Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Do³±czy³a: 10 Kwi 2010

   

Wys³any: 2015-06-24, 12:23   NajgÅ‚upsze bajki dla dzieci

Kontynuacja offtopu z tego tematu http://www.e-mlodzi.com/e...4,15.htm#797815

Oglądacie bajki razem ze swoimi dziećmi/rodzeństwem?
Jakie macie spostrzeżenia?
Pozwalacie im oglądać wszystkie bajki?
Czy były kreskówki, których rodzice zabraniali wam oglądać?
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

Different  

Pogromca postów



Wiek: 28

Do³±czy³: 31 Pa¼ 2012

   

Wys³any: 2015-06-24, 12:35   

Damn napisa³/a:

Oglądacie bajki razem ze swoimi dziećmi/rodzeństwem?


Damn napisa³/a:

Jakie macie spostrzeżenia?


Tak, oglądam czasem z rodzeństwem, ale częściej z siostrzyczką - 7 letnią. Niektóre bajki są naprawdę nieodpowiednie dla tak młodego widza, choćby "Wujcio Dobra Rada", bajka tak dziwna, że ciężko ją opisać co jest w niej tak niepokojącego. Co mi się najbardziej rzuciło w oczy to tygrysica srająca tęczą dzięki czemu może latać, czy wchodzenie ludziom przez uszy do mózgu, gdzie odnajdują rodzynki, następnie właściciel takowego mózgu wyciąga z ucha rodzynki i wsypuje do płatków z mlekiem - serio? :-o

Inną bajką, która jest nieco zrypana to "Niesamowity świat Gumballa" - ostatnio byłem świadkiem scen, gdzie Darwin i Gamball mieli jakiegoś zwierzaczka, takie owłosione coś. Próbowali go tam rozkochać, przytulali, całowali i w ogóle sielanka, a po czasie okazało się, że to nie jest ten zwierzaczek, a włosy pochodzące z ogolonej części ciała ich nauczyciela - nie było powiedziane czy to broda czy to głowa, jak dla mnie nieco sugerowali, że to łoniaki. Jeszcze ten przekaz podprogowy włosy w ustach, i takie obrzydliwe sceny - masakra.

Cała stacja nickelodeon ma jakiś dziwaczny 'przerywnik', w czasie zapowiadania następnej bajki słychać wyraźne dźwięki bekania, rzygania i pierdzenia - żałosne.



Damn napisa³/a:

Pozwalacie im oglądać wszystkie bajki?



Gdy widzę, że bajka jest nieodpowiednia to pytam się czy szukamy czegoś innego. Najlepsza z tych 'cartoonowo-networkowych' bajek to według mnie Pingwiny z Madgaskaru. Fajna bajka z humorem dla całej rodziny, bo nie raz wszyscy oglądamy xD


Damn napisa³/a:

Czy były kreskówki, których rodzice zabraniali wam oglądać?



Jak byłem na etapie bajek to nie mieliśmy kablówki, więc został mi ten standard, czyli godzina 19:00 dobranocka, a wówczas na TVP leciały w miarę przyzwoite bajki - wychowałem się na tabaludze, franklinie, bobie budowniczym, misiu uszatku, reksiu, bolku i lolku, gumisiach czy sąsiadach.
 

cappuccino  

VIP



ImiÄ™: Mama Madzia

Wiek: 36

Do³±czy³a: 04 Pa¼ 2009

   

Wys³any: 2015-06-24, 21:14   

Cytat:

Oglądacie bajki razem ze swoimi dziećmi/rodzeństwem?



Z córeczką ale bardzo rzadko bo ona jeszcze za malutka na bajki... Ogólnie z mężem oglądamy może z godzinę TV dziennie. Mamy internet w komórkach plus tablet więc jakieś wiadomości śledzimy bardziej przez internet. Nie oglądamy seriali żeby jakoś pilnować, że w środę o 19:00 trzeba włączyć TV bo dziś Leonsio rzuci Izaure :-D
Córka mimowolnie coś tam na TV zerka ale bardzo mało, nie interesuje ją to jeszcze. W sumie jej maks skupienia to taka połowa Bolka i Lolka :-)

Cytat:

Jakie macie spostrzeżenia?



Bajki są dziś za głośne i za chaotyczne. Tak jakby brakowało w nich treści, są jedynie charakterystyczni i bardzo głośni bohaterowie. Brakuje bajek z fabułą: jak Muminki, pszczółka maja czy smerfy.
Wolałabym aby moje dzieci oglądały kiedyś takie bajki.
Póki co Ola ogląda pół Reksia lub Bolka i Lolka.

Cytat:

Pozwalacie im oglądać wszystkie bajki?



Nie, tylko te z TVP ABC lub TVS - nasze polskie ze studia w Bielsku - Białej :)

Cytat:

Czy były kreskówki, których rodzice zabraniali wam oglądać?



Nie przypominam sobie.
_________________


http://mama24na7.blog.pl/
 

Jimmyblack  

Mega wymiatacz


ImiÄ™: Jimmy

Wiek: 28

Do³±czy³: 19 Maj 2015

Sk±d: Dublin

   

Wys³any: 2015-06-24, 21:25   

Ciężko teraz wyszukać jakąś najgłupszą bajkę, którą miałem okazję obejrzeć jako dzieciak. Nigdy nie lubiłem Kapitana Tsubasy, Dragon Kulek, Jatamanów, Krecika, Rumcajsa i wielu innych.
Natomiast lubiłem Smerfy, Gumisie, Było sobie życie.
_________________
Projektowanie gier, pomysły na gry, mój blog
http://projektowanie-gier.pl
Game Based Learning
http://gamebasedlearning.edu.pl/
 

Jimmy FoX  

VIP



ImiÄ™: Tomasz

Wiek: 33

Do³±czy³: 26 Lip 2008

Sk±d: Birmingham

   

Wys³any: 2015-06-25, 01:57   

Ed, Edd i Eddy - najgłupsza kreskówka evah.
_________________
Kadrowanie wspomnień
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2015-06-25, 20:34   

Damn napisa³/a:

Oglądacie bajki razem ze swoimi dziećmi/rodzeństwem?



Nie mam, zdarzało mi się obejrzeć kawałek czegoś, żeby mieć pogląd czym te dzieci są karmione

Damn napisa³/a:

Jakie macie spostrzeżenia?



Idioci karmią umysły dzieci idiotyzmami, a to przecież okres kiedy człowiek uczy się dosłownie wszystkiego.

Rozumiem że dziecko musi też mieć rozrywkę, ale nie oznacza to, że od razu ma być związana ze złymi wzorcami.
Np. taki Kubuś Puchatek w wersji z lat 80tych, zawierał zakamuflowane elementy dydaktyczne (np. zaprezentowany błąd w weryfikacji danych), a dzieci się raczej nie nudziły przy nim.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2015-06-26, 22:32   

philosophus napisa³/a:

Np. taki Kubuś Puchatek w wersji z lat 80tych, zawierał zakamuflowane elementy dydaktyczne (np. zaprezentowany błąd w weryfikacji danych), a dzieci się raczej nie nudziły przy nim.


:-o KubuÅ› Puchatek?
Człowieku normalne dzieci to oglądały "¯ółwie Ninja"! :-D
 

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Do³±czy³a: 10 Kwi 2010

   

Wys³any: 2015-06-27, 15:15   

Cytat:

Nie, tylko te z TVP ABC lub TVS - nasze polskie ze studia w Bielsku - Białej :)



Hmm, no wiesz :D nie wszystko co stare i polskie jest dobre, chociażby Filemon to niezła psychodela...
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2015-06-27, 16:09   

$karbówka napisa³/a:

Człowieku normalne dzieci to oglądały "¯ółwie Ninja"! :-D



Tak mi się właśnie wydawało że dorosłą młodzież ktoś przez rozum ciął.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2015-06-27, 16:14   

Cóż, widać obaj oglądaliśmy bajki ocierające się o zoofilię. :-D

Generalnie nic dziwnego, że dzieci płci męskiej wolą oglądać filmy/bajki gdzie jest akcja i coś się dzieje ciekawego, strzelają się czy biją, ewentualnie wspomniany wcześniej serial o piłce nożnej.
Równie można mieć pretensje, że ktoś dzieciaki po mózgu ciął, bo bawią się w wojnę czy biją na podwórku, ewentualnie w jakiś inny sposób rywalizują ze sobą. ( wystarczy przejrzeć ewolucję chłopięcych zabawek od czasów starożytnych )
To jest normalne zachowanie męskiej płci - wyżycie się, rywalizacja.

Kubuś Puchatek, dla bardzo małych dzieciaków pewnie stanowi atrakcję, ale nie ma mowy aby już 14 latek wolał to niż takiego Dragon Balla.
Więc sorry, ale pier*olicie Hipolicie. :-)
 

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Do³±czy³a: 10 Kwi 2010

   

Wys³any: 2015-06-27, 18:09   

No pewnie, dużo zależy od płci i wieku dziecka. Ja na przykład gdy byłam małą dziewczynką, lubiłam oglądać wszystkie bajki, od barbie Roszpunki po X-men. Niestety tego ostatniego mama mi nie pozwalała oglądać, bo przemoc, bo brzydkie, bo głupie. I w sumie pewnie słusznie, małe dzieci ciągnie bardzo często do zwykłej głupoty, a nie są na nią przygotowane. Trudno powiedzieć, że pokemony kogokolwiek czegokolwiek nauczyły czy miały w ogóle jakiś sens, ale dzieci to uwielbiały! Zbierało się żetony z pokemonami, pokeballe a potem na podwórku zabawa na długie godziny ;) . Gdy jest się dorosłym, trochę inaczej się na to patrzy, wyłapuje się z bajek ten bezsens. Ale kilkuletniego dzieciaka czasem w ogóle nie interesuje, co oni mówią w tej bajce ani co to znaczy, często wystarczy że obraz się rusza, że postaci są charakterystyczne, że coś się dzieje.

Tak więc w przypadku małych, kilkuletnich dzieci raczej kontrolowałabym co oglądają, bo chłoną to jak gąbka. Dzisiejsze bajki są takie krzykliwe i kolorowe, i dzieci przejmują negatywne zachowania. Mój bratanek z kuzynkami ogląda kucyki pony (bajka dedykowana maluchom), które krzyczą i gadają kompletne pierdoły, co skutkuje tym, że i dzieci się tak zachowują. Nie prezentują przy tym żadnych pozytywnych wzorców, wręcz przeciwnie - postacie są wredne i dręczą pozostałe, nie ma żadnej kontry. W wielu bajkach dla maluchów przewijają się właśnie te motywy bekania, pierdzenia, bo to dzieci śmieszy, ale jednocześnie stanowi bezdennie głupią, bezwartościową papkę karmiącą ich rozwijające się dopiero mózgi. Kiedy dziecko ma 3-4 lata wystarcza mu taki Reksio, Pomysłowy Dobromir i inne "nieme bajki" - jest to bardzo wartościowe, pozytywny przekaz podprogowy. Małemu dziecku puszczałabym bajki właśnie jak Reksio, troszeczkę starszym i rozumniejszym bajki z głosem i jasną fabułą, jak W jeżynowym grodzie (jeśli lubią zwierzątka), Franklin, Tabaluga, Gumisie, Olinek Okrąglinek, Miś w Dużym Niebieskim Domu, Pszczółka Maja no i zapomniany i nie wiem czy gdzieś jeszcze puszczany Sztruksik. Walory edukacyjne doskonale przekazują bajki takie jak Magiczny Autobus - niestety tego już także się nie puszcza, zamiast tego jest jakaś Małpka George, która to łamie prawa fizyki w co drugim odcinku, choć zamysł bajki był zupełnie inny... Prawie wszystkie kanały dla małych dzieci są bezwartościowe.

W przypadku 10-latka nie zwracałabym takiej uwagi, wtedy dzieci mają taki temperament (szczególnie chłopcy), że lubią przemoc i rywalizację w zabawie, lubią też oglądać takie bajki. Dziewczynki też tak mają, czasem bawiłyśmy się lalkami w dom albo w sklep, a czasem w Harry'ego Pottera czy Odlotowe Agentki i walczyłyśmy ze złem. Odlotowe Agentki na przykład to dla mnie kultowa bajka dla młodzieży dziewczęcej, tak samo jak Witch czy Winx, to są takie odpowiedniki Batmana czy Spidermana u chłopaków. Są to jednak bajki dla starszych dzieci. Myślę, że pozwoliłabym swojemu 10-letniemu dziecku oglądać takie coś, ten mały człowiek ma już swój rozum, a te bajki prezentują coś więcej niż głupią paplaninę i nonsens (jak np. w Gumballu, Spongebobie, które są przecież dedykowane MA£YM dzieciom, a nie przekazują zupełnie NIC! 0 fabuły). Stanowią pewną opowieść, fabuła jest prosta ale jasno określona, jest jakaś przemoc ale w wymiarze moim zdaniem nieszkodliwym dla starszego dziecka, niedosłowna, no i w imię walki ze złem - bardzo jasny podział na dobro i zło, które dziecko może w starszym wieku dobrze wyłapać i zrozumieć. Więc myślę, że takie starsze dzieci spokojnie mogą oglądać kreskówki jakie chcą, wychowanie powinno zrobić swoje tak, że nie będą oglądały gówien, a nawet jeśli, to nie będzie to dla nich aż takie szkodliwe.
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2015-06-27, 20:45   

Damn napisa³/a:

Małemu dziecku puszczałabym bajki właśnie jak Reksio, troszeczkę starszym i rozumniejszym bajki z głosem i jasną fabułą, jak W jeżynowym grodzie (jeśli lubią zwierzątka), Franklin, Tabaluga, Gumisie, Olinek Okrąglinek, Miś w Dużym Niebieskim Domu, Pszczółka Maja no i zapomniany i nie wiem czy gdzieś jeszcze puszczany Sztruksik.


A "Przygody kota Filemona"? :]
 

cappuccino  

VIP



ImiÄ™: Mama Madzia

Wiek: 36

Do³±czy³a: 04 Pa¼ 2009

   

Wys³any: 2015-06-27, 21:28   

Zgadzam się z Damn, właśnie dlatego mojej córce jak już to puszczam bajki "nieme"- są łatwe do zrozumienia, krótkie, jest dużo muzyki i jest dobrze podkreślona mowa niewerbalna. Gdy córki będą starsze chciałabym by oglądały takie Smerfy, Maja czy Gumisie. No i Muminki :).

Wszystko w sumie zależy od rodzica, to jak nauczy dziecko odbioru bajek i czy będzie się interesować tym, co dziecko ogląda.




Co jest złego w Filemonie :-D ? Akurat nie leci on o tej porze dnia, gdy moja mała ogląda bajkę, wiec jeszcze go nie zna, ale ja się na nim wychowałam i w sumie nie wiem o co chodzi :D ... fajny był ale i tak wolałam Bonifacego :D.
_________________


http://mama24na7.blog.pl/
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2015-06-27, 23:48   

cappuccino napisa³/a:

Co jest złego w Filemonie


W tym kocie, było coś niepokojącego. :-)
 

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Do³±czy³a: 10 Kwi 2010

   

Wys³any: 2015-06-28, 14:31   

Cytat:

Co jest złego w Filemonie :-D ? Akurat nie leci on o tej porze dnia, gdy moja mała ogląda bajkę, wiec jeszcze go nie zna, ale ja się na nim wychowałam i w sumie nie wiem o co chodzi :D ... fajny był ale i tak wolałam Bonifacego :D.



Też oglądałam za dzieciaka, ale to była naprawdę psychodeliczna bajka. Gdy ją obejrzałam jako "dorosła" osoba zrobiła mi się papka z mózgu :D Pewnie nie zaszkodzi, taki dzieciak mało rozumie, ale arcydzieło to to nie jest - jest bez sensu, jest smutna, czasami straszna, prezentuje nieprawidłowy stosunek do zwierząt jak to na wsi... Ale swojego kota pewnie nazwałabym Filemon, przynajmniej imię miał sympatyczne ten kot.
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com