Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Zamkniêty przez: Lady Virgin | 2020-10-26, 09:30

Autor

Wiadomo¶æ

Arek97  

User


ImiÄ™: Arek

Wiek: 27

Do³±czy³: 29 Kwi 2017

Sk±d: Lublin

   

Wys³any: 2017-04-29, 22:54   NadchodzÄ…ca matura

Siema. Jako że matura tuż tuż, materiału dużo, a czasu mało, trzeba powtórzyć tak dużo jak to tylko możliwe. I tutaj pojawia się pytanie do osób które są już po maturach, bądź właśnie się do niej przygotowują. Na przykładzie języka polskiego, na czym skupiacie się najbardziej? Wiadomo że w rozprawce ważne są motywy literackie itp. - powtarzam wszystkie lektury, najważniejsze zagadnienia z nich itd. Powiedzcie mi czy jest sens w powtarzaniu dla przykładu wszystkich filozofów, sztuki, malarstwa bądź zagadnień z rzeźby? Kupiłem sobie ostatnio taką książkę do powtórki do matury z każdą epoką po kolei i wszystko pięknie cacy, tylko że ucząc się dodatkowo każdego z filozofów w jakiej epoce, jego poglądy, sztuka itd. to brakowałoby mi jeszcze minimalnie 2 miesięcy żeby się tego nauczyć, a matura za tydzień :D Tak więc jaki jest wasz pogląd na naukę filozofii, architektury itp?

Sorry za bałagan w powyższym tekście, ale zawsze miałem problemy z czystym i zrozumiałym przekazywaniem informacji :D
 

Bella02  

Stały User



Do³±czy³a: 26 Lut 2013

   

Wys³any: 2017-04-30, 21:10   

Zakładam, że mówisz o maturze podstawowej z języka polskiego. Pisałam w tamtym roku i mogę powiedzieć, że skupiałam się tylko na powtarzaniu lektur i motywów literackich, bo to także przydało mi się na ustną. Mówiąc o powtarzaniu lektur mam na myśli przypomnienie sobie ich treści (streszczenia), szczególnie tych ogwiazdkowanych. Warto przypomnieć sobie m.in. "Lalkę", ponieważ zawiera ona całą masę motywów, często pasuje więc do tematu w rozprawce. Ja np. przeczytałam w tamtym roku przed samą maturą streszczenie "Zbrodni i kary" w ramach przypomnienia i sporo mi to dało - przypomniałam sobie wiele wątków, bohaterów i wykorzystałam tę książkę jako argument w rozprawce (jako drugą wykorzystałam "Lalkę", ponieważ trafił się temat o miłości). Co do filozofii, artystów, malarstwa, rzeźby i ogólnie powtarzania epok - moim zdaniem nie ma sensu. Na pisemnej raczej skupiają się na tym czy rozumiesz teksty źródłowe i umiesz napisać rozprawkę, a na ustnej rzeczywiście możesz trafić np. na obraz, ale wystarczy, że opiszesz co widzisz, znajdziesz motyw i przywołasz inne dzieła kultury. Raczej nikt nie będzie naciskał, żebyś opisał dokładnie z jakiej epoki pochodzi dzieło, z jakim nurtem jest związane itd. Oczywiście to jest mile widziane, ale bardziej chodzi o postawienie tej całej tezy i przywołanie argumentów na jej poparcie.
 

Hella  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 03 Sie 2014

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2017-04-30, 22:14   

Na maturze pisemnej wykorzystujesz tylko lektury, nikt Cię nie będzie pytał o filozofów. Inna sprawa jest z maturą ustną - tu zagadnienia z filozofii, rzeźby, malarstwa itp. mogą się przydać. Poszukaj w internecie są zestawy pytań z każdego dnia z matury ustnej z zeszłych lat. Do tego w tym roku też będą na bieżąco wstawiane przez różne portale, a przerabiając te zagadnienia jesteś w stanie dobrze się przygotować do egzaminu.
 

sacharon  

Mega wymiatacz


Wiek: 27

Do³±czy³: 16 Wrz 2012

   

Wys³any: 2017-04-30, 22:47   

Od siebie dodam powtórzenie środków stylistycznych. Nam przed maturami polonistka dała listę możliwych tematów na ustnym egzaminie, jeden z nich to był bodajże "paralela w tekstach kultury".

Cytat:

Sorry za bałagan w powyższym tekście, ale zawsze miałem problemy z czystym i zrozumiałym przekazywaniem informacji :D



To uważaj na maturze. ;)
 

Arek97  

User


ImiÄ™: Arek

Wiek: 27

Do³±czy³: 29 Kwi 2017

Sk±d: Lublin

   

Wys³any: 2017-05-03, 15:48   

Dzięki za odpowiedzi :D Moja nauka opierała się głównie na powtarzaniu lektur i motywów, no i jakieś podstawowe pojęcia z epok też przerobiłem. Najgorsze jest to że jutro matura a kilku podstawowych lektur jak Chłopi czy Pan Tadeusz w ogóle praktycznie nie ruszyłem, ale mam nadzieję że jakoś to będzie :D Co do filozofii i sztuki planuję powtórzyć na ustne egzaminy, a co do bałaganu w tekście to o ile temat rozprawki trafi w moje gusta, to wszystko sobie na spokojnie przygotuję i będzie dobrze :D
 

Ssynebli  

User


Wiek: 39

Do³±czy³: 03 Pa¼ 2017

Sk±d: Lublin

   

Wys³any: 2017-10-03, 12:44   

Miałem to samo, a napiszcie jak Wam ogólnie poszło w tym roku.
 

Biluubn  

User


Wiek: 30

Do³±czy³: 10 Pa¼ 2017

   

Wys³any: 2017-10-10, 13:28   

Nie była chyba taka trudna, co?
 

Judi

User


Do³±czy³: 19 Pa¼ 2020

   

Wys³any: 2020-10-23, 15:19   

Ja mogÄ™ z czystym sumieniem polecić kursy maturalne w Cosinusie. WedÅ‚ug mnie to bardzo dobre przypomnienie wiadomoÅ›ci przed egzaminem dojrzaÅ‚oÅ›ci i nauka tematów, których do tej pory z różnych przyczyn nie udaÅ‚o nam siÄ™ opanować. Kursy prowadzone sÄ… przez nauczycieli z bardzo przyjaznym podejÅ›ciem do uczniów 
 

Lady Virgin  

Moderator



Wiek: 28

Do³±czy³a: 19 Cze 2012

   

Wys³any: 2020-10-26, 09:30   

Rychło w czas :wstyd:
_________________
There are no unlockable doors
There are no unwinnable wars
There are no unrightable wrongs
Or unsingable songs
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com