Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Przesuniêty przez: Damn | 2014-11-28, 22:44

Autor

Wiadomo¶æ

ADAMOVICZ

User


Wiek: 30

Do³±czy³: 13 Lis 2014

   

Wys³any: 2014-11-26, 20:20   Matura z polskiego - dlaczego to taka kpina?

Dlaczego matura z polskiego to kpina, nie sprawdzająca dla mnie nic, jest g**no warta, odbierająca mi kreatywność, inteligencję. Każdy jest inny, każdy inaczej coś zrozumie, przeanalizuje, więc inaczej napisze, a tu ku*** KLUCZ?! Był przecież przypadek, że ¦P Szymborska nie zdała matury z własnego materiału/wiersza czy czego tam... KPINA, KPINA i polszy to bzdura,

Co innego matura z matematyki, która sprawdza abstrakcyjne myślenie, myślenie ogólne i logikę, tam się nikt nie dowali za bardzo jeśli napiszemy, że 2+2=4 to tak naprawdę 2+2=2^2... I akurat z matematyki matura powinna być obowiązkowa, a polski wycofać...

Dlaczego matura z polszego, bo inaczej tego nazwać nie mogę jest taką kpiną? To matematyka jest królową nauk, i rządzi światem, a nie język polski, który jest yhmm... no cóż nie wypowiem się, jestem kosmopolitą lekko ujmując.


Dziś pisałem matury próbne stąd ten bulwers, na matmie zrobiłem wszystko, przy jednym zadaniu miałem wątpliwości jaki wzór, wyprowadziłem z innego, coś pokombinowałem i wyszło, a z polskiego? Jak będzie to 30% to będzie cud, bo te klucze ograniczają ludzi... matura z polskiego dla idiotów..

Potem się dziwić, że taka wielka "polonistka", która mnie uczy nie odróżnia trójkąta od kwadratu, mówi trójkąt rysuje kwadrat - i to świadomie, bo to było ewidentnie widać.. haha!
 

Czarne Indigo  

VIP

szach mat



ImiÄ™: Julia

Wiek: 27

Do³±czy³a: 14 Sie 2012

Sk±d: wielkoPolska

   

Wys³any: 2014-11-26, 20:41   

Którą maturę zdawałeś? Nową, starą? Zresztą... Co to za różnica - po maturze byłam przekonana, że zdam bardzo dobrze, dzisiaj sprawdzając odpowiedzi nieco się zdziwiłam. Klucz uwzględnił zupełnie co innego, może wypracowanie mnie uratuje. Z częścią Twoich poglądów się nie zgadzam, ale co do jednego masz rację - matura z polskiego nie sprawdza faktycznej wiedzy, nie wspominając już o jej ustnym odpowiedniku, gdzie szczęście to podstawa.
_________________
Kruki i wrony was rozdzióbią.
 

Poczciwy Jojme

Wymiatacz



Do³±czy³: 09 Maj 2014

   

Wys³any: 2014-11-26, 20:47   

Nie kolego, Szymborska nigdy nie interpretowała swojego tekstu na maturze. A zresztą, ja z polskiego z podstawy miałem 80%, nie przeczytałem ani jednej lektury poza "Ferdydurke" (polecam tak na serio) i 1,5 tomu "Lalki". Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem fragment jakiejś książki i o tym trochę pisać, ja nie pamiętałem nawet jak się nazywa główny bohater "Przedwiośnia". Także się nie bulwersuj, bo ta matura też jest łatwa, jeśli uważasz się za takiego inteligenta, który potrafi wykonać obliczenie 2+2 to chyba pożal się Boże podstawa z polskiego nie powinna być dla ciebie problemem
 

ADAMOVICZ

User


Wiek: 30

Do³±czy³: 13 Lis 2014

   

Wys³any: 2014-11-26, 20:52   

I widzisz, jestem jakimś wyjątkiem, matma jest fajna, a polski blee... ferdydurke niestety będę omawiał fragmentami - nie całość.
 

kenzy1  

Pogromca postów

Upadły


ImiÄ™: Dominik

Wiek: 29

Do³±czy³: 10 Mar 2011

   

Wys³any: 2014-11-26, 23:13   

Według mnie matury z Polskiego nie powinni wycofywać, tylko ją zmienić.

Matura powinna egzekwować wiedzę, a nie "szczęście w trafieniu się w schemat".

BTW: matura z matematyki jest za Å‚atwa.
Ogólnie: matura nic nie znaczy. ¯eby uwalić maturę, trzeba być po prostu kretynem *mocne zdanie?. Moje i nie tylko moje.
Ponad 20 pytań abcd: z czego dwie odpowiedzi zupełnie bez sensu, a trzecia: podchwytliwa...

Gdyby była oceniana część tylko otwarta, to matura miałaby jakikolwiek sens istnienia...

Dobrze, że nastąpiła zmiana z ustną maturą z Polskiego. W końcu trzeba będzie coś wiedzieć...

Moja matura z Polskiego była na pełnej wyrąbce... Lało się wodę jak w śmigus i zdana nawet dobrze...
_________________
Ogień spadnie z nieba. Wszyscy przeciwni spłoną. Zapanuje ład.
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2014-11-27, 08:13   

Nikt nie powiedział, że każdy musi mieć maturę.
Zrezygnuj z jej pisania, jeżeli Cię tak bardzo drażni.
Zajmij się pożyteczną pracą i wtedy koniec problemu. Po co dodatkowo się stresować
_________________
W miękkim futrze kota
 

Bella02  

Stały User



Do³±czy³a: 26 Lut 2013

   

Wys³any: 2014-11-27, 15:10   

DeSade, jestem ciekawa co byś powiedziała gdyby teraz przyszło Ci zdawać nową maturę (wnioskuję, że jesteś już "po"). Zrezygnowałabyś i zajęła się "pożyteczną pracą", bo egzamin wydaje się za trudny? A co jeśli ktoś jest świetny np. z matematyki, fizyki, ale polski idzie mu przeciętnie? Słysząc jak będzie wyglądał nowy egzamin (głównie ustny) nawet takie osoby mogą mieć problem ze zdaniem. Moja polonistka stwierdziła, że nowa matura to jeden wielki bubel. Nie wyobrażam sobie, żeby uczelnie techniczne i politechniki straciły świetnych studentów, bo drogę zamknie im polski. No chyba, że ministerstwo chce zyskać kolejną rzeszę bezrobotnych humanistów, genialny pomysł.
 

Poczciwy Jojme

Wymiatacz



Do³±czy³: 09 Maj 2014

   

Wys³any: 2014-11-27, 15:46   

Bella02 napisa³/a:

DeSadeNie wyobrażam sobie, żeby uczelnie techniczne i politechniki straciły świetnych studentów, bo drogę zamknie im polski.



Powtarzam, jeśli ktoś nie potrafi napisać banalnego tekstu żeby dostać te 30% to nie nadaje się na politechnikę, bo tam trzeba trochę więcej myśleć :v
 

kenzy1  

Pogromca postów

Upadły


ImiÄ™: Dominik

Wiek: 29

Do³±czy³: 10 Mar 2011

   

Wys³any: 2014-11-27, 17:43   

Poczciwy Jojme napisa³/a:

Powtarzam, jeśli ktoś nie potrafi napisać banalnego tekstu żeby dostać te 30% to nie nadaje się na politechnikę, bo tam trzeba trochę więcej myśleć :v



Potwierdzam.

Na studiach okazuje się, jak bardzo technikum i ta cała matura była zabawą...
_________________
Ogień spadnie z nieba. Wszyscy przeciwni spłoną. Zapanuje ład.
 

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Do³±czy³a: 10 Kwi 2010

   

Wys³any: 2014-11-27, 18:04   

Ogólnie trzeba być tłukiem żeby mieć problem ze zdaniem jakiejkolwiek matury. Nie uważam jednak, że są na tyle banalne, żeby je każdy mógł napisać na 100%, choć i to byłoby głupie. Nie należy dostosowywać poziomu do osób najsłabszych. Owszem formuła matur i starych i nowych pozostawia wiele do życzenia, ale taka już ich specyfika, tak było i jest, bulwers tutaj jest przesadzony. Należy to olać, wystarczy mieć IQ fasoli żeby zdać na 30% (chyba że kardynał, ale to też nawet fasola wie, że jak się czegoś nie wie to się nie pisze), a przyłożyć się naprawdę do matur nieobowiązkowych, które dadzą wstęp na studia. Które potem dadzą wam w dupę.
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

Bella02  

Stały User



Do³±czy³a: 26 Lut 2013

   

Wys³any: 2014-11-27, 18:26   

Poczciwy Jojme napisa³/a:

Powtarzam, jeśli ktoś nie potrafi napisać banalnego tekstu żeby dostać te 30% to nie nadaje się na politechnikę, bo tam trzeba trochę więcej myśleć :v

Matura ustna z polskiego nie polega na napisaniu banalnego tekstu, a o część pisemną się nie martwię.
Tak naprawdę to można sobie tylko spekulować, w maju zobaczymy jak pierwszy rocznik zdaje nowy egzamin i jakie będą wyniki. Mam nadzieję, że jakoś dadzą sobie radę. Trzymam kciuki, ale też cieszę się, że ja mam jeszcze rok.
 

cappuccino  

VIP



ImiÄ™: Mama Madzia

Wiek: 36

Do³±czy³a: 04 Pa¼ 2009

   

Wys³any: 2014-11-27, 18:49   

Cytat:

I akurat z matematyki matura powinna być obowiązkowa, a polski wycofać...


Z matury w ogóle można by było zrezygnować na rzecz egzaminów wstępnych na studia. Kończąc liceum nie pisaloby się matury tylko tyle egzaminów na ile kierunków chciałoby się dostać. Czemu nie?
_________________


http://mama24na7.blog.pl/
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2014-11-27, 19:01   

Bella02 napisa³/a:

jestem ciekawa co byś powiedziała gdyby teraz przyszło Ci zdawać nową maturę (wnioskuję, że jesteś już "po"). Zrezygnowałabyś i zajęła się "pożyteczną pracą", bo egzamin wydaje się za trudny? A




Jeżeli uważałabym, że mnie to przerośnie, z pewnością.
Jednak nie uważam, żeby mnie przerosły jakiekolwiek egzaminy, w tym egzamin maturalny, zatem kontynuuję naukę.
Ale jeżeli ktoś pisze takie bzdety, to niech się nie stresuje dodatkowo i po prostu idzie kopać rowy, albo mieszać zupę w garnkach. Proste.
Niech robi to, do czego jest stworzony.
Ponieważ nie ma tego podziału jak umysł ścisły i humanistyczny, wszystko jest do opanowania, przy przeciętniej inteligencji.
Maturalny egzamin nie wymaga bowiem szczególnych umiejętności, zarówno ten z języka polskiego jak i matematyki.
Nie odpowiada komuś cały system, nich po prostu z tego zrezygnuje.
Jesteś bezdennie głupia w tym, co piszesz.
Nie mówię, że ten cały egzamin maturalny, to jakaś kpina, bo jest to kpiną, ale nie przesadzajmy.
Każdy musi się podporządkować, traktując to tylko jako kolejny etap, do jakiegoś konkretnego celu. Jeżeli ktoś jest na tyle głupi, żeby przez to nie przebrnąć, no to wypad, do innego kraju, gdziekolwiek, gdzie mu po prostu będzie lepiej.
_________________
W miękkim futrze kota
 

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Do³±czy³a: 10 Kwi 2010

   

Wys³any: 2014-11-27, 19:51   

Cytat:

Matura ustna z polskiego nie polega na napisaniu banalnego tekstu, a o część pisemną się nie martwię.



Nie sądzę, żeby jakoś szczególnie jechali po bandzie przy wymyślaniu tych pytań. Inteligentny człowiek zawsze jakośtam się wybroni, nawet, jeśli powie źle lub nie będzie wiele wiedział na dany temat. Ponadto na sporej części uczelni nie jest wymaganie zdanie matury ustnej by dostać się na studia. W tym roku na mojej uczelni było tak, że osoby które nie zdały matury ustnej mogły normalnie aplikować na studia, pod warunkiem jej zaliczenia w terminie poprawkowym.
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

Hella  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 03 Sie 2014

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2014-11-28, 21:29   

Ustna matura z polskiego rzeczywiście dla wielu uczniów może być problemem. Zdawałam na podobnej zasadzie egzamin wstępny do gimnazjum do klasy językowej i miałam namiastkę tego, co czeka mnie już niebawem. Tyle że na maturze nie ma do wyboru dwóch pytań. Losujesz zagadnienie i opowiadasz przez całą wieczność przed komisją, a potem cię jeszcze dopytują. Jak nie trafisz z tematem, nawet przy dobrym przygotowaniu, przeczytaniu wszystkich lektur, aktywnym uczestnictwie w lekcjach polskiego etc., to nie zdajesz. Matura, którą zdawali nasi rodzice, była podobna do obecnej. Tata mi opowiadał jak najlepsze uczennice w jego klasie (i to humanistycznej), które z wypracowań i klasówek miały piątki, i ogólną wiedzę z polskiego też niemałą, oblały maturę ustną, bo trafiły na takie, a nie na inne pytanie.

Swoją drogą, drodzy maturzyści z lat poprzednich, zaznajomcie się z tematem matury od 2015 roku. Wasza matura ustna z polskiego, prezentacja multimedialna, to naprawdę był pikuś w porównaniu z tym co będzie teraz. Nie porównujcie Waszej matury do naszej, bo to dwa zupełnie oddzielne światy.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com