Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

RAGNAR  

User

RAGNAR



ImiÄ™: LUKAS

Wiek: 43

Do³±czy³: 12 Sty 2015

   

Wys³any: 2015-01-19, 18:36   Bo to ¯yd i mason byÅ‚...!

CZYLI JAK TO Z T¡ ENDECJ¡ W DWUDZIESTOLECIU NAPRAWDÊ BY£O?



"Lepiej żeby zajęli nas bolszewicy, niż żeby Piłsudski miał rządzić!"

gen. Tadeusz Rozwadowski (zwolennik endecji)



"Piłsudski wierzy w bzdurę o wolnej Polsce"

gen. Włodzimierz Zagórski


Gen. Zagórski - postać totalnie skompromitowana i to nie tylko owym stwierdzeniem. Ma na sumieniu gorsze grzechy - bombardowanie Warszawy w maju 1926r., udział w aferze finansowej firmy Francopol, był pośrednikiem tej firmy, biorącym wielkie prowizje za sprowadzanie z Francji samolotów wojskowych. W rzeczywistości były to "latające trumny" - samoloty Spad-61, przestarzałe i zupełnie nieskuteczne, a do tego pełne usterek, do roku 1926r. zginęło na nich aż 31 polskich pilotów.

A całości kompromitacji dopełniły jego meldunki, w których wydawał żołnierzy odmawiających złożyć przysięgi na wierność cesarzowi niemieckiemu w 1917r., "w czasie "kryzysu przysięgowego". Głodził i zamykał w lochu tych żołnierzy, a nawet spluwał na ich widok. Swoją drogą szkoda że...żołnierze nie potraktowali go tak, jak gen. Juliusza Tarnawę-Malczewskiego, który kazał bić i upokarzać, wziętych do niewoli żołnierzy polskich w czasie walk majowych 1926r. Osobiście przychodził do szpitala, gdzie leżeli jeńcy i bił ich dłonią lub szpicrutą, po czym kazał "poprawić" - żołnierzom których ze sobą przyprowadził. Zdarzało się także że na nich spluwał.

Po maju 1926r., dostał za to porządny wpier...l, od żołnierzy...w składziku drewna.


ENDECCY "BOHATEROWIE"


Ale nie o nich mi tutaj idzie. Chodzi mi o samą Narodową-Demokrację, o to jakie były jej cele i ideologia. Nie zamierzam tutaj tego opisywać - posłużę się jednak kilkoma szczególnie wymownymi przykładami. Mianowicie - wszyscy wiedzą (kto nie wie, ten niech przyjrzy się dzisiejszym ruchom narodowym. Gdy tylko odgarnie się całą tę fasadę antysowiecką, wyjdzie szydło z wora - okaże się że panuje tam chroniczny i w zasadzie nieuleczalny rusofilizm). O ich miłości do Rosji, raczej powszechnie wiadomo, o ich nienawiści do bolszewizmu (w dużej mierze fasadowego), można częściej usłyszeć, z ust współczesnych bojowników o "narodową Polskę". Ale to wszystko "pic na wodę". Endecja była w historii wielokrotnie infiltrowana przez sowiecki wywiad. Mało tego - Sowieci prowadzili endeków i ich ugrupowanie na smyczy (jak piesków do szczekania) - i istnieją na to dowody.

W ogóle pro-rosyjskość partii Dmowskiego, była "łagodnym podbrzuszem", dla sowieckiego wywiadu. Trzeba bowiem pamiętać, że endecy mieli wielu przyjaciół, wśród przedwojennej i przedrewolucyjnej rosyjskiej arystokracji. Wielu endeków, miało duże majątki, fabryki i firmy - sprzedawali swe towary w Rosji. Dla nich...niepodległość Polski była po prostu przeszkodą w robieniu interesów. Dlatego też Dmowski i jego koledzy, nie mówili o niepodległości, wystarczała im autonomia, gdzie oczywiście obstawiliby wszystkie urzędy, stworzone przez okupanta rosyjskiego i dalej by się bogacili, jednocześnie plując Polakom w twarz. Któż wie że doszło nawet do tajnych rozmów endecko-bolszewickich), w...1923r. W czasie gdy Marszałek Piłsudski był opluwany i znieważany z mównicy sejmowej, łam pracy endeckiej (i z nią sympatyzującej - ludowej), gdy był oskarżany...o współpracę z Sowietami w 1920r. (ponoć posiadał tajne łącze z Belwederu do siedziby Lenina, któremu miał wyjaśniać polski plan obronny i wskazywać słabe punkty. Och, gdyby nie generał Rozwadowski...).

W tym samym czasie (1923r.), i później Stanisław Grabski, jeden z przywódców endecji, miał nawoływać nawet do...stworzenia sojuszu polsko-sowieckiego. Na dwadzieścia lat, przed upodleniem Polski, przed jej zniewoleniem i zeszmaceniem, jakie miało miejsce od 1944/45 na "wyzwalanych" ziemiach polskich - poseł ten nawoływał do "poddania się bolszewikom" - inaczej tego nie można nazwać, gdyż jakikolwiek sojusz polityczny Polski ze ZSRS zamieniłby się z czasem


W TO:





Był kiedyś taki plakat: "Zwycięska Polska Armia Marszałka Piłsudskiego i szczekające w sejmie endeckie pieski". Oddawał on jednak doskonale atmosferę nienawiści, niechęci i plugastw, wytaczanych wobec Marszałka przez tych ludzi, dla których sowieci i Stalin, byliby lepszymi władcami Polski niż On.

No comments!




A ci ludzie własną krew poświęcili na odbudowę kraju, na stworzenie Niepodległej i Suwerennej RZECZYPOSPOLITEJ


http://youtu.be/yvSiHW-1Gpo


[ Dodano: 2015-01-19, 19:09 ]

Należy też tutaj od razu dodać, że Piłsudski nie znosił w Polakach znamion niewolnictwa. W lipcu 1920r, w sytuacji śmiertelnego zagrożenia nie tylko kraju jako takiego, ale także społeczeństwa jako wspólnoty, mówił zwracając się do polityków:

"Od nas polityków i od Narodu - powinien iść do wojska walczącego na froncie głos władzy i otuchy, bo w trzech czwartych od tego zależy zwycięstwo. Zamiast tego dajecie demoralizujący obraz waśni, kłótni i rozdarcia (...) Chwila jest wyjątkowo groźna, nie ma czasu do stracenia. Stoicie nad przepaścią - już jutro możecie zacząć się wyrzynać. Nie wiem, jakimi słowy mam was przekonywać, aby was natchnąć duchem pojednania? Jeżeli potrzebna do tego moja śmierć - to gotowym sobie w łeb wypalić, abyście zrozumieli że to jest ostatnia chwila do ratunku. Ja wiem co mam zrobić. Ja plan mam".



"Ani wojna z bolszewikami, ani najrozmaitsze konflikty zewnętrzne nie dały mi się tak we znaki, jak walka z sejmem, w cuchnącej atmosferze pełnej jadu i podłości - wyrosłej w ludziach z długich lat niewoli i poddaństwa zaborcy"


http://youtu.be/YCjGS7Vuo9A



"A zawsze myślę, że tak żyć, jak żyłem, warto było. Warto było ten ból i zmęczenie przezwyciężać, jak przezwyciężałem"


"Zamiera zupełnie wewnętrzny bunt, jest w powietrzu jakaś kojąca cisza, jakaś chęć zapomnienia o burzach, bólach i walkach. "Nie było nas, był las - nie będzie nas, będzie las" - myślę i gdzieś powstają jakieś senne, urywkowe wspomnienia z dawnej, dziwnej przeszłości, z dziecinnych przygód przy konnych wycieczkach (...) Nie chce mi się nic, jeno pośmiać się trochę bez troski o jutro (...) Po prostu już odejść, zasnąć wreszcie"

JÓZEF PI£SUDSKI
 

usco

User


Do³±czy³: 21 Sty 2015

   

Wys³any: 2015-01-21, 09:24   

Większości z tych rzeczy nie wiedziałem a interesuje się historią. Dzięki.
 

Ranger

Hiper wymiatacz

Navigator



Do³±czy³: 14 Sie 2012

   

Wys³any: 2015-01-22, 23:26   

Stek bzdur i wyglupow. Grabski oddajacy Polske Sowietom? Ze wszystkich prawicowych polskich antykomunistow... GRABSKI?!

Niecierpliwie czekam na post o jaszczurach z Oriona, ktorzy opanowali umysly Tuska i Kopacz...!
_________________
Smile or die!
 

RAGNAR  

User

RAGNAR



ImiÄ™: LUKAS

Wiek: 43

Do³±czy³: 12 Sty 2015

   

Wys³any: 2015-01-23, 11:09   

Ranger napisa³/a:

Stek bzdur i wyglupow. Grabski oddajacy Polske Sowietom? Ze wszystkich prawicowych polskich antykomunistow... GRABSKI?!

Niecierpliwie czekam na post o jaszczurach z Oriona, ktorzy opanowali umysly Tuska i Kopacz...!



Spójrz jak jeszcze niewiele wiemy o ludziach tworzących naszą historię. Takich ciekawostek mogę podać znacznie więcej - jeśli chcesz?
 

Ranger

Hiper wymiatacz

Navigator



Do³±czy³: 14 Sie 2012

   

Wys³any: 2015-01-23, 13:22   

Cytat:

"Spójrz jak jeszcze niewiele wiemy o ludziach tworzących naszą historię."



Chwila... Czyli z faktu, ze niewiele wiesz o Grabskim, wyciagasz wniosek, ze tego prawicowo-liberalnego ekonomiste uwazasz za kryptokomuniste?! Na absolutnie zerowych podstawach, tylko dlatego, ze nie wiesz? WTF, dude, WTF?!

Cytat:

" Takich ciekawostek mogę podać znacznie więcej - jeśli chcesz?"



Jesli maja polegac na tym, ze miotasz najdziwiniejsze pomysly na podstawie tego, ze po wtorku jest sroda, a sloiki z dzemem malinowym zakreca sie w lewo, to w sumie nie, nie chce...
_________________
Smile or die!
 

RAGNAR  

User

RAGNAR



ImiÄ™: LUKAS

Wiek: 43

Do³±czy³: 12 Sty 2015

   

Wys³any: 2015-01-23, 13:36   

HA-HA-HA


Stosujesz bardzo ciekawą ekwilibrystykę słowną - niesamowitą muszę przyznać.

Ale...chcesz wiedzieć ile wiem o Grabskim, chcesz się przekonać?

Czy ja kiedykolwiek twierdziłem że Grabski był komunistą (czy nawet kryptokomunistą)? Czy za komunistę uważasz np. pana Mateusza Piskorskiego, który jeździ po rosyjskich telewizjach i opowiada bzdury o Polsce i Ukrainie, ale miłe dla tamtejszych władz i słuchaczy. Czy on jest komunistą? Wiem że jest półg...iem, ale za komunistę bym go nigdy nie uznawał.

Tak samo jak nigdy za komunistę nie uznałbym Stanisława Grabskiego. Tutaj chodziło o coś zupełnie innego. Jemu (i innym endekom), wydawało się że ze ZSRS można "się dogadać", że można ponownie "tam zarabiać", że można nawet połączyć się unią w coś co dziś Aleksandr Dugin nazywa Unią Eurazjatycką (taką jej ówczesną namiastkę). Wiesz jak takie działania ułatwiały pracę sowieckiemu wywiadowi, który zyskiwał "miękkie podbrzusze", by mącić w "polskim piekiełku".

Czy uważasz że dziś rosyjski wywiad nas nie dzieli, nie rozgrywa, nie mąci?

Rosja tylko w jednym wypadku przestałaby stanowić zagrożenie - gdy ponownie dojdzie do granic Księstwa Moskiewskiego z XIV wieku (dziś już posiada granice z XVII wieku).

Rosję więc - jak twierdził Józef Piłsudski: "Należy rwać po szwach narodowych", tak by stworzyć niepodległe państwa - Pskowskie, Petersburskie, Moskiewskie i inne.
 

Ranger

Hiper wymiatacz

Navigator



Do³±czy³: 14 Sie 2012

   

Wys³any: 2015-01-23, 23:10   

Cytat:

"Czy ja kiedykolwiek twierdziłem że Grabski był komunistą (czy nawet kryptokomunistą)?"


Alez OCZYWISCIE, ze tak! Wystarczy siegnac do pierwszego posta z tego tematu. Piszesz w nim miedzy innymi, ze Grabski rzekomo nawolywal do upodlenia Polski, jej zeszmacenia i zniewolenia przez sojusz z ZSRR oraz ze chcial poddac Polske bolszewikom. Wklejasz tez przy jego nazwisku, z data jego dzialalnosci politycznej, kompletnie falszywa kartke z kompletnie fikcyjnego referendum, gdzie rzekomy wyborca ma do wyboru komunizm albo komunizm.

Cytat:

"Czy za komunistę uważasz np. pana Mateusza Piskorskiego"



Ale.. Ale... Ale co tu robi jakis Piskorski? Co on ma wspolnego z Grabskim? Co to w ogole za wykrecanie kota ogonem?!

Cytat:

"Jemu (i innym endekom), wydawało się że ze ZSRS można "się dogadać" "



Nie mam zielonego pojecia, jakim kosmicznym cudem chcesz z tego robic zarzut wlasnie wobec Grabskiego. To samo myslal dokladnie caly swiat. Rowniez Pilsudski, ktorego prorocze talenty chwalisz w innym poscie. To nie kosmici i nie Grabski, ale wlasnie Pilsudski zawieral z Sowietami pokoj w Rydze w 1921 roku i nie Marsjanie ani nie Grabski, ale wlasnie Pilsudski zawieral z nimi pakt o nieagresji z 1932 r.

Cytat:

"że można ponownie "tam zarabiać" "



Alez oczywiscie, ze mozna bylo. Wymiana handlowa miedzy Polska a ZSRR osiagala w latach 20-tych XX wieku wcale znaczne rozmiary.

Cytat:

"Wiesz jak takie działania ułatwiały pracę sowieckiemu wywiadowi, który zyskiwał "miękkie podbrzusze", by mącić w "polskim piekiełku"."



Nie, nie wiem. Ty mi to powiedz. Ale nie jakimis dziwnymi polslowkami, szeptami, obietnicami faktow czy insynuacjami rodem z komiksow, ale konkretami. KONKRETAMI!

Cytat:

Czy uważasz że dziś rosyjski wywiad nas nie dzieli, nie rozgrywa, nie mąci?



Jasne, ze usiluje. Ale co w tym dziwnego? Co w tym nadzwyczajnego?

Cytat:

"Rosję więc - jak twierdził Józef Piłsudski: "Należy rwać po szwach narodowych", tak by stworzyć niepodległe państwa - Pskowskie, Petersburskie, Moskiewskie i inne."



Gdyby to byla jakas gra komputerowa albo filmik na YT, moze i przyznalbym Ci racje. Ale w realnym swiecie, ten pomysl jest po prostu bardzo, ale to bardzo glupi.

Na marginesie, znowu chwalisz Pilsudskiego, ktory - jak pokazuja konkretne fakty - zrobil wiecej dla zblizenia polsko-rosyjskiego, niz setka Grabskich. Lolz : )
_________________
Smile or die!
 

RAGNAR  

User

RAGNAR



ImiÄ™: LUKAS

Wiek: 43

Do³±czy³: 12 Sty 2015

   

Wys³any: 2015-01-24, 00:03   

Ranger napisa³/a:

Cytat:

"Czy ja kiedykolwiek twierdziłem że Grabski był komunistą (czy nawet kryptokomunistą)?"


Alez OCZYWISCIE, ze tak! Wystarczy siegnac do pierwszego posta z tego tematu. Piszesz w nim miedzy innymi, ze Grabski rzekomo nawolywal do upodlenia Polski, jej zeszmacenia i zniewolenia przez sojusz z ZSRR oraz ze chcial poddac Polske bolszewikom. Wklejasz tez przy jego nazwisku, z data jego dzialalnosci politycznej, kompletnie falszywa kartke z kompletnie fikcyjnego referendum, gdzie rzekomy wyborca ma do wyboru komunizm albo komunizm.

Cytat:

"Czy za komunistę uważasz np. pana Mateusza Piskorskiego"



Ale.. Ale... Ale co tu robi jakis Piskorski? Co on ma wspolnego z Grabskim? Co to w ogole za wykrecanie kota ogonem?!

Cytat:

"Jemu (i innym endekom), wydawało się że ze ZSRS można "się dogadać" "



Nie mam zielonego pojecia, jakim kosmicznym cudem chcesz z tego robic zarzut wlasnie wobec Grabskiego. To samo myslal dokladnie caly swiat. Rowniez Pilsudski, ktorego prorocze talenty chwalisz w innym poscie. To nie kosmici i nie Grabski, ale wlasnie Pilsudski zawieral z Sowietami pokoj w Rydze w 1921 roku i nie Marsjanie ani nie Grabski, ale wlasnie Pilsudski zawieral z nimi pakt o nieagresji z 1932 r.

Na marginesie, znowu chwalisz Pilsudskiego, ktory - jak pokazuja konkretne fakty - zrobil wiecej dla zblizenia polsko-rosyjskiego, niz setka Grabskich. Lolz : )



HA-HA-HA

JESTE¦ N-I-E-S-A-M-O-W-I-T-Y! :-D

Poważnie! Rozbrajasz mnie totalnie ;)


Ha-Ha-Ha

Wybacz,ale nie mogę się przestać śmiać!

Wyjaśnię Ci to łopatologicznie i powoli, ale wybacz...znów mi na to brakuje czasu. Do tego potrzeba dłuższego wywodu (chciałem tego uniknąć), a co jak co - lecz takie wywody lubię i potrafię pisać (sam to ocenisz).

Ale bardzo dobre - bardzo mi się to podoba, szczególnie to z Piłsudskim negocjującym pokój z sowietami w Rydze - to naprawdę bardzo dobre - tylko...nie sądziłem że w tym temacie zaczniesz opowiadać bajki.

Ale - udaje Ci siÄ™ - naprawdÄ™ dobre

POZDRAWIAM i byle tak dalej!

:padam: ;)

Ha-Ha-Ha
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2015-01-24, 00:17   

RAGNAR napisa³/a:

Ale bardzo dobre - bardzo mi się to podoba, szczególnie to z Piłsudskim negocjującym pokój z sowietami w Rydze - to naprawdę bardzo dobre - tylko...nie sądziłem że w tym temacie zaczniesz opowiadać bajki.


To z Piłsudskim w Rydze, to faktycznie klasyczny "rangeryzm" :oczami: , bo Endecja i delegacja sejmowa hulała w Rydze jak chciała, niemniej w większości Ranger ma rację, bo mimo, że Polska wygrywała na froncie, ale przegrywała w dyplomacji - to stawianie tezy o Grabskim, jak w tym wątku to przesada.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RANGER czytasz czasem forum historycy.org?
Właśnie w sprawie Wołynia wczoraj była tam masakra Twojego postu z tego forum. :-)
Mnie też się trochę oberwało.
 

Ranger

Hiper wymiatacz

Navigator



Do³±czy³: 14 Sie 2012

   

Wys³any: 2015-01-24, 00:30   

Cytat:

"To z Piłsudskim w Rydze, to faktycznie klasyczny "rangeryzm""


Najwyzej troszeczke... ; )

Cytat:

"RANGER czytasz czasem forum historycy.org?
Właśnie w sprawie Wołynia wczoraj była tam masakra Twojego postu z tego forum. :-)
Mnie też się trochę oberwało."


Nope. Jesli ktos chce ze mna polemizowac, niech to czyni na forum, na ktorym napisalem posta. A "masakrowanie" posta w sytuacji, gdy nie moge bronic swego stanowiska z powodu nieobecnosci na danym forum, to jakby szesciolatek okladal piesciami stracha na wroble cieszac sie, ze moze go bic bez obawy, ze mu oddadza. Tak to ja moge "masakrowac" i Bruce'a Lee.
_________________
Smile or die!
 

RAGNAR  

User

RAGNAR



ImiÄ™: LUKAS

Wiek: 43

Do³±czy³: 12 Sty 2015

   

Wys³any: 2015-01-24, 00:47   

$karbówka napisa³/a:

to stawianie tezy o Grabskim, jak w tym wÄ…tku to przesada.



¯adna przesada - Grabski był negocjatorem Traktatu Ryskiego i głównym winowajcą tego, co się tam stało. To właśnie z myślą o takich jak on (jeśli nie o nim konkretnie), Marszałek Piłsudski miał się wyrazić: "Za ten traktat, komuś w Polsce należałoby rozbić głupi łeb", innym razem znów dodał: "W tych granicach Polska nie przetrwa jednego pokolenia". No ale dla endeckich piesków, których sowiecki wywiad prowadził na smyczy (przykład: choćby sprawa zabójstwa Gabriela Narutowicza, gdzie endecy zostali koncertowo złapani w sowiecką pułapkę - postaram się to również opisać), najważniejsze było spolonizować Ukraińców i Białorusinów - na siłę, jak za zaborów nas germanizowano i rusyfikowano, tak teraz oni chcieli inne nacje polonizować przemocą (zapominając że potęga I Rzeczypospolitej, polegała z polonizacji kulturowej, a nie przymusowej wschodnich ziem państwa polsko-litewsko-ruskiego). A czego się nie dałoby spolonizowac, należało oddać Sowietom.

Przecież polska delegacja w Rydze, zachowywała się jakbyśmy to my tę wojnę przegrali. Sowieci chcieli oddać nam ziemie aż pod bramę smoleńską - Grabski odmówił - argumentując że tak wielkich terenów nie uda się skutecznie...spolonizować.

17 września 1939 r. został wykuty przez pana Grabskiego i jemu podobnych endecko-ludowych ćwierć-mózgów.
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2015-01-24, 00:57   

RAGNAR napisa³/a:

17 września 1939 r. został wykuty przez pana Grabskiego


Hmm a za masakrę w Srebrenicy w 1995 roku, odpowiada marszałek von Mackensen, bo powinien w 1915 roku załatwić wszystkich Serbów raz a dobrze. :-D
Błagam, nie dopisuj swoich tez do faktów.
To, że Grabski i ogólnie delegacja dała się Sowietom kiwać, to nie znaczy, że byli agentami ZSRR...

Poza tym należy też zwrócić uwagę, że sytuacja była trudna, kto wie na ile takie państwo "do Smoleńska", dałoby się utrzymać, to tez nie było takie przy różnych tendencjach odśrodkowych.

Cytat:

Traktat Ryski zawarto w marcu 1921 roku. Kto w tym czasie byl Naczelnikiem Panstwa? : ) Kto byl Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego? Kto, piastujac te stanowiska, ponosil calkowita odpowiedzialnosc za polityke polska tego okresu?



To w sumie trudne pytanie, oba obozy rozgrywały swoją grę, delegację popierającą pomysły Piłsudskiego skutecznie w Rydze endecy blokowali, a bunt ¯eligowskiego też nie był im w smak.
Z innej strony, to Piłsudski zdecydował, że nie jedzie do Rygi...tradycyjnie polskie piekiełko.
 

Ranger

Hiper wymiatacz

Navigator



Do³±czy³: 14 Sie 2012

   

Wys³any: 2015-01-24, 01:00   

Cytat:

"¯adna przesada - Grabski był negocjatorem Traktatu Ryskiego i głównym winowajcą tego, co się tam stało."



Przedstaw wiec wlasna liste postulatow pokoju z ZSRR. Jakie powinny byc polskie cele? Jakimi metodami powinny zostac osiagniete?

Cytat:

"To właśnie z myślą o takich jak on (jeśli nie o nim konkretnie), Marszałek Piłsudski miał się wyrazić: "Za ten traktat, komuś w Polsce należałoby rozbić głupi łeb","



O, hej! Mam dla Ciebie zagadke. : ) Traktat Ryski zawarto w marcu 1921 roku. Kto w tym czasie byl Naczelnikiem Panstwa? : ) Kto byl Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego? Kto, piastujac te stanowiska, ponosil calkowita odpowiedzialnosc za polityke polska tego okresu?

Znajac to nazwisko, bez trudu znajdziemy owego kogos, komu trzeba by "rozbic glupi leb".

No, to prosze. : ) Jak sie ow ktos nazywal? : )

Cytat:

"No ale dla endeckich piesków, których sowiecki wywiad prowadził na smyczy...:"



Przed chwila mowiles, ze nie nazywasz ich ani komunistami, ani kryptokomunistami. A teraz prosze - wywiad sowiecki prowadzi ich na smyczy. No to jak w koncu? I moze wreszcie jakis argument dla udowodnienia tej tezy? Najlepiej wiesz... Taki logiczny? : )

Cytat:

"...najważniejsze było spolonizować Ukraińców i Białorusinów"



Jozef Pilsudski, droga zamachu stanu, obalil rzad w maju 1926. Po tej dacie, on i jego oboz sprawowali pelnie wladzy az do wrzesnia 1939 roku. Oznacza to, ze oboz polityczny Pilsudskiego nie sprawowal wladzy w Polsce jedynie w okresie miedzy rezygnacja Pilsudskiego z funkcji naczelnika Panstwa (grudzien 1922) a zamachem majowym (maj 1926), czyli przez trzy i pol roku. Przez pozostale siedemnascie i pol roku, Pilsudski i jego oboz Polska jak najbardziej rzadzili.

Gdyby wiec Pilsudski nie chcial polonizowac Ukraincow i Bialorusinow, gdyby z ziem II RP chcial wydzielic obszary autonomii ukrainskiej i bialoruskiej - mial ku temu cale 17 i pol roku. Zrzucanie jakiejkolwiek odpopwiedzialnosci na niesprawujaca wladzy opozycje to jakas totalna paranoja.

Cytat:

"Przecież polska delegacja w Rydze, zachowywała się jakbyśmy to my tę wojnę przegrali. Sowieci chcieli oddać nam ziemie aż pod bramę smoleńską - Grabski odmówił - argumentując że tak wielkich terenów nie uda się skutecznie...spolonizować."


No to trzeba bylo zmienic negocjatora, ktorego wyznaczal ktoooo? : ) Bo Naczelnikiem Panstwa w tym okresie byl nie kto inny, jaaaaaaak...?

No i nadal jedynie krytykujesz. A kiedy wreszcie zobacze jakas konstruktywna kontrpropozycje?
_________________
Smile or die!
 

RAGNAR  

User

RAGNAR



ImiÄ™: LUKAS

Wiek: 43

Do³±czy³: 12 Sty 2015

   

Wys³any: 2015-01-24, 01:33   

$karbówka napisa³/a:


To, że Grabski i ogólnie delegacja dała się Sowietom kiwać, to nie znaczy, że byli agentami ZSRR...



Nie byli agentami (obraziłbyś ich, gdybyś im to zarzucił), nie musieli nimi być - oni byli głupcami (potwornymi), a to wystarczało by ich ciągnąć już nie tyle jak pieski, ale jak woły na rzeź.

PS: Widzę że Ranger niewiele pojmuje z ówczesnego układu sił politycznych i tego że to...sejm wyznaczał wówczas negocjatorów na konferencję pokojową do Rygi. A ten był zdominowany przez endecko-ludowe bandy przygłupów (oczywiście nie wszyscy endecy tacy byli - nie lubię generalizować - ale, ówczesna ich większość bez wątpienia).

Chciałbym też, by nikt nie wmawiał mi czegoś, czego nie powiedziałem. Jeśli piszę że endecy (w tym Grabski), dawali się zwieść sowietom i byli przez nich prowadzeni (w większości nieświadomie, choć część zapewne konsekwentnie dążyła i liczyła na...zbliżenie polsko-sowieckie, które dla nas byłoby wówczas jak przysłowiowy pocałunek mongolskiego księcia na lodowej pustyni - książę całował odciętą głowę tak dla zrozumienia o co chodzi), to nie znaczy że uważam ich za komunistów.

¯YCZÊ DOBREJ NOCY!


:spi:
 

Ranger

Hiper wymiatacz

Navigator



Do³±czy³: 14 Sie 2012

   

Wys³any: 2015-01-24, 13:03   

Cytat:

"Nie byli agentami (obraziłbyś ich, gdybyś im to zarzucił), nie musieli nimi być - oni byli głupcami (potwornymi), a to wystarczało by ich ciągnąć już nie tyle jak pieski, ale jak woły na rzeź"


Biorac pod uwage, ze faktyczny wplyw Endecji na polityke Polski ograniczal sie w czasie do ledwie kilkunastu miesiecy w calym dwudziestoleciu miedzywojennym, nadal nie rozumiem, czemu krytykujesz akurat ich, a nie tych, co sprawowali wladze przez absolutnie miazdzaca wiekszosc calego tego czasu. Oczywiscie, ze wyglada to na desperacka probe uzasadniania z gory przyjetych tez. Dlatego uwazam Twoje stanowisko za pozbawione wszelkiej wartosci intelektualnej.

Cytat:

Widzę że Ranger niewiele pojmuje z ówczesnego układu sił politycznych i tego że to...sejm wyznaczał wówczas negocjatorów na konferencję pokojową do Rygi.




W tym krotkim zdaniu kryja sie az dwie bzdury.

Po pierwsze, sklad wyznaczal rzad, a nie Sejm. W tym czasie, na czele rzadu stal Wincenty Witos jako premier i Jozef Pilsudski jako Naczelnik Panstwa. : ) Wiecej - na czele delegacji stal owczesny minister spraw zagranicznych, Jan Dabski, ktory nie byl przedstawicielem Endecji, a takze PSLu.

Po drugie, Endecja w sejmie roku 1920 nie miala wiekszosci. Oto tabela z procentowym podzialem glosow z wybiorow w 1919 r:

ZwiÄ…zek Ludowo-Narodowy 37%
Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” 17%
PPS i Polska Partia Socjalno-Demokratyczna 12,5%
Polskie Stronnictwo Ludowe Piast 8,5%
Polskie Stronnictwo Ludowe Lewica 4%
Polskie Zjednoczenie Ludowe 3,3%
Stronnictwo Katolicko-Ludowe 1,8%
Narodowy ZwiÄ…zek Robotniczy 1,8%

Jak widac, dominujaca sila polityczna w polskim Sejmie w 1921 r byla lewica, a nie prawica. Koalicja endekow i konserwatystow zdobyla tylko 37%. Podkreslam! To 37% to nie jest wynik endekow! To wynik KOALICJI, ktorej endecy byli tylko czescia.

Nie mam wiec zielonego pojecia, jakim kosmicznym wybrykiem akrobacji usilujesz przypisac Endecji odpowiedzialnosc za Traktat Ryski.
_________________
Smile or die!
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com