Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Youthdaughter  

Stały User



ImiÄ™: Magdalena

Wiek: 27

Do³±czy³a: 10 Wrz 2012

Sk±d: Poland

   

Wys³any: 2015-02-28, 14:19   Co sÄ…dzicie o maturze?

Bo ja, osobiście, im bliżej niej jestem (zdaję w tym roku), tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że jest bezsensowna. I nie podchodziłabym do niej, gdybym nie chciała iść na studia (dlatego jakoś sobie przecierpię :mrgreen: )
Ciekawa jestem zdania osób, które już są "po" - przydał się wam ten papier do czegoś w życiu? Bądź ta wiedza, którą musieliście sobie wkuć do głów, żeby ją zdać?
No i w ogóle, jakie jest wasze zdanie na jej temat? :hyhy:
_________________
Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz begiać, idź. Jeśli nie umiesz chodzić, czołgaj się. Ale cokolwiek robisz - brnij naprzód.
-Marthin Luter King
 

Different  

Pogromca postów



Wiek: 28

Do³±czy³: 31 Pa¼ 2012

   

Wys³any: 2015-02-28, 14:21   

W skrócie - papier umożliwiający pójście na studia(dobrze napiszesz = więcej możliwości) w przeciwnym razie papierek do kosza albo powiesić na ścianę - kto tam co woli, tyle.
 

cappuccino  

VIP



ImiÄ™: Mama Madzia

Wiek: 36

Do³±czy³a: 04 Pa¼ 2009

   

Wys³any: 2015-02-28, 14:31   

Wiedza z matury, hm, czy mi się przydała, chyba tak, bo poszłam na germanistykę wiec nauka do matury z niemieckiego potem też mi się przydała. Zdawałam jeszcze Polski i historię, ale tu się nie przygotowywałam za bardzo (a i tak fajnie poszło),wiedziałam że liczy się przede wszystkim niemiecki.
Ogólnie jestem przeciwna maturze. Szkołę ponadgimnazjalną powinno się kończyć ze zwykłym świadectwem. Powinny wrócić egzaminyna studia - dana uczelnia na swojej stronie www powinna publikować zakres materiału, jaki trzeba opanować aby u nich studiować. W maju, czyli dzisiejszym czasie egzaminów maturalnych odbywalyby się egzaminy wstępne. Oczywiście zakres tego materiału byłby spójny z tym, czego uczymy się w liceum. Każda uczelnia przygotowywałaby swój zestaw pytań, bo sama najlepiej wie, czego będzie potem oczekiwać od studentów. Oczywiście egzamin wstepny nie powinien wtedy obejmować studyjnych zapychaczy jak lektorat czy filozofia, ale np. chcesz studiować język - test jest językowy, chcesz zostać inżynierem czy informatykiem - test obejmuje matematykę, fizykę. Takie moje luźne myśli.
_________________


http://mama24na7.blog.pl/
 

Youthdaughter  

Stały User



ImiÄ™: Magdalena

Wiek: 27

Do³±czy³a: 10 Wrz 2012

Sk±d: Poland

   

Wys³any: 2015-02-28, 14:52   

cappuccino, jestem tego samego zdania ;)
_________________
Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz begiać, idź. Jeśli nie umiesz chodzić, czołgaj się. Ale cokolwiek robisz - brnij naprzód.
-Marthin Luter King
 

Czarne Indigo  

VIP

szach mat



ImiÄ™: Julia

Wiek: 27

Do³±czy³a: 14 Sie 2012

Sk±d: wielkoPolska

   

Wys³any: 2015-02-28, 16:18   

Matura w porządku, ale irytuje mnie to, że praktycznie od jakiś 6 miesięcy w pełni wiem co będzie i jak będzie to oceniane. Ale mniejsza o to, przecież i tak nikt nic z tym nie zrobi; ¯ydzi też słuchali oficerów w getcie, czy obozach jak potulne baranki. Ktoś musi być tym testerem. Co do samej idei, złotym środkiem byłby pomysł cappuccino, chociaż patrząc na ten pomysł z perspektywy życia w Polsce i wszelkich eksperymentów osób będących u władzy - wydaje się on być utopijny. Irytująca jest też gadka szmatka osób wybierających się na studia prywatne, gdzie np. liczy się kolejność zgłoszeń, a wyniki z matury są nieważne. Ale to już przecież temat na inną dyskusję. Reasumując, cieszę się z poszerzania wiedzy z przedmiotów, które mnie interesują i przydadzą mi się w późniejszym życiu, a niezmiernie irytuję się kiedy muszę liczyć zadania z matmy i tracić na nią czas, żeby nie powtarzać jej w sierpniu. Jest to dla mnie kompletny nonsens, tym bardziej, że logiczne myślenie rozwijam poprzez swoją pasję.
_________________
Kruki i wrony was rozdzióbią.
 

esendem  

Mega wymiatacz



Wiek: 30

Do³±czy³a: 02 Maj 2011

   

Wys³any: 2015-02-28, 21:06   

Nie przydała się absolutnie do niczego. Jestem po biol-chemie i kierowałam swojego kroki w stronę studiów przyrodniczych. Po pierwszym semestrze uświadomiono mnie, że to czego uczyłam się do matury to w większości nieprawda. Informacje, które są w licealnych podręcznikach to są ogromne ogólniki. Ostatecznie po ścisłym profilu wylądowałam na studiach humanistycznych na których się o niebo lepiej odnajduję. Mimo tego, wciąż widoczne są braki edukacyjne z liceum. Często wykładowcy łapią się za głowę, gdy słyszą, że np. na lekcjach języka polskiego robi się w 99% literaturę, a nie wspomina się o gramatyce.

Generalnie matura jest tylko po to, żeby dostać się na te przeklęte studia. A jak już na nich wylądujesz, to szybko zapomnisz o wszystkim czego Ciebie nauczyli w liceum, bo będziesz słyszeć mantrę pt. "Proszę zapomnieć o tym co było w liceum i operować wiedzą na poziomie akademickim." :)
_________________
"(...)ale ważniejsze niż miłość jest to co po niej zostaje."
 

Poczciwy Jojme

Wymiatacz



Do³±czy³: 09 Maj 2014

   

Wys³any: 2015-02-28, 21:10   

matura po prostu sprawdza czy nie jesteś jakimś kompletnym niemyślącym debilem
 

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Do³±czy³a: 10 Kwi 2010

   

Wys³any: 2015-03-01, 11:41   

Taa... Wykładowcy ogółem nie mają pojęcia co się robi w szkole i i tak trzeba się z innych źródeł przygotowywać na pierwsze zajęcia. Bo tyle rzeczy "powinno" być, a nie było, i kogo to obchodzi? Pierwszy rok jest najgorszy pod tym względem, z uwagi na konieczność nadrabiania braków zupełnie samodzielnie. Wiedza szkolna zwykle jest za mała albo w ogóle nieprzydatna. Tak więc przejrzyjcie drodzy maturzyści sylabusy z kierunków na które się wybieracie, patrzcie jakie przedmioty macie i nawet jeśli rekrutujecie się wynikami z egzaminów z innych przedmiotów, to poczytajcie co nieco, bo możecie mieć potem problem.
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

krul umiÅ‚owany  

Hiper wymiatacz



Imię: Rafał

Wiek: 32

Do³±czy³: 22 Lut 2014

   

Wys³any: 2015-03-01, 12:54   

Do niczego się nie przydaje tak jak diffrent to papier wymagany na studia państwowe. A na politechnice wszystkiego i tak uczysz się od zera przydaje się jedynie dodawanie mnozenie dzielenie..
_________________
"Chooy w dupe wszystkim modom i adminom"
~Steve Jobs

"Każdy powinien radzić sobie z problemami na tyle na ile potrafi. Mi w dzieciństwie stary wchodził do wanny, a po forach nie płakałem."
~$karbówka
 

jula007  

Wymiatacz



Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Cze 2010

   

Wys³any: 2015-03-01, 14:00   

taaak matura jest bez sensu na co to komu ? :-/

osoba, która zakładała ten temat bardzo chyba chciała przeczytać to zdanie...

ps rzeczywistość jest okrutna, z nią źle, a bez niej jeszcze gorzej. Może jeszcze pół wieku temu nie robiła znaczenia, ale teraz nie mieć matury..... czeka cie seria pytań : co się stało ? dlaczego ?
baaa teraz to nawet jak nie masz studiów możesz sie spotkać z podobną serią
 

esendem  

Mega wymiatacz



Wiek: 30

Do³±czy³a: 02 Maj 2011

   

Wys³any: 2015-03-02, 12:02   

jula007 napisa³/a:

taaak matura jest bez sensu na co to komu ? :-/

osoba, która zakładała ten temat bardzo chyba chciała przeczytać to zdanie...

ps rzeczywistość jest okrutna, z nią źle, a bez niej jeszcze gorzej. Może jeszcze pół wieku temu nie robiła znaczenia, ale teraz nie mieć matury..... czeka cie seria pytań : co się stało ? dlaczego ?
baaa teraz to nawet jak nie masz studiów możesz sie spotkać z podobną serią



Nie powinno to Ciebie obchodzić. Jest masa ludzi, która odniosła sukcesy bez wyższego wykształcenia czy też matury. "Nie matura, a chęć szczera..."
_________________
"(...)ale ważniejsze niż miłość jest to co po niej zostaje."
 

jula007  

Wymiatacz



Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Cze 2010

   

Wys³any: 2015-03-02, 15:07   

esendem napisa³/a:

Nie powinno to Ciebie obchodzić. Jest masa ludzi, która odniosła sukcesy bez wyższego wykształcenia czy też matury. "Nie matura, a chęć szczera..."



Tak, masz rację odniosła w czasie przeszłym.Bo 20 lat temu wystarczyło mieć odłożonych kilka złotych i mieć głowę na karku bez matury założyć dobrze prosperująca firmę, to teraz takie osoby cieszą się dziś sukcesem. Dziś rynek jest przesycony, a matura to podstawa.
Idź nawet do szpitala w wywiadzie podaj wykształcenie podstawowe w wieku 30 lat i doświadcz tych spojrzeń... baaa znajdź ,,pracę ''.....

Owszem są w dzisiejszych czasach bez matury, którym się udało, ale musieli mieć dobre plecy, firmę ojca, spadek :->
 

cappuccino  

VIP



ImiÄ™: Mama Madzia

Wiek: 36

Do³±czy³a: 04 Pa¼ 2009

   

Wys³any: 2015-03-02, 15:40   

Cytat:

Owszem są w dzisiejszych czasach bez matury, którym się udało, ale musieli mieć dobre plecy, firmę ojca, spadek :->



E, co Ty. Mam znajomego bez matury, pracuje jako pomocnik stolarza i zarabia niemal tyle ile mój inny znajomy po maturze i studiach. ¯yć nie umierać.
_________________


http://mama24na7.blog.pl/
 

jula007  

Wymiatacz



Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Cze 2010

   

Wys³any: 2015-03-02, 19:11   

cappuccino napisa³/a:

E, co Ty. Mam znajomego bez matury, pracuje jako pomocnik stolarza i zarabia niemal tyle ile mój inny znajomy po maturze i studiach. ¯yć nie umierać.



w sumie masz racje, zapomniałam dodać zawód z fachem w ręku.
 

moka

User


Do³±czy³: 17 Mar 2015

   

Wys³any: 2015-03-17, 11:10   

Sądze że jest zbędnia ;D
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com