Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj się!

Zapomniałeœ hasła?

Przypomnij je

Autor

Wiadomość

derk5  

User

Imię: Dominika

Wysłany: 2015-02-25, 16:05   Nowa matura

Boicie si? ustnego polskiego?
Bo ja strasznie. Najbardziej tego, ?e trafi mi si? jaki? plakat/obraz i nie b?d? potrafi?a si? do niego odnie?? pod k?tem jakiej? lektury i innego tekstu kultury.
Ile ja bym da?a ?eby móc sobie wybra? temat tak jak to by?o do tej pory. A nie ?e wchodz?, dostaj? temat, 15 minut przygotowania i mam mówi?...

samotny123  

User

Wysłany: 2015-02-25, 17:05   

Ja si? boj? dwóch rzeczy. Że albo si? zestresuj? i nie wydusz? ?adnego s?owa z siebie, albo zaczn? si? wym?drza? i la? wod? jak Niagara. Ale jedno jest pewne, na pewno nie b?d? wiedzia?, co opisuj? :D

Czarne Indigo  

VIP

szach mat

Imię: Julia

Wysłany: 2015-02-25, 17:14   

Nie.

KCN

Hiper wymiatacz

Wysłany: 2015-02-25, 18:18   

bardzo, jesli dostane obraz beda najszczesliwszym czlowiekiem na ziemii.
Jednak obawiam sie tematow jezykowych...

derk5  

User

Imię: Dominika

Wysłany: 2015-02-25, 18:44   

No podobno mo?e te? co? by? o gwarach; tak nam pani mówi?a po szkoleniu, na którym by?a ta g?ówna baba co tym zarz?dza.

thenikt1  

Stały User

XD

Wysłany: 2015-02-25, 20:56   

Bez kitu, ja mature mam dopiero za 2 lata, ale wci?? nie mog? zrozumie? po co jest obowi?zkowa matura. No okey, mog? zrozumie? angielski podstawowy jako obowi?zkowy lub inny j?zyk, ale polskiego czy matmy ju? nie. Akurat matma to DLA MNIE ok bo i tak b?d? chcia? zdawa? rozszerzenie, ale ten polski? Tak jak mówisz, 15 minut na przygotowanie do wypowiedzi ustnej i masz w 15 minut przypomnie? sobie ca?y materia? ksi??ek, wierszy, sonetów itp. które powsta?y 500 lat temu ;)

Tak?e trzymam za Ciebie kciuki, ?e zdasz, bo równie? si? tej wypowiedzi obawiam :-D

Damn  

Pogromca postĂłw

Queen Dude

Wysłany: 2015-02-25, 21:39   

Ja naprawd? rozumiem wasz? panik?, nerwy i l?k przed nieznanym. Jednak gwarantuj? wam - zdacie. Oni si? wami w tym roku dobrze zaopiekuj?. Reforma nie mo?e okaza? si? klap?. Dot?d oblewanie egzaminów ustnych to by?y przypadki marginalne i musi tak pozosta?.

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online

Kolarzino  

Stały User

Wysłany: 2015-02-25, 22:34   

Nie ma co si? spina?, matura, to nie studia, tutaj kwestia %. Na ustnym zawsze jest nerwówka, bez wzgl?du na zaawansowanie naszej wiedzy. Trzeba zadba? o spokój, opanowanie i pohamowanie naszych emocji - jednym s?owem s?owo klucz: g?owa/psychika - a uda si?. :-)
Osobi?cie na ustny z polskiego szed?em z priorytetem po prostu zdania (ah te wygórowane ambicj? z ojczystego jezyka :-D ), uzyska?em 80%, wi?c ogó?em teraz wspominam, to do?? pozytywnie.

Youthdaughter  

Stały User

Imię: Magdalena

Wysłany: 2015-02-26, 00:28   

Nie wiem kto wpad? na tak durny pomys? sposobu przeprowadzania nowych matur, ale z pewno?ci? nie by? wtedy trze?wy. Ja osobi?cie sram w gacie, jak sobie my?l?, ?e za dwa miechy wylosuj? temat z np. "Panem Tadeuszem" i nie wykrztusz? z siebie s?owa, bo nie umiem si? skupi? jak kto? gada mi nad uchem.
Damn - MAM NADZIEJĘ, ŻE MASZ RACJĘ. :mrgreen:

cappuccino  

VIP

Imię: Mama Madzia

Wysłany: 2015-02-26, 09:41   

Od wczoraj my?l?, wypowiedzie? si? czy nie...matur? mia?am w 2007 roku, wyjdzie, ?e si? m?drkuj?;-) ...ale wydaje mi si? ?e nowa ustna matura ma wi?cej sensu ni? recytowanie zakutej na pami?? prezentacji o byle czym,byle by by?o. W ?yciu "po szkole" raczej nie u?yjecie wiedzy na temat wielomianów czy budowy atomu, natomiast filmy ogl?da? b?dziecie cz?sto, ksi??ki czyta? te?. Sama si? zdziwi?am, jak cz?sto w doros?ym ?yciu rozmawia si? o problematyce ...lektur! Taka matura mo?e przyczyni? si? do tego, ?e b?dziecie kiedy? dobrymi rozmówcami:-) , znaj?cymi si? na rzeczy, s? wiec i plusy. My?l? te? podobnie do Damn, pierwszy rocznik nie mo?e zawie?? ;-)

http://mama24na7.blog.pl/

Damn  

Pogromca postĂłw

Queen Dude

Wysłany: 2015-02-26, 10:08   

Jak chodzicie na lekcje, to nawet nie musicie czyta? lektur, wystarczy, ?e przeczytacie notatki które macie. Czy jest du?o wi?cej pracy ni? do prezentacji? Nie wiem, na pewno trzeba wykaza? si? szersz? wiedz? ale je?li nie jest si? kompletnym ignorantem, to naprawd? idzie wymy?li? odpowied? na ka?de pytanie. Poza tym musicie w ko?cu zrozumie?, ?e matura ustna jest formalno?ci?, jest niewa?na. Wa?ne s? egzaminy które sami zdeklarowali?cie - tzw. dodatkowe. Pozosta?e trzeba po prostu zda?, a ustnej bardzo cz?sto mo?na nawet nie zda? i i tak dosta? si? na studia, pod warunkiem jej poprawy.

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online

~CH~  

Stały User

Wysłany: 2015-02-26, 11:25   

Ja, gdy zdawa?em rok temu, to te? musia?em improwisowaimprowizowa? z omawianiem tematu. Zaczn? mo?e od pocz?tku: natrafi?em na najgorsz? mo?liw? komisj? w szkole, gdzie ma?o kto mia? wi?cej ni? 50%. No, ale trafi?em to trafi?em, trudno. I?? trzeba, co te? uczyni?em. Nawijam, nawijam na egzaminie, a tu nagle mi przerwano, gdy? rzekomo mówi?em niezgodnie z tematem. Wyobra?cie sobie moje zdziwienie wtedy. Ca?kowite wybicie z rytmu. No nic, ale jako? si? do kupy pozbiera?em i pokombinowa?em tak, ?e zda?em.
Najwa?niejsze jest to, ?eby?cie si? tak nie stresowali. Na sesj? przyjdzie jeszcze czas. Wtedy dopiero b?dziecie mogli si? stresowa?, biegaj?c za zaliczeniami ?wicze?, a nast?pnie za poprawkami egzaminów :D

hellibiu

User

Wysłany: 2015-05-25, 13:24   

Nie jest wcale taka trudna. Tylko ta obowi?zkowa matematyka.

Hella  

Pogromca postĂłw

Wysłany: 2015-05-26, 18:58   

Wed?ug mnie najwi?kszym minusem nowej matury ustnej z polskiego jest to, ?e o zdaniu jej decyduje jedno pytanie. Nie ma wyboru pytania, nie ma innych zada? - je?eli nie trafi si? z pytaniem, matura oblana. A to jest do?? niesprawiedliwe, poniewa? nie zda? mo?e kto? z ca?kiem du?? wiedz? (ale mia? po prostu pecha i nie trafi?), a 30% uzyska kto?, komu trafi?o si? w miar? ?atwe zadanie, a wiedzy w gruncie rzeczy nie ma, bo mu si? przygotowa? nie chcia?o. Moja kole?anka, tegoroczna maturzystka, opowiada?a mi jakie pytanie dosta?a. Gdybym by?a na jej miejscu, nie zda?abym, poniewa? nie zna?am jednego s?owa, które by?o u?yte w poleceniu, a by?o kluczowe w tym zadaniu.

kami2211

User

Wysłany: 2016-05-19, 16:44   matura

Na tej stronie http://www.taniaksiazka.p...rium-maturalne/ znajdziesz ksi??ki, które pomog? Ci solidnie przygotowa? si? do matury. Aktualnie wi?kszo?? z nich mo?esz kupi? w promocyjnych cenach.

Forum młodzieżowe e-Mlodzi.com