Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

kosiba122122  

User

Szlachta.



ImiÄ™: Dominik

Wiek: 27

Do³±czy³: 28 Sty 2014

Sk±d: Podkarpacie.

   

Wys³any: 2015-06-30, 20:03   Pracodawca nie wypÅ‚aciÅ‚ pieniÄ™dzy za wykonanÄ… pracÄ™.

Witajcie,

W zeszły wtorek podjąłem pracę jako pomocnik budowlany, i można śmiało stwierdzić, że pracowałem tylko jeden dzień. W środę miałem egzamin, w czwartek wolne, w piątek zakończenie roku. Wczoraj szef miał po mnie przyjechać na miasto do pracy około godziny 8:00, i byłem punktualnie a nawet dużo wcześniej. Wyczekałem się ponad godzinę, a on nie przyjechał. Dzwoniłem wczoraj/dziś dlaczego po mnie nie przyjechał, a tu co? Sekretarka do dziś. Jakoś bym przebolał to, że nie wypłacił mi pieniędzy za jeden dzień roboty, ale najgorsze jest to, że zostawiłem w samochodzie w którym jechaliśmy do pracy moje ciuchy robocze. Mówił, zostaw sobie ciuchy po co masz nosić ze sobą, a ja głupi zostawiłem. Nie znam tego Pana nazwiska, oraz dokładnego miejsca zamieszkania, numeru rejestracyjnego też nie zapisałem. Jedynie jaki kontakt do niego posiadałem to numer telefonu. I co w takiej sytuacji mam robić? Wiem, że pracuje on po domach na czarno, więc mam go ochotę za dupę brać, bo nie będzie ludzi oszukiwał cwaniaczek. Pracowałem w zeszły wtorek u takiej Pani, zapewne ona ma jego pełne dane, więc może by się podjechało do niej.

I teraz nasuwa siÄ™ pytanie:
1. Jak oto odnaleźć tego Pana jeśli nie uda mi się od tej Pani uzyskać pełnych danych. Sam numer chyba nie wystarczy?
2. Gdzie mam zgłosić, że ten Pan świadczy usługi na czarno? Bo z tego co doczytałem się to ja nie będę ponosił żadnych konsekwencji, bo:
Nie ma natomiast konsekwencji karnych dla osoby zatrudnionej za wykonywanie pracy pomimo nieposiadania umowy o pracÄ™ zawartej w formie pisemnej lub bez zgÅ‚oszenia do ubezpieczenia spoÅ‚ecznego. Stosowne obowiÄ…zki – zawarcia umowy o pracÄ™ na piÅ›mie, dokonania zgÅ‚oszenia do ZUS – spoczywajÄ… bowiem wyÅ‚Ä…cznie na pracodawcy (pÅ‚atniku skÅ‚adek).

Co byście na moim miejscu zrobili? Już niech sobie w d*pe wsadzi to moje wynagrodzenie, tylko niech mi odda strój roboczy, bo nie mam zamiaru wydawać kolejnych 150zł.
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2015-06-30, 20:34   

kosiba122122 napisa³/a:

Jak oto odnaleźć tego Pana jeśli nie uda mi się od tej Pani uzyskać pełnych danych. Sam numer chyba nie wystarczy?


Nic się nie da zrobić.
1. Pracowałeś na czarno, czyli na płaszczyźnie prawnej wygląda to jakbyś w ogóle nie pracował.
2. Nie możesz udowodnić, że ten człowiek ci nie zapłacił, ani, że u niego pracowałeś, bo nie masz żadnych papierów - więc policja, prokuratura czy inne służby nie mają obowiązku udzielić ci informacji o tej osobie.

kosiba122122 napisa³/a:

Gdzie mam zgłosić, że ten Pan świadczy usługi na czarno?


1. Policja, prokuratura, PIP.

kosiba122122 napisa³/a:

Już niech sobie w d*pe wsadzi to moje wynagrodzenie, tylko niech mi odda strój roboczy, bo nie mam zamiaru wydawać kolejnych 150zł.


Jesteś w stanie udowodnić, że był taki stój roboczy, i że Ty jesteś jego właścicielem, i że on na 100% Ci go ukradł?

kosiba122122 napisa³/a:

Bo z tego co doczytałem się to ja nie będę ponosił żadnych konsekwencji, bo:

Nie ma natomiast konsekwencji karnych dla osoby zatrudnionej za wykonywanie pracy pomimo nieposiadania umowy o pracÄ™ zawartej w formie pisemnej lub bez zgÅ‚oszenia do ubezpieczenia spoÅ‚ecznego. Stosowne obowiÄ…zki – zawarcia umowy o pracÄ™ na piÅ›mie, dokonania zgÅ‚oszenia do ZUS – spoczywajÄ… bowiem wyÅ‚Ä…cznie na pracodawcy (pÅ‚atniku skÅ‚adek).


Jednak, jest też i taki paragraf:
Jeżeli zaś jest osobą bezrobotną i podejmie zatrudnienie na czarno i nie powiadomi o tym właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania powiatowego urzędu pracy, będzie podlegał karze grzywny, która będzie nie niższa niż 500 zł. Podstawą prawną do ukarania takiej osoby bezrobotnej jest wspomniana wcześniej ustawa.
 

Jimmyblack  

Mega wymiatacz


ImiÄ™: Jimmy

Wiek: 28

Do³±czy³: 19 Maj 2015

Sk±d: Dublin

   

Wys³any: 2015-07-01, 06:28   

Próbowałbym do niego dotrzeć przez osoby, które Cię z nim skontaktowały.

Ze zgłaszaniem tego, że robiłeś na czarno może być problem, jak to pisał kolega wyżej. Ciekawe, czy przepis mówi w jakim czasie musisz takie coś zgłosić do UP...
_________________
Projektowanie gier, pomysły na gry, mój blog
http://projektowanie-gier.pl
Game Based Learning
http://gamebasedlearning.edu.pl/
 

motyl  

Moderator

gryzÄ™.



Wiek: 34

Do³±czy³a: 13 Cze 2009

Sk±d: Wielkopolska

   

Wys³any: 2015-07-01, 09:38   

$karbówka, już bez przesady. Pracodawca ma 7 dni na podpisanie umowy z nowym pracownikiem, tak samo bezrobotny ma 7 dni na zgłoszenie podjęcia zatrudnienia w Urzędzie Pracy.
_________________
"Nadal wierzę w marzenia z dzieciństwa.
W niewysłane listy, że nadejdą...
Wierzę, że pijąc wódkę za błędy nigdy nie powiem "żałuję" i wciąż nowe popełniać będę...
W numery telefonów, które w słuchawkach nigdy nie zamilkną..."
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2015-07-01, 14:32   

motyl napisa³/a:

Pracodawca ma 7 dni na podpisanie umowy z nowym pracownikiem




Jak już zauważyły krowy, gdy nie znasz tematu nie wypisuj głupot.

Pracodawca ma czas 7 dni by dopełnić formalności dotyczących zatrudnienia, ale nie by podpisać umowę z pracownikiem!
Według Twojej rewelacji, pracownik 7 dni robiłby za darmo. :-D
W art. 29 par. kodeksu pracy stoi, że umowę podpisujemy najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika.
Wszystko na temat.

motyl napisa³/a:

tak samo bezrobotny ma 7 dni na zgłoszenie podjęcia zatrudnienia w Urzędzie Pracy.


No i co z tego?
Pfff...a zdajesz sobie sprawę, że zgłosić może zgodnie z prawem, tylko legalne zatrudnienie?
Na nielegalne, UP nie czeka.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com