Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Przesuniêty przez: metalmummy | 2016-05-19, 17:29

Autor

Wiadomo¶æ

Sonmi  

Hiper wymiatacz

Pov


Wiek: 29

Do³±czy³a: 30 Lip 2015

   

Wys³any: 2016-05-19, 13:02   Matma - praca domowa

Nie jestem pewna co do działu więc z góry przeprosiny dla moderatorów.
Mam na jutro do zrobienia cały arkusz powtórkowy z matmy, nie jest jakiś wybitnie trudny, większość zadań już mam, ale że jestem z matmy nie najlepsza, bo nie umiem zebrać wszystkich umiejętności do kupy, to trochę mi schodzi zrobienie szczególnie zadań otwartych, a dzisiaj już nie wyrabiam.
Jeśli ktoś umie rozpisać te 2 zadania to byłabym wdzięczna :padam:


zadanie 1:
Prostokąt ABCD ma boki |AB|=2a+8b, |BC|=6b+3, |CD|=3b+7, |DA|=3a+5. Oblicz obwód prostokąta.
(po moim kombinowaniu wyszło mi 18b+20, ale wolę sobie nie ufać w sprawie matmy)
zadanie 2:
Dany jest trapez, w którym podstawy mają długość 7cm i 10 + pierwiastek z 3cm. Ramiona trapezu tworzą z dłuższą podstawą kąty o miarach 45stopni i 60stopni. Oblicz pole i obwód trapezu.
 

Hella  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 03 Sie 2014

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2016-05-19, 13:53   

1. Musisz utworzyć układ równań, wiedząc, że:
|AB|=|CD|
|BC|=|DA|
2a+8b=3b+7
6b+3=3a+5
Wyliczasz np. b z pierwszego równania:
5b=7-2a
b=3½-⅖
I podstawiasz do drugiego równania. Wynikiem końcowym nie może być nic co zawiera literki, mają wyjść Ci same cyfry.

2. Oznacz sobie trapez tak jak na rysunku (z tym, że zamiast a i b napisz długości boków, które masz dane):


Następnie skorzystaj z zależności trygonometrycznych. Obliczysz dzięki temu zarówno ramiona trapezu, jak i jego wysokość. A potem już łatwo policzyć pole i obwód.

Mam nadzieję, że wszystko jasne. W razie czego pytaj. ;)
 

Sonmi  

Hiper wymiatacz

Pov


Wiek: 29

Do³±czy³a: 30 Lip 2015

   

Wys³any: 2016-05-19, 15:05   

Hella napisa³/a:

1. Musisz utworzyć układ równań, wiedząc, że:
|AB|=|CD|
|BC|=|DA|
2a+8b=3b+7
6b+3=3a+5
Wyliczasz np. b z pierwszego równania:
5b=7-2a
b=3½-⅖
I podstawiasz do drugiego równania. Wynikiem końcowym nie może być nic co zawiera literki, mają wyjść Ci same cyfry.


Zrobiłam dwojako, ale tym tropem i wyszły mi dwa różne wyniki, więc jestem trochę skołowana :mrgreen:

Hella napisa³/a:

2. Oznacz sobie trapez tak jak na rysunku (z tym, że zamiast a i b napisz długości boków, które masz dane):


Następnie skorzystaj z zależności trygonometrycznych. Obliczysz dzięki temu zarówno ramiona trapezu, jak i jego wysokość. A potem już łatwo policzyć pole i obwód.


A tu moja zabawa skończyła się na podstawieniu.

[ Dodano: 2016-05-19, 16:06 ]
Co do zadania 1 to kończąc to co napisałaś Ty, wyszło mi 22 2/5, a drugą drogą 36 2/3.

[ Dodano: 2016-05-19, 18:15 ]
Mam już oba zadania :) Dziękuję za naprowadzenie Hella.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com