Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Vladim

Wymiatacz


Do³±czy³: 15 Gru 2012

   

Wys³any: 2014-04-02, 19:29   Filozofia - od czego zacząć?

Chciałbym zaczerpnąć wiedzy z dziedziny filozofii. Poznać sens istnienia i dowiedzieć się co nam poszczególne rzeczy dają w życiu.


Od czego zacząć? Co polecacie na początek, coś nie długiego, fajnie pisanego i łatwego do rozumienia, aby się nie zniechęcić?
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2014-04-02, 19:45   

"¦wiat Zofii". Na początek.
Następnie "Filozofia jako sztuka myślenia".
Później proponowałabym Kołakowskiego "O co nas pytają wielcy filozofowie".
Proponuję również Ajdukiewicza, a później wszystkie filozofie w zarysie.
Filozofię starożytności, średniowiecza.
A na końcu czytałabym na Twoim miejscu Arystotelesa i Platona, od nich zacząć. Bo jest szereg odwołań w późniejszej filozofii.
Yhm, nie zapominając przy tym o Granicach historyczności.
Dlatego, że jest tam właściwie postawione pytanie o filozofię jako taką.
Ponadto radzę czytać podręczniki.

\Jak sobie przypomnę coś jeszcze, z pewnością dopiszę.
_________________
W miękkim futrze kota
 

Vladim

Wymiatacz


Do³±czy³: 15 Gru 2012

   

Wys³any: 2014-04-02, 20:12   

A czy znajdę te tytuły w formacie PDF? Bo wątpie żebym większość znalazł w swojej bibliotece szkolnej, a jestem trochę skąpy na kupowanie książek, bo wiem, że mnie tak nie pociągają, przykładem są lektury za które dostaje mierne oceny, bo mnie nudzą, są pisane w taki sposób, że tylko usiąść i się ciąć..
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2014-04-02, 20:36   

Vladim napisa³/a:

że tylko usiąść i się ciąć..



Niekoniecznie.

Nie wiem, czy są. Musisz sam sprawdzić.
Natomiast z tego, co zauważyłam filozofia starożytna, średniowiecza, zwykle znajdujemy je w naszych biblioteczkach, raczej publicznych, niźli szkolnych.
Poszukaj zatem w bibliotekach nieszkolnych.
_________________
W miękkim futrze kota
 

Vladim

Wymiatacz


Do³±czy³: 15 Gru 2012

   

Wys³any: 2014-04-02, 21:01   

Dziękuje :*
 

Krit  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Maj 2009

Sk±d: Górny ¦l±sk

   

Wys³any: 2014-04-02, 21:54   

Kołakowskiego "Mini wykłady i maxi sprawach" są słodkie na początek. Poza tym zasadniczo zgadzam się z DeSade : )
_________________
#truestory
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2014-04-02, 23:31   

Vladim napisa³/a:

A czy znajdę te tytuły w formacie PDF? Bo wątpie żebym większość znalazł w swojej bibliotece szkolnej



Gdzie mieszkasz? Jeżeli masz w pobliżu jakiś publiczny uniwersytet, to on z pewnością ma dobre zbiory i w Bibliotece Głównej albo będzie wolny dostęp w ramach czytelni, albo może nawet możliwość wyrobienia karty. Możesz też na odpowiednim wydziale znaleźć instytut filozofii i wywiedzieć się o rozkład zajęć dla I roku. Na wykłady masz prawo przyjść i słuchać. Na ćwiczenia może też będziesz mógł pójść posłuchać, ale tu już powinieneś spytać prowadzącego dane ćwiczenia, czy zgadza się na obecność wolnego słuchacza.

DeSade napisa³/a:

A na końcu czytałabym na Twoim miejscu Arystotelesa i Platona, od nich zacząć. Bo jest szereg odwołań w późniejszej filozofii.



Pozwolę sobie zasygnalizować, na wypadek gdyby Vladim sięgnął po coś bez przygotowania:
Przed Platonem warto się dobrze zaznajomić ze szkołą Pitagorejską na której się opierał. Platon preferował formę dialogową która dla mnie np. jest dosyć ciężka w czytaniu, zwłaszcza że dużo tam potakiwania. Arystoteles już prowadzi wykład w nowoczesnym stylu, ale on ma własny, odmienny system. Trzeba też uważać gdy Arystoteles relacjonuje poglądy innych filozofów, często coś pomija albo umyślnie ignoruje żeby łatwiej to ośmieszyć.

¦redniowiecznej nie tykaj przed starożytną, bo średniowieczna wychodzi od starożytnej i stawia sobie za podstawę Biblijny aksjomat. Na swój sposób jest ciekawa, ale zamknięta w pewnych karbach i ciężko będzie zrozumieć bez poznania starożytnej.

Vladim napisa³/a:

coś nie długiego, fajnie pisanego i łatwego do rozumienia



Filozofia to jest generalnie ciężka praca nad umysłem ;) Zrozumienie wielu podstawowych rzeczy wymaga sporo czasu i wysiłku, dla wielu adeptów to praktycznie burzenie dotychczasowego umysłu i budowanie go na nowo.

Czytając grecką filozofię, pamiętaj że Grecy nie mieli słowa "jest" i ich "jest" to było bycie w sensie nieczasowym, wiecznym.

Bardzo dobra książka, z tym że to jest twarde opracowanie akademickie dla studentów. Zobacz, może Ci podejdzie:
G. S. Kirk J. E. Raven Filozofia przedsokratejska
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2014-07-12, 15:59   

Chwileczkę, chyba nie jestem normalna, nie napisałam nawet, że Tatarkiewicz, to podstawa.
Trzy opasłe tomy w czerwonych okładkach, coś pięknego.
Mam na myśli filozofię w zarysie.
_________________
W miękkim futrze kota
 

korwintylkokorwin

User


Do³±czy³: 04 Lip 2014

   

Wys³any: 2014-07-13, 16:46   

Jeżeli ogarniasz angielski to jest tylko jedna książka. Reszty lepiej nie zaczynaj czytać bo tylko pomiesza Ci w głowie. Musisz zacząć od solidnych podstaw.

Ta ksiażka to "Objectivism: The Philosophy of Ayn Rand" Leonarda Peikoff'a

PDF tutaj: http://joseywales1965.fil...of-ayn-rand.pdf

Da Ci to solidne podstawy i oręż do walki z różnymi mistykami typu Platon i Kant, dlatego ważne jest żeby zacząć od tej pozycji.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com