Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj si!

Zapomniae hasa?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo

Different  

Pogromca postów



Wiek: 28

Doczy: 31 Pa 2012

   

Wysany: 2015-03-29, 19:30   Praca maturalna - czy teza jest konieczna?

Cześś.

Czy w pracy maturalnej konieczne jest umieszczenie tezy i jej udowodnienie?

Wybrałem taki temat: "Jak "rodzą się" zbrodniarze? Na podstawie wybranych lektur wykaż, że literatura jest źródłem wiedzy o wpływie różnych czynników na degenerację jednostki."

I trochę się wkopałem z wyborem literatury - Król Edyp, Makbet, Jądro Ciemności i Zbrodnia i kara, bo we wszystkich tych dziełach prócz w Królu Edypie zbrodnie popełniane są świadomie, a Król Edyp jak wiemy to czysty tragizm, więc nie mogę postawić tezy "Nikt nie rodzi się zbrodniarzem - nim się staję, przez różne czynniki...", którą chciałem postawić.

Zatem czy jak określę problem np, że zbrodnia to częsty motyw w literaturze, nie ma zbrodni bez kary, nikt nie rodzi się zbrodniarzem, ale każdy jest w stanie zabić dla jakiegoś tam celu - władza, pieniądze, ambicje, chciwość, wyższa ideologia?

Co sądzicie? Mogę w razie czego podesłać Konspekt maturalny :P
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 30

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2015-03-30, 00:17   

Moim zdaniem możesz postawić swoją tezę, a potem pokazać, że od takiej reguły są jednak wyjątki. Jeśli nie możesz skupić się na cechach wspólnych, skup się na różnicach ;)
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

Lady Virgin  

Moderator



Wiek: 28

Doczya: 19 Cze 2012

   

Wysany: 2015-03-30, 13:13   

Different napisa/a:

wykaż, że


Te dwa słowa strasznie ograniczają możliwość wykazania się własnym, indywidualnym sposobem myślenia. Musisz udowodnić, że to co uważa ktoś inny jest prawdą w przeciwnym razie "praca jest nie na temat" i oceniana zerem punktów :/
Co do Króla Edypa, przy którym ja też zgrzytam zębami, bo moim skromnym zdaniem był zwykłym tchórzem, który uciekał przed prawdą. Gdyby na początku wykazał się umiejętnością korzystania z mózgu i pogadał ze starymi: "słuchajcie wyrocznia powiedziała bla bla bla - możecie mi to pomóc jakoś wyjaśnić?" to nic złego by się nie stało. Był tchórzem i całe życie uciekał przed prawdą - dlatego dla mnie Edyp to **** a nie postać tragiczna.
Aczkolwiek jak kilka lat temu napisałam o tym wypracowanie na lekcję polskiego to dostała 0 pkt. Tak, że nie wiem czy powinieneś sugerować się tym.
_________________
There are no unlockable doors
There are no unwinnable wars
There are no unrightable wrongs
Or unsingable songs
 

Mary_Sue  

User


Imię: Mary Sue

Wiek: 30

Doczya: 19 Lut 2015

   

Wysany: 2015-03-30, 22:50   

Właściwie z takim tematem nie ma co stawiać tezy, bo została ona w nim zawarta. Możesz ją jedynie rozwinąć, czyli tak, jak napisałeś tutaj:

Cytat:

Zatem czy jak określę problem np, że zbrodnia to częsty motyw w literaturze, nie ma zbrodni bez kary, nikt nie rodzi się zbrodniarzem, ale każdy jest w stanie zabić dla jakiegoś tam celu - władza, pieniądze, ambicje, chciwość, wyższa ideologia?

To będzie najlepsze wybrnięcie z sytuacji, bo faktycznie mogłeś rozsądniej dobrać lektury.
Szej-Hulud, Twój pomysł nie jest też najgorszy, ale stabilniej by to wypadło, gdyby oprócz Króla Edypa był chociaż jeden podobny przykład.
 

markulo

User


Doczy: 02 Kwi 2015

   

Wysany: 2015-04-02, 15:01   

Zależy od szkoły, u mnie była potrzebna.
 

Lissandra

User

The Ice Witch



Doczy: 02 Kwi 2015

   

Wysany: 2015-04-02, 17:09   

Wnioskój o zmianę lektur byłoby duzo łatwiej.
_________________
Battles come and go. I am eternal.
 

Different  

Pogromca postów



Wiek: 28

Doczy: 31 Pa 2012

   

Wysany: 2015-04-02, 18:39   

Polonistka powiedziała, że po prostu mam WSKAZAÆ te czynniki, które mogą doprowadzić do tego, że ktoś zostanie zbrodniarzem, bowiem nikt się nim nie rodzi, ale stać się może każdy. Mimo, że w temacie jest inaczej. Zresztą widziałem na internecie prace o tym samym temacie i nikt nie miał tezy tylko pokazywał to zróżnicowanie CZYNNIKÓW na degradację jednostki.


TEMAT DO ZAMKNIÊCIA.
 

Forum modzieowe e-Mlodzi.com