Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Misia6363  

User

Maniak Medycyny



Wiek: 30

Do³±czy³a: 15 Lip 2009

Sk±d: Poznañ

   

Wys³any: 2009-07-15, 19:12   Â¦wiadek do bierzmowania !

Hej wam! Mam pytanie jaka osoba najbardziej pasuje na świadka do bierzmowania ? Jakie powinna mieć cechy? I w ogóle jaka powinna być? :-)

// eM: Po co tyle wykrzykników w nazwie tematu?
 

mloda2345  

Pogromca postów



ImiÄ™: Kinga

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Mar 2009

   

Wys³any: 2009-07-15, 19:20   

Moim zdaniem taka, która Tobie najbardziej odpowiada czyli, jakaś przyjaciółka, starszy brat starsza siostra albo któryś z kuzynów czy któraś z kuzynek. POd względem księdza czy wiary to najlepiej gdyby to była osoba aktywnie uczęszczająca w mszy niedzielnej, z której mogłabyś brać przykład.
_________________
I am the rock that pushes away. I gave up tomorrow to spite today.
http://www.lastfm.pl/user/mloda2345 ;)
 

pryzmat  

Pogromca postów



Wiek: 32

Do³±czy³: 26 Cze 2009

   

Wys³any: 2009-07-15, 19:21   

musi być bierzmowany

tyle...
_________________
_______________

Człowiek e, to wyścig szczurów,
do szklanych domów, z szarych murów,
jak twój guru to PeeLeN, ty przegrasz wyścig ten..


 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-07-15, 19:22   

Na pewno wierząca no i żeby nie była młodsza od Bierzmowanego/Bierzmowanej :-)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

motyl  

Moderator

gryzÄ™.



Wiek: 34

Do³±czy³a: 13 Cze 2009

Sk±d: Wielkopolska

   

Wys³any: 2009-07-15, 19:25   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Na pewno wierząca no i żeby nie była młodsza od Bierzmowanego/Bierzmowanej


A co to, że młodsza? Ważne żeby miała już bierzmowanie. U mnie ksiądz chciał aby świadkami byli chrzestni, bądź rodzice, a nie znajomi. Ale jeśli masz jakąś osobę, przyjaciółkę, kuzynkę, to też może być.
_________________
"Nadal wierzę w marzenia z dzieciństwa.
W niewysłane listy, że nadejdą...
Wierzę, że pijąc wódkę za błędy nigdy nie powiem "żałuję" i wciąż nowe popełniać będę...
W numery telefonów, które w słuchawkach nigdy nie zamilkną..."
 

Misia6363  

User

Maniak Medycyny



Wiek: 30

Do³±czy³a: 15 Lip 2009

Sk±d: Poznañ

   

Wys³any: 2009-07-15, 19:25   

Ahabardzo wam dziękuje a Wy jesteście już po bierzmowaniu??? :-)
_________________
Misia
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-07-15, 19:27   

motyl napisa³/a:

U mnie ksiądz chciał aby świadkami byli chrzestni, bądź rodzice, a nie znajomi.


A wg. mnie to jest bez sensu, tak jak w przypadku chrztu. Nie powinno się brać pod uwagę rodzina/nie rodzina, ale czy dana osoba się nadaje do tego jako człowiek. Czasami przyjaciel może być bliższy, niż rodzice.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

motyl  

Moderator

gryzÄ™.



Wiek: 34

Do³±czy³a: 13 Cze 2009

Sk±d: Wielkopolska

   

Wys³any: 2009-07-15, 19:39   

Misia6363 napisa³/a:

Ahabardzo wam dziękuje a Wy jesteście już po bierzmowaniu???


Tak. Jestem po bierzmowaniu jakieś 5/6 lat. A świadkiem była żona mojego chrzestnego, bo on nie mógł.
_________________
"Nadal wierzę w marzenia z dzieciństwa.
W niewysłane listy, że nadejdą...
Wierzę, że pijąc wódkę za błędy nigdy nie powiem "żałuję" i wciąż nowe popełniać będę...
W numery telefonów, które w słuchawkach nigdy nie zamilkną..."
 

malinkaa  

Pogromca postów


Wiek: 37

Do³±czy³a: 24 Pa¼ 2008

Sk±d: to pytanie ?

   

Wys³any: 2009-07-15, 19:42   

TQIT, a czemu od razu bez sensu? Moim świadkiem była właśnie mama i nie widze w tym nic dziwnego. Zresztą to jest świadek do bierzmowania a nie konkurs na najabliższą osobę memu sercu czy przyjaciela.. Powinna być to osoba przede wszystkim dojrzała, mająca już pare lat i będąca długo katolikiem. Taki 18-letni gówniarz wg mnie nie nadaje sie na dobrego świadka. Zależy też jakie kto ma podjescie do wiary.
 

mloda2345  

Pogromca postów



ImiÄ™: Kinga

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Mar 2009

   

Wys³any: 2009-07-15, 19:45   

W kwietniu byłam bierzmowana. ;) ¦wiadkiem był mój kuzyn.
_________________
I am the rock that pushes away. I gave up tomorrow to spite today.
http://www.lastfm.pl/user/mloda2345 ;)
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-07-15, 19:47   

malinkaa napisa³/a:

Zależy też jakie kto ma podjescie do wiary.


O to mi chodziło. Nie twierdzę że rodzic nie powinien być świadkiem, bo to zależy rodzica. Są tacy, którzy się do tego w żaden sposób nie nadają i taki "18-letni gówniarz" byłby lepszym wyborem.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

Panic  

Hiper wymiatacz

Soldier of Christ



ImiÄ™: Lexie

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-07-15, 19:52   

a to rodzic może być świadkiem?

pozwolę sobie pojechać z wymaganiami na świadka wg kodeksu prawa kanonicznego, a ty sobie wybierzesz najlepiej ;]


Cytat:

Kan. 892 - Wedle możności bierzmowanemu powinien towarzyszyć świadek, który ma troszczyć się, ażeby bierzmowany postępował jako prawdziwy świadek Chrystusa i wiernie wypełniał obowiązki związane z tym sakramentem.

Kan. 893 -

§ 1. Ten może spełniać zadanie świadka. kto wypełnia warunki określone w kan. 874.

§ 2. Wypada, aby świadkiem był ktoś z chrzestnych bierzmowanego.



Cytat:

Kan. 874 -

§ 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

1° jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;

2° ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;

3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;

4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;

5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

§ 2. Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.





ja miałam kuzynkę, która jest dla mnie prawie jak siostra ;]
 

patrycjaaaz  

User


Wiek: 29

Do³±czy³a: 08 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-07-15, 21:40   

ja do bierzmowania idę w tym roku.. ;) siostra bardzo chce być moim świadkiem.. jest 3 lata ode mnie starsza. katechetka oczywiście nie dopuszcza do czegoś takiego,a i ksiądz,który jest opiekunem mojej grupy powiedział,że musi to być chrzestny bądź chrzestna.. a inny,znajomy ksiądz zgodził się,żeby siostra była moim świadkiem.. także różnie to bywa..
 

malinkaa  

Pogromca postów


Wiek: 37

Do³±czy³a: 24 Pa¼ 2008

Sk±d: to pytanie ?

   

Wys³any: 2009-07-15, 22:26   

Panic, ale drugi cytat dotyczny chrzestnych wiec nie rozumiem w czym problem. ¦wiadek do bierzmowaia to zuplenie inna sprawa. Zresztą sam ksiądz u nas powiedział, że rodzic spokojnie moe byc, wiec chyba wszystko jest ok;)
 

Panic  

Hiper wymiatacz

Soldier of Christ



ImiÄ™: Lexie

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-07-15, 23:16   

malinkaa, nie ma problemu, po prostu pierwszy raz spotkałam się z taką sytuacją ;]


to nie musi być chrzestny, ale dobrze by było, żeby był. ale zależy od parafii - są różne wymagania, więc trzeba pytać. np. u nas ksiądz powiedział, ze świadek ma być pełnoletni, bo dużo osób bierze kolegów/koleżanki, którzy byli i bierzmowania rok wcześniej, a to nie o to z tym wszystkim chodzi.
na 82 świadków, tylko moja była niepełnoletnia. taki mały wyjątek ;]


i podobnie też jest z tym, że dla dziewczyny dziewczyna, a dla chłopaka chłopak, w wielu miejscach tak jest. u nas tego wymagali, choć to konieczne nie jest.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com