Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

riser

User


Do³±czy³: 18 Wrz 2014

   

Wys³any: 2014-09-18, 12:44   Zapożyczenia z angielskiego w jÄ™zyku mÅ‚odzieżowym

Cześć wszystkim. Robię badania dotyczące stosowania zapożyczeń w języku młodzieżowym. Jeśli ktoś z Was ma jakiekolwiek przemyślenia w tej kwestii, to prosiłabym Was o podzielenie się nimi. Czy zgadzacie się ze stwierdzeniem, że młodzież nadużywa zapożyczeń, że te wszystkie anglicyzmy są w większości niepotrzebne? Których zapożyczeń używacie najczęściej?

P.S. Jeśli ktoś z Was ma ochotę i czas, to może też o wypełnić krótką ankietę

Z góry dzięki :)
 

psychickid  

Hiper wymiatacz

w rękach widnokręgi



Wiek: 29

Do³±czy³a: 18 Lis 2013

Sk±d: Jelenia Góra

   

Wys³any: 2014-09-18, 13:09   

lajkowanie/hejtowanie

są jeszcze w ogóle w użyciu polskie określenia tych zapożyczeń? nawet już chyba nie wiem jak brzmią. nie lubię tego.
_________________

nie ma boga, nie ma polityki, nie ma spokoju,
nie ma miłości, nie ma władzy, nie ma planu
trzymaj się z dala od boga, zostań niepokorny
staczaj siÄ™.
 

skejCiK  

Hiper wymiatacz



Wiek: 29

Do³±czy³: 14 Mar 2010

   

Wys³any: 2014-09-18, 13:32   

Moja osobista teoria - polskie słowo 'kat' pochodzi od angielskiego 'cut'. Musiałem się podzielić XD

W polskiej mowie potocznej jest masa zapożyczeń, oficjalnych i nieoficjalnych, tak bym to nazwał:
- lajkowanie - bardzo fejsbukowe określenie, słyszę je tylko w formie że ktoś 'zalajkował' coś i praktycznie odnosi się do fejsa.
- hejtowanie - no sam nawet określam tego słowa
- OK - popularne nawet wśród ludzi starej daty
- sorry - popularne wśród młodej daty, rażące mnie zapożyczenie bo akurat zastępuje słowo znaczące o kulturze danej osoby. Na dodatek 'sory' nie ma takiej siły jak 'przepraszam' więc zdaje się że ludziom łatwiej jest rzucić sto razy sory niż raz przepraszam.

psychickid napisa³/a:

są jeszcze w ogóle w użyciu polskie określenia tych zapożyczeń? nawet już chyba nie wiem jak brzmią. nie lubię tego.



lubiÄ™/nienawidzÄ™ :) sÄ…, nie martw siÄ™ :D

Osobiście wydaje mi się że ludzie nadużywają zapożyczeń, ale nie są one takie złe. Osobiście, preferuje używanie polskiego ale czy jest możliwość przetrwania języka w erze globalnej wioski? Może wiek, dwa?
 

cappuccino  

VIP



ImiÄ™: Mama Madzia

Wiek: 36

Do³±czy³a: 04 Pa¼ 2009

   

Wys³any: 2014-09-18, 14:40   

Moim zdaniem, w dzisiejszych czasach - jeśli ktoś jest osobą korzystającą na bieżąco z Internetu i komputera - takie wyrazy jak:
lajkowanie
hejtowanie
czatowanie
subskrubowanie
streamowanie
spojlerowanie (to z angielskiego?)
facebook
bycie "youtuberem" i youtubowanie
blogowanie,blog, bloger (to też z anglika?)
są czymś normalnym, z tym się zetkniemy na pewno i trzeba przynajmniej wiedzieć co to oznacza, aby nie zginąć ;) . Więc, w rzeczywistości wirtualnej - nie widzę w tym nic złego. Co innego w "prawdziwym" świecie. Odzywki w stylu "sory" czy "newermajnd" (specjalnie tak napisałam ;D) mnie denerwują. Co innego, gdy jakiś wyraz wyrywa nam się przypadkiem podczas rozmowy (bo przecież naleciałości świata wirtualnego mają na nas wpływ w realnym świecie), a co innego, gdy ktoś na siłę stara się dodać sobie prestiżu poprzez takie odzywki. Jest to dla mnie niezrozumiale w świecie, gdzie każdy z nas zna podstawy angielskiego i ciężko czymś takim zaimponować.
Denerwują mnie też... blogi angielsko - polskie. To dość śmieszne :D bo przecież napisałam, wyżej, że nie widzę problemu w angielsko - polskiej wirtualnej mieszance. A jednak, ta jedna dziedzina mnie irytuje - albo piszemy całego bloga po polsku albo po angielsku, zdecydujmy się. Bo takie mieszanie kojarzy mi się ze słabym szpanem - wow, popatrzcie, potrafię tytuł napisać po angielsku!

Cytat:

Osobiście, preferuje używanie polskiego ale czy jest możliwość przetrwania języka w erze globalnej wioski? Może wiek, dwa?



Mam nadzieję, że więcej :). Moim zdaniem granice można rozmywać, dziedzictwo kulturowe należy chronić. A język to dla mnie takie dziedzictwo.
_________________


http://mama24na7.blog.pl/
 

Jimmy FoX  

VIP



ImiÄ™: Tomasz

Wiek: 33

Do³±czy³: 26 Lip 2008

Sk±d: Birmingham

   

Wys³any: 2014-09-18, 21:35   

riser napisa³/a:

Czy zgadzacie się ze stwierdzeniem, że młodzież nadużywa zapożyczeń, że te wszystkie anglicyzmy są w większości niepotrzebne?

Anglicyzmy są jak McDonald's - niepotrzebne, ale ludzie ich używają. Nie widzę w tym nic złego. Zło natomiast widzę w tym, że nie potrafią poprawnie pisać po polsku.
_________________
Kadrowanie wspomnień
 

sacharon  

Mega wymiatacz


Wiek: 27

Do³±czy³: 16 Wrz 2012

   

Wys³any: 2014-09-18, 23:05   

Jeśli chcą ich używać, czemu nie, nie widzę powodu do afery. Przecież w języku angielskim jest wiele zapożyczeń z łaciny...
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com