Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-09-20, 21:39   "facet"

Za każdym razem kiedy widzę zestawienie obu płci, występuje słowo jakże powszechne i stosowne - kobieta oraz niepoważne i ordynarne - facet. Skąd bierze się taki brak szacunku do płci męskiej ? Przecież męskim odpowiednikiem kobiety jest mężczyzna, a nie "facet". Facet dobry byłby dla baby. Proponuję we wszystkich tego typu zestawieniach równo traktować obie płcie. Mnie osobiście denerwuje nadużywanie tego słowa, a dodatkowo śmieszy gdy używają tego sami mężczyźni. Mi też się to zdarza, ale nie napawa mnie to zbytnią dumą. Kultura coraz bardziej się w gówno obraca, myślę że idąc tym tokiem za parę lat będziemy mówić na ty do starych ludzi, w mediach już się to stosuje. Prawdziwe ?
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

Heartwork  

Mega wymiatacz

all right now



ImiÄ™: Mateusz

Wiek: 35

Do³±czy³: 29 Mar 2010

Sk±d: Wadowice

   

Wys³any: 2010-09-20, 22:03   

LOL, wolę by mówiła facet, niż jakieś pedalskie dziubku czy coś. Zresztą, czy ktoś się tym przejmuje poza Tobą?

Czuję że powinienem założyć kontr-temat, o przejmowaniu się pierdołami, ale... za mało się tym przejmuję.
_________________
 

destrukcyjna  

Pogromca postów



Wiek: 35

Do³±czy³a: 05 Maj 2009

Sk±d: Berlin.

   

Wys³any: 2010-09-20, 22:33   

o kurczę, nie przeszło mi nigdy przez myśl, że ktoś może to odebrać jako obraźliwe dla płci. tak się jakoś utarło i tak się mówi, może nie jest to najelegantsze, no, ale w oficjalnych przemowach i listach się tego zwrotu nie używa. służy przecież tylko w mowie potocznej :P
_________________
meow
 

QukuÅ‚ka  

Pogromca postów

'taka katarynka'



Wiek: 32

Do³±czy³a: 21 Mar 2010

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2010-09-20, 22:35   

Ja używam słowa "facet" wtedy, gdy "chłopak" brzmi za gówniarsko a "mężczyzna" za poważnie. Znajdź mi zamiennik to zacznę używać. Mnie też to słowo nie bardzo pasuje ale już takiego się używa to się trochę dostosowuję.
 

Darcia  

Pogromca postów



ImiÄ™: Daria

Wiek: 29

Do³±czy³a: 10 Sie 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2010-09-21, 14:15   

Osobiście nie wiem za bardzo, o co ten bulwers. Słowo jak słowo przecież. Sama używam go, można powiedzieć, nałogowo, ale nie ma w tym ani krzty złośliwości, tak samo jak mówię do kolegi czy też mojego partnera coś w stylu 'facet, nie wkurzaj mnie' nie chcę ich obrazić. Po prostu traktuję to słowo neutralnie i najwyraźniej męska część mojego otoczenia również. Trzeba mieć do siebie dystans...
Ach, i ja nie wyobrażam sobie sytuacji, w której miałabym się obrazić, gdyby któryś nazwał mnie 'babą'.
_________________
Hey, believe me: our dreams really can come true!
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-09-21, 15:14   Re: "facet"

ojzu napisa³/a:

Za każdym razem kiedy widzę zestawienie obu płci, występuje słowo jakże powszechne i stosowne - kobieta oraz niepoważne i ordynarne - facet.



wiesz wogóle skąd pochodzi to słowo?? z łaciny od
facetus - delikatny, powabny, przyjazny, grzeczny, dowcipny, humorystyczny

a oto co mają na ten temat dopowiedzenia specjaliści

Cytat:


IlustracjÄ™ tego zjawiska stanowi ewolucja semantyczna Å‚aciÅ„skiej pożyczki facet (Å‚ac. facetus ‘mężczyzna ksztaÅ‚tny, subtelny, dowcipny’) zaÅ›wiadczonej w polszczyźnie od XIX wieku jako ‘żartobliwe okreÅ›lenie mÅ‚odego mężczyzny’ (SÅ‚SE). SÅ‚owniki współczesne (DorszS, SzymS) notujÄ… omawiany wyraz jako ‘pobÅ‚ażliwe lub pogardliwe okreÅ›lenie mÅ‚odego mężczyzny’. Wprowadzenie elementu oceny negatywnej do struktury ZP dokonaÅ‚o siÄ™ kosztem skÅ‚adników dyferencjalnych ZW: subtelny, ksztaÅ‚tny, dowcipny. Tak dalece przeprowadzona zmiana, polegajÄ…ca na caÅ‚kowitej eliminacji cech dyferencjalnych nastÄ…pić mogÅ‚a na skutek rozwoju treÅ›ci fakultatywnych na tyle ustabilizowanych w potocznej Å›wiadomoÅ›ci, by mogÅ‚y w strukturze ZP peÅ‚niÅ‚ funkcje skÅ‚adników obligatoryjnych.
Zanik elementów kształtny, subtelny, dowcipny wydaje się tłumaczyć zastosowaniem do nich kryterium wartościującego, co wywołać musiało ekspansję negatywnych konotacji i najprawdopodobniej kontekstowego zrównania struktur: młodzieniec kształtny, dowcipny, subtelny z młodzieniec dowcipny, bałamutny, żartowniś, a więc wesołek, niepoważny
-->'maÅ‚o wart’. Element negatywnej oceny z poziomu konotacji przeniknÄ…Å‚ do podstawowej struktury ZP w postaci pogardliwego zabarwienia emocjonalnego, a zanik cech dyferencjalnych ZW doprowadziÅ‚ do generalizacji znaczenia. OpozycyjnÄ… parÄ… dla potocznego facet pog. ‘mÅ‚ody mężczyzna’ staÅ‚y siÄ™ literackie wyrazy kawaler, mÅ‚odzieniec neutralne pod wzglÄ™dem emocjonalnym i stylistycznym. Z czasem zakres użycia wyrazu facet w mowie potocznej znacznie siÄ™ rozszerzyÅ‚, obejmujÄ…c swym zasiÄ™giem każdego mężczyznÄ™, zwÅ‚aszcza nieznajomego, bez wzglÄ™du na wiek. Ostatecznie wyraz utraciÅ‚ pejoratywne zabarwienie i ukonstytuowaÅ‚ siÄ™ jako potoczny odpowiednik leksemu mężczyzna. UtratÄ™ nacechowania emocjonalnego wiÄ…zać można z wprowadzeniem nowej postaci sÅ‚owotwórczej facio o zdecydowanie negatywnym charakterze.


zaczerpnięte z
http://www.lingwistyka.un...5-maslowska.pdf
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

Norbs93  

Pogromca postów

the boy next door



ImiÄ™: Norbu$

Wiek: 30

Do³±czy³: 10 Cze 2009

   

Wys³any: 2010-09-21, 16:01   

Dziwne masz problemy... :hyhy:
 

Pyskata.

Stały User



Do³±czy³: 19 Wrz 2010

   

Wys³any: 2010-09-21, 16:07   

Facet to dla mnie normalne określenie. W pewnym sensie podkreśla męskość. Mężczyzna to dla mnie zbyt oficjalne określenie.
Mężczyzno! Nie spinaj się tak.
_________________
Mamy tu komplet i lubiÄ™ jak jest konkret.
Kiedy gubiÄ™ rozsadek i wÄ…tek.
Ej ty zamykamy drzwi, wokół sami V.I.P.
Fokus ***** śpi, rzeź niewiniątek.
 

snopowiÄ…zaÅ‚ka  

Stały User



ImiÄ™: Dominika

Wiek: 34

Do³±czy³a: 22 Cze 2010

Sk±d: ¦l±sk.

   

Wys³any: 2010-09-21, 17:15   

Kiedyś słyszałam, że słowo "facet" jest słowem obraźliwym, ale wydaje mi się, że obecne czasy weryfikują to czy faktycznie takie jest. To tak samo jak np. z "zaje****" - to przecież przekleństwo, które kiedyś było nie do pomyślenia, a teraz można to usłyszeć niemal w każdym programie przeznaczonym do oglądania przez całe rodziny z dziećmi i nie jest to w żaden sposób cenzurowane ;].
Więc w tym przypadku chyba zależy od danej osoby. Ja słowa facet nie używam, mówię "chłopiec". Pół żartem, pół serio, ale "facet" brzmi dla mnie jakoś tak nie po mojemu.
_________________
i'm only happy when it rains.
 

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Do³±czy³a: 10 Kwi 2010

   

Wys³any: 2010-09-21, 18:44   

Facet to jest śmieszne jak 15-letni chłopak (czy, wedle indywidualnego stanu emocjonalnego - chłopczyk) siebie tak nazywa. Poza tym - ot, normalne określenie, jeśli uważasz to za brak szacunku, no to cóż... Dla mnie jest to nieuzasadnione. Nieeleganckie może być jeszcze określenie typu "laska" czy "dupa", oburzanie się o takie dość humorystyczne akcenty też jest dla mnie reakcją trochę na wyrost :D.
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

Ostatnio zmieniony przez Damn 2010-09-21, 18:47, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz  

Piracy  

Pogromca postów

Makaveli



ImiÄ™: M.

Wiek: 32

Do³±czy³: 12 Wrz 2009

   

Wys³any: 2010-09-21, 18:46   

Mnie to w sumie zawsze w jakiś sposób agitowało, a nie obrażało. Ale ok, wygląda na to, że nie znam panujących obecnie problemów z określeniami.
 

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-09-21, 21:54   

Przecież nie piszę, że jest to jakiś duży problem, ale uważam to za niestosowne. W każdym razie fajnie byłoby znaleźć damski odpowiednik.
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

alpen.  

Pogromca postów

małe duże dziewczę.



ImiÄ™: Klaudia.

Do³±czy³a: 09 Sty 2010

Sk±d: Wadowice.

   

Wys³any: 2010-09-21, 22:46   

QukuÅ‚ka napisa³/a:

Ja używam słowa "facet" wtedy, gdy "chłopak" brzmi za gówniarsko a "mężczyzna" za poważnie


Dokładnie.
Również uważam, że ładniej brzmi `mężczyzna`, ale jak już podkreśliłam (cytując słowa Quku) czasem brzmi to nieadekwatnie.
_________________
jak Cie odnaleźć, gdy nie wiem gdzie szukać
 

Ostia  

VIP


Do³±czy³a: 02 Lut 2009

   

Wys³any: 2010-09-22, 10:31   

Ot, nie każdy osobnik płci męskiej jest mężczyzną ;) I nie, nie chodzi mi tu o aspekt biologiczny - choć i to można podciągnąć, ale bardziej o psychologiczny i kulturalny.
 

Ower  

Hiper wymiatacz



Wiek: 27

Do³±czy³: 08 Lut 2010

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2010-09-22, 10:44   

Baba i facet i tyle.
_________________
[...] samotność nie jest naszym przeznaczeniem, a samych siebie poznajemy tylko wtedy, kiedy możemy się przejrzeć w oczach innych ludzi.

P.C
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com