Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

ekicam2  

User


Wiek: 26

Do³±czy³: 28 Sie 2011

   

Wys³any: 2012-03-22, 19:21   Fizyka- elektrostatyka, natężenie i napiÄ™cie.

Witam otóż chodzę do drugiej klasy i mam problem z odróżnieniem natężenia od napięcia mianowicie nie wiem czym dokładnie jest napięcie.
To co wiem to to ,że ilość ładunku : czas = natężenie i w miarę to rozumiem ,aczkolwiek nie mam pojęcia czym jest istota napięcia. Więc proszę o w miare zrozumiałe wytłumaczenie czym jest napięcie. Z góry dziękuję i pozdrawiam ekicam2.
 

stubarwny  

Pogromca postów

Ten zły



Wiek: 18

Do³±czy³: 13 Pa¼ 2008

   

Wys³any: 2012-03-22, 19:57   

Napięcie jest to różnica potencjałów mierzona między dwoma punktami. Nazwijmy je A i B. Jeśli chcesz przenieść ładunek z punku A do punktu B to musisz wykonać pracę. Tak też napięcie to stosunek tej pracy do wartości tego ładunku.

Nie wiem na jakim poziomie jest fizyka w gimnazjum, ale najprostszą definicją napięcia jest różnica potencjałów.
 

szostol  

Pogromca postów


Do³±czy³: 03 Kwi 2009

   

Wys³any: 2012-03-22, 20:00   

Hymm, spróbuj sobie wyobrazić że przewodnik to rura, a na jej końcu masz zawór który odcina wodę. Woda jest tłoczona przez pompę i dzięki różnicy ciśnień (w prądzie różnicy potencjałów czyli właśnie napieciu) tylko czeka żeby wypłynąć. Po otwarciu zaworu (zamknięciu obwodu) woda zaczyna płynąć. Zakładając że pompa pompuje wodę tak że to co odpływa jest zastępowane tym co jest wtłaczane mamy stały przepływ (prąd).
Różnica jest taka że w przypadku rury pompowana jest "nowa woda" a w przypadku prądu ilość nośników pozostaje ta sama, czyli tak jakby rura była zamkniętym kołem, ale wtedy nie można by bez użycia dodatkowego zaworu skumulować wody w jednym fragmencie czyli uzyskać różnicy ciśnień (różnicy potencjałów w prądzie).

Nie wiem czy takie uproszczenie pomogło. Jak nie, to trudno, bo inaczej nie umiem ;)
 

Vicol  

Wymiatacz



ImiÄ™: Wiktor

Wiek: 30

Do³±czy³: 26 Wrz 2009

Sk±d: st±d

   

Wys³any: 2012-03-22, 20:11   

Ja tam przepływ prądu zawsze porównuję do rzeki.

Wyobraź sobie, że prąd to woda. Przewodnik to koryto rzeki. Jednak, żeby woda mogła płynąć, musisz dać jej spadek.

Weźmy taką Wisłę- leci z gór do morza. czyli z wysoka do bardzo niska. Gdyby tego nie było, woda by stała.

Prąd też potrzbuje takiego "spadku", bo jeśli weźmiesz taki przewodnik w którym nie ma napięcia- elektrony stoją, czekają tylko aż ktoś je ruszy. Gdy przyłożysz napięcie to elektrony ruszą od wyższego napięcia do niższego.

Możesz też to sobie wyobrazić inaczej- trzymasz liść w ręce (czyli elektron) i puszczasz go z prądem rzeki i on leci w dół (czyli to będzie napięcie).
 

wolek14  

Hiper wymiatacz

Seksista;d



Wiek: 31

Do³±czy³: 18 Gru 2009

Sk±d: ok ¯ywca

   

Wys³any: 2012-03-23, 16:54   

Analogia do wody jest najlepsza. W skrócie, mając rurę wypełnioną wodą, woda stoi. ¯eby się ruszyła, musi być ciśnienie, lub jak kto woli różnica ciśnień. Tak samo jest z prądem, kabel jest w środku wypełniony elektronami (takie małe kuleczki), i one se tam stoją. Jak przyłożysz do nich różnice potencjałów (napięcie), czyli na jednym końcu będzie przyciągać bardziej niż na drugim (potencjał można sobie wyobrazić jako właśnie przyciąganie), to elektrony polecą tam, gdzie je bardziej przyciąga, i to jest właśnie prąd, czyli ruch elektronów.
A przekrój rury można sobie nazwać oporem. Im mniejszy przekrój tym większy opór stawia wodzie. Jeśli opór wzrośnie, to przepływ wody zmaleje, i tak samo w przypadku prawa Ohma, jeśli zwiększy się opór to prąd zmaleje. Jest to zjawisko proporcjonalne, czyli jak 2 razy większy opór to 2 razy mniejszy prąd.
Czyli jak widzisz, przepływ wody w rurze zależy od tego jak duża jest rura, i jak duże ciśnienie do niej przyłożysz, a więc analogicznie, wartość prądu jest zależna od napięcia i oporu. Z tym że ten drugi jest odwrotnie proporcjonalny.

Jaki będzie przepływ wody przy ciśnieniu 1 Atmosfery? Nie da się powiedzieć, bo musisz znać przekrój rury, tak samo nie da się powiedzieć jaki jest prąd w gniazdku/baterii bo to zależy jaką oporność do niego przyłożysz.

Napięcie JEST, między jakimiś dwoma punktami, ono nie płynie. Prąd płynie w jakimś obwodzie, i niekoniecznie zawsze jest. Na napięcie mówi się inaczej SEM (siła elektromotoryczna), czyli jest to coś, co ma wprawić w ruch elektrony. Napięcie jest przyczyną przepływu prądu. Jeśli nie jesteś elektronikiem, to tak to sobie zapamiętaj, bo to nie do końca takie oficjalne, np w przypadku źródeł prądowych, ale nie ma sensu się w to wgłębiać na poziomie gimnazjum.
_________________
Tam gdzie kończy się logika, zaczynają się kobiety...

Dźwięk jest jak tworzywo... Daje się obrabiać, ale tylko w rękach zawodowca zmienia się w dzieło sztuki...

10.08.2011r [*]
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com