Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

dreisin  

User


ImiÄ™: Agnieszka

Wiek: 25

Do³±czy³a: 17 Maj 2015

   

Wys³any: 2015-06-12, 14:48   Biol-geo-ang czy human?

Jak w temacie, moja koleżanka zastanawia się jaki wybrać profil w liceum. Chciałabym jej jakoś pomóc więc pytanie do was czy ktoś z was jest na biol-geo albo już ukończył liceum? Są po tym jakieś dobre kierunki na studiach? Wiem wybrać to co się lubi ale ona lubi wszystkie z tych przedmiotów. Z góry dziękuję za pomoc :)
_________________
"Myślę że to tkwi w ludzkiej naturze. Odkrywać. Szukać granic swoich możliwości i przekraczać je. Jeśli nie masz ich w sobie, ograniczenia nie istnieją." :)
 

Czarne Indigo  

VIP

szach mat



ImiÄ™: Julia

Wiek: 27

Do³±czy³a: 14 Sie 2012

Sk±d: wielkoPolska

   

Wys³any: 2015-06-12, 15:15   

Zależy od zainteresowań; skoro lubi biologię, geografię i angielski, to niech tam idzie. Perspektywy chyba nieco szersze, choć każdy przedmiot nieco z innej beczki.
_________________
Kruki i wrony was rozdzióbią.
 

Hella  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 03 Sie 2014

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2015-06-12, 16:02   

Biologia z geografią to dość nietypowe połączenie. Lepiej byłoby iść na jakiś klasyczny profil (biol-chem, mat-geo lub społeczny, czyli WOS i geografia, i ewentualnie matematyka) i dobrać do tego dodatkowe rozszerzenie w ramach zainteresowań. Po biol-geo będą bardzo ograniczone możliwości co do wyboru studiów. Natomiast po humanie wybór studiów na pewno będzie szerszy, z tym że jeśli koleżanka nie jest wybitną humanistką, to po studiach z pracą może być ciężko.
 

Jimmyblack  

Mega wymiatacz


ImiÄ™: Jimmy

Wiek: 28

Do³±czy³: 19 Maj 2015

Sk±d: Dublin

   

Wys³any: 2015-06-12, 16:12   

ja nie wybrałbym żadnego z powyższych. Dziś najbardziej liczą się kierunki techniczne - projektowanie, programowanie, elektronika. Po biol geo chyba można chyba tylko jeździć po świecie i szukać robali... tylko jakie są szanse na taką pracę?
_________________
Projektowanie gier, pomysły na gry, mój blog
http://projektowanie-gier.pl
Game Based Learning
http://gamebasedlearning.edu.pl/
 

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Do³±czy³a: 10 Kwi 2010

   

Wys³any: 2015-06-12, 16:15   

biol-geo-ang faktycznie dziwny profil, jedno z nich trzeba wywalić na rzecz innego przedmiotu.

Przykładowo: Jeśli chciałabyś być biologiem bądź geografem, biologia z geografią będzie dobrym pomysłem, bo są to takie w miarę pokrewne przedmioty, mają ze sobą trochę wspólnego. Aczkolwiek biologia z chemią to taka standardowa "para" i więcej można znaleźć kierunków studiów, na które te przedmioty się liczą.
Geografia z angielskim to fajne połączenie, nadaje się np. na turystykę. W ogóle angielski jest uniwersalny, można to połączyć z czymkolwiek i zawsze się przyda. Do tego lepiej by pasował wos niż biologia.
Ogólnie to niech się koleżanka zastanowi, kim chce w życiu być, a potem niech się zastanowi jakie studia by jej to umożliwiły. I dopiero myśli nad rozszerzeniami. Jeśli tego jeszcze nie wie, to bezpieczniej wziąć "oklepane" grupy przedmiotów, nie ma ryzyka że potem trzeba będzie zmieniać rozszerzenie albo zapieprzać z dodatkową maturą, bo po tych na pewno coś znajdzie.
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

dreisin  

User


ImiÄ™: Agnieszka

Wiek: 25

Do³±czy³a: 17 Maj 2015

   

Wys³any: 2015-06-12, 16:28   

Połączenie z matmą lub chemią odpada w jej przypadku, a WOS to akurat dość prosty przedmiot więc mogłaby dobrać do tamtych. Angielski będzie rozszerzać bez względu na profil, bo jest w dwujęzycznej klasie. Pytałam się co myśli, że może po humanie robić to mówiła o byciu prawnikiem czy notariuszem, chyba w takim kierunku chce iść. Ale wspominała też że to nudne zawody więc nie jest pewna czy chciałaby to robić.
_________________
"Myślę że to tkwi w ludzkiej naturze. Odkrywać. Szukać granic swoich możliwości i przekraczać je. Jeśli nie masz ich w sobie, ograniczenia nie istnieją." :)
 

Czarne Indigo  

VIP

szach mat



ImiÄ™: Julia

Wiek: 27

Do³±czy³a: 14 Sie 2012

Sk±d: wielkoPolska

   

Wys³any: 2015-06-12, 16:36   

dreisin napisa³/a:

Połączenie z matmą lub chemią odpada w jej przypadku, a WOS to akurat dość prosty przedmiot więc mogłaby dobrać do tamtych. Angielski będzie rozszerzać bez względu na profil, bo jest w dwujęzycznej klasie. Pytałam się co myśli, że może po humanie robić to mówiła o byciu prawnikiem czy notariuszem, chyba w takim kierunku chce iść. Ale wspominała też że to nudne zawody więc nie jest pewna czy chciałaby to robić.



Co za laska... Po pierwsze - wos to niekoniecznie łatwy przedmiot. Jeśli chodzi o bycie prawnikiem - pominę kwestię dostania się na studia i tych wszystkich lat ciężkiej pracy by dojść do jakiejś kasy, na co i tak nie ma żadnej gwarancji przy obecnej sytuacji na rynku - bez rozszerzonej historii czy matmy zdanych naprawdę bardzo dobrze może sobie pomarzyć o chociażby dostaniu się na te studia. Sama musi czuć czy bardziej odnajduje się w kierunkach ścisłych, czy stricte humanistycznych.
_________________
Kruki i wrony was rozdzióbią.
 

Jimmyblack  

Mega wymiatacz


ImiÄ™: Jimmy

Wiek: 28

Do³±czy³: 19 Maj 2015

Sk±d: Dublin

   

Wys³any: 2015-06-12, 16:39   

studia humanistyczne niedługo będą wymagane w McDonaldzie :)
_________________
Projektowanie gier, pomysły na gry, mój blog
http://projektowanie-gier.pl
Game Based Learning
http://gamebasedlearning.edu.pl/
 

Czarne Indigo  

VIP

szach mat



ImiÄ™: Julia

Wiek: 27

Do³±czy³a: 14 Sie 2012

Sk±d: wielkoPolska

   

Wys³any: 2015-06-12, 16:40   

Jimmyblack napisa³/a:

studia humanistyczne niedługo będą wymagane w McDonaldzie :)



¦wiat na Polsce się nie kończy.
_________________
Kruki i wrony was rozdzióbią.
 

Jimmyblack  

Mega wymiatacz


ImiÄ™: Jimmy

Wiek: 28

Do³±czy³: 19 Maj 2015

Sk±d: Dublin

   

Wys³any: 2015-06-12, 16:54   

wiem, że nie. Tylko na świecie nie jest inaczej pod tym względem.
_________________
Projektowanie gier, pomysły na gry, mój blog
http://projektowanie-gier.pl
Game Based Learning
http://gamebasedlearning.edu.pl/
 

Czarne Indigo  

VIP

szach mat



ImiÄ™: Julia

Wiek: 27

Do³±czy³a: 14 Sie 2012

Sk±d: wielkoPolska

   

Wys³any: 2015-06-12, 17:02   

Jimmyblack napisa³/a:

wiem, że nie. Tylko na świecie nie jest inaczej pod tym względem.


To nie chodzi o to, czy jest inaczej, czy tak samo. Jeśli ktoś jest bystry, obrotny i dobry w swojej dziedzinie to sobie poradzi i to jest pewne. Fakt jest taki, że humanistów z krwi i kości faktycznie nadających się na takie studia, idących tam z pasji, a nie z braku umiejętności w stosunku do przedmiotów technicznych, ścisłych jest niewielu. Bo łatwo jest powiedzieć "nie umiem matmy - idę na coś humanistycznego". I to jest problem
_________________
Kruki i wrony was rozdzióbią.
 

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Do³±czy³a: 10 Kwi 2010

   

Wys³any: 2015-06-12, 17:05   

Jedyna przewaga ścisłych nad humanistami jest taka, że inżynierowie mają już jakiś zawód i nie muszą mieć jakiegoś specjalnego pomysłu na siebie, aby coś osiągnąć. Coś się dla nich zawsze znajdzie, są po prostu specjalistami. Natomiast w przypadku studiów humanistycznych sprawa już nie jest taka prosta, nie ma się żadnego szczególnego tytułu czy konkretnych umiejętności, ma się jednak wiedzę którą można wykorzystać, tylko trzeba wiedzieć JAK. A to jest bolączka tych "humanistów", którzy tak się zwą, bo matmy nie umieją, którzy tak naprawdę nie mają pasji, na studia poszli bo "tak trzeba" i byle gdzie itd. Takich ludzi jest bardzo dużo i stąd też jest ta zła sława studiów humanistycznych. Niektórzy to już zauważyli i teraz cisną wszyscy na inżynierskie, nie wszyscy niestety się nadają, i znów myślą, że tytuł będzie przepustką do kariery. Myślę, że za 10 lat i inżynierowie zaczną narzekać na brak zajęcia. Ludzie, pasja i pomysł się liczy. Fakt faktem są kierunki, po których skrótowo mówiąc "kiepsko z pracą", a ściślej praca jest, ale trzeba się dużo bardziej postarać o nią, i w połączeniu z takimi a nie innymi realiami na rynku pracy można zaryzykować stwierdzenie, że w większości przypadków (!) studiować tych kierunków się "nie opłaca". Niemniej jednak studia to tylko środek do celu i jeśli ktoś naprawdę ma jasno sprecyzowany plan, jest ambitny, kreatywny i odważny, znalazł jakąś swoją oryginalną niszę a przy tym wyzbył się roszczeniowej postawy, to niech spełnia swoje marzenia i idzie tam gdzie mu serce podpowiada. Mimo wszystko tacy ludzie to nadal mniejszość, spora rzesza chodzi na łatwiznę i jest nijaka, stąd później lamenty w sieci, że nie ma pracy. Bierzcie życie w swoje ręce, pasja i pieniądze liczą się tak samo a chyba nawet pasja bardziej, tylko trzeba ją mieć a nie wmawiać sobie, że się ją ma, nie należy ignorować całkowicie ostrzeżeń, że ciężko o zatrudnienie po jakimś kierunku. Niech to będzie tylko bodziec do zastanowienia się nad sobą. Sama poszłam na specjalistyczne studia z myślą, że będę miała fajny zawód, ale okazało się to błędem. Przesada w żadną stronę nie jest dobra, prawdą jest, że SAM¡ pasją rodziny nie wykarmisz, ale pieniądze też szczęścia nie dają! Trzeba znaleźć złoty środek i tyle.
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

Jimmyblack  

Mega wymiatacz


ImiÄ™: Jimmy

Wiek: 28

Do³±czy³: 19 Maj 2015

Sk±d: Dublin

   

Wys³any: 2015-06-12, 17:17   

z jednym się nie zgodzę, że dla inżynierów nie będzie pracy w przyszłości. Imho będzie jej coraz więcej, gdyż technologia pruje do przodu i są zwyczajnie potrzebni. Pasja i pomysł to jedno... gorzej, jednak jeśli nie będzie komu ich zrealizować. Ja zawsze miałem pomysł sprzedawać samochody, które się teleportują.. jeszcze nic z tego nie wyszło :/
_________________
Projektowanie gier, pomysły na gry, mój blog
http://projektowanie-gier.pl
Game Based Learning
http://gamebasedlearning.edu.pl/
 

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Do³±czy³a: 10 Kwi 2010

   

Wys³any: 2015-06-12, 17:24   

Ku*wa, no nie przewidziałam, że będę musiała dodać, że pomysł ma być oryginalny ale i realny... :D
A pracy dla inżynierów szybko zabraknie, jeśli nadal będą się mnożyć jak króliki i będą na pół gwizdka. Pani inżynier która nie umie wykręcić żarówki, mało takich jest? Może Cię zaskoczę, ale... dużo :P. Poza tym studia kształcą tylko "na teraz", sam zauważyłeś, że nauka pruje do przodu, potrzebni są ludzie kreatywni, z wyobraźnią i mający łeb jak sklep żeby nieustannie się dokształcać - a takich nieustannie brakuje. Moim zdaniem niedługo rynek IT może się właśnie przesycić, co może jeszcze nie grozi np. elektronikom. No ale analitykiem rynku nie jestem.
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

Jimmyblack  

Mega wymiatacz


ImiÄ™: Jimmy

Wiek: 28

Do³±czy³: 19 Maj 2015

Sk±d: Dublin

   

Wys³any: 2015-06-12, 17:27   

powiedz, że teleportujący się samochód nie jest oryginalny... nad realnością ciągle pracują inżynierowie :)
Widzę, że mamy różne zdania i ciężko będzie nam się przekonywać, czas pokaże.
_________________
Projektowanie gier, pomysły na gry, mój blog
http://projektowanie-gier.pl
Game Based Learning
http://gamebasedlearning.edu.pl/
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com