Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj si!

Zapomniae hasa?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo

nateq

Stały User



Doczy: 18 Gru 2011

   

Wysany: 2015-05-04, 14:36   Matura Technikum WA¯NE

witam serdecznie
Jestem świeżo po starej maturze z polskiego i chcąc nie chcąc napotkałem się na ciekawy komentarz pod jednym z artykułów na pewnej stronie, w którym czytamy:
Uwaga maturzyści! CKE popełniło fatalny błąd: na starej maturze wolno dawać tylko tematy z określonej listy lektur (zajrzyjcie do informatora)- na tej liście nie ma ani "Z legend dawnego Egiptu", ani "Ziela..." czy jakiegokolwiek utworu Wańkowicza. Każdy, kto tę maturę obleje, może spokojnie się odwołać, bo żaden z tekstów nie jest dopuszczony na podstawie! Specjaliści CKE biorą grube pieniądze za układanie tematów (był kiedyś o tym artykuł w prasie) a nawet nie umieją ze zrozumieniem czytać informatora.

Zainteresowałem się pytaniem, bo faktycznie przez 4 lata kształcenia nie napotkałem się na to opowiadanie Prusa ani na nazwisko Wańkowicz. Moja polonistka była wymagająca i dokładnie przerobiliśmy program, więc coś jest na rzeczy. Kto się orientuje w sytuacji? Jeśli to prawda, to CKE poleciało w ch*ja z ludźmi którzy przez 4 lata omówili ponad 20 lektur, ponad 50 różnych wierszy, opowiadać, 10 epok, setki różnych haseł i motywów, a na końcu i tak dostają cos z poza podstawy. Jestem zniesmaczony. Czekam na komentarze
_________________
"Miłość to wojna, a może wojna to piekło, to chyba znaczy, że miłość jest piekłem."
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 29

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2015-05-04, 15:37   

Mogło być: Bolesław Prus- wybór nowel (lub podobnie).
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

Czarne Indigo  

VIP

szach mat



Imię: Julia

Wiek: 27

Doczya: 14 Sie 2012

Skd: wielkoPolska

   

Wysany: 2015-05-04, 15:52   

Tak jak ten osobnik z komentarza pisze.... Przecież to by było bez sensu :) Uczniowie byliby obkuci tylko z wybranych lektur, inne mając totalnie gdzieś, już wcale nie musieliby myśleć. Tak jak wyżej, zbiór nowel, zbiór wierszy... nic nowego.
_________________
Kruki i wrony was rozdzióbią.
 

karokrakow  

Stały User



Doczya: 15 Wrz 2013

Skd: Kraków

   

Wysany: 2015-05-04, 20:46   

Odnosząc się do cytowanej wypowiedzi muszę przyznać, że jej autor nie ma pojęcia o czym mówi.
Ja zdawałam maturę w 2013 roku i już rok przed maturą była informacja (bodajże ze strony ministerstwa), że na tym egzaminie mogą pojawić się teksty, które nie znajdują się na liście lektur (czyli innymi słowy nie są omawiane).

Niemniej jednak trzeba być idiotą, żeby nie zdać matury z polskiego, na której wystarczy przeanalizować podany fragment tekstu.
Jeżeli ktoś ma minimalne pojęcie o polskiej literaturze i zna język polski co najmniej na poziomie średnio zaawansowanym to zda ten "arcytrudny" egzamin. Jeżeli ktoś ma problem ze zdaniem podstawowej matury, to być może powinien się zastanowić, czy do czegokolwiek może mu przydać się ten papierek.

(przepraszam wszystkich, którzy poczuli się dotknięci stwierdzeniem "idiota" umieszczonym w powyższej wypowiedzi)
 

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Doczya: 10 Kwi 2010

   

Wysany: 2015-05-04, 20:55   

Wiadomo, że jeśli ten tekst nie był przerabiany na zajęciach, bo nie jest w ściśle określonym kanonie, to w kluczu nie będzie punktów za odniesienie się do całości utworu itp. O co ten płacz?
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

Different  

Pogromca postów



Wiek: 28

Doczy: 31 Pa 2012

   

Wysany: 2015-05-04, 20:58   

Damn napisa/a:

Wiadomo, że jeśli ten tekst nie był przerabiany na zajęciach, bo nie jest w ściśle określonym kanonie, to w kluczu nie będzie punktów za odniesienie się do całości utworu itp. O co ten płacz?




(+)

W przypadku ziela na kraterze było wyraźnie zaznaczone, że fragment to fragment. Poszukaj na CKE w spisach zapewne będzie Bolesław Prus - opowiadnia itd.

Nauczyciel nie jest wstanie omówić wszystkich wierszy, opowiadań. Mój miał ciężko ogarnąć w 4 lata wszystkie lektury (te podstawowe), nie mówiąc o wierszach, opowiadaniach których w ogóle nie robiliśmy i jakoś z tego powodu nie płacze, matura mi posła dzisiaj dobrze - jak na mnie.
 

nateq

Stały User



Doczy: 18 Gru 2011

   

Wysany: 2015-05-04, 22:16   

tak no rozumiem wasze spostrzeżenia, ale od razu mówię, że ja nie uczyłem się zasad jakimi kierują się W CKE kiedy układają matury, tylko uczyłem się przedmiotu. Posta wyżej pisałem na gorąco i od razu mówię, że sam tego nie wymyśliłem tylko tak przeczytałem i chciałem rozwiać wątpliwości, tudzież sie upewnić że to jednak wszystko OK. Po przemyśleniu jednak stwierdzam, że CKE nie jest na tyle głupie by cokolwiek komplikować.
_________________
"Miłość to wojna, a może wojna to piekło, to chyba znaczy, że miłość jest piekłem."
 

Forum modzieowe e-Mlodzi.com