Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Specjalista  

Stały User

inCLICK.pl



ImiÄ™: Krzysztof

Do³±czy³: 06 Lut 2013

Sk±d: Poznañ

   

Wys³any: 2013-03-18, 12:56   Jak napisać dobre CV?

Czy macie już za sobą pierwsze doświadczenia w pisaniu CV? Jest to jeden z ważniejszych dokumentów jakie musimy napisać samodzielnie zaraz po ukończeniu szkoły lub nawet wcześniej. Niestety szkoła tego nie uczy :P Poniżej zamieszczam parę dobrych rad jak napisać dobre CV, które wyróżni nas spośród tysięcy kandydatów.
Zachęcam do dyskusji jakie powinno być CV. Możecie również przesyłać swoje dzieła w celu sprawdzenia ich przez osoby bardziej doświadczone.



Jakie cechy powinno mieć CV:

- powinno być przejrzyste, czytelne i napisane poprawną polszczyzną
- wyróżnij siÄ™! Pracodawca poÅ›wiÄ™ca na każde CV od kilku do kilkunastu sekund – zwróć na siebie uwagÄ™! (np. spróbuj dodać jakiÅ› kreatywny element)
- pamiÄ™taj, że CV to pierwszy kontakt, jaki pracodawca ma z TobÄ… – prezentuje ono TwojÄ… osobÄ™ i ma zachÄ™cić pracodawcÄ™ do zaproszenia Ciebie na rozmowÄ™ kwalifikacyjnÄ….


Co powinno zawierać dobre CV?

-dane osobowe
-zdjęcie (powinno być profesjonalne, zakazane jest umieszczanie dziwnych zdjęć z imprez itd.:))
- wyksztaÅ‚cenie (szkoÅ‚y, które ukoÅ„czyÅ‚eÅ› – peÅ‚na nazwa. Zaczynasz od szkoÅ‚y ukoÅ„czonej ostatnio)
- kursy i szkolenia (jeżeli posiadasz. Może to być np. pierwsza pomoc lub projektowanie grafiki wektorowej w Adobe Photoshop CS6)
-doÅ›wiadczenie zawodowe, (czyli gdzie pracowaÅ‚eÅ› do tej pory i co tam robiÅ‚eÅ›, pamiÄ™taj o napisaniu okresu w jakim wykonywaÅ‚eÅ› danÄ… pracÄ™ (np. Czerwiec – WrzesieÅ„ 2012). PamiÄ™taj żeby od góry pisać najbardziej aktualne stanowiska
- umiejÄ™tnoÅ›ci (jÄ™zyki obce – podaj stopieÅ„ ich znajomoÅ›ci np. B2, kurs ratownika WOPR, prawo jazdy – wszelkie umiejÄ™tnoÅ›ci, jakimi możesz siÄ™ wykazać)
-zainteresowania (czym zajmujesz się w czasie wolnym. Przykładowo, jeśli jest to sport to zawsze pisz konkretnie: pływanie, boks, rower)
- zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Sprawdź błędy! Daj do przeczytania swoje CV komuś z rodziny lub wrzuć na forum a użytkownicy będą mogli wytknąć Ci błędy po to żeby było lepsze :-)
_________________
 

toliveimeanfigh

User


Do³±czy³: 18 Mar 2013

   

Wys³any: 2013-03-18, 21:23   

Hmm.. U mnie w szkole uczyli nas jak pisać dobre CV. Mieliśmy przeznaczone specjalne lekcje na CV i list motywacyjny. Pisaliśmy kilka razy na ocenę. Uważam, że takie lekcje są przydatne, ponieważ dobrze przygotowują nas do napisania go w przyszłości. Większość, gdy idzie do pracy nie ma pojęcia o napisaniu tego dokumentu, kopiuje z internetu, gdzie często napisane są po prostu bzdury.
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2013-03-18, 21:58   

Temat z pewnością się przyda. W szkole oczywiście nie uczą. Chcą CV. A wzór w Internecie sobie znajdźcie oczywiście. A my was tylko ocenimy potem. Nauczyciele to idioci przecież, mało inteligentni. Trzeba ostatnio polegać na Internecie jak widać. Albo na intuicji.
_________________
W miękkim futrze kota
 

Mizantrop  

VIP

Pstrykacz-amator



Wiek: 33

Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2013-03-18, 23:38   

Dobre CV, to wpierw trzeba mieć co tam napisać, bez oszukiwania oczywiście pracodawcy, a prawda taka, że trzeba je modyfikować jednorazowo pod pracę, i wyszczególniać te cechy, które w danej pracy są przydatne.
_________________
"Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości" - Ralph Marston

,,Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimÅ› do łóżka, ale chcieć wstać nastÄ™pnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatÄ™.”
-Janusz Leon Wiśniewski
 

Akeyo20  

Pogromca postów



Wiek: 31

Do³±czy³: 16 Cze 2010

   

Wys³any: 2013-03-19, 07:39   

Mizantrop napisa³/a:

trzeba mieć co tam napisać


Więc nie mając zbytnio co wpisać, nie należy się starać o pracę?
Chyba tu jednak chodzi o "dobre"-poprawnie napisane, a nie o samo doświadczenie zawodowe, które można tam wpisać.
_________________
There can be only one
 

cappuccino  

VIP



ImiÄ™: Mama Madzia

Wiek: 36

Do³±czy³a: 04 Pa¼ 2009

   

Wys³any: 2013-03-19, 11:58   

Wysłałam w moim życiu około 70 CV i listów motywacyjnych. Powiem tak (z mojego doświadczenia), zapewne jest pula miejsc pracy, gdzie faktycznie pracodawca przegląda i porównuje kilka CV szukając najlepszego. Są jednak takie zakłady gdzie treść CV sama w sobie niewiele znaczy bo wszystko wychodzi w rozmowie kwalifikacyjnej (znam parę osób, które zapraszają na rozmowy wszystkich z CV i dopiero po takiej rozmowie podejmowana jest decyzja). Czasem jest tak, że nasze CV jest kosmicznie dobre, ale nie ma wakatu lub panuje nepotyzm czy "plecotyzm" ;) i nic nie poradzimy. Dlatego moim zdaniem CV ma być po prostu przejrzyste, szczere i treściwe (maks 2 strony, zero wodolejstwa), chwalmy się wszystkimi kursami, dyplomami i etapami studiów, praktykami ale już "umiejętność jedzenia pałeczkami" (ukłon w stronę "Filmu o pszczołach") sobie darujmy ;) . Nie ma co się przejmować też, że wszyscy piszą "jestem otwarty, konsekwentny, kreatywny, lubię pracować w zespole". Nikt raczej nie napisze, że jest gburem czy marudą - pracodawcy wiedzą, że tak piszemy bo musimy ;) .

Cytat:

Jakie cechy powinno mieć CV:



Cytat:

- powinno być przejrzyste, czytelne i napisane poprawną polszczyzną



I powinno być wydrukowane. Znam osoby, które CV pisały jeszcze w dzisiejszych czasach ręcznie - odpada.

Cytat:

- wyróżnij siÄ™! Pracodawca poÅ›wiÄ™ca na każde CV od kilku do kilkunastu sekund – zwróć na siebie uwagÄ™! (np. spróbuj dodać jakiÅ› kreatywny element)



Hm, polemizowałabym, lepiej nie udziwniać - poza tym, co by to miał być za element?

Cytat:

- pamiÄ™taj, że CV to pierwszy kontakt, jaki pracodawca ma z TobÄ… – prezentuje ono TwojÄ… osobÄ™ i ma zachÄ™cić pracodawcÄ™ do zaproszenia Ciebie na rozmowÄ™ kwalifikacyjnÄ….



Dlatego na początku najlepiej napisać wyraźnie wszystkie dane kontaktowe, potem od razu historia zdobytych szkół, a potem można się już chwalić resztą. Moim zdaniem.

Cytat:

Co powinno zawierać dobre CV?



Cytat:

-zdjęcie (powinno być profesjonalne, zakazane jest umieszczanie dziwnych zdjęć z imprez itd.:))



Moim zdaniem opcjonalne. Nigdy nie dodawałam zdjęcia do CV, a i tak dzwonili i zapraszali na rozmowy.

Cytat:

-zainteresowania (czym zajmujesz się w czasie wolnym. Przykładowo, jeśli jest to sport to zawsze pisz konkretnie: pływanie, boks, rower)



Jak napiszemy "sport" też jest ok, bo to często najmniej istotne, dlatego pisane na końcu. I nie bójmy się koloryzować - pracodawca wie, że tak robimy bo tak trzeba. Ja zawszę piszę literatura, film, historia, kultura, bo jakbym napisała serfowanie po internecie, oglądanie TV i jedzenie chipsów to wiadomo, jakby to wyglądało ;) (a przecież to szczera prawda)
_________________


http://mama24na7.blog.pl/
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2013-03-19, 14:33   

Nigdy nie miałam większych problemów z CV. Mam kilka przygotowanych zarówno w języku angielskim jak i polskim. Kilka, ponieważ tyczących się różnych dziedzin. CV do pracy jako stajenny, raczej nie pokrywa się z tym do instytucji pomocy społecznej. Także mam podział na CV, które jest do pracy, a które do zagranicznego wolontariatu lub bardziej luźnych staży. Z doświadczenia wiem, że te drugie powinny być żywe, kolorowe, a zdjęcie powinno prezentować osobę uśmiechniętą i wyrazistą. Te z pierwszej kategorii są dużo bardziej stonowane. Zawsze dołączam informację o wszystkich ukończonych szkoleniach i przygotowuję kserokopię potwierdzające ich ukończenie. Podczas praktyk, zawsze prosiłam o rekomendacje i je także dołączam do CV.
Treściwie, wyraziście, poprawnie, przejrzyście.
Pisanie CV powinno tak naprawdę zacząć się od zbierania doświadczeń. Wieloletnia praca nad samym sobą popłaca.

cappuccino napisa³/a:

I nie bójmy się koloryzować - pracodawca wie, że tak robimy bo tak trzeba.


Nie uogólniajmy. Są jeszcze ludzie, którzy cenią sobie szczerość.

Tym bardziej, że koloryzowanie nie różni się niczym od kłamstwa. Osoba, która będzie zapraszała nas na rozmowę, będzie zbierała informację o nas z dostarczonych przez nas samych materiałów. W czasie rozmowy może do nich nawiązać, bądź na ich podstawie stworzyć sobie obraz naszej osoby. Przekłamania w tym zakresie mogą doprowadzić tylko do niepotrzebnego stresu i nieporozumień. Później okazuje się, że ta asertywna, kontaktowa, doskonale pracująca w grupie, a na dodatek kreatywna osoba, jest niezbyt wyróżniającą się jednostką.
Nie mówiąc już o nagminnych naciągnięciach w kwestii znajomości jakiegoś języka. Podstawy francuskiego to niekoniecznie umiejętność przedstawienia się w tym języku. Jestem nawet za tym, by pisać osobno poziom zaawansowania w 'komunikacji', a osobno w pisaniu. Przynajmniej ja się czuję do tego zobowiązana, ponieważ świetnie mówię po angielsku, jednak nie przekłada się to na umiejętność pisania językiem bardziej formalnym. I kiedyś przerosło mnie zadanie pisania podań o dofinansowanie projektu. Na szczęście były to tylko studia.

Ja spotkałam się nawet ze sprawdzaniem rzeczywistej kreatywności osób aplikujących na stanowisko, które dość połowicznie wymagało takiego atutu.

Jeszcze co do drukowania. To zależy od miejsca, jednak niekiedy wystarczy wziąć pendrive z całą dokumentacją zamiast marnować tusz. Zwłaszcza jeśli chodzi o targi kariery, czy tym podobne imprezy.
_________________
Drugs&hugs.
 

nietakimlody

Stały User


Do³±czy³: 22 Sty 2013

   

Wys³any: 2013-03-20, 08:00   

Nie napisze się dobrego cv jeśli nie ma co się w nim zamieścić ;)
 

Specjalista  

Stały User

inCLICK.pl



ImiÄ™: Krzysztof

Do³±czy³: 06 Lut 2013

Sk±d: Poznañ

   

Wys³any: 2013-03-21, 14:51   

To nie prawda. Kiedyś trzeba zacząć. Dobre CV to oprócz oczywiście doświadczenia także pokazanie w pewnym sensie swojej osobowości, która dużo mówi pracodawcy o tym jakim możesz być pracownikiem. Możesz pisać o swoich zainteresowaniach, sukcesach w szkole, certyfikatach, szkoleniach - to wnosi wartość dodaną.
_________________
 

Akeyo20  

Pogromca postów



Wiek: 31

Do³±czy³: 16 Cze 2010

   

Wys³any: 2013-03-21, 18:40   

Specjalista napisa³/a:

sukcesach w szkole


W CV? Jakie to niby mogły by być sukcesy?
_________________
There can be only one
 

nietakimlody

Stały User


Do³±czy³: 22 Sty 2013

   

Wys³any: 2013-03-22, 08:03   

Specjalista napisa³/a:

Możesz pisać o swoich zainteresowaniach, sukcesach w szkole, certyfikatach, szkoleniach - to wnosi wartość dodaną.


Prawda jest taka że pracodawcę gówno obchodzi do jakiej szkoły chodziłeś i jakie sa twoje zainteresowania. Ewentualnie może zainteresować się szkoleniami... i tak najbardziej ceniona jest tabelka "Doświadczenie" bez niej nikt nie patrzy dalej czym się interesuje kandydat. Wiem z doświadczenia bo mimo niemłodego wieku miałem okazję kilka razy przeglądać cv'ki i wybierać
 

Specjalista  

Stały User

inCLICK.pl



ImiÄ™: Krzysztof

Do³±czy³: 06 Lut 2013

Sk±d: Poznañ

   

Wys³any: 2013-03-22, 11:23   

Akeyo20 napisa³/a:

W CV? Jakie to niby mogły by być sukcesy?



jak najbardziej w CV :-) dlaczego nie pisać o tym, że zająłeś pierwsze miejsce w pływaniu w mistrzostwach szkół ponadgimnazjalnych? Dlaczego nie napisać o sukcesie w Ogólnopolskiej Olimpiadzie wiedzy o żywności? albo o wystartowaniu z 5 osobową drużyną szkolną w konkursie Astrobot? Pisząc takie informacje, zobacz ile możesz opowiedzieć o sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie chodzi o to, żeby były to jakieś duże sukcesy, liczy się inicjatywa i fakt, że jesteś proaktywny - działasz i interesujesz się światem.
Na pewno każdy z Was może napisać coś w tej rubryce, nie mając jakichś spektakularnych sukcesów. Pamiętajcie o dobrym opakowaniu :-D - pokaż pracodawcy swoje atuty właśnie poprzez takie komunikaty.
_________________
 

annazmokraglowa  

Stały User


ImiÄ™: Ania

Do³±czy³a: 31 Gru 2012

   

Wys³any: 2013-04-11, 13:25   

nietakimlody napisa³/a:

Specjalista napisa³/a:

Możesz pisać o swoich zainteresowaniach, sukcesach w szkole, certyfikatach, szkoleniach - to wnosi wartość dodaną.


Prawda jest taka że pracodawcę gówno obchodzi do jakiej szkoły chodziłeś i jakie sa twoje zainteresowania. Ewentualnie może zainteresować się szkoleniami... i tak najbardziej ceniona jest tabelka "Doświadczenie" bez niej nikt nie patrzy dalej czym się interesuje kandydat. Wiem z doświadczenia bo mimo niemłodego wieku miałem okazję kilka razy przeglądać cv'ki i wybierać



To prawda, ale jak już ktoś patrzy na szkolenia to tylko i wyłącznie pod kątem przydatności na aplikowane stanowisko. Nikogo nie obchodzi to, że masz szkolenie dajmy na to z savoir-vire kiedy aplikujesz na stanowisko kierowcy w firmie transportowej :D
 

noToFrugo  

User


Do³±czy³a: 02 Kwi 2012

   

Wys³any: 2013-04-17, 11:05   

zgadzam się z wypowiedzią powyżej. Rekrutuję pracowników, teraz przed wakacjami mamy zasyp CV - wiadomo, studenci, maturzyści i to co ludzie piszą w tych CV to jesteś jakaś komedia! a najlepsze są zdjęcia - jak można wrzucać do podania o pracę zdjęcie z studniówki, robione na wakacjach nad morzem, czy jeszcze lepiej leżąc na łóżku tzw. z rączki? A można, bo wszystkie wyżej wymienione przypadki osobiście 3małam w ręce i oglądałam. CV ma być schludne, prosto i przejrzyście napisane, tak żeby pracodawca łatwo mógł w nim odnaleźć potrzebne info - dziennie dostaje ok 15 CV, jak mi się uzbierają w ciągu tygodnia, to wierzcie, że nie chce mi się czytać tych długich kilkustronicowych wypocin, które tak naprawdę nic nie mają wspólnego z profilem pracownika jakiego potrzebujemy. Zwracajcie uwagę na to co wiąże Was z przyszłym miejscem pracy.
Jeszcze jedna moja uwaga- kiedy pracodawca nuż do Was zadzwoni to zachowujcie się profesjonalnie. Kilka przykładów z moich telefonów do potencjalnych pracowników, kiedy chciałam ich zaprosić na rozmowę.
1. Nie słyszę Cię zadzwoń do mnie za 20 min bo jestem w sklepie !!! - nie przypominam sobie, żebym była z kimś na TY
2. Nie odbierają telefonów, a potem zamiast oddzwonić to puszczają SYGNA£Y!
3. Kiedy ja zapraszam na konkretny dzień i godzinę w celu porozmawiania, Pani zaczyna mi nadawać przez telefon jakie dni jej nie pasują - ona już z góry zaznacza! - i wypytuję o tę pracę, płatności itd. - Nie po to zapraszam ją na rozmowę, żeby dyskutować z nią przez telefon.
4. Teksty w stylu, że ona się zorientuje czy jej pasuje ta data i ona się odezwie - Niestety, na 1 miejsce pracy mamy ok 50 CV, nie pasuje Tobie - Dziękujemy!

Tyle ode mnie, pamiętajcie o tym bo to ważne :)) UPRZEJMO¦Æ, UPRZEJMO¦Æ i uśmiech! to najważniejsze! kiedy widzę, że ktoś przez całą rozmowę się nawet nie uśmiechnie, tylko siedzi z miną jakby siedział za karę, to już widzę, że tak samo będzie obsługiwać klientów - a to wpływa na niekorzyść aplikującego.
POWODZENIA! :))
 

Specjalista  

Stały User

inCLICK.pl



ImiÄ™: Krzysztof

Do³±czy³: 06 Lut 2013

Sk±d: Poznañ

   

Wys³any: 2013-04-17, 11:28   

No, muszę przyznać, że przypadki, które podałeś są na prawdę hardcorowe. Niektóre zdjęcia o których pisałeś pewnie mogłyby być hitem internetu, gdyby tylko można było je opublikować :-D
noToFrugo a do jakiej branży rekrutujesz ludzi? Pracujesz w agencji pośrednictwa pracy czy po prostu są to ludzie do Twojej firmy?
_________________
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com