Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj si!

Zapomniae hasa?

Przypomnij je

Zamknity przez: Mizantrop | 2013-07-05, 13:26

Autor

Wiadomo

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 30

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2010-10-18, 17:58   Kilka drobnych sugestii

Pisałem o tym już jakiś czas temu w shoutboxie, więc zapewne wielu osób to nie zdziwi. Chciałbym zasugerować kilka zmian na forum, które raczej nikogo nie powinny pokrzywdzić.

PUNKT PIERWSZY- REGULAMIN
Jak wiadomo, regulamin stanowi ważną część każdego forum. Ten tutaj niezbyt różni się od tych z innych stron, jednakże pozostaje antyczne prawo jego interpretacji. Z tego powodu sugerowałbym go rozbudować, poszerzyć o np. punkt dotyczący linków zewnętrznych, dopracować punkt dotyczący awatarów itd., w miarę możliwości konsultując się z użytkownikami.

PUNKT DRUGI- OSTRZE¯ENIA
To dotyczy głównie bardziej "zasiedziałych" użytkowników. Zwróciłem ostatnio uwagę, że pomimo tych samych przewinień różnych osób, kara wciąż jest zależna od widzimisię moderatora/administratora. Najprostszym rozwiązaniem byłoby stworzenie listy jaka kara za co i dla kogo, przy czym "kogo" oznacza staż( liczbę postów) użytkownika. Powinna ona uwzględniać również częstotliwość przewinienia( raz na jakiś czas, często...).

PUNKT TRZECI- PRZYJAZNO¦Æ DLA NOWYCH U¯YTKOWNIKÓW
Dotyczy głównie moderatorów. Sugerowałbym troszkę większą pobłażliwość dla nowych użytkowników, oczywiście w granicach rozsądku. Jeśli raz czy dwa założą temat w złym dziale, zamiast go usuwać- przenieść i w poście upomnieć założyciela. Podobnie sprawa ma się z nazwami tematów, które czasami wypadałoby zasugerować( nowi niekoniecznie wiedzą, co ma się na myśli pisząc "bardziej precyzyjna").

PUNKT CZWARTY- ROZS¡DEK :!:
To tylko drobna uwaga z mojej strony. Zdarza się, że niektóre awatary, podpisy i co by to jeszcze nie było, zawierają ukryty sens, często dla kogoś obraźliwy. Nie rozumiem podchodów takich jak:
http://www.e-mlodzi.com/a...kow-vt17703.htm
http://www.e-mlodzi.com/a...ine-vt17711.htm
http://www.e-mlodzi.com/blog-garego-vt19432.htm
http://www.e-mlodzi.com/a...owa-vt18139.htm
http://www.e-mlodzi.com/o...ine-vt17732.htm
w których bez ton spamu i oślej upartości się nie obejdzie. Aż chciałbym zasugerować odrobinę więcej analitycznego i syntetycznego myślenia: co? gdzie? kto? w jakim celu?. Zadając sobie pytania według tego schematu można szybko dojść do odpowiednich wniosków.

Dziękuję za uwagę.
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

Ostatnio zmieniony przez Szej-Hulud 2010-10-18, 18:02, w caoci zmieniany 1 raz  

Einmana  

Pogromca postów


Wiek: 33

Doczya: 12 Pa 2010

   

Wysany: 2010-10-25, 17:52   

Cytat:

PUNKT TRZECI- PRZYJAZNO¦Æ DLA NOWYCH U¯YTKOWNIKÓW
Dotyczy głównie moderatorów. Sugerowałbym troszkę większą pobłażliwość dla nowych użytkowników, oczywiście w granicach rozsądku. Jeśli raz czy dwa założą temat w złym dziale, zamiast go usuwać- przenieść i w poście upomnieć założyciela. Podobnie sprawa ma się z nazwami tematów, które czasami wypadałoby zasugerować( nowi niekoniecznie wiedzą, co ma się na myśli pisząc "bardziej precyzyjna").


W dodatku myślę, że takie zachowania moderatorów są bardzo zniechęcające. Za mało luzu jest. Już nie jedno forum poleciało za zbytnią gorliwość. I nie chodzi o to aby panowała tu anarchia, ale respektować regulamin można w przyjazny sposób. Zamiast pisać: opcja szukaj nie gryzie można napisać po prostu, że taki temat już był i więcej informacji możesz uzyskać tu i tu (wkleić link). Czasem jak czytam odpowiedzi modów to tak jakby mieli kij od szczotki w czterech literach. Warto pamiętać, że nie każdy ma jakieś forumowe doświadczenia za sobą i można by tutaj postawić na mały liberalizm, lub stronę z rejestracją wyposażyć w regulamin, tak aby każdy mógł przeczytać od razu i zaakceptować niż klikać na odpowiedni odnośnik (bo większości się nie chce tego robić, ale jeżeli już się podstawi pod nos.. to się przeczyta).

I tak pomyślałam sobie nad problemem pojawiania się tych samych tematów. Jasne, że lepiej by było gdyby nie było 10 takich samych tematów... ale zamiast usuwać taki temat może by tak przenosić post użytkownika do odpowiedniego wątku (tak żeby zamiast tracić ciekawy post, odświeżyć już istniejący temat)? Nie wiem, może takie coś się praktykuje, ale nie zauważyłam.
 

TQIT  

VIP


Doczy: 22 Gru 2008

   

Wysany: 2010-10-25, 18:10   

Szej-Hulud napisa/a:

Najprostszym rozwiązaniem byłoby stworzenie listy jaka kara za co i dla kogo, przy czym "kogo" oznacza staż( liczbę postów) użytkownika. Powinna ona uwzględniać również częstotliwość przewinienia( raz na jakiś czas, często...).


Sam piszesz w poprzednim punkcie i interpretacji, a "raz na jakiś czas" czy "często" są to tak względne określenia, że w głowie sie nie mieści. Po drugie to zupełnie nietrafiony pomysł, co było nie raz już tłumaczone.

Einmana napisa/a:

I tak pomyślałam sobie nad problemem pojawiania się tych samych tematów. Jasne, że lepiej by było gdyby nie było 10 takich samych tematów... ale zamiast usuwać taki temat może by tak przenosić post użytkownika do odpowiedniego wątku (tak żeby zamiast tracić ciekawy post, odświeżyć już istniejący temat)? Nie wiem, może takie coś się praktykuje, ale nie zauważyłam.


Jak w temacie wywiąże się już dyskusja to są scalane, jeśli nie to do kosza od razu.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

Einmana  

Pogromca postów


Wiek: 33

Doczya: 12 Pa 2010

   

Wysany: 2010-10-25, 18:15   

Cytat:

Jak w temacie wywiąże się już dyskusja to są scalane, jeśli nie to do kosza od razu.


Ale jakoś zauważyłam, że kiedy pojawia się nowy temat, a już się kiedyś pojawił, wkracza mod do akcji i pisze o szukajce i przenosi temat do śmietnika.
Nie ma szans na dyskusję. A zamiast czegoś takiego przydałoby się właśnie dać szansę na rozmowę... Usuwając temat, przenosząc post do tego starego tematu. Nawet nie dawać szansę nowemu tematowi, bo po co? Od razu przenosić.
 

TQIT  

VIP


Doczy: 22 Gru 2008

   

Wysany: 2010-10-25, 18:18   

Einmana napisa/a:

Ale jakoś zauważyłam, że kiedy pojawia się nowy temat, a już się kiedyś pojawił, wkracza mod do akcji i pisze o szukajce i przenosi temat do śmietnika.
Nie ma szans na dyskusję. A zamiast czegoś takiego przydałoby się właśnie dać szansę na rozmowę... Usuwając temat, przenosząc post do tego starego tematu. Nawet nie dawać szansę nowemu tematowi, bo co jak nawiąże się dyskusja? Będą dwa takie same tematy?
Chyba, że dalej czegoś nie rozumiem.


Chwała tym, którzy duplikaty wywalają. Po co dawać szansę na dyskusję, skoro na ten temat dyskusja już jest? Niech sobie chętni do dyskusji tam idą.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

Einmana  

Pogromca postów


Wiek: 33

Doczya: 12 Pa 2010

   

Wysany: 2010-10-25, 18:25   

Cytat:

Niech sobie chętni do dyskusji tam idą.


Jasne... ale nie każdy nowy user wpadnie na genialny pomysł, że taki temat już był. I tak samo nie każdy człowieczek domyśli się lub już wie, że jest coś takiego jak szukaj. Będzie raczej zaabsorbowany swoim problemem (tematem) i zamiast poszukać założy nowy temat. I co? Mod wejdzie, zamknie, przeniesie do kosza - i koniec. A moim zdaniem taktowniej by było, wejść, przenieść post do starego wątku i nakierować autora, że jego temat został usunięty, a post przeniesiony do starego tematu i tam może kontynuować dyskusję.
Mnie osobiście nie podoba się takie... traktowanie nowych tak jakby mieli już wszystko wiedzieć o forum.
 

coca.cola  

Hiper wymiatacz

Oh. Wow. Lovely.



Doczya: 27 Cze 2010

   

Wysany: 2010-10-25, 18:32   

Einmana napisa/a:

Czasem jak czytam odpowiedzi modów to tak jakby mieli kij od szczotki w czterech literach.


Jestem bardzo ciekawa, jak wyglądałyby Twoje wypowiedzi, gdybyś po raz kolejny miała pisać 'nie ten dział (...)'.
Przy zakładaniu konta akceptuje się regulamin, a regulaminie wyraźnie pisze, by zakładać tematy w przeznaczonych do tego działach. Jak ktoś jest za przeproszeniem idiotą, to trudno nie stracić cierpliwości.
_________________
- Chyba się w panu zakochała, bo przeklinała pana całymi tygodniami.

Tumi Amar...
 

Einmana  

Pogromca postów


Wiek: 33

Doczya: 12 Pa 2010

   

Wysany: 2010-10-25, 18:38   

Cytat:

Jak ktoś jest za przeproszeniem idiotą, to trudno nie stracić cierpliwości.


Ale właśnie chyba taki moderator powinien mieć tę cierpliwość, jak i rozsądek. Nie każdy może zostać moderatorem, jeżeli ktoś nie może się powstrzymać od krzywego uśmiechu, zwłaszcza do nowego, to myślę, że nie jest na odpowiednim stanowisku. Rozumiem, że są dobre i złe dni. Spoko... ale chyba każdy chce się czuć dobrze na forum, a nie, że ledwo co się ktoś loguje i zaraz dostaje nieprzyjemnie brzmiący (chłodny) komentarz. Moderatorzy powinni być bardziej ludzcy. Ale nikt nie musi się ze mną w tym zgadzać. Tak sobie tylko uroiłam, że byłoby milej.

To jak pierwsze wrażenie przy nowo napotkanym człowieku. Wolisz uśmiech czy obojętną minę? Ja to pierwsze.
 

coca.cola  

Hiper wymiatacz

Oh. Wow. Lovely.



Doczya: 27 Cze 2010

   

Wysany: 2010-10-25, 18:59   

Einmana napisa/a:

moderator powinien mieć tę cierpliwość, jak i rozsądek.


Einmana napisa/a:

Moderatorzy powinni być bardziej ludzcy.


Moderator jest przede wszystkim również człowiekiem, nie BOT'em. Niektórzy tutejsi moderatorzy mają naprawdę długi staż. Wyobraź sobie siebie na tym stanowisku przez dajmy na to rok, dzień w dzień, a nawet kilka razy dziennie z uśmiechem klepiącą 'nie ten dział (...)'. Niezależnie od pogody, humoru, własnych problemów.
Wchodząc tu zgadzasz się z REGULAMINEM. A on po to jest, żeby go przeczytać i stosować się do niego, a nie wpadać na forum i robić burdel.
¯ycie nikogo nie będzie głaskać po dupce. Tak samo jak tutaj nie ma wyjątków ani dla stałych użytkowników, ani dla tych nowych. Prawo, to prawo. Basta.

Einmana napisa/a:

ale chyba każdy chce się czuć dobrze na forum, a nie, że ledwo co się ktoś loguje i zaraz dostaje nieprzyjemnie brzmiący (chłodny) komentarz.


Jak się komuś nie podoba, to nikt go tu na siłę nie będzie trzymał, ani do kaloryfera przykuwał.
_________________
- Chyba się w panu zakochała, bo przeklinała pana całymi tygodniami.

Tumi Amar...
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 30

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2010-10-25, 19:14   

TQIT napisa/a:

Sam piszesz w poprzednim punkcie i interpretacji, a "raz na jakiś czas" czy "często" są to tak względne określenia, że w głowie sie nie mieści. Po drugie to zupełnie nietrafiony pomysł, co było nie raz już tłumaczone.


Wcale nie takie względne. Wszystko jest kwestią jawnej umowy pomiędzy administracją a moderatorami.
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

TQIT  

VIP


Doczy: 22 Gru 2008

   

Wysany: 2010-10-25, 19:18   

Einmana napisa/a:

Jasne... ale nie każdy nowy user wpadnie na genialny pomysł, że taki temat już był.


Przecież ZAWSZE piszemy, że dany temat został usunięty bo JU¯ TAKI BY£. Jeśli nie potrafią nowi czytać ze zrozumieniem - nie moja wina.

Poza tym tematy z Waszych Problemach, ze względu na indywidualność nie są usuwane. Jeśli natomiast ktoś jest ¦LEPY i nie widzi wytłuszczonych, czerwonych liter tego wdzięcznego działu - też nie moja wina i też taki temat będzie usunięty do kosza.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

Einmana  

Pogromca postów


Wiek: 33

Doczya: 12 Pa 2010

   

Wysany: 2010-10-25, 19:23   

Cytat:

Wyobraź sobie siebie na tym stanowisku przez dajmy na to rok, dzień w dzień, a nawet kilka razy dziennie z uśmiechem klepiącą 'nie ten dział (...)'. Niezależnie od pogody, humoru, własnych problemów.


Akurat tak się składa, że posiadałam podobną funkcję. Wiem co to znaczy klepać coś takiego. Ale akurat też miałam pod nadzorem takie działy gdzie nie wypadało robić komuś niemiłych uwag. I to chyba przestrzegałam. Mimo, że nie byłam lubiana na tamtym forum. Oczywiście starym wyjadaczom dawałam popalić, ale nowych powinno się traktować nieco ulgowo.

Cytat:

Wchodząc tu zgadzasz się z REGULAMINEM. A on po to jest, żeby go przeczytać i stosować się do niego, a nie wpadać na forum i robić burdel.


Taa, jasne, ale byłam świadkiem kiedy forum ledwie żyło, bo cała banda modów miała kije zamiast kręgosłupów. Ktoś się logował i po kilku dniach przestawał się udzielać. Jakby nie patrzeć, regulamin można stosować łagodnie. I przymykać oko na tych, którzy nie potrafią czytać, i odsyłać ich cierpliwie do regulaminu.
Ja nie mówię, że nadzór jest zły. Tylko wszystko zależy od tego jakie się ma podejście do innych, zwłaszcza tych, którzy mają dopiero zacząć swoje życie w naszych szeregach. Lepiej zachęcać niż odpychać.

Cytat:

¯ycie nikogo nie będzie głaskać po dupce. Tak samo jak tutaj nie ma wyjątków ani dla stałych użytkowników, ani dla tych nowych. Prawo, to prawo. Basta.


Cytat:

Jak się komuś nie podoba, to nikt go tu na siłę nie będzie trzymał, ani do kaloryfera przykuwał.


Takie podejście jednak sprawia, że z czasem coraz mniej ludzi się loguje, a im mniej ludzi tym gorzej prosperujące forum. A chyba nie tego chcemy?

Cytat:

Przecież ZAWSZE piszemy, że dany temat został usunięty bo JU¯ TAKI BY£. Jeśli nie potrafią nowi czytać ze zrozumieniem - nie moja wina.

Poza tym tematy z Waszych Problemach, ze względu na indywidualność nie są usuwane. Jeśli natomiast ktoś jest ¦LEPY i nie widzi wytłuszczonych, czerwonych liter tego wdzięcznego działu - też nie moja wina i też taki temat będzie usunięty do kosza.


Ale ja nie twierdzę, że nie należy usuwać. Owszem, ale chyba lepiej by było załatwiać takie sprawy bardziej zachęcająco, zwłaszcza (podkreślam n-ty raz) wśród nowych. Jak już pisałam wyżej.
 

alpen.  

Pogromca postów

małe duże dziewczę.



Imię: Klaudia.

Doczya: 09 Sty 2010

Skd: Wadowice.

   

Wysany: 2010-10-25, 19:28   

Forum i tak umiera, a żadne zmiany w moderacji tego nie zmienią. Tak sądze.
I nie róbmy z 'Nowych' takich ofiar. To nie banda 5 letnich przedszkolaków, a zwykle ludzie co najmniej po 13 rż. Bez przesady, czytanie ze zrozumieniem może na ciut wyższym poziomie?
_________________
jak Cie odnaleźć, gdy nie wiem gdzie szukać
 

Einmana  

Pogromca postów


Wiek: 33

Doczya: 12 Pa 2010

   

Wysany: 2010-10-25, 19:30   

Cytat:

Forum i tak umiera, a żadne zmiany w moderacji tego nie zmienią.


Tutaj jest jeszcze w miarę dobrze. ;p

Cytat:

I nie róbmy z 'Nowych' takich ofiar.


Jasne, nikt nie robi, jedynie chodzi mi o to, że forum powinno zachęcać do pisania, a nie zniechęcać.
 

coca.cola  

Hiper wymiatacz

Oh. Wow. Lovely.



Doczya: 27 Cze 2010

   

Wysany: 2010-10-25, 19:32   

Einmana napisa/a:

Akurat tak się składa, że posiadałam podobną funkcję.


I wszystko jasne. :facepalm:

Einmana napisa/a:

A chyba nie tego chcemy?


To nie należy do Twoich obowiązków. Administracja i moderatorzy wiedzą, co mają robić. Nie trzeba pokazywać im patykiem co jest źle i co jest nie tak.

Akurat E-Młodzi cieszą się dużą popularnością, w przeciwnym razie także Ty byś tutaj nie trafiła. Jeśli Twoim celem byłoby przekształcenie tego miejsca w samosie, czy inny kicz to pozwól, że tego nie skomentuję.
_________________
- Chyba się w panu zakochała, bo przeklinała pana całymi tygodniami.

Tumi Amar...
 

Forum modzieowe e-Mlodzi.com