Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶ć

aciatka2  

User



ImiÄ™: Agata

Wiek: 30

Doł±czyła: 31 Mar 2009

   

Wysłany: 2009-04-25, 18:39   JÄ™zyk na maturze

Jestem jeszcze w III klasie gimnazjum, ale mam pewien problem z wyborem szkoły. Chciałabym wybrać klasę z j. niemieckim wiodącym w mojej klasie, a z j. angielskim dodatkowym (o mniejszej ilości godzin w tygodniu). Chciałbym wiedzieć czy wybierając taką klasę jestem skazana na pisanie matury w j. niemieckim, czy mogę pisać z angielskiego obowiązkową, a nie musze z niemca?
 

laven  

Pogromca postĂłw



Doł±czyła: 26 Lip 2008

   

Wysłany: 2009-04-25, 18:42   

Sama sobie wybierasz co chcesz pisać na maturze.
_________________
Obie rzeczy - zarĂłwno to, przed czym uciekasz, jak i to, za czym wzdychasz - sÄ… w tobie.

— Anthony de Mello
 

aciatka2  

User



ImiÄ™: Agata

Wiek: 30

Doł±czyła: 31 Mar 2009

   

Wysłany: 2009-04-25, 18:45   

Ale są przedmioty obowiązkowe, takie jak: j.polski, język nowożytny... I mimo to że będę miała obowiązkowy w szkole j. niemiecki to nie musze pisać z niego matury, mogę z j. angielskiego?
 

Panic  

Hiper wymiatacz

Soldier of Christ



ImiÄ™: Lexie

Wiek: 30

Doł±czyła: 12 Kwi 2009

   

Wysłany: 2009-04-25, 19:11   

z tego co mi ciocia mówiła (ona jest nauczycielką w liceum) to nie, nawet nie tylko języki, ale wszystkie przedmioty, których się uczysz "na własną rękę" możesz pisać

[ Dodano: 2009-04-25, 20:12 ]
z resztą, z e. gimnazjalnym chyba jest podobnie... tak słyszałam.
 

laven  

Pogromca postĂłw



Doł±czyła: 26 Lip 2008

   

Wysłany: 2009-04-25, 22:54   

Musisz pisać język polski, dowolny, wybrany przez Ciebie język obcy i dowolny przedmiot z listy. Poza tym jeśli się chce można na poziomie rozszerzonym pisać jeszcze 3 przedmioty. Od przyszłego roku dochodzi obowiązkowa matematyka. Ale szczerze powiedziawszy to nie wiem jak z tym dokładniej jest. Odsyłam do strony CKE. Powinny być jakieś informacje.

Jak chcesz to nawet z rosyjskiego możesz sobie pisać. Byle język obcy nowożytny zaliczyć. Nikt Ci niczego nie narzuca. Sama wszystko wybierasz. W ramach panujących zasad.
_________________
Obie rzeczy - zarĂłwno to, przed czym uciekasz, jak i to, za czym wzdychasz - sÄ… w tobie.

— Anthony de Mello
 

eMeF  

Wymiatacz



ImiÄ™: Marta

Doł±czyła: 14 Kwi 2009

Sk±d: Âże znowu

   

Wysłany: 2009-04-27, 15:14   Re: JÄ™zyk na maturze

od przyszłego roku jest tak :
Na maturze obowiązkowe są następujące egzaminy:

• część ustna z:
a) języka polskiego (jeden poziom określony w standardach),
b) języka obcego nowożytnego (poziom podstawowy lub rozszerzony); <-- jaki tylko sobie wymyślisz : niemiecki,rosyjski,włoski,hiszpański,angielski i wiele wiele innych :P

• część pisemna z:
a) z języka polskiego (poziom podstawowy lub rozszerzony),
b) języka obcego nowożytnego (tego samego co w części ustnej - na poziomie podstawowym lub rozszerzonym),
c) matematyki (poziom podstawowy lub rozszerzony)
d) wybranego przez zdajÄ…cego przedmiotu (poziom podstawowy lub rozszerzony)
Absolwent może zdawać egzamin maturalny z dodatkowych przedmiotów,
w części ustnej z:

• jÄ™zyka obcego nowoĹĽytnego, innego niĹĽ wybrany jako obowiÄ…zkowy (na poziomie rozszerzonym),
• jÄ™zyka grupy etnicznej (na jednym poziomie);

w części pisemnej z jednego, dwóch lub trzech przedmiotów - jeśli nie były to przedmioty wybrane jako obowiązkowe (poziom rozszerzony):

• biologia
• chemia
• fizyka z astronomiÄ…
• geografia
• historia
• historia muzyki
• historia sztuki
• informatyka
• matematyka
• wiedza o spoĹ‚eczeĹ„stwie
• wiedza o taĹ„cu
• filozofia (od sesji wiosennej roku 2007/2008)
• jÄ™zyk grecki i kultura antyczna
• jÄ™zyk Ĺ‚aciĹ„ski i kultura antyczna (od sesji wiosennej roku 2007/2008)
• jÄ™zyk grupy etnicznej
• jÄ™zyk obcy nowoĹĽytny

o :) generalnie wybierasz na maturze to co jest wymagane na wybranym przez Ciebie kierunku (studia)
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Doł±czyła: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wysłany: 2009-04-27, 18:27   

Hm..a ja od dłuższego czasu zastanawiam się czy nie zdać podstawy włoskiego zamiast podstawy angielskiego chociaż szczerze mówiąc boje się , nie jestem na tyle osłuchana ,aby swobodnie wyrażać się w tym języku na niektóre tematy nawet na poziomie podstawowym co jest wymagane w egzaminie ustnym..No cóż pożyjemy zobaczymy ^^
_________________
Drugs&hugs.
 

Ostia  

VIP


Doł±czyła: 02 Lut 2009

   

Wysłany: 2009-04-27, 18:28   

Kometa, a na studiach ci wezmą pod uwagę ten włoski na podstawie?
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Doł±czyła: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wysłany: 2009-04-27, 18:32   

Ostia, nie wiem ^^ Myślę ,że w chwili obecnej nie ma to większego znaczenia, tak sobie raczej głośno myślę , wątpie,abym znalazła czas na przygotowanie się z tego języka ,przynajmniej angielskiego jestem mniej więcej pewna zwłaszcza ,że nie możemy sobie wybrać dodatkowego przedmiotu w obowiązku i powoduje to ,że czekają mnie dwa rozszerzenia.
_________________
Drugs&hugs.
 

Stahu  

Wymiatacz

Mnie nie nabierzesz



Wiek: 31

Doł±czył: 11 Kwi 2009

Sk±d: POLSKA

   

Wysłany: 2009-04-30, 14:43   

ja idąc do liceum zaznaczyłęm na karcie angielski wiodący i niemiecki kontynuację, ale wzieli okaząło się że wzięli mnie do gupy z wiodacym niemieckim i francuskim od podstaw. Poszedłem do dyrektora i teraz mam dziwną sytuację, bo mam rozszerzony niemiecki w angielski, czyli jestem w grupie maturalnej z niemieckiego i angielskiego, mimo iż maturę będę pisać z angielskiego.
_________________
Forum dla wszystkich z fobią społeczną lub szkolną
 

Amelia  

Mega wymiatacz



Wiek: 32

Doł±czyła: 22 Mar 2009

Sk±d: bdg

   

Wysłany: 2009-05-04, 10:25   

Nie nie muszisz pisac niemieckiego, ale... jesli masz go więcej to chyba bardziej się opłaca tego niemca. No chyba , że się prywatnie tez anglika uczysz. Albo, mozesz tez oba pisac. Jeden jako języka, a drugi jako przedmiot.

laven napisał/a:

Poza tym jeśli się chce można na poziomie rozszerzonym pisać jeszcze 3 przedmioty


Od matury 2010 mozna na podstawie, a jak ktos chce to musi podstawe, a później rozszrzenie.

http://www.perspektywy.pl...ntent&task=view
 

Sarusia  

User


Wiek: 31

Doł±czyła: 06 Cze 2009

   

Wysłany: 2009-06-06, 19:41   

na maturze zdajesz ten język który wybierzesz ale musisz się go uczyć w szkole :-)
 

Forum młodzieżowe e-Mlodzi.com