Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj si!

Zapomniae hasa?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Doczya: 10 Kwi 2010

   

Wysany: 2019-05-13, 16:40   "Tylko nie mów nikomu" - Film Sekielskiego

Otwieram wątek poświęcony dyskusji nad głośnym filmem Sekielskiego dot. pedofilii w kościele. Zrobił 8 milionów w 2 dni - to rekord polskiego YT.
Jak dla mnie: wstrząsający. Szokujący - chyba nie, o tych sprawach wiele się słyszało. Ale dosłowne pokazanie problemu, relacji ofiar, konfrontacji z oprawcami, reakcji hierarchów - to człowiekiem wstrząsa.
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

Biały diabeł  

Pogromca postów



Wiek: 29

Doczy: 16 Maj 2012

Skd: z Polski

   

Wysany: 2019-05-13, 17:18   

Dobry dokument- dzieki niemu wiele potencjalnych ofiar pedofili zostanie uratowanych.
Bóg nic nie ma wspólnego z katolicyzmem , W biblii wyraźnie jest napisane ze" ksiadz czy biskup" musi mieć zone i dzieci i dobrze je wychować. i jest tez napisane ze dobre dzewo nie rodzi złych owoców. A pedofile to bardzo zły owoc ze złoego dzewa, Amen

[ Dodano: 2019-05-13, 18:21 ]
NOWY TESTAMENT
1 List do Tymoteusza
Przymioty duchownych1 Nauka ta zasługuje na wiarę. Jeśli ktoś dąży do biskupstwa1, pożąda dobrego zadania. 2 Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony2, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? 6 Nie [może być] świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę nie wpadł w diabelskie potępienie. 7 Powinien też mieć dobre świadectwo ze strony tych, którzy są z zewnątrz3, żeby się nie naraził na wzgardę i sidła diabelskie.
8 Diakonami tak samo winni być ludzie godni4, w mowie nieobłudni, nie nadużywający wina, niechciwi brudnego zysku, 9 [lecz] utrzymujący tajemnicę wiary w czystym sumieniu. 10 I oni niech będą najpierw poddawani próbie, i dopiero wtedy niech spełniają posługę, jeśli są bez zarzutu. 11 Kobiety5 również - czyste, nieskłonne do oczerniania, trzeźwe, wierne we wszystkim. 12 Diakoni niech będą mężami jednej żony6, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami. 13 Ci bowiem, skoro dobrze spełnili czynności diakońskie, zdobywają sobie zaszczytny stopień7 i ufną śmiałość w wierze, która jest w Chrystusie Jezusie.

[ Dodano: 2019-05-13, 18:25 ]
"15 Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami7. 16 Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi? 17 Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. 18 Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. 19 Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. 20 A więc: poznacie ich po ich owocach. "

[ Dodano: 2019-05-13, 18:26 ]
Polecam tez oblukać film spotlight
_________________
Lepiej być martwym niz czerwonym
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 29

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2019-05-13, 18:35   

Pisałem o tym na shoutboxie, ale powtórzę to: w moim odczuciu film ten nie jest o pedofilii. Opowiada on przede wszystkim o braku odpowiedzialności, bezczelności i niefrasobliwości przełożonych księży, których oskarżono (oraz w kilku przypadkach skazano prawomocnym wyrokiem) za czyny pedofilskie. To nie księża pedofile są problemem, lecz ich przełożeni, bo to oni umożliwiają tym osobom pracę z dziećmi. To przełożeni kryją zbrodnie podopiecznych. To przełożeni mówią, że zajmą się sprawą i kiwają głowami ze współczuciem, a potem nie robią niczego, by rozwiązać problem. Moim zdaniem przełożeni są tak samo, o ile nawet nie bardziej, winni niż pedofile w sutannach.

Sam film jest wstrząsający, ale chyba nie mówi o żadnej nowej sprawie. Ot, podsumował to, co dotychczas było wiadomo. Z drugiej strony, kilka razy zdarzyło mi się głośno prychnąć. Bardzo dużo w tym księżowskim gadaniu "grzechu pierworodnego", dużo "działań diabła" i "słabości". Mało natomiast uderzenia się w pierś i przyznaniu do winy (zwłaszcza przypadek księdza Cybuli mnie obrzydził). Nie wiem, czy to kwestia przesiąknięcia własną propagandą, czy niedojrzałość, ale na pewno warto byłoby to zbadać przynajmniej w warstwie językowej.

Na marginesie, hasło "jak nie ma wytrysku to nie ma grzechu", którym posłużył się w filmie ksiądz Cybula, jest mi znane. Posługiwał się nim mój były, nota bene doktor teologii moralnej. Ciekawi mnie, co łączy te dwie osoby...
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Doczya: 10 Kwi 2010

   

Wysany: 2019-05-14, 20:17   

Cytat:

Na marginesie, hasło "jak nie ma wytrysku to nie ma grzechu", którym posłużył się w filmie ksiądz Cybula, jest mi znane. Posługiwał się nim mój były, nota bene doktor teologii moralnej. Ciekawi mnie, co łączy te dwie osoby...



WHAT :niepewny:

To co nowego wniósł ten film to fakt ujawnienia nowych przypadków. Poza tym - warstwa wizualna podbija ładunek emocjonalny i spełnia rolę "zwracacza uwagi". Prezentacja ofiar, ich konfrontacji zwiększa wiarygodność oskarżeń. Obok czegoś takiego trudniej przejść obojętnie niż obok artykułu w necie chociażby.
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

Lady Virgin  

Moderator



Wiek: 28

Doczya: 19 Cze 2012

   

Wysany: 2019-05-14, 21:03   

Nowy jest jeszcze poziom dziennikarstwa. Do tej pory nie przypuszczałam, że można zrobić dokument o kościele, w żadnym stopniu nie upolityczniony, albo nie nafaszerowany czyimiś ideałami. Sekielskiemu się udało, człowiek nie bombarduje widza swoim opiniami, tylko przedstawia suche fakty, a wnioski i opinie każdy wysunie jakie chce.

Mnie jeszcze poruszyło, to o czym pisał Szej-Hulud. Czyny pedofilii w śród kleru, które oczywiście są obrzydliwe to jedno, ale to jak kościół w sposób systemowy próbuje je tuszować i chronić oprawców jest dla mnie nie do pojęcia, nie do zaakceptowania i wgl przekracza skala moich możliwości nazwania takiego wynaturzenia.
_________________
There are no unlockable doors
There are no unwinnable wars
There are no unrightable wrongs
Or unsingable songs
 

pietryk  

User


Doczy: 05 Mar 2015

   

Wysany: 2019-05-18, 22:06   

Oglądałem i szczerze mówiąc jakies to takei naciagane. Goscia bałamucił a ten chodził do niego :facepalm: ciekawa była analiza tej psycholożki ale sam film to naciągany moim zdaniem. Takie to nagłe ujawnianie się teraz. :ups: a tak w ogóle teraz mamy kryzys w naszej wierze i w obliczu wojny kulturowej to nie najlepsze rozwiązanie.
_________________
Innowator.Tv
 

DeSade  

Pogromca postów



Doczya: 20 Lip 2011

   

Wysany: 2019-05-19, 10:55   

Lady Virgin napisa/a:

Do tej pory nie przypuszczałam, że można zrobić dokument o kościele, w żadnym stopniu nie upolityczniony, albo nie nafaszerowany czyimiś ideałami.



Ha ha.
k***a, napisz, że żartowałaś. :ups:
_________________
W miękkim futrze kota
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 29

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2019-05-19, 11:20   

pietryk napisa/a:

Oglądałem i szczerze mówiąc jakies to takei naciagane. Goscia bałamucił a ten chodził do niego :facepalm: ciekawa była analiza tej psycholożki ale sam film to naciągany moim zdaniem. Takie to nagłe ujawnianie się teraz. :ups: a tak w ogóle teraz mamy kryzys w naszej wierze i w obliczu wojny kulturowej to nie najlepsze rozwiązanie.


Nie wiem, o którym "gościu" mówisz, ale myślę, że da się to wytłumaczyć autorytetem księdza (30 lat temu księża byli znacznie bardziej szanowani, bo "papież komunę obalił"), brakiem jakiejkolwiek edukacji seksualnej (niektóre dzieciaki nie wiedziały, co ksiądz im robi) i w końcu syndromem sztokholmskim. Cokolwiek zresztą by to nie było, mamy w Polsce konkretny, potwierdzony przypadek - Wojciecha Kroloppa. Tutaj sytuacja poszła tak daleko, że ofiary molestowania wysyłały do dyrygenta swoje dzieci.

Co do nagłego ujawniania, to niektóre z tych osób walczą o swoje od kilkunastu lat. Inne z kolei zgłosiły ją bardzo wcześnie, ale nie doczekały się sprawiedliwości, a przy okazji poczuły się poniżone przez działania instytucji Kościoła. Tu nie chodzi o "ujawnienie się", tylko o nagłośnienie problemu. Przynajmniej ja tak to odbieram.

Zaś w kwestii "naszej wiary" i "wojny kulturowej", sprawa jest prosta. To, co pokazuje ten film, to przede wszystkim brak szacunku do polskiego prawa i ogółu Polaków. Pokazuje wywyższanie się przedstawicieli Kościoła ponad resztę społeczeństwa czy nawet nad całość Narodu Polskiego. Pokazuje działania w najlepszym razie nieodpowiedzialne, w najgorszym - niegodziwe. Na podstawie filmu i własnych obserwacji jestem zdania, że Kościół przede wszystkim działa na swoją własną rzecz, a na rzecz Polski co najwyżej przez przypadek.
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Doczy: 04 Wrz 2008

   

Wysany: 2019-05-19, 17:55   

Mnie tylko zastanawia czemu ten film powstał akurat przed wyborami, przecież to nie była żadna tajemnica :mrgreen: jedna partia drugiej chce przysrać, wątpię cz jest tu jakiś interes społeczny.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

DeSade  

Pogromca postów



Doczya: 20 Lip 2011

   

Wysany: 2019-05-19, 19:19   

Straho napisa/a:

jedna partia drugiej chce przysrać, wątpię cz jest tu jakiś interes społeczny.


Najgorsze jest to, że niektórzy tak krytykują Kościół chcąc zasadniczo doprowadzić do jego zagłady, że nie uświadamiają sobie przede wszystkim, że CHRZEŚCIJAŃSTWO jest jedną z cech kultury zachodniej.
W perspektywie islamizacji europy na miejscu wszystkich ateistów i przeciwników głęboko zastanowiłabym się nad sensem takich posunięć.
O ile kościół nie grzeszy świętością i nie jest doskonały, tak istnieje przynajmniej silny podział na władzę świecką i duchowną. I kościół nie miesza się do spraw polityki, poza oczywiście swego rodzaju wpajaniem wartości, które uważam za racjonalnie uzasadnione.
Także tego, trochę mózgu by się przydało użyć, zamiast bezmyślnie poddawać się emocjom, bo jakiś ksiądz się okazał pedofilem, to już ZBURZMY KOŚCIÓŁ. Kościół ZŁY, bla bla bla.

[ Dodano: 2019-05-19, 20:23 ]
Tak, jak mówiłam żeruje się na emocjach bezmyślnych ludzi tym filmem. Jasne, że księża tak nie powinni postępować. Racja, że dzieciom dzieje się krzywda.
Takie filmy powinny powstawać, ale nie powinny służyć celom politycznym.
Przede wszystkim zaś winę za nadużycia ponosi ksiądz, potem państwo (system prawodawczy), a następnie zwierzchnicy kościoła.
Poza tym pragnę zauważyć, że pedofilii wśród księży jest najmniej, w porównaniu z innymi zawodami w których ma się kontakt z dziećmi.
I tyle w temacie.
_________________
W miękkim futrze kota
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 29

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2019-05-19, 19:34   

Straho napisa/a:

Mnie tylko zastanawia czemu ten film powstał akurat przed wyborami, przecież to nie była żadna tajemnica jedna partia drugiej chce przysrać, wątpię cz jest tu jakiś interes społeczny.


Sam fakt, że film o Kościele łączysz z partią polityczną świadczy o tym, że do instytucji tej wdarła się zgnilizna moralna.
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

Forum modzieowe e-Mlodzi.com