Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

shen

User


Do³±czy³: 14 Pa¼ 2012

   

Wys³any: 2013-09-16, 19:12   Jak zdać maturÄ™? - czyli jak siÄ™ ogarnąć

Siemaneczko. Jestem w ostatniej klasie czyli 4. Przez 3 lata myślałem, że szkołą nauczy mnie do matury ale się myliłem - jeżeli sam nie nie wezmę za naukę, to jej nie zdam.
Generalnie to chcę zdać maturę czyli ang, polski i matme na podstawę - BANA£ powie każdy kto zdał. Przechodząc do sedna sprawy, proszę o konkretny wskazówki jak zdać polski i angielski no i tą matmę (korki do maja myślę).
Angielski - słówek się trochę uczyłem przez wakacje i trochę ich wpadło do mego słowika (z 1000, ale co to jest?) 2 miech wakacji to niestety praca
Polski - tu bym prosił o wskazówki, myślałem nad powtórzeniem WSZYSTKICH lektur z tych 4 lat i potem jakieś wiersze czy coś.

Jestem ciekaw czy jest ktoś tutaj dzięki któremu zdam maturę.

Pozdrawiam!
 

zozol91  

Wymiatacz

2,5 l na G



ImiÄ™: Mateusz

Wiek: 32

Do³±czy³: 08 Wrz 2012

Sk±d: Kraków

   

Wys³any: 2013-09-16, 19:41   

shen napisa³/a:

no i tÄ… matmÄ™


zadania, zadania i jeszcze raz zadania. Siadasz przed arkuszami maturalnymi i rozwiązujesz. To najlepszy sposób.

shen napisa³/a:

Angielski


Też możesz rozwiązywać arkusze maturalne - np. słuchanie, czytanie ze zrozumieniem (poszukaj w necie portali typu: angielski.edu.pl)

shen napisa³/a:

Polski


Podobnie - rozwiązuj testy z czytania ze zrozumieniem, są z kluczami, więc będziesz wiedział co jest dobrze, a co nie. No i tak jak pisałeś, powtórzenie lektur i ich opracowań. Możesz też pisać wypracowania, jednak to lepiej by ktoś sprawdził.

W sumie, ja do matury się nie uczyłem a zdałem bardzo dobrze. ;)
_________________
Wyobraź sobie, że umarłeś i leżysz martwy.
A teraz spójrz na swoje problemy z tej perspektywy.
Czyż wszystko nie ulega zmianie?
 

Janek  

User



ImiÄ™: Jasiek

Wiek: 30

Do³±czy³: 27 Cze 2011

   

Wys³any: 2013-09-16, 19:59   

Fakt podstawy zdać to banał choć trzeba właśnie wiedzieć jak :-) co do j. polskiego w moim wypadku wystarczyło aby cokolwiek uczyć się i słuchać na lekcjach oraz przeczytałem w jakieś 5 dni przed maturą streszczenia oraz opracowania lektur wraz z informacjami o epokach, dzięki czemu miałem 64%.
Gdy pierwszy raz zobaczyłem arkusz matury z matematyki myślałem że nie zdam, lecz wystarczy się nauczyć kilka schematów zadań które notorycznie rok w rok się powtarzają np. rozwiązać nierówność, równanie 3 stopnia. Dużo jest filmików na yt w których wszystko jest prosto pokazane np. polecam ten http://www.youtube.com/user/matemaks a co do matury z angielskiego to raczej formalność bo wystarczy nauczyć się form pisemnych jak zaproszenia czy listy + coś wyłapać w czytaniu ze zrozumieniem i słuchaniu i ma się +50%. Także wystarczy trochę to zorganizować i spokojnie można napisać podstawy na +60% bez poświęcania zbędnego czasu :hyhy:
 

shen

User


Do³±czy³: 14 Pa¼ 2012

   

Wys³any: 2013-09-16, 20:48   

Dzięki wielkie za wskazówki! Szkoda, że nie mam jakiejś dziewczyny z którą bym się mógł uczyć:D

Od jutra w takim razie zacznę, założę zeszyt duży z polskiego i będę tam notować wszystko co się uczę, zacznę od lektur potem jakieś wiersze, a następnie jakieś testy maturalne może.

Z angielskiego to chyba tak jak piszecie - słuchanie + testy i codzienna nauka słówek, niestety kuleje słownictwo bo angielskiego "uczę się" 4 lata ale dopiero od 2 lat coś "bardziej" wiem, jestem idiotą ale spróbuję to zmienić.

Jeszcze raz dzięki wielkie za wskazówki! :)
 

zozol91  

Wymiatacz

2,5 l na G



ImiÄ™: Mateusz

Wiek: 32

Do³±czy³: 08 Wrz 2012

Sk±d: Kraków

   

Wys³any: 2013-09-16, 22:29   

Co do angielskiego, to zajrzyj jeszcze na ten kanał: http://www.youtube.com/user/StudyEnglishOnline00
_________________
Wyobraź sobie, że umarłeś i leżysz martwy.
A teraz spójrz na swoje problemy z tej perspektywy.
Czyż wszystko nie ulega zmianie?
 

lucy5777  

User



Wiek: 29

Do³±czy³a: 08 Sty 2011

   

Wys³any: 2013-09-16, 23:41   

Szczerze mówiąc, to wszystko zależy od tego, co robiłeś w sprawie matury przez te 3 lata. Oczywistym jest, że jeśli nie za dużo załapałeś, to czeka Cię ostra harówka, ale jeśli rzeczywiście zajrzałeś parę razy do książki, to nie powinno być źle. Poza tym, samo zdanie matury naprawdę nie jest trudne.

Oczywiście matma jest zmorą każdego maturzysty, ale nie ma na to rozwiązania jak liczyć zadania bez końca. Nie widzę potrzeby brania korepetycji, no chyba że są rzeczy, których nie rozumiesz i wiesz, że sam nie dasz rady. Generalnie matura z matematyki to same schematy, więc zabierając się za 1 arkusz tygodniowo dasz radę osiągnąć przyzwoity wynik (w moim przypadku 88%, gdzie z matmy nigdy mocna nie byłam).

Polski - banał. Wystarczy, że tydzień przed maturą przeczytasz streszczenia, o epokach też dużo wiedzieć nie musisz - wystarczą podstawy. No ale pisać by się przydało. Mam nadzieję, że Twoja polonistka jest na tyle rozgarnięta, że zmusi Was do pisania prac i do czytania ze zrozumieniem, przynajmniej kilka razy. No i część ustna - tutaj nie musisz się spieszyć. Ja zaczęłam pisać miesiąc przed maturą, zdałam na 100%, ale to wszystko zależy od tego, jak się przyłożysz.

Jeżeli z angielskim nie stoisz zbyt pewnie, to czeka Cię trochę pracy. Nie sądzę by sekcja pisemna sprawiła Ci trudność, chyba nikomu nie sprawia. Popracuj nad ustną, tutaj stres ma ogromne znaczenie, więc ćwicząc z jakimś ogarniętym znajomym powinieneś czuć się pewniej i zdać bez problemu. Ja uczyłam moją przyjaciółkę, która mówiła wręcz tragicznie. Po egzaminie ustnym wyszła z płaczem twierdząc, że oblała. Oczywiście zdała i to z przyzwoitym wynikiem koło 60%.

Najważniejsza jest samodzielna praca w domu. Wtedy pracujesz nad tym, z czym masz problemy i poświęcasz temu wymaganą ilość czasu i uwagi. Warto zainwestować w książkę z arkuszami maturalnymi z matmy i z zadaniami z ustnego angola. Jeśli wolisz oszczędzić, mogę Ci nawet wysłać kilkanaście arkuszy z matmy + odpowiedzi, a nawet moje osobiste rozwiązania ;)

[ Dodano: 2013-09-16, 23:45 ]
matematyka.pisz.pl - świetna stronka, gdzie zadania z każdego działu są dokładnie objaśnione na przykładach, bardzo mi pomogła
 

Wojtas  

Hiper wymiatacz

KoteG



ImiÄ™: Wojtek

Wiek: 30

Do³±czy³: 02 Maj 2009

Sk±d: Katowice/Chorzów

   

Wys³any: 2013-09-16, 23:54   

Jeżeli chodzi o matematykę to polecam sobie ściągnąć wszystkie arkusze od kiedy matura jest obowiązkowa (próbne też) i robić, poprosić kogoś ogarniętego o sprawdzanie (np. nauczyciela) + jakiś zeszyt z zadaniami do matury, pełno tego w księgarniach. Schematy zadań na maturze się raczej nie zmieniają i to z pewnością wystarczy.
Angielski - tu jest trudniej, bo zadania w zasadzie nic nie dają. Też lepiej znać kogoś kto potrafi mówić po angielsku i próbować z kimś takim rozmawiać. Możesz zapisać się też do szkoły angielskiego, podobno pomaga. Polecam oglądać filmy z angielskimi napisami - czegoś nie zrozumiesz, do słownika/translatora i już masz jakieś słówko więcej, do tego od razu masz mniej-więcej dobrą wymowę.
Słówka niewiele dają jak się nie potrafi składać poprawnie zdań i skup się na tym. Nie chodzi mi tu o pedantyczną poprawność ale o to, byś mógł bez dłuższego zastanowienia odpowiadać na proste pytania pełnymi zdaniami.
Ustny angielski powinno się ćwiczyć z nauczycielem. Trzeba przywyknąć do "zmyślania" na biegu i do małej ilości czasu na odpowiedź.
Z J. Polskiego jest trudniej, trudno jest wyuczyć sobie dobry styl do pisania wypracowań maturalnych ale i tak najważniejsze jest tutaj by znać lektury i nie popełniać dużych błędów (za które można nie zdać).
Ustny Polski jest prosty i zależy głównie od tego jak dobrze "wkułeś" zagadnienia z tego przedmiotu i jak dobrze przygotowałeś się do egzaminu. Nie przesadź też z ilością książek do opisania, bo najzwyczajniej braknie Ci czasu. Tuta ocena jest bardzo subiektywna ale raczej trudno jest nie zdać jeżeli - jak już wspomniałem - się odpowiednio przygotujesz.
Ogólnie matura nie jest trudna i jeżeli mniej-więcej uważałeś na lekcjach to samo przygotowanie nie powinno być dużym problemem.
Powodzenia.
_________________
Ludzkość! Jakaż ona szlachetna! Jakże chętna do poświęcenia... kogoś innego!


Sklepik z marzeniami
 

Specjalista  

Stały User

inCLICK.pl



ImiÄ™: Krzysztof

Do³±czy³: 06 Lut 2013

Sk±d: Poznañ

   

Wys³any: 2013-09-17, 11:49   

Hmm, jeśli o moją maturę chodzi to robiłam wszystko na ostatnią chwilę, przez zbytnią ufność we własne możliwości.

Prezentację maturalną pisałam na 2 dni przed, nauczyłam się dzień przed.
Zdecydowanie tego nie polecam.
Dodatkowy stres i przeklinanie własnej głupoty.

Aczkolwiek w Poznaniu mamy coś takiego jak PTPN - z tej biblioteki korzystają maturzyści i studenci przygotowując jakieś prace.
Ogólnie fajna sprawa, bo wybierając jakiś temat mieliśmy gotowe koperty z wybranymi autorami (np. Bułhakow albo Tolkien), epokami (np. Renesans), zagadnieniami (typu bunt, miłość). A w tych kopertach opracowania, publikacje na temat szukanego zagadnienia, jakieś artykuły etc. Może w jakiejś Twojej bibliotece mają coś podobnego?
Na starcie zdecydowanie ułatwia, dużo przeglądania, sprawdzania czy w tym artykule jest to, czego szukasz (czy się przyda w trakcie pisania), ale fajne prezentacje wychodziły :)
Nie wiem jak u Ciebie, ale u nasz w szkole nie mogliśmy (tzn. mogliśmy, nikt nam nie zabronił - ale to było zdecydowanie niewskazane) korzystać ze stron internetowych. Ew. jeśli nie mogliśmy znaleźć jakiegoś obrazu na literaturę podmiotu. Mi się z jednym artykułem znalezionym w internecie udało - był przypis gdzie się znajduje oryginał :)

A jeśli chodzi o angielski ustny, to tak jak pisali inni.
Dużo rozmawiać, najlepiej z kimś lepszym od siebie. Coś poprawi, nasunie jak możesz coś sformułować, ubrać w prostsze słowa.
Przy tym stresie wyszukanego słownictwa i tak zapomnisz. A jednak chodzi o to, żebyś odpowiedział na pytania i w miarę płynnie z nimi rozmawiał.
I wałkować przykładowe zadania z podręcznika. Moja koleżanka ćwiczyła ze swoją ciocią na skypie codziennie po 1-2 zestawie, na dwa tygodnie przed egzaminem. Zawsze szybko się stresowała, ale tak się oswoiła z tymi rozmowami, że zdała na 85% :)
Pisemny to kwestia nauczenia się pisemnej formy listów, zaproszeń etc. + zwrotów, pamiętania o przecinkach i słownictwie.

Z matematyką to rozwiązywanie zadań. Matura jest bardzo schematyczna, poza tym polecam oswojenie się z tablicami matematycznymi.
Jak nigdy nie rozwiązałam zadania z trygonometrii to na próbnej i normalnej udało mi się. Kwestia spojrzenia do tablicy i podstawienia do wzoru. W tym roku jeszcze na jakieś zamknięte była odpowiedź w niej ;)
_________________
 

shen

User


Do³±czy³: 14 Pa¼ 2012

   

Wys³any: 2013-09-17, 16:11   

To może zacznę od j. polskiego, znalazłem taką stronę tylko nie wiem czy jest aktualna

http://natablicy.pl/matur...5000000#zamknij
 

Floopyy  

User


Do³±czy³: 18 Wrz 2013

Sk±d: Kielce

   

Wys³any: 2013-09-18, 09:51   

Proste, nauczyciele organizują zajęcia pozalekcyjne? chodzisz.
Uczęszczasz na lekcje matematyki i polaka. Prooosteee
 

katil  

User


Wiek: 29

Do³±czy³a: 18 Wrz 2013

   

Wys³any: 2013-09-18, 18:20   

szkoda tylko że chęci do nauki brak, a plany ambitne ;c
 

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Do³±czy³a: 10 Kwi 2010

   

Wys³any: 2013-09-20, 19:03   

Ty się nie przejmuj obowiązkowymi, które zdasz chyba że jesteś głąbem i nic przez 3 lata nie robiłeś - wtedy nie zdasz. Przyłóż się do dodatkowych, no chyba że nie wybierasz się na studia :).
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

jestemnova

User


Do³±czy³: 12 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2013-10-12, 20:47   

we wrześniu zdałam próbną maturę na 30% a już tą prawdziwą na 60% !!!! Jest jedno zadanie, które jest ZAWSZE takie samo... z innymi danymi, na kwejku znalazłam informacje o tym, można zdobyć 5 to już 10 %!!! I ja polecam uczyć się działami. Ja znalazłam w internecie 200 zadań z logarytmów, 200 z wyrażeń algebraicznych, wielomianów itd. I zrobiłam wszystkie, a później zaczęłam robić arkusze! dużo łatwiej. POWODZENIA ¯YCZÊ, NIE POZWÓL, ¯EBY ZJAD£ CIÊ STRES
 

malinowa1  

Wymiatacz



Do³±czy³a: 15 Maj 2009

   

Wys³any: 2015-01-17, 11:38   

A czy ktoś z Was moze wybrał kursy przygotowujące przed matura ? One pewnie też są bardzo pomocne.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com