoby powinno się podziwiać, a dziś mało kto pamięta np. o ¯ołnierzach Wyklętych, za to Biebera zna każdy...
_________________
W mentalności to nic nie zmienia.
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2014-09-17, 15:53   

Lech Wałęsa i Jan Paweł II - obalili komunę.
I Henryka Krzywonos, za zatrzymanie tramwaju.
 

skejCiK  

Hiper wymiatacz



Wiek: 30

Do³±czy³: 14 Mar 2010

   

Wys³any: 2014-09-18, 12:37   

Hubal, Piłsudski, moi pradziadkowie.
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2014-09-18, 17:32   

$karbówka napisa³/a:

Lech Wałęsa i Jan Paweł II - obalili komunę.
I Henryka Krzywonos, za zatrzymanie tramwaju.



Haha, jaja sobie robisz :mrgreen:
Liczyłeś na to że napiszę że nieprawda bo tow. gen. Jaruzelski obalił ;)

Logan128 napisa³/a:

a dziś mało kto pamięta np. o ¯ołnierzach Wyklętych



Powiedziałbym że każdy kto choć trochę interesuje się historią, pamięta ¯ołnierzy Wyklętych bo są oni przedmiotem propagandy IPN od co najmniej 5 lat. Niestety trzeba sobie to otwarcie powiedzieć że ich walka była z góry skazana na niepowodzenie, a niektórzy z nich to byli zwyczajni bandyci.

Logan128 napisa³/a:

za to Biebera zna każdy...



Popkultura ma to do siebie że zawsze jest najbardziej popularna, bo zaprojektowana pod najszersze spektrum odbiorców.

Logan128 napisa³/a:

żołnierzy



Generała Kleeberga- bo wygrał wszystkie bitwy w 39 roku, ale kiedy zabrakło mu amunicji to nakazał poddanie się, a nie jakieś samobójcze wygłupy

Generała Maczka- świetny dowódca czołgów i człowiek z tupetem. W 39 roku wygrał wszystkie bitwy. W czasie operacji "Totalize" w 44 przeprowadził swoje czołgi przez wojska niemieckie, z zapalonymi reflektorami. Wykorzystał fakt że kolumny pancerne miały pierwszeństwo i błędnie zidentyfikowany został przepuszczony przez Niemców.

Pilotów z lotniska pod Kamienną- na przestarzałych samolotach pokonali przeważające liczebnie samoloty niemieckie.

Chorążego Adolfa Bocheńskiego (IIW¦)- za ludzkie i koleżeńskie podejście do żołnierzy, przeprowadzenie swojego oddziału przez okupowaną Francję, organizowanie pomocy dla żołnierzy polskich we Francji i przerzucanie ich za granicę, za to że nie politykował, przeprowadzał zuchwałe ale skuteczne akcje przy minimalnych stratach. Sam był przy tym odważny i miał nieprawdopodobne szczęście które można porównać do szczęścia jakie miał Hitler jako szeregowy w IW¦. Obaj potrafili wrócić z akcji niedraśnięci, za to w mundurze przestrzelonym w kilkunastu miejscach. Hitler miał jednak większego farta.

Mimo niewiarygodnej głupoty co poniektórych (jeden z nich potrafił np. po pijaku wejść do wsi okupowanej przez Niemców i dopytywać się o możliwość zakupu wina), ułanów z Pułku Ułanów Karpackich. Spieszeni, będąc pod ostrzałem ze wszystkich stron, zdobyli bunkry na szczycie Monte Cairo. Niemcy poddali się, mając przewagę liczebną nad kilkunastoma pozostałymi ułanami, z których wszyscy byli już ranni i ubrudzeni własną krwią.

Wypadałoby jednak także pamiętać o polskich naukowcach (m.in. Rejewski, Zygalski, Różycki "Rejewski is Polish Enstein"- Alan Turing), którzy mieli nawet większy wkład w przebieg wojny. I pamiętać że obok jednostek polskich które były bohaterskie i świetnie wyszkolone, istniały i takie które były kiepsko wyszkolone albo sterroryzowane własnym strachem.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

HCNOPS  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³: 19 Wrz 2013

   

Wys³any: 2014-09-18, 18:02   

Logan128 napisa³/a:

Jakich Polskich żołnierzy, patriotów którzy walczyli o wolność kraju szczególnie podziwiacie?


Raczej żadnych, choć gdybym musiał wybierać, to raczej podałbym Piłsudskiego.

Logan128 napisa³/a:

Takie osoby powinno się podziwiać, a dziś mało kto pamięta np. o ¯ołnierzach Wyklętych, za to Biebera zna każdy...


A możesz wyjaśnić dlaczego powinno akurat ich się podziwiać? Każdy podziwia tych, których uważa za godnych podziwu. Ja ponad żołnierzy cenię sobie ludzi nauki i kultury, stąd mój podziw kieruję w stronę Mościckiego, Skłodowskiej, czy Mickiewicza. Nie mam żadnych ulubionych dowódców/żołnierzy z prostego dla mnie powodu: żołnierz często stawia państwo ponad naród, uważając że wolność państwa zawsze musi się równać dobrobytowi narodu, a tak wcale nie jest. Idea wolności dla wolności jest dla mnie dość absurdalna.
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2014-09-18, 19:02   

philosophus napisa³/a:

Haha, jaja sobie robisz...


Po części jaja, po części taka zaduma - tłucze się w szkołach dzieciakom o wątpliwych bohaterach, którzy zwykle albo prowokowali wojny, albo byli tępakami, albo z odpowiedniej opcji politycznej.

A na przykład ile osób słyszało o tym panu:
Ernest Malinowski (1818-1899) - inżynier drogowy i kolejowy, budowniczy kolei w Peru i Ekwadorze; honorowy obywatel Peru; byÅ‚ projektantem, budowniczym i jednym z inwestorów peruwiaÅ„skiej Centralnej Kolei Transandyjskiej zbudowanej w ciÄ…gu czterech lat (1870-74) w wyjÄ…tkowo trudnych warunkach klimatycznych i terenowych – wymagaÅ‚a ona budowy półek skalnych, wykucia 63 tuneli o Å‚Ä…cznej dÅ‚ugoÅ›ci ponad 6000 m i budowy ponad 30 mostów (w tym wiaduktu Verrugas o wysokoÅ›ci 77 m i dÅ‚ugoÅ›ci 175 m); linia wznosi siÄ™ na wysokość prawie 5000 m n.p.m.; aż do 2005 roku jeden z jej odcinków byÅ‚ najwyższym punktem kolejowym Å›wiata;
Na dodatek bohater narodowy Peru i obrony Callao przed Hiszpanami.

W listopadzie wyjdzie w Bellonie, książka "Callao 1866" J. Wojtczaka o tym wydarzeniu.

Potem na takim "you tube" jakiś lamus z Włoch, obraża Polaków, że pod Monte Cassino gwałcili cywilów, pisze, że Polacy nie mieli nikogo na miarę Leonardo Da Vinci'ego, a Polacy, kogo mogą wymienić, jak nie znają własnych bohaterów?
Wałęsę?... :->

philosophus napisa³/a:

Liczyłeś na to że napiszę że nieprawda bo tow. gen. Jaruzelski obalił


Miałem taką nadzieję, że naprostujesz moją niewiedzę :-D
 

Logan128  

Mega wymiatacz



Do³±czy³: 19 Cze 2014

Sk±d: z zaÅ›wiatów

   

Wys³any: 2014-09-18, 19:06   

HCNOPS napisa³/a:

Logan128 napisa³/a:

Jakich Polskich żołnierzy, patriotów którzy walczyli o wolność kraju szczególnie podziwiacie?


Raczej żadnych, choć gdybym musiał wybierać, to raczej podałbym Piłsudskiego.

Logan128 napisa³/a:

Takie osoby powinno się podziwiać, a dziś mało kto pamięta np. o ¯ołnierzach Wyklętych, za to Biebera zna każdy...


A możesz wyjaśnić dlaczego powinno akurat ich się podziwiać?


Oczywiście że mogę. Za poświęcenie dla ojczyzny, walkę o wolność, patriotyzm, gotowość poświęcenia nawet życia za dobro narodu. Chyba nie postawisz zasług takich ludzi na równi z "zasługami" dzisiejszych gwiazd, sztucznie wykreowanych (Bieber to tylko przykład...) którzy w razie wojny pierwsi by uciekli za granicę?

Cytat:

dlaczego powinno się ich podziwiać?


Podziwiać, a przynajmniej szanować. Tacy ludzie zasługują na wielki szacunek i uznanie.

Cytat:

Nie mam ulubionych


W sumie ci mniej znani nie zasługują na to aby o nich zapomnieć, ale ciężko wymienić w 1 poście wszystkich żołnierzy, dowódców itd. Od rozbiorów Polski po II wojnę światową.

Cytat:

Ja ponad żołnierzy cenię ludzi nauki i kultury


Owszem, należy im się szacunek. Ale wolałbyś wolny kraj czy poezję Mickiewicza?

Cytat:

a nie jakieś samobójcze wygłupy


Pomyśl sobie co myślą tacy Powstańcy Warszawscy, którzy narażali życie, walczyli o wolność, akurat wtedy się nie udało, ale byli kolejni tacy jak oni i ostatecznie Polska wygrała. Dziś nieliczni żyjący Powstańcy są, niestety już bardzo starzy, i słyszą głosy że ich Powstanie było niepotrzebne, bez sensu. Musi im być cholernie miło. A większość osób wygłaszających takie teorie nie ma 1% ich bohaterstwa, odwagi.

Nie sądziłem, że w tym temacie będzie trzeba komukolwiek tłumaczyć dlaczego ¯ołnierze Wyklęci zasługują na podziw.
_________________
W mentalności to nic nie zmienia.
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2014-09-18, 19:13   

Logan128 napisa³/a:

Dziś nieliczni żyjący Powstańcy są, niestety już bardzo starzy, i słyszą głosy że ich Powstanie było niepotrzebne, bez sensu. Musi im być cholernie miło



To są po prostu starsi ludzie, i generalnie jak ktoś ma trochę oleju w głowie, to przy nich tego tematu nie będzie rozdrapywał.
To jest do oceny na spokojnie i nie z nimi, bo są emocjonalnie związani z tematem, a dwa mają w głowach swoją perspektywę i przeżycia z młodości - co utrudnia racjonalne podejście do tematu.
 

HCNOPS  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³: 19 Wrz 2013

   

Wys³any: 2014-09-18, 19:33   

Logan128 napisa³/a:

Podziwiać, a przynajmniej szanować. Tacy ludzie zasługują na wielki szacunek i uznanie.


Podziwiać a szanować to dwie postawy. Szanuję takich ludzi za to jakim ideom poświęcili swoje życie, nawet jeśli z częścią z nich się nie zgadzam, lecz podziw to już za duże słowo. Podziw jest dla mnie raczej czymś skorelowanym ze stawianiem kogoś za wzór.

Logan128 napisa³/a:

Owszem, należy im się szacunek. Ale wolałbyś wolny kraj czy poezję Mickiewicza?


Widzisz, z tym mam problem i tu może tkwić różnica w naszych podejściach. Ja nie dbam o kraj jako taki, dla mnie liczy się dobro narodu. Jeżeli Polacy by lepiej wyszli na pozostaniu częścią np. Niemiec, to opowiedziałbym się przeciwko niepodległości kraju i vice versa - jeśli niepodległość miałaby oznaczać polepszenie sytuacji bytowej Polaków, to niewzruszenie opowiedziałbym się za niepodległością. Dla mnie znikome znaczenie ma to jaka flaga mi powiewa nad głową. Póki ta flaga dba o dobrobyt mój i moich pobratymców, póty będę jej wierny, nawet jeżeli miałoby to oznaczać brak własnego, niezawisłego państwa.

Odpowiadając na Twoje pytanie - wolałbym poezję Mickiewicza i probówki Skłodowskiej i bycie częścią lepszego, bogatszego, bardziej zaawansowanego cywilizacyjnie państwa.

[ Dodano: 2014-09-18, 19:39 ]

Logan128 napisa³/a:

Dziś nieliczni żyjący Powstańcy są, niestety już bardzo starzy, i słyszą głosy że ich Powstanie było niepotrzebne, bez sensu. Musi im być cholernie miło. A większość osób wygłaszających takie teorie nie ma 1% ich bohaterstwa, odwagi.


Ich miło, nie miło nie ma znaczenia. Faktem jest że ich akcje skazały Warszawę na śmierć, wraz z 200.000 jej mieszkańców. Dzięki powstaniu, które nie miało jakichkolwiek szans powodzenia, Polska straciła 200.000 ludzi, którzy bez wątpienia przydaliby się po wojnie. Zarówno naziści, jak i sowieci zajmowali się masowym mordowaniem elity narodowej. Powstańcy warszawscy dołożyli do tego jeszcze utratę całej stolicy, która została zniszczona w 96%, oraz całej masy ludzi, którzy potencjalnie mogliby się przyczynić do szybszej odbudowy państwa. Ludzi którzy wszczęli Powstanie powinno się uznać za wrogów ojczyzny i skazać na zapomnienie.
 

Logan128  

Mega wymiatacz



Do³±czy³: 19 Cze 2014

Sk±d: z zaÅ›wiatów

   

Wys³any: 2014-09-18, 20:30   

Cytat:

Faktem jest że ich akcje skazały Warszawę na śmierć, wraz z 200.000 jej mieszkańców. Dzięki powstaniu, które nie miało jakichkolwiek szans powodzenia, Polska straciła 200.000 ludzi, którzy bez wątpienia przydaliby się po wojnie. Zarówno naziści, jak i sowieci zajmowali się masowym mordowaniem elity narodowej. Powstańcy warszawscy dołożyli do tego jeszcze utratę całej stolicy, która została zniszczona w 96%, oraz całej masy ludzi, którzy potencjalnie mogliby się przyczynić do szybszej odbudowy państwa.


Oni tylko wykonali rozkaz od dowódców, którzy nie mieli najnowszych informacji o działaniach wroga. Patrząc z perspektywy czasu, można odnieść wrażenie że można to było inaczej rozegrać, ewakuować ludzi ze stolicy. Powstańcy walczyli, trudzili się, wykonywali rozkazy najlepiej jak im się udawało. Niestety nie mieli większych szans na wygraną.

Cytat:

Ludzi którzy wszczęli Powstanie powinno się uznać za wrogów ojczyzny i skazać na zapomnienie


Nawet jeśli, to nie ma na to szans. W kraju, w którym wciąż pojawiają się głosy że Jaruzelski był patriotą, chcesz osądzać ludzi odpowiedzialnych za decyzję o obronie kraju, która okazała się nieudana?

Cytat:

Dla mnie znikome znaczenie ma to jaka flaga mi powiewa nad głową. Póki ta flaga dba o dobrobyt mój i moich pobratymców, póty będę jej wierny, nawet jeżeli miałoby to oznaczać brak własnego, niezawisłego państwa.


Tego nie rozumiem. Myślisz że o co Powstańcy i ¯ołnierze Wyklęci walczyli? Właśnie o wolność, niepodległość, żeby polskim herbem był orzeł, flaga biało-czerwona, a walutą złoty. Smutne, że niektórzy tego nie rozumieją. Niektórzy z żołnierzy woleli umrzeć, niż w ogóle wyrzec się Polskości, nie mówiąc już o kraju i niepodległości.

[ Dodano: 2014-09-18, 20:38 ]
http://img3.demotywatoryf..._0dhna4_600.jpg
http://z1.demoty.pl/7ca57...lnierze-wykleci

http://images4.bibsy.pl/o...-bohaterom.jpeg

http://demotywatory.pl//u..._yx3uqb_600.jpg

http://1.bp.blogspot.com/..._37t5wt_600.jpg

http://img6.demotywatoryf..._yvqfmq_600.jpg

409755_397070713681830_1028654709_n.jpg

Plik ¶ci±gniêto 108 raz(y) 31,24 KB

_________________
W mentalności to nic nie zmienia.
 

Tigranes  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³: 09 Kwi 2012

Sk±d: wiesz?

   

Wys³any: 2014-09-18, 20:43   

Jan Zamoyski herbu Jelita, który bronił Polski przez Iwanem Groźnym, przed Habsburgami i wpływem Wazów.
Jakub Jasiński, bohater powstania kościuszkowskiego
Jan Henryk Dąbrowski, wybitny wódz, wyzwoliciel Wielkopolski i południowego Pomorza spod władzy Prus, twórca słynnych Legionów
Józef Poniatowski - twórca zwycięstwa pod Zieleńcami, później przyczynił się do powiększenia terytorium Księstwa Warszawskiego
Władysław Sikorski - to w dużej mierze dzięki niemu Polska wygrała wojnę z Rosją sowiecką
Tadeusz Rozwadowski - j/w
Franciszek Kamiński - komendant główny BCh
Franciszek Bartłomowicz - jeden z głównych obrońców Zamojszczyzny 1942/1943 przed pacyfikacjami i wysiedleniami
Kazimierz Kardaś - likwidator kilku wyjątkowo groźnych oprawców z gestapo
Stanisław Jastrzębski - j/w
Alojzy Bruski - najwybitniejszy dowódca AK na Pomorzu, dowodził wieloma udanymi akcjami przeciw Niemcom, a po wojnie przeciw Sowietom
Zygmunt Błażejewicz - przeprowadził bodaj najwięcej udanych akcji przeciw czerwonoarmistom i NKWD w powojennej Polsce

Poza tym wspomniani już Maczek i Kleeberg.
 

Logan128  

Mega wymiatacz



Do³±czy³: 19 Cze 2014

Sk±d: z zaÅ›wiatów

   

Wys³any: 2014-09-18, 20:47   

Cytat:

To są po prostu starsi ludzie, i generalnie jak ktoś ma trochę oleju w głowie, to przy nich tego tematu nie będzie rozdrapywał.
To jest do oceny na spokojnie i nie z nimi, bo są emocjonalnie związani z tematem, a dwa mają w głowach swoją perspektywę i przeżycia z młodości - co utrudnia racjonalne podejście do tematu.


Biorąc pod uwagę ich odwagę, bohaterstwo, i to, że to nie oni zawinili, po prostu byli słabsi, nie powinno się po latach pytać "Czy było to potrzebne?". Dzisiaj każdy jest taki mądry, ale w tamtych czasach, gdy trzeba było nagle podjąć decyzję, nie była ona taka łatwa. Z perspektywy czasu łatwiej jest oceniać czyjeś czyny, w oparciu o nowe dane, patrząc na wszystko z dystansem. Gdyby Powstańcy 5 min przed Powstaniem usłyszeli, co niektórzy będą mówić o tym w 2014 roku, część z nich nie stanęłaby do walki. Po co bronić niepodległości, kraju, skoro w przyszłości ludziom będzie wszystko jedno czy żyją w Rosji, Niemczech, byle by w sklepie było tanio.
_________________
W mentalności to nic nie zmienia.
 

HCNOPS  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³: 19 Wrz 2013

   

Wys³any: 2014-09-18, 20:49   

Logan128 napisa³/a:

Nawet jeśli, to nie ma na to szans. W kraju, w którym wciąż pojawiają się głosy że Jaruzelski był patriotą, chcesz osądzać ludzi odpowiedzialnych za decyzję o obronie kraju, która okazała się nieudana?


Obronie kraju? Przed czym? Z drugiej strony już szła czerwona nawałnica. Logicznym jest pytanie co chcieli osiągnąć powstańcy. Niemców z Warszawy wyrzuciliby Rosjanie, miasto by ocalało, zaś Polska by miała dodatkowe 200.000 ludzi. Załóżmy jednak, że powstanie by się powiodło. Co niby z tego zwycięstwa by wynikło? Zupełnie nic. Polska nadal by była marionetką ZSRR, a jeśli powstańcy by się sprzeciwili, to "związek nasz bratni" by ich po prostu usunął i tyle.

Logan128 napisa³/a:

Myślisz że o co Powstańcy i ¯ołnierze Wyklęci walczyli? Właśnie o wolność, niepodległość, żeby polskim herbem był orzeł, flaga biało-czerwona, a walutą złoty.


No ja właśnie o tym napisałem - tacy ludzie przede wszystkim walczą za państwo, a nie za naród. Im chodziło przede wszystkim o to, by na mapie był kolorowy kleks z nazwą "Polska". Dla mnie liczy się jakoś życia danego narodu, nie zaś jego polityczna wolność. Wolność czasem znaczy polepszenie sytuacji, czasem pogorszenie. Istotne jest racjonalne rozeznanie która opcja jest lepsza dla narodu, nie zaś fanatyczne wybieranie wolności za każdym razem, niezależnie od skutków.

Co do obrazka - nie wiesz czy myśleli o mnie. Może byli członkami Falangi i uważali że takich lewaków jak ja powinno się zabić? Może byli z obozu radykalnego i nie uważali za Polaka nikogo, kto nie jest katolikiem? Oni walczyli za Polskę, nie zaś za wszystkich jej obywateli, co ukazuje fakt, że często różne grupy bojowników o wolność nawzajem się zwalczały. Patrioci lewicowi mordowali się z patriotami prawicowymi. Walczyli o wymarzone państwo, nie zaś o naród jako całość.
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2014-09-18, 21:14   

Logan128 napisa³/a:

Biorąc pod uwagę ich odwagę, bohaterstwo, i to, że to nie oni zawinili, po prostu byli słabsi, nie powinno się po latach pytać "Czy było to potrzebne?".


Uważam, że nie, bo to są starsi ludzie z inną już mentalnością - odpowiedzą, że warto było, bo w to wierzyli.
Moja babcia tez wierzy, że Jan Paweł II obalił komunę - mogę albo jak podwórkowy ateista w wieku 16 lat, któremu jeszcze jaja nie urosły obrażać JPII, mogę próbować wytłumaczyć argumentami babci, że nie ma racji, albo mogę uszanować jej wiek i te kilka lat, które jej zostało, nie robiąc seniorce terapii szokowej, która tylko pogorszy jej stan.
Wybieram to trzecie.


Logan128 napisa³/a:

Dzisiaj każdy jest taki mądry, ale w tamtych czasach, gdy trzeba było nagle podjąć decyzję, nie była ona taka łatwa. Z perspektywy czasu łatwiej jest oceniać czyjeś czyny, w oparciu o nowe dane, patrząc na wszystko z dystansem.



To zupełnie nie o to chodzi - to jest truizm, że my dzisiaj wiemy jakie błędy popełniono i mamy tę przewagę, natomiast kwestią jest nie to czy powstańcy, a właściwie kadra dowódcza, wiedzieć powinna to co my teraz (przykładowo, że wojska radzieckie w sierpniu 1944r szturmują linie Arpada w Siedmiogrodzie, tyloma, a tyloma dywizjami :-D ) - ale na podstawie swojej wiedzy, nie wyciągnięto wniosków co do sensu rozpoczęcia powstania.
A przesłanki były i to poważne.

Krytyka dotyczy także sposobu prowadzenia powstania przez dowództwo AK, przedłużenia walki do końca, mimo jej bezsensu z punktu widzenia jakichś rezultatów czy to politycznych czy militarnych ( utopmy miasto we krwi - ruszymy sumienie Aliantów ).

Logan128 napisa³/a:

Po co bronić niepodległości, kraju, skoro w przyszłości ludziom będzie wszystko jedno czy żyją w Rosji, Niemczech, byle by w sklepie było tanio.



To chyba zależy jak kto patrzy.
Mnie osobiście robi to różnicę w jakim kraju mieszkam.
Ale to ja.
Większości wystarczy pełna micha pod mordą i będą siedzieć zadowoleni, nawet jak rządziłoby NSDAP, a obok mordowano by ludzi.
Inni mają bardziej nacjonalistyczno-patriotyczne podejście, jeszcze inni internacjonalistyczne - skądś się te 10 milionów Polaków w USA, i blisko 3 mln w UK, oraz 2mln w Niemczech wzięły.
Widać, zmiana flagi im nie przeszkadzała.
HCNOPS też się zmienił, niedawno chciał być Francuzem, teraz widzę marzy mu się Iran. ;)
 

Logan128  

Mega wymiatacz



Do³±czy³: 19 Cze 2014

Sk±d: z zaÅ›wiatów

   

Wys³any: 2014-09-18, 21:25   

Cytat:

nie wiesz czy myśleli o mnie


Myśleli ogólnie o Polakach.

Cytat:

Walczą o państwo, nie naród


O państwo dla narodu. O państwo, w którym będą żyli kolejni Polacy. Walczą o barwy. Czyje? Narodu. Walutę. Jaką? Używaną przez NARÓD. o terytorium. Które? Należące do NARODU. O niepodległość, tak, kraju. Kto korzysta na wolności? NARÓD!

Cytat:

by na mapie był kolorowy kleks z napisem Polska


Chcesz powiedzieć że nie interesuje Cię ten kraj, do kogo będzie należał? Nie czujesz przynależności, dumy z tego kim jesteś? Bycie Polakiem to powód do dumy. Dumy z historii przez jaką przeszedł kraj, dumy z wybitnych Polaków. "Od urodzenia dumny z pochodzenia", nie rozumiem jak można mieć gdzieś czy się jest w Polsce czy pod okupacją, byleby żyło się "dobrze".

[ Dodano: 2014-09-18, 21:38 ]

Cytat:

Inni mają bardziej nacjonalistyczno-patriotyczne podejście, jeszcze inni internacjonalistyczne - skądś się te 10 milionów Polaków w USA, i blisko 3 mln w UK, oraz 2mln w Niemczech wzięły.
Widać, zmiana flagi im nie przeszkadzała.


Tak. Chociaż część z nich sytuacja np. finansowa zmusiła do wyjazdu, za pracą. Większość z nich nadal czuje się Polakami.

Cytat:

Starsi ludzie z inną mentalnością


Ale z często dobrze poukładanym systemem wartości. Mentalność z pewnością inna, pytanie czy na + czy na - . Moja babcia nieraz mówiła "a za komuny to było dobrze, była praca itd.", ale o złych rzeczach nie pamięta.
_________________
W mentalności to nic nie zmienia.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com