Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2015-10-06, 20:20   

Nie chcę być tutaj w żaden sposób złośliwy, ale nie lepiej od razu iść złożyć CV do agencji? Przecież dzisiaj dziennikarstwo to nic innego jak prostytucja moralna.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

Sonmi  

Hiper wymiatacz

Pov


Wiek: 29

Do³±czy³a: 30 Lip 2015

   

Wys³any: 2015-10-06, 20:26   

A to racja, że coraz więcej osób wybiera technikum. U mnie w mieście rocznik 99 to zdecydowana przewaga uczniów technikum lub zawodówek. Sama wybrałam LO profil humanistyczny patrząc w kierunku psychologii lub dziennikarstwa i już nie żałuję, bo trafiliśmy na dobrą nauczycielkę, która nas z polskiego już wykańcza a zapowiada jeszcze więcej (dla mnie to radocha, bo do polskiego się przykładać lubię, a część osób już stwierdziła, że to nie dla nich i zmieniają profile). W LO mamy masę osób na biol-chemie i sporo na mat-geo. Ktoś na te kierunki humanistyczne iść musi, więc naszej skromnej 19tce w to graj :hyhy:
Pytanie czy medycyna jest przyszłościowym zawodem na ten moment, kiedy byle debil próbuje się na ten kierunek wepchać - i mało tego, udaje mu się i zajmuje miejsce komuś kto faktycznie ma coś do powiedzenia. :-o Lekarze owszem - przydatni, ale nie każdy lekarzem być może, a nawet nie powinien. Równowaga być musi.
 

Lady Virgin  

Moderator



Wiek: 28

Do³±czy³a: 19 Cze 2012

   

Wys³any: 2015-10-07, 10:47   

Sonmi napisa³/a:

Pytanie czy medycyna jest przyszłościowym zawodem na ten moment, kiedy byle debil próbuje się na ten kierunek wepchać - i mało tego, udaje mu się i zajmuje miejsce komuś kto faktycznie ma coś do powiedzenia.

ciekawe
_________________
There are no unlockable doors
There are no unwinnable wars
There are no unrightable wrongs
Or unsingable songs
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2015-10-07, 11:07   

Sonmi napisa³/a:

kiedy byle debil próbuje się na ten kierunek wepchać - i mało tego, udaje mu się i zajmuje miejsce komuś kto faktycznie ma coś do powiedzenia.



Zacznijmy od tego, że tego typu studia nie wymagają tego, żeby osoba studiująca miała cokolwiek do powiedzenia.
Dobra pamięć, czegóż więcej potrzeba?
Myślenie krytyczne, po co?
Czysto warsztatowa wiedza.
_________________
W miękkim futrze kota
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2015-10-07, 12:39   

Logan128 napisa³/a:

Oglądałem film jednego vlogera (ma z 35-40 lat), który mówił że za jego czasów kierunki politechniczne były wyśmiewane i mało kto na nich studiował. Kilka lat później okazało się że jest bardzo mało osób po politechnice i nagle takie osoby bardzo dużo zarabiały. Teraz mamy identyczną sytuację z kierunkami humanistycznymi, czy nie będzie powtórki?



Czy na pewno taką samą? Na czym opierały się osoby które wówczas oceniały sytuację, nabijając się ze ścisłowców, a na czym ja się oparłem? Poza wszystkimi problemami które już wymieniłem: zmiana sposobu tworzenia informacji, zmiana typów porządanych informacji, nadmiar absolwentów dziennikarstwa, gwałtowny rozwój techniki, jeszcze bym dodał to, że nawet gdyby nastąpił bardzo intensywny rozwój gospodarczy i pojawiło się mnóstwo zamożnych ludzi, to bardziej potrzebni byliby coache, filozofowie, filologowie, psychologowie itd. czyli wszyscy ci, którzy tym ludziom mogliby pomóc rozwiązywać życiowe problemy, i rozwijać zainteresowania po pracy. Dziennikarz nie będzie im bardziej potrzebny niż jest teraz. A poza tym, znajdujemy się w przededniu wielkiego kryzysu demograficznego w Europie, prawdopodobnie wojen domowych i krachu na światowych giełdach z powodu dysproporcji pomiędzy zyskami z inwestycji produkcyjnych i kapitałowych. To oznacza załamanie się rynku, zwłaszcza rynku usług, w perspektywie 15-20 lat. Płace znacząco spadną, zwłaszcza tych najmniej potrzebnych.

Przedmówca zauważył też, że dziennikarzem można zostać bez studiów dziennikarskich. A ja bym dodał, że funkcjonują także podyplomowe studia dziennikarskie.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

Sonmi  

Hiper wymiatacz

Pov


Wiek: 29

Do³±czy³a: 30 Lip 2015

   

Wys³any: 2015-10-07, 14:22   

DeSade napisa³/a:


Dobra pamięć, czegóż więcej potrzeba?
Myślenie krytyczne, po co?


Wolałabym na takiego lekarza nie trafić. Dobra pamięć w zestawieniu z myśleniem krytycznym na plus. Ale w pojedynkę to niewiele.
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2015-10-07, 14:43   

Tu ciekawe:

philosophus napisa³/a:


znajdujemy się w przededniu wielkiego kryzysu demograficznego w Europie, prawdopodobnie wojen domowych i krachu na światowych giełdach z powodu dysproporcji pomiędzy zyskami z inwestycji produkcyjnych i kapitałowych.


Kryzys demograficzny w Europie? :oczami:
Statystyki podają, ze coraz więcej dzieci się rodzi w Europie.
Wojny domowe, sÄ… i dzisiaj, nic nowego.

Co do krachu, to tradycyjnie być musi, co jakiś czas ( znaczy, nie musi, ale i tak będzie, jak się ma takie mechanizmy jak GPW, których celem jest hamowanie gospodarki ) - natomiast reszta przepowiedni ekonomicznych, którymi nas się straszy, to mi przypomina te z lat 80-ych czyli Japonia I gospodarką świata, i dolar po 2zł - gówno z tego wyszło, a nie tacy eksperci wtedy przepowiadali cuda :-D

philosophus napisa³/a:

Nie zgadzam się. Przepływ informacji nie jest ściśle związany z dziennikarstwem


Może i nie jest, jednak dopiero jak zobaczę, że dziennikarze głodują, kanały w TV są likwidowane masowo, nie będzie Lisów, Durczoków czy innych - to wtedy uwierzę, że to zawód bez przyszłości.
To co napisałeś o dziennikarstwie, jakoby mające sugerować, że to zawód bez przyszłości jest analogiczne do przepowiedni o rzekomym, nagłym końcu książek na rzecz e-booków.

philosophus napisa³/a:

Zgadza się, niemniej obłożenie tego kierunku jest przeogromne, a jego charakter taki, że po 5 latach studiów wychodzisz z warsztatem, odrobiną wiedzy nt. mediów i socjologii z której większość ludzi nie zdaje sobie sprawy (ale socjolog, politolog, albo filozof nowych mediów


A czy ja gdzieś pisałem o kierunku dziennikarstwo?
Ludzie, czytajcie najpierw ze zrozumieniem. :->


philosophus napisa³/a:

I tyle w sumie wystarczy, bo odkąd w 97 roku zaczęto w Polonezie standardowo montować wspomaganie, dzięki czemu kobiety mogły już nim zaparkować


:] Niezłe to.
 

Sonmi  

Hiper wymiatacz

Pov


Wiek: 29

Do³±czy³a: 30 Lip 2015

   

Wys³any: 2015-10-07, 14:48   

Zonek11 napisa³/a:

Moim zdaniem studia bez sensu. Dziennikarzem można być i bez tych studiów.


Wydaje mi się, że masz w pewnym stopniu rację - ale nie do końca.
Na siłę dziennikarstwa się nie nauczysz, dryg trzeba mieć i koniec. Ale zawsze można go podszkolić i obkuć się w przydatne terminy i teorię wcześniej.
Jak ze składaniem mebli z Ikei :) Można przeczytać instrukcję, albo składać od razu, chyba, że jesteś przeciwieństwem złotej rączki, wtedy i tak spartolisz.
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2015-10-07, 15:12   

$karbówka napisa³/a:

Statystyki podają, ze coraz więcej dzieci się rodzi w Europie.



Czyich dzieci i w jakiej Europie? Galimatias etniczny w UK, zalew Włoch uciekinierami z Afryki, nieznana liczba muzułmanów we Francji i niekontrolowany ich przyrost, starzejące się Niemcy, zdychająca Rosja, i Polska której liczba ludności będzie spadać do 34 mln w 2050. To nie jest katastrofa ale poważne problemy będą, przedewszystkim z niedostatkiem ludzi młodych.

$karbówka napisa³/a:

Może i nie jest, jednak dopiero jak zobaczę, że dziennikarze głodują, kanały w TV są likwidowane masowo, nie będzie Lisów, Durczoków czy innych - to wtedy uwierzę, że to zawód bez przyszłości.
To co napisałeś o dziennikarstwie, jakoby mające sugerować, że to zawód bez przyszłości jest tyle warte, co przepowiednie o rzekomym, nagłym końcu książek na rzecz e-booków.



Zgadza się. Niemniej, miało by to sens, gdyby na studia dziennikarskie szła 1/5 obecnej liczby i powinni to być ludzie bardzo nastawieni na kształcenie się i koniecznie powinni ukończyć jeszcze jakiś inny kierunek, a nie tak jak jest teraz że większość idzie bo jest zbyt leniwa uczyć się czegoś wymagającego. Najlepsi i największe szuje rzecz jasna sobie poradzą po dziennikarstwie, jak i po wszystkim innym.

$karbówka napisa³/a:


A czy ja gdzieś pisałem o kierunku dziennikarstwo?



I co to zmienia w przypadku tej dyskusji?

Sonmi napisa³/a:

Na siłę dziennikarstwa się nie nauczysz, dryg trzeba mieć i koniec.



A na końcu i tak się okazuje że połowa dziennikarzy powinna momentalnie wylecieć z roboty.

Logan128 napisa³/a:

Poważnie, jeśli jest się bardzo dobrym z polskiego, WOSu, geografii czy historii lepiej to zmarnować i iść na mat-fiz próbując lecieć na dwójach i modlić się o cud na maturze?



Tak naprawdę mało kto jest na tyle tępy, żeby z pomocą dobrego korepetytora i dobrymi chęciami, nie dał sobie rady z materiałem z matematyki i fizyki na poziomie L.O. Jeżeli sobie nie radzicie, to dlatego że uczycie się złymi metodami, nie korzystacie z pomocy, idziecie na łatwiznę i daliście sobie wmówić że trzeba mieć jakieś specjalne predyspozycje... Specjalne predyspozycje to trzeba mieć żeby pracować w CERNIe, a nie żeby zdać fizykę w liceum.

Logan128 napisa³/a:

LO wszyscy mają gdzieś, ale trwa 3 lata i można iść na studia. Co mi da pójście do technikum po zawód w którym nie będę pracował bo:
- Niezbyt mnie on interesuje



A, źle się zrozumieliśmy, nieprecyzyjnie się wyraziłem. Chodziło mi o to że L.O. to dobry miejsce do testowania swoich możliwości, bo nikt tak naprawdę nie patrzy na wyniki z tej szkoły, stąd mój śmiech na wspomnienie o profilu dziennikarskim w L.O.

Logan128 napisa³/a:

- Co roku w okolicy przybywa mnóstwo logistyków, kucharzy, informatyków, a miejsca pracy to głównie markety? Po lepszą pracę to chyba trzeba do dużego miasta.



Oczywiście że praca jest skoncentrowana w ośrodkach miejskich- co do informatyków, to oczekuje się od nich konkretnych umiejętności, więc jeżeli ktoś myśli że przeleci technikum informatyczne na trójach i znajdzie pracę, to się przejedzie. Na dobrą sprawę w tej branży nie trzeba kończyć żadnej konkretnej szkoły, ani studiów informatycznych. Musisz się znać na tym czego oczekuje pracodawca (i tak w firmie przechodzisz egzamin) i mieć jakieśtam wykształcenie wyższe albo średnie, żeby było wiadomo że zrozumiesz co się do ciebie mówi.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2015-10-07, 16:24   



philosophus napisa³/a:

I co to zmienia w przypadku tej dyskusji?


Bardzo dużo zmienia drogi philo - bo kierunek dziennikarstwo może być nie przyszłościowy, a zawód dziennikarz jak najbardziej. :-D
Logika dla pierwszaków.

philosophus napisa³/a:

Czyich dzieci i w jakiej Europie?


No, dzieci to dzieci.
Czyli nie ma niżu. :-D

philosophus napisa³/a:

Zgadza się. Niemniej, miało by to sens, gdyby na studia dziennikarskie szła 1/5 obecnej liczby


Najwyżej nie będą dziennikarzami, a zawód i tka będzie przyszłościowy i gwiazdy dziennikarskie będą zarabiać kasę.
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2015-10-07, 16:51   

$karbówka napisa³/a:

Bardzo dużo zmienia drogi philo - bo kierunek dziennikarstwo może być nie przyszłościowy, a zawód dziennikarz jak najbardziej.



Logika w stylu Korwina : za mało przesłanek i nie te co trzeba.

Weź pod uwagę że pytanie nie ma większego sensu w perspektywie załapywania się do pracy dziennikarskiej, tylko dłuższego rozwoju w tym kierunku, w domyśle prawdopodobnie studiów.
Co więcej, Logan już w drugim poście napomknął o kształceniu się w tym kierunku, a w trzecim pytał o studia, to było zanim zdążyłem cokolwiek napisać.

Więc daruj jeżeli czytając po łebkach wymieszałem wątki, zależało mi na poruszeniu kwestii które tutaj ludzi najbardziej interesują, a nie na pisaniu Listu o dziennikarstwie do przesławnego męża van der Skarbówki od Philona Polaco.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2015-10-07, 17:43   


philosophus napisa³/a:

Logika w stylu Korwina


A cóż to, to już prezes nie jest idolem?
Czyżby Bierut?
EDIT...
a przepraszam już skumałem, pewnie piękna pani Miriam? ;)

philosophus napisa³/a:

za mało przesłanek i nie te co trzeba.


Musisz skończyć studia dziennikarskie by być dziennikarzem - fałsz
Musisz być dziennikarzem by skończyć studia dziennikarskie - fałsz

No to jak widać, zmienia to dużo.
Po kiego więc mi piszesz o tych studiach ciągle?
Obłożenie kierunku przeogromne, nie ma roboty, nic tam nie uczą - i co z tego, dziennikarz może być kompletnym idiotą, ( jak ci z portali plotkarskich ), nie skończyć studiów, a nadal jest to zawód przyszłościowy.

philosophus napisa³/a:

Weź pod uwagę że pytanie nie ma większego sensu w perspektywie załapywania się do pracy dziennikarskiej, tylko dłuższego rozwoju w tym kierunku, w domyśle prawdopodobnie studiów.


To jakby tak zapytał, to bym od razu mu napisał, że to strata czasu. :-D

Czy zawód psychologa jest przyszłościowy philo?
Czy studia są teraz przyszłościowe?
Pierwsze tak, drugie już niekoniecznie.
Dasz rade, ogarniemy temat. :-D

philosophus napisa³/a:

zależało mi na poruszeniu kwestii które tutaj ludzi najbardziej interesują, a nie na pisaniu Listu o dziennikarstwie do przesławnego męża van der Skarbówki od Philona Polaco


No, ale pisałeś do mnie te uwagi, więc jednak vel Skarbówka poczuł się zobligowany do dygresji.
Ale mam pomysł, żebyśmy sobie nie wchodzili w drogę - ja będę unikał tematów w których ty chcesz coś napisać. :-)
 

Vic98  

Wymiatacz


Do³±czy³: 08 Wrz 2015

   

Wys³any: 2015-10-07, 18:05   

@Sonmi

U mnie też najmniej chętnych na humanistyczne kierunki. Ja nigdy jakiegoś konkretnego drygu do żadnych szkolnych przedmiotów nie miałem, a szczególnie do tych humanistycznych - wos, historia, polski. Wydawały mi się nudne, głupie i bez celu. Zależy co kto lubi, bo miałem kolegę, który był wybitnym mózgiem, inaczej tego nie nazwę, szóstka z historii, szóstka z polskiego, średnia po 5,5 w trzeciej gimnazjum, no ja pierniczę. I poszedł na humanistyczne, ale jego nie żałuję bo to filozof z urodzenia, zero ścisłego analitycznego myślenia, tylko raczej typ myśliciela, melancholika, tak jak fast food mcdonalds można porównać do slow food amber room, czy lampowe tradycyjne wzmacniacze audio do nowoczesnych analitycznych wzmacniaczy tranzystorowych, tak chemię, biologię i matematykę można porównać do historii, polskiego i wosu. Jeśli ktoś jest bardziej typem takiego melancholika, któremu zależy na ludziach, że tak to nazwę, który bardziej dba o duchowe poznawanie świata, a nie myślenie typowo analityczne, ścisłe, to dla niego uczenie się tego typu matematycznych rzeczy będzie ciążyć na sercu i on nigdy nie będzie w tym najlepszy. Więc nie zgadzam się jak niektórzy czasem mówią, że ten podział humanistyczno matematyczny to mit.

A wracając do tego co tu piszecie na temat zawodu dziennikarz. Powtarzam. Nie filozofujcie. Nie usprawiedliwiajcie ubierając w jakieś teorie niepoparte doświadczeniem teorii jako dziennikarz jest przyszłościowym czy nieprzyszłościowym zawodem.

Więc stwierdzam krótko i rzeczowo, jak w poprzednim poście, chcesz iść na dziennikarza - gotuj się na korporacyjne niewolnictwo albo licz na cud, że cię przyjmą do godnej pracy, jak np. telewizja, czy kluczowa gazeta i będziesz pracował w swoim zawodzie. Spójrzcie prawdzie w oczy, dzisiaj nie ma konglomeratu który zatrudnia ludzi wyłącznie na podstawie ich wyników, na to czy cię przyjmą składa się tysiąc różnych czynników z których większa połowa zależy od szczęścia, dochodzą jeszcze znajomości i tego typu rzeczy. Na prawdę. Daj sobie spokój.

Dzisiaj niektórzy nawet zostają lekarzami, tak jak koleżanka wyżej pisała i niekoniecznie nie muszą się zupełnie martwić o swoją przyszłość, jeden trafi do dużego miasta, znajdzie super posadę, 2tys. zł za dyżur, a drugi znajdzie posadę, gdzie za dyżur będzie brał 700zł. Z tym że to wciąż jest dużo, no nie mówcie mi że nie, jak na warunki polskie. A pomyślcie jeszcze o dwujęzycznym certyfikacie i znajomości płynnej łaciny, no ludzie, kierunek California i 300-400tys. dolarów rocznie, przeliczcie sobie sami. Który dziennikarz w tym kraju ma takie szanse. Wiadomo, 1000 było kandydatów, a tylko paru ukończyło studia, specjalizację, pokończyli certyfikaty B2, reszta wyleciała albo nie dali sobie rady po prostu, dziennikarstwo można ukończyć nerdząc o wiele mniej, więc automatycznie wielu ludzi więcej je kończy, więcej ludzi się na nie wybiera, więcej z dyplomami wychodzi i kończą na takim pudelku pisząc o niczym za 150-200zł za artykuł. A artykułów też za wiele nie ma. Przyjemne to? O gustach się nie dyskutuje, ale gdybym miał celować to to w czym jestem na prawdę dobry, jeśli musisz pytać, czy "opłaci ci się to" czy dziennikarstwo jest "przyszłościowym zawodem", no to znaczy że sam jeszcze nie wiesz, miotasz się, masz otwarte drzwi na wszystko, więc mówię ci nie zmarnuj szansy i idź na to na co chcesz iść no matter what.
 

Czarne Indigo  

VIP

szach mat



ImiÄ™: Julia

Wiek: 27

Do³±czy³a: 14 Sie 2012

Sk±d: wielkoPolska

   

Wys³any: 2015-10-07, 18:09   

Cytat:

Jedyny przyszłościowy zawód w tym kraju to lekarz specjalista, wymień mi jeden inny w którym masz pewną pracę i zarobki na takim poziomie.


Bzdura, bzdura, bzdura. Twoje proste myślenie jest coraz bardziej irytujące, co więcej - wzbudza coraz to większe politowanie. ¯al czytać.
_________________
Kruki i wrony was rozdzióbią.
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2015-10-07, 18:14   

Czarne Indigo napisa³/a:

wymień mi jeden inny w którym masz pewną pracę i zarobki na takim poziomie.


KsiÄ…dz.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com