Wielka litera, a zwroty grzecznościowe
Odpowiedz do tematu

: Wielka litera, a zwroty grzecznościowe
Chciałbym rozpatrzyć pewien problem, który właściwie działa na mnie tak, jak większość "cudownych błędów" ortograficznych.

Mianowicie. Wiadome jest, że zwroty "Tobie", "Twój", "Ci" piszemy z wielkiej litery, ze względu na szacunek do drugiej osoby. To jest całkowicie normalne, nie mam żadnych wątpliwości. Jednak mierzi mnie znacząco fakt, że następuje jakiś szał na używanie wielkiej litery we wszelkich zwrotach dotyczących osoby. Zwrotów "Jego", "Jej" i pochodnych ta reguła już nie dotyczy. O ile to jeszcze bym przeżył, to część osób ma objawy jakiejś megalomanii, ponieważ wyrażenia dotyczące własnej osoby, czyli "Siebie", "Swój" czy "Mi" również pisze wielką literą.

I końcówka, czyli Wasze zdanie. Wielką literą.

"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
:

TQIT napisa³/a:

Zwrotów "Jego", "Jej" i pochodnych ta reguła już nie dotyczy


Owszem, to nawet jest błąd ortograficzny z polonistycznego punktu widzenia.

Zwroty dotyczące swojej osoby zawsze pisze małą literą. Pisanie dużą to przejaw.. troche egocentyzmu? No nie wiem, ale dziwnie się czyta, jak ktoś sam o sobie zwraca się z szacunkiem.
Stosuje zwroty grzecznościowe. Zawsze. Może nawet w nadmiarze, bo o innych w 3 os. l. poj. też pisze wielką literą, choć wiem, że niektórych to denerwuje (nie wiem, czy temat nie jest jakąs drobną aluzją?). Ale jeśli wyrażam szacunek 'Tobie', to dlaczego 'Jemu' nie? Tak się pzyzwyczaiłam i już. Nawet jeśli mówie o swoich Rodzicach, pisze z dużej litery, bo chodzi mi o konretną osobe/osoby.

Denerwuje mnie, jak ktoś pisze do mnie 'ty''ciebie''klaudia'. Dodanie Shift dużo nie kosztuje, a wiele świadczy o drugiej osobie.

jak Cie odnaleźć, gdy nie wiem gdzie szukać
:

TQIT napisa³/a:

O ile to jeszcze bym przeżył, to część osób ma objawy jakiejś megalomanii, ponieważ wyrażenia dotyczące własnej osoby, czyli "Siebie", "Swój" czy "Mi" również pisze wielką literą.


Cóż... Tak czy inaczej, wygląda to dziwnie. Zwłaszcza, gdy zwroty dotyczące swojej osoby pisze wielką literą, a innych, małą.
Tak czy inaczej, zawsze pisałam "Ty", "Ciebie" itd z dużej litery i nie zamierzam tego zmieniać. Jeśli chodzi o "jego","jej" - pozostaję przy małej, jednak nie wiem dlaczego.

:

muszka napisa³/a:

Tak czy inaczej, zawsze pisałam "Ty", "Ciebie" itd z dużej litery i nie zamierzam tego zmieniać.


Chwała. Ja nigdy, nawet na GG, nie piszę tych zwrotów małą literą.

"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
:
a tak w ogóle to teraz jeszcze ten głupi skrót wprowadzili: "cb".
wkurzajÄ…ce.

:

Cytat:

a tak w ogóle to teraz jeszcze ten głupi skrót wprowadzili: "cb".
wkurzajÄ…ce.


Kto wprowadził i kto każe używać?

"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
:
TQIT, ja tam nie wiem skąd to się wzięło, ale naprawdę spora ilość ludzi już tego używa. nikt nie każe, no ale cóż... jakby kazali to pewnie nikt by tak nie pisał ;)

:

alpen. napisa³/a:

Dodanie Shift dużo nie kosztuje, a wiele świadczy o drugiej osobie.



dokładnie!
Moim skromnym zdaniem osoba która pisze z małej litery 'Ci' 'Tobie' itd. nie ma do mnie szacunku i bardzo mnie to drażni.
A co do zwrotów typu 'jej' 'jego' to już według mnie lekka przesada, żeby również pisać wielką literą. Także pisze je małą ;)

:

TQIT napisa³/a:

Chwała. Ja nigdy, nawet na GG, nie piszę tych zwrotów małą literą.

I ja również, popieram.

Jak już piszą cb, to niech to będzie Cb, jednak nadal jest to takie prawie-pokemonowe, na pewno niekulturalne. Z drugiej strony, w rozmowie koleżeńskiej nie trzeba znów tak przestrzegać danych zasad i "Cb" nie powinno znów urazić.

"Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jednak tylko woda." - Albert Einstein
:
Ja piszę raz z małej raz z dużej nie zwracam na to zbytniej uwagi.

Jęczeć nad minionym nieszczęściem to najlepszy sposób, by przyciągnąć inne.
:
Z tego co pamiętam to netykieta nic o tym nie mówi. Tego używa się w listach, a nie zwykłych rozmowach. Sam nie używam i nie wymagam od innych aby używali.

:

szostol napisa³/a:

Z tego co pamiętam to netykieta nic o tym nie mówi.


Konstytucja, zaprawdÄ™.

alpen. napisa³/a:

(nie wiem, czy temat nie jest jakÄ…s drobnÄ… aluzjÄ…?


Jest, ponieważ choć już wcześniej myślałem nad tym, to impulsem były dwie osoby z tego forum, przypadkowe wypowiedzi. Aczkolwiek nie sądzę by się tu pokazały :)

"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
:
Zwroty typu: "Ty", "Tobie", czasem też "Wy", "Wam" piszę zaczynając od dużej litery, wszędzie, w smsach, na gadu, na forum. Ale żeby pisać "Sobie" czy "Mi" od dużej litery, to mi nigdy nawet do głowy nie przyszło, chyba bym nie wpadła na coś takiego.
"Jej", "Jego" w takiej formie używam... właściwie nigdy. Zdarza mi się bardzo rzadko, gdy w domyśle chodzi o panią/pana profesor na przykład.
Ale tak, to uważam, że śmieszne jest wciskanie tej dużej literki gdzie się da.

Dreaming of screaming
Someone kick me out of my mind
I hate these thoughts I can`t deny


A thousand lies have made me colder
:
Czy na forum, czy przez komunikator internetowy, czy przez sms'a zawsze piszę do drugiej osoby z wielkiej litery 'Twój', 'Ciebie,' Ty' i uważam, to po prostu za zwrot grzecznościowy oraz to, że swojego rozmówcę szanuję.
Co do innych zwrotów, czasami użyję z wielkiej litery 'Wy' itp. Natomiast nigdy nie piszę o sobie z wielkiej litery, czy 'Jej', 'Jemu', 'Jego' i takie tam.

szostol napisa³/a:

Z tego co pamiętam to netykieta nic o tym nie mówi. Tego używa się w listach, a nie zwykłych rozmowach. Sam nie używam i nie wymagam od innych aby używali.


Tu bardziej chyba chodzi o szanowanie drugiej osoby. I netykieta tu nic do tego nie ma, tu chodzi o wychowanie.

"Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości" - Ralph Marston

,,Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimÅ› do łóżka, ale chcieć wstać nastÄ™pnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatÄ™.”
-Janusz Leon Wiśniewski
:

Cytat:

Tu bardziej chyba chodzi o szanowanie drugiej osoby. I netykieta tu nic do tego nie ma, tu chodzi o wychowanie.



No cóż, to znaczy że jestem niewychowany i szczerze mówiąc nie czuję potrzeby zmieniania tego. Moim zdaniem to czy się kogoś szanuje nie zależy od tego czy zwraca się do danej osoby z wielkiej litery.

Odpowiedz do tematu

Powered by phpBB © phpBB Group