Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

alpen.  

Pogromca postów

małe duże dziewczę.



ImiÄ™: Klaudia.

Do³±czy³a: 09 Sty 2010

Sk±d: Wadowice.

   

Wys³any: 2010-05-03, 22:20   I Komunia ¦wiÄ™ta.

Otóż, nie jest rzeczą dziwną, iż po przyjęciu przez dziecko po raz pierwszy Komunii ¦więtej, organizowane jest takie małe (chociaż nad tym to bym się jeszce mogła zastanawiać) przyjęcie dla rodziny. ¯adną nowością nie jest też fakt, iż dziecko pierwszokomunijne dostaje prezenty. I dyskusję właśnie na ten temat chciałabym wszcząć.

Kiedyś dostawało się medaliki, czy zegarki. Później przyszła moda na rowery, która szybko ewoluowała w skutery, quady, czy sama nie wiem co. Wczoraj kuzyn dostał laptopa. Skłoniło mnie to do refleksji: a moje dziecko, jeśli pójdzie do I Komunii? Dostanie samochód, czy może dom z wyposażeniem?
Kiedyś istotą była idea duchowa tego wydarzenia. Odnoszę wrażenie, że ludzie zapominają o tym przysłaniając to wszystko otoczką przyjęcia, szumu i prezentów.

Co Wy myślicie na ten temat?

P.S. Nie oczekuje tu dysusji na temat I Komunii ¦więtej jako sakramentu, tylko konkretnego problemu.
_________________
jak Cie odnaleźć, gdy nie wiem gdzie szukać
 

Frozy  

Pogromca postów

The Destroyer



Wiek: 25

Do³±czy³: 16 Gru 2009

Sk±d: Redania

   

Wys³any: 2010-05-03, 23:03   

Cytat:

Kiedyś istotą była idea duchowa tego wydarzenia.



wÄ…tpiÄ™, bo takie dzieci i tak nie za bardzo rozumiejÄ… ocb

wg mnie dzieci siÄ™ po prostu przekupuje

spotkałem się kiedyś z wypowiedzią która szła mniej więcej o tak:
to, że jesteś niewierzący nie znaczy, że masz nie ochrzcić dziecka i nie posłać do komunii, przecież jak ono będzie się czuło gdy inne dzieci dostaną prezenty, a ono nie.
_________________
"Raise your swords up high!
See the black birds fly!
Let them hear your rage!
Show no fear!
ATAAAAAAAAACK!" - Amon Amarth

http://www.formspring.me/Frozy1919
 

szostol  

Pogromca postów


Do³±czy³: 03 Kwi 2009

   

Wys³any: 2010-05-03, 23:09   

Chooooore, teraz są póby generalne przed weselem.
 

alpen.  

Pogromca postów

małe duże dziewczę.



ImiÄ™: Klaudia.

Do³±czy³a: 09 Sty 2010

Sk±d: Wadowice.

   

Wys³any: 2010-05-03, 23:11   

Frozy napisa³/a:

wÄ…tpiÄ™, bo takie dzieci i tak nie za bardzo rozumiejÄ… ocb


Też się nad tym zastanawiam przy obecnym, powszechnym zdurnieniu.
Pamiętam dobrze swoją Komunię i nie mogę powiedzieć, że nie wiedziałam o co chodzi. Bardzo mi zależało i równie mocno przeżywałam.
_________________
jak Cie odnaleźć, gdy nie wiem gdzie szukać
 

Frozy  

Pogromca postów

The Destroyer



Wiek: 25

Do³±czy³: 16 Gru 2009

Sk±d: Redania

   

Wys³any: 2010-05-03, 23:41   

ja to przeżywałem w sposób taki

idę do kościoła>dostaje prezenty>jest fajnie
_________________
"Raise your swords up high!
See the black birds fly!
Let them hear your rage!
Show no fear!
ATAAAAAAAAACK!" - Amon Amarth

http://www.formspring.me/Frozy1919
 

stewie  

Hiper wymiatacz



Wiek: 31

Do³±czy³: 29 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-05-03, 23:47   

Mysle ze komunia jest o 7-8 lat za wczesnie.
_________________
Everybody loves you when you're six foot in the ground
- John Lennon
 

alpen.  

Pogromca postów

małe duże dziewczę.



ImiÄ™: Klaudia.

Do³±czy³a: 09 Sty 2010

Sk±d: Wadowice.

   

Wys³any: 2010-05-03, 23:50   

alpen. napisa³/a:

P.S. Nie oczekuje tu dysusji na temat I Komunii ¦więtej jako sakramentu, tylko konkretnego problemu.

_________________
jak Cie odnaleźć, gdy nie wiem gdzie szukać
 

Jendrol  

Mega wymiatacz

Bass Player



Wiek: 31

Do³±czy³: 22 Kwi 2010

Sk±d: Bochnia

   

Wys³any: 2010-05-04, 00:42   

miedzy innymi ja nie zgodziłem się dlatego być ojcem chrzestnym za 9 lat bym musiał bym pewnie kupić coś na komunie a jak bym nie kupli to by chrześniak się na mnie śmiertelnie obraził
_________________
I wanna lead my life alone
 

Coco Chanel  

Pogromca postów



ImiÄ™: Coco

Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Sie 2009

   

Wys³any: 2010-05-04, 07:12   

Frozy napisa³/a:

to, że jesteś niewierzący nie znaczy, że masz nie ochrzcić dziecka i nie posłać do komunii, przecież jak ono będzie się czuło gdy inne dzieci dostaną prezenty, a ono nie.


normalnie. To naprawdę jest do przeżycia. Dziecku jest przykro, że nie ma pięknej sukni w przypadku dziewczynki nie dostaje prezentów, nie rozumie dlaczego go to nie dotyczy, ale ogólnie jest normalnie.
_________________
zapuszczam włosy i chudnę 20kg.
 

mlody113a  

Mega wymiatacz



Imię: Bartłomiej

Wiek: 30

Do³±czy³: 06 Kwi 2010

   

Wys³any: 2010-05-04, 08:14   

I komunia to już interes teraz wchodzą prezenty w stylu laptop , skuter ,quad.Jak ja miałem komunie dostałem zegarek i rower.Większej tragedii nie robiłem, że dostałem tylko to a nie jakiegoś laptopa.Jesli już dziecko dostanie prezent, powinien się cieszyć że to dostało a nie że wybrzydza. Teraz jeśli zapytaliśmy by jakiegoś młodego człowieka, który chodzi na przygotowania i zapytaliśmy w co ci sie kojarzy z tym świętem, ale tak od razu a nie dawać mu czas do przemyśleń to uważam że większość powiedziała by prezenty, a nie np. przeżycie duchowe.Tak jest niestety
_________________
Seks bez miÅ‚oÅ›ci to puste doÅ›wiadczenie. Ale wÅ›ród pustych doÅ›wiadczeÅ„ to jedno z najlepszych. — Woody Allen
 

PaulinaCze-wa  

Stały User



Do³±czy³a: 26 Kwi 2010

   

Wys³any: 2010-05-04, 08:33   

Jendrol napisa³/a:

miedzy innymi ja nie zgodziłem się dlatego być ojcem chrzestnym za 9 lat bym musiał bym pewnie kupić coś na komunie a jak bym nie kupli to by chrześniak się na mnie śmiertelnie obraził





Nigdy nie odmawia się bycia chrzestnym ;/ ja jestem chrzestną, zostałam 2 lata temu i zawsze4 prezent kupuje za swoją kasę dorabiam sobie w wakacje wiec mogę pozwolić sobie żeby chrześnica była szczęśliwa i nie obawiam się co będzie za 7 lat co kupię na komunie nie przesadzajcie że trzeba będzie kupować auta ;/ bez przesady jeżeli ktoś kupuje laptopa to muszą oni być z bogatej rodziny bo rozpieszczają to dziecko na maksa ciekawe jak później sobie poradzą co kupią mu auto ;/
 

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-05-04, 09:17   

Jeśli będę mieć dziecko i będzie ono szło do I Komunii, to poproszę gości, aby nie kupowali mu prezentów, ale zamiast tego dali mi pieniądze, które będę mogła w to dziecko zainwestować. Ja sama dostałam na swoją Komunię rolki i zegarek, a pieniądze wzięli rodzice, dzięki czemu mogli rok później kupić nam komputer.
_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

martucha1231  

Pogromca postów

:)



Wiek: 35

Do³±czy³a: 05 Sty 2010

   

Wys³any: 2010-05-04, 09:25   

To juz nie jest komunia, to jest cyrk w którym wszyscy prześcigają się prezentami. Mój kuzyn ostatnio na komunie dostał dwa laptopy i dvd. Boje się pomyśleć co będzie jak moje dziecko będzie szło do komuni.
 

zielona  

Pogromca postów



ImiÄ™: Monika

Wiek: 30

Do³±czy³a: 18 Kwi 2009

   

Wys³any: 2010-05-04, 10:33   

To mnie przeraża od dawna.
Faktycznie, wymiar duchowy ginie pod stertą prezentów.
100 gości, profesjonalny catering, cudo. Tylko po co tom jeśli w I Komunii o coś innego chodzi?
To robienie wody z mózgu tym biednym dzieciom.
 

Norbs93  

Pogromca postów

the boy next door



ImiÄ™: Norbu$

Wiek: 30

Do³±czy³: 10 Cze 2009

   

Wys³any: 2010-05-04, 11:07   

Tak,to co teraz dzieci dostają podczas pierwszej komuni świętej było by nie do pomyślenia "za moich czasów" choć komunię miałem 8 lat temu.Wtedy powszechnym prezentem były rowery(każdy dostał obowiązkowo),wieża,zegarek(choć sam takiego nie dostałem).
Pieniądzę zebrali rodzice.Ja komunie odbieram jako ważne wydarzenie,bardzo stresujące tym że cała moja rodzina zjeżdza się specjalnie dla mnie i jestem w centrum uwagi.
Te drobne upominki były tylko dodatkiem.Teraz mam wrażenie że niktórzy wyprawiają tylko komunię dziecią po to aby dostały fajne prezenty.Sami dorośli też nakręcają cała sytułacje. Rywalizacja między chrzestnymi,dziadkami,wójostwem z jednej i drugiej strony kto da więcej i nowocześniejszy prezent da bo inaczej nie wypada.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com