Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

metalmummy  

Junior Admin

MATKA



ImiÄ™: Karolina Magdalena

Wiek: 31

Do³±czy³a: 28 Gru 2010

   

Wys³any: 2015-07-02, 10:06   Co zabrać na rodzinnÄ… wycieczkÄ™ w góry?

Słuchajcie, mam z mężem i córą dość spontaniczny wyjazd w góry. Spontaniczny z racji do ostatniej chwili nieznanego terminu urlopu męża. Także, no właśnie. Jedziemy na 4 doby, a do miejsca docelowego mamy 607km.
Zbytnio nie mam czasu na rozmyślanie o tym i kompletowaniu wszystkiego. Nigdy też nie byłam w górach.
Co mogłabym tam zabrać? Wiadomo, że z dzieckiem bagażu jest znacznie więcej, a raczej większość jest dla dziecka.
Oprócz ubrań i przyborów toaletowych, jakie są górskie niezbędniki?
LiczÄ™ na Was, pozdro
_________________
przestrzegaj regulaminu młody człowieku.
 

Czarne Indigo  

VIP

szach mat



ImiÄ™: Julia

Wiek: 27

Do³±czy³a: 14 Sie 2012

Sk±d: wielkoPolska

   

Wys³any: 2015-07-02, 10:23   

Płaszcz przeciwdeszczowy, kurtka przeciwdeszczowa. Na górskie wędrówki koniecznie coś słodkiego, by dodać energii, woda. No i odpowiednie obuwie.
_________________
Kruki i wrony was rozdzióbią.
 

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Do³±czy³a: 10 Kwi 2010

   

Wys³any: 2015-07-02, 12:44   

Tak, obuwie nieprzemakalne oczywiście i stabilne, nie bądźcie jak ci turyści w tamtym roku, którzy na szlak poszli w sandałkach :P. Dobrze jest mieć jakiś przewodnik ze sobą, mapę. No i rzeczy apteczne, czyli plastry, może jakąś gazę i coś do odkażania. Nakrycie głowy koniecznie, ale latem to wszędzie potrzebne.
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

cappuccino  

VIP



ImiÄ™: Mama Madzia

Wiek: 36

Do³±czy³a: 04 Pa¼ 2009

   

Wys³any: 2015-07-02, 13:06   

Z własnego doświadczenia (do gór mamy blisko bardzo to i często jeździmy):

ZDOBYWANIE SZCZYTÓW:
Plecaki turystyczne, najlepiej każdy niech ma swój - przeczytaj! http://pieszoprzezswiat.b...esza-wycieczke/
Ręczniki szybkoschnące, które dodatkowo są tak składane, że zajmują bardzo mało miejsca,
Termos lub dwa, jeżeli planujecie obiad pod chmurką warto kupić zestaw naczyń na wycieczki, są tak składane, że zajmują mało miejsca plus żywność liofilizowana - ale niestety potrzebny jest do niej wrzątek. Są jednak bazy namiotowe, gdzie takowy dostaniecie,
Przekąski ale z powodu upału najlepiej z odrobiną czekolady byśmy nie jedli nutelli, najlepiej zbożowe batoniki i własnoręcznie robione izotoniczne napoje (w linku przepis - http://www.runners-world....otonik,5229,1),
Apteczka a w niej plastry, woda utleniona, coś na muchy, komary, kleszcze, osy i inne tałatajstwo, bandaże elastyczne, nożyczki, pęseta, tabletki przeciw bólowi głowy plus to co sama uznasz za stosowne,
£adowarka do telefonu,
Telefon naładowany energia i kasą,
PieniÄ…dze - zabezpieczone przed deszczem,
Dokumenty - też zabezpieczone,
Jasne informacje w stylu breloczków czy czegoś takiego jeżeli ktoś choruje na coś poważnego jak np. cukrzyca,
Ważniejsze numery telefonu i adresy,
Mapa najlepiej w mapniku, bo chroni od deszczu co nas nieraz uratowało,
Buty na zmianÄ™,
Stuptuty - opcjonalne ale siÄ™ przydajÄ…,
Kijki - niesamowita sprawa, odciazają stawy, kiedyś byłam przeciwna, teraz od lat (poza ciażąmi) biegam tylko z nimi,
Ochraniacz na plecak, coś od deszczu nawet jak na niebie nie ma ani jednej chmurki (burza w górach przychodzi tak szybko, że człowiek ani nie zauważy. Zawsze sprawdzajcie pogodę przed wyprawą, poczytaj w necie jak się zachować w górach podczas burzy),
Linka - na suszenie mokrych rzeczy,
Zapasowe skarpetki,
Przybory toaletowe w stylu - worek na śmieci, papier toaletowy, chusteczki higieniczne, antybakteryjny żel do mycia na szybko rąk,
Kilka worków na śmieci się też przyda aby np. schować mokrą odzież.

Nie polecam kąpieli na dziko w leśnych strumieniach. Ani picia tej wody - nie dlatego, że tam sarenka nasiusiała ;D. Ale pozorne orzeźwienie może skutkować późniejszym nagłym osłabieniem organizmu. I można nie mieć sił na zejście z gór, coś w tym stylu. Lepiej kąpać się wypoczętym (a nie w trakcie podróży) lub już wracając i będąc blisko domu :) tak na finisz wyprawy. Takie finisze sama lubię ;)

Zapisałabym także numer GOPRu do telefonu i dokładnie zaplanowała trasy wycieczek, poczytała przewodniki i przeanalizowała trasę w domu. Nigdy nie wyruszajcie w góry po 16:00 (oczywiście zależy od długości trasy, co innego wyjście o 16:00 na spacer półgodzinny, jednak wyruszanie o tej porze w celu zdobycia szczytu jest głupotą, ponieważ wejście zajmuje czasem 2, 3 lub 4 godziny a trzeba potem zejść, robi się ciemno , w lesie ponuro, to bardzo niebezpieczne) i pod wpływem impulsu - bez przygotowania, sprawdzenia pogody itp. Góry to żywioł, niestety dla wielu ludzi ten fakt jest nieistotny i potem wchodzą w japonkach na szczyty. Głupoty.

Zawsze po powrocie sprawdzajcie czy nie macie kleszczy. Idąc w górach róbcie częste pauzy ale krótkie bez siadania, są lepsze niż jedna długa z siedzeniem. Najlepiej zawsze jako cel mieć jakieś schronisko lub szczyt plus schronisko aby wtedy porządnie odpocząć, zjeść i zejść.

Jak się ubrać - na cebulke, buty zamknięte, broń Boże sandały, nawet na niskie góry. Czapki, przewiewne ciuchy ale zakrywające ramiona, kolana, nerki. Słońce w górach może nieźle poparzyć więc odpadają bluzki na cienkich ramiączkach. Przed wyjściem najlepiej się wysmarować filtrami odpowiednimi.

POBYT W MIE¦CIE

Jak w każdym mieście wczasowym :D luz, blues, i orzeszki tylko portfel gruby się przyda:D

Jak mi siÄ™ coÅ› jeszcze przypomni to napisze :)

A w jakie góry jedziesz :)?
_________________


http://mama24na7.blog.pl/
 

metalmummy  

Junior Admin

MATKA



ImiÄ™: Karolina Magdalena

Wiek: 31

Do³±czy³a: 28 Gru 2010

   

Wys³any: 2015-07-02, 14:03   

Jedziemy do Kościeliska, kilka minut od Zakopanego.
Nie wiem czy Mała da radę wyruszyć na wyprawę w góry, chociaż ja sama mam wielką chęć. Kurczę nie mam butów odpowiednich.
_________________
przestrzegaj regulaminu młody człowieku.
 

mala_mii  

Wymiatacz

zołza jak ich mało



Do³±czy³a: 12 Cze 2015

Sk±d: podlasie

   

Wys³any: 2015-07-02, 14:26   

Popieram poprzedniczki, buty to podstawa :) udanego urlopu życzę :D
_________________
Zamiast czekać i analizować, zrozum że brak odpowiedzi i zaangażowania to też odpowiedź.
 

marigold  

Stały User



Wiek: 30

Do³±czy³a: 24 Sty 2015

Sk±d: Wawa

   

Wys³any: 2015-07-02, 20:58   

Wszystko już zostało napisane, ale! Na przyszłość - jeśli miałabyś jechać w bardziej mniej komercyjne góry (gdzie chodzi się z plecakami cały dzien od schroniska do schroniska) polecam wszystkie rzeczy w plecaku schować jeszcze w worki :) Jak złapie ulewa, to rzeczy pozostaną suche - a nie ma nic gorszego niż powrót zlanym i zziębniętym do schroniska i brak suchego ubrania na przebranie :)
 

karokrakow  

Stały User



Do³±czy³a: 15 Wrz 2013

Sk±d: Kraków

   

Wys³any: 2015-07-02, 21:53   

Nie zapomnij też o kremie do opalania. Niby co chwile chodzi się między drzewami, ale jednak słońce też potrafi przygrzać. Ja niestety raz wyszłam w upalny dzień w góry nie posmarowana i potem cierpiałam kilka dni (choć podejrzewam, że latem przy dziecku raczej krem z filtrem jest u ciebie często w użyciu).
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2015-07-03, 01:19   

Zabierz też ze sobą worki, może Twojemu dziecku zechce się rzygać po drodze.
Konieczne też są tabletki od różnych bólów , brzucha na przykład, czy głowy.
_________________
W miękkim futrze kota
 

metalmummy  

Junior Admin

MATKA



ImiÄ™: Karolina Magdalena

Wiek: 31

Do³±czy³a: 28 Gru 2010

   

Wys³any: 2015-07-03, 12:19   

Filtr to podstawa bo Mała ma uczulenie na słońce. Ma bardzo mało barwnika w skórze, nie jest w stanie jej ochronić. Dlatego też 3 warstwy kremu to norma.
_________________
przestrzegaj regulaminu młody człowieku.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com