Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj się!

Zapomniałeœ hasła?

Przypomnij je

Autor

Wiadomość

Isair  

VIP

ArcykapłanWiek: 30

Dołączył: 12 Maj 2010

   

Wysłany: 2010-09-26, 11:33   Cywilizacje świata antycznego

Jako, że póki co nie ma dobrej woli by otworzyć nam chociażby podział historia to zapoczątkuję serię historycznych tematów, by jednak udowodnić, że są osoby, które chcą i będą o tym rozmawiać.

Przechodząc do meritum. Jaką starożytną cywilizacje najbardziej sobie cenicie? Przyznam się szczerze, ze długo moimi faworytami byli Grecy. Piękne budowle (styl potem skopiowany przez Rzymian), filozofia, Teatr no i ogólnie to jacy byli. Lubiłem zarówno Spartan jak i Ateńczyków, bo prawda taka, że generalnie inne Polis nie miały nic do powiedzenia. Z wiekiem dochodzę do przekonania, że to jednak Rzym jest tą cywilizacją, która mi imponuje. To nie tylko jedne z większych cywilizacji, które pod swoim butem trzymało prawie 3/4 Europy, Bliski Wschód i Północną Afrykę. To także twórcy Poezji, Filozofii, Prawa Rzymskiego, którego podwaliny do dziś są istotnym elementem prawa, to także rozwój medycyny ( Zestaw chirurgiczny dzisiaj niewiele różni się od tego rzymskiego). Wymienić tego idzie sporo :-)
_________________
O upadku tego kraju świadczy fakt, że najpoczytniejsza książką jest Komentarz do ustawy o podatku VAT
Mój blog
 

PUNK96  

WymiataczImię: Tymek

Wiek: 22

Dołączył: 25 Sty 2010

Skąd: Zapolice

   

Wysłany: 2010-10-19, 23:05   

Osobiście najbardziej ceniłem sobie starożytnych greków ze względu na ich wysoki poziom w budownictwie lecz gdy zacząłem oglądać obrazki Majów zmieniłem swoje zdnaie. Mój kolega ma książkę w, której są pokazane niesamowite "freski" wyglądające jak namalowane 10 lat temu! To niesamowite. Kiedyś interesowali mnie wikingowie lecz nie jest już to starożytność :P
_________________
,,Ani ludzi, ani świata nie widzimy takimi, jakimi są, ale takimi, jakimi widzieć się nauczyliśmy" - Stefan Pacek
 

Krit  

Pogromca postówDołączył: 23 Maj 2009

Skąd: Górny ?l?sk

   

Wysłany: 2010-10-20, 15:04   

Zawsze kochałem Rzym, ale odkąd studiuję historię bardzo zainteresowała mnie historia barbarzyńskiej Europy i Bliskiego Wschodu w starożytności. Zwłaszcza Sumeru i Gotów. Jak ktoś chce, to mogę polecić parę książeczek :-D

Isair napisał/a:

styl potem skopiowany przez RzymianOgółem powiada się, że Rzym podbił Grecję politycznie, a Grecja ich kulturowo. Nic zresztą dziwnego. W końcu Rzymianie od początku mieli do czynienia z Grekami w Wielkiej Grecji. Podobnie w kontakcie z Kartaginą, która utrzymywała bujne kontakt z Grekami. W ogóle Kartagina jest wspaniała. Pomyśleć, że być może centrum świata mogłoby się znajdować w Północnej Afryce :)

Chociaż z tą rzymską filozofią bym nie przesadzał. To jednak najczęściej wtórność w stosunku do Grecji a jak już, to miało to miejsce na wschodzie. Do tego bardzo ważna zasługa Rzymu, czyli Chrześcijaństwo w znanej nam formie ;)
_________________
#truestory
 

margola  

Pogromca postówWiek: 40

Dołączyła: 27 Sty 2009

   

Wysłany: 2010-10-20, 15:19   

Sparta- najbardziej fascynująca (jak dla mnie).
Ludzie bez własnego zdania w sumie. Dyscyplina, wytrzymałość, brutalność.
No i kobiety miały tam coś więcej do powiedzenia.
A ich zachowanie pod Termopilami coś cudownego.
_________________
Wlecze za sobą morze niby zbrodnię ciemną. Cichy,
spogląda na mnie w rozpaczy. Mieszkam tutaj.
 

lola  

Pogromca postów

z głową w chmurachWiek: 26

Dołączyła: 16 Sty 2009

Skąd: zza legendy mgie?

   

Wysłany: 2010-10-20, 21:57   

Najbardziej fascynował mnie Rzym. Niesamowita potęga, która miała wpływ na nasz dzisiejszy świat. No i ich zamiłowanie do czystości.
Tak, gdybym miała wybrać jakąkolwiek cywilizację - wybrałabym starożytny Rzym.
_________________
Renesans znał przedziwne sposoby trucia: hełmem lub płonącą pochodnią, haftowaną rękawiczką lub klejnotami wysadzanym wachlarzem, złotym puzderkiem lub łańcuchem z bursztynów. Dorian Gray został zatruty książką.
 

Joakim  

Stały User

Sabaton&NivanaWiek: 19

Dołączył: 04 Lis 2010

Skąd: zrodzony z Joakima!

   

Wysłany: 2010-11-05, 17:37   

Myślę że Grecy.. Zachwyca mnie ich odwaga i chęc do walki..
_________________

 

Tinuviel  

Stały User

prowokatorkaImię: Emilia

Wiek: 30

Dołączyła: 21 Lis 2010

Skąd: Wroc?aw/Pozna?

   

Wysłany: 2010-12-07, 22:48   

Jako studentka filologii klasycznej przeszłam bardzo dokładny kurs historii zarówno Greków [ mniej było jedynie o kulturze minojskiej- z wiadomych przyczyn] jak i Rzymian, a jednak to nie oni są moją ulubiona starożytną cywilizacją [ pewnie dlatego, że w pewnym momencie zaczęli mi wychodzic uszami;)]
Faworytami są Hetyci! ?wietna organizacja prawa, znaczna rola kobiet w społeczeństwie niby-patriarchalnym, dobra organizacja państwa, kultura...cóz, to będzie pleonazm chyba ale interkulturowa;)
_________________
Nie wierzę w nic, nie pragnę niczego na świecie,
Wstręt mam do wszystkich czynów, drwię z wszelkich zapałów:
Posągi moich marzeń strącam z piedestałów
I zdruzgotane rzucam w niepamięci śmiecie...
 

Werewolf  

Stały UserImię: Maciek

Wiek: 22

Dołączył: 17 Sie 2011

Skąd: Kutno

   

Wysłany: 2011-08-19, 07:58   

Kiedyś, gdy sie tym interesowałem, uwielbiałem Azteków, Inków i Majów. Teraz? Teraz to za bardzo sie tym nie interesuje.
_________________
Moje "Przedstaw się"

Mój fotoalbum na forum :)
 

Doctor D.  

Stały User


Dołączył: 06 Cze 2010

   

Wysłany: 2011-08-22, 20:29   

Cywilizacje Mezopotamii (przede wszystkim Sumerowie) o tak moi drodzy, to jest wspaniała cywilizacja, która to dała początek medycynie, astronomii, matematyce i wielu innym dziedziną. Najbardziej zadziwia mnie (i nie tylko mnie) ich wiedza na temat astronomii. Pomyśleć, że już w tak odległych czasach mieli oni pojęcie o tym że Ziemia obraca się wokół Słońca i znali rozmieszczenie planet. Wynaleźli również pismo klinowe, które pozostawało w użyciu przez około trzy tysiące lat, a także kodeks prawny, koło, pług, metalurgie, podstawy inżynierii, czyli fundamenty współczesnego świata. Wciąż zagłębiam się w historii tejże cywilizacji i myślę, że jeszcze długo mi zajmie poznanie jej choćby w połowie.
 

Forum młodzieżowe e-Mlodzi.com