Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Grazkar

User


Do³±czy³: 18 Maj 2014

   

Wys³any: 2014-05-18, 15:49   JÄ™zyk POLSKI - matura proszÄ™ o POMOC :(

Witam Was! :) Mam jutro maturę ustną z języka Polskiego, temat? Motyw nieśmiertelności. Wybrałem utwory 1) Asnyk Adam, Nieśmiertelni
2) Horacy, Exegi monumentum aere perennius
3) Kochanowski Jan, Pieśń XXIV.
4) Słowacki Juliusz, Testament mój
Czy przychodzą Wam do głowy jakieś pytania, które szanowna komisja może mi zadać? Proszę Was o pomoc!
 

Sacharoza

User


Do³±czy³: 16 Gru 2013

   

Wys³any: 2014-05-18, 15:57   

musisz znać gatunki literackie wybranych utworów, jak masz wiersze, to może środki stylistyczne, jakieś prądy artystyczne i filozoficzne które tam się pojawiają. Ja jak miałam Wesele, to pytali mnie o mity o polakach, które są w utworze, co to jest ballada, bo omawiałam ¦witeziankę Mickiewicza, a ostatnie pytanie, to dotyczyło konkretnie mojego tematu..
 

Grazkar

User


Do³±czy³: 18 Maj 2014

   

Wys³any: 2014-05-18, 16:07   

Dziękuję Ci za odpowiedź. A jak uważasz? CO nie co o samych autorach muszę wiedzieć, czy wkuwanie kto kim jest i skąd sobie odpuścić?
 

Sacharoza

User


Do³±czy³: 16 Gru 2013

   

Wys³any: 2014-05-18, 16:16   

możesz sobie poczytać na temat ich twórczości, główne założenia, tematyka, epoki, ale myślę, że lepiej przeanalizuj swoją prezentację i zastanów się, o co mogą się spytać, do czego 'doczepić', na podstawie tego co mówisz.
 

Pewien Rybak  

User



ImiÄ™: Aleksander

Wiek: 29

Do³±czy³: 17 Maj 2014

Sk±d: Pomorskie

   

Wys³any: 2014-05-18, 18:33   

Masz teksty które nauczyciele znają, i tym samym dałeś im pole do popisu przy odpytywaniu.
To są raczej krótkie utwory, więc z treści będzie mało pytań. Ewentualnie o interpretację jakichś motywów mogą zapytać. Myślę że powinieneś powtórzyć sobie, tak z grubsza, życiorysy autorów. Jestem już po ustnej, i mojego kolegę z klasy pytali w którym okresie twórczości Mickiewicz napisał Stepy Akermańskie (miał je bibliografii).
_________________
A gdy wolność będzie pełna
I nie będzie żadnych granic
To wybuchy szczęścia
Odłamkami będą ranić
Wszyscy coście dziś biedni
I jecie chleb powszedni
Tacy mali i nieważni
¯yjący w bojaźni
Wsłuchacie się w słowa
co z ust padną jak wystrzał
 

hub93  

Stały User



Wiek: 31

Do³±czy³: 11 Kwi 2014

   

Wys³any: 2014-05-18, 20:06   

O pytania się nie martw, ja miałem min takie: "co się dowiedziałeś nowego przygotowując prezentację". Możliwe że co komisja to całkiem inne rodzaje pytań ale wydaje mi się że będą w stylu "lanie wody"
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com