Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj się!

Zapomniałeœ hasła?

Przypomnij je

Autor

Wiadomość

mikbart  

User


Imię: Bartek

Wiek: 17

Dołączył: 23 Sty 2020

Skąd: Łódzkie

   

Wysłany: 2020-01-25, 12:49   "Ojciec niepodległości"

Kto według was najbardziej przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości? Proszę o odpowiedź i argumentację. :oczami:
 

DeVaneio  

ModeratorDołączył: 27 Lip 2014

   

Wysłany: 2020-01-25, 19:12   

Wojciech Jaruzelski. Przez cały okres zimnej wojny pozostał polskim patriotą. Przez całe życie robił co mógł żeby w Polsce realnej było jak najlepiej. Najbardziej niedoceniany i znienawidzony człowiek przez obecną "inteligencję". Jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci historii powojennej.
_________________
Człowiek, który coś znaczy, żyje w taki sposób, że jego życie jest poświęceniem dla jego idei.

O. Spengler
 

mikbart  

User


Imię: Bartek

Wiek: 17

Dołączył: 23 Sty 2020

Skąd: Łódzkie

   

Wysłany: 2020-01-25, 19:21   

DeVaneio, Szanuję twoje zdanie, bardzo różniące się od mojego, ale chodziło mi bardziej o okres końcówki wielkiej wojny, tj 1916-1925
 

DeVaneio  

ModeratorDołączył: 27 Lip 2014

   

Wysłany: 2020-01-25, 19:37   

mikbart,

Ważnymi postaciami byli:
Ignacy Paderewski
Józef Piłsudski za pomysł na przyszłe państwo polskie pomijając pakt z Leninem i przewrót majowy
Roman Dmowski za patriotyzm i przemówienie podczas traktatu wersalskiego, pomijajac onr flange
Jak i również Wincenty Witos czy Iingacy Daszyński

Osobiście uważam że ojcem niepodległości jest generał Tadeusz Rozwadowski czyli człowiek który dokonał Cudu nad Wisłą.
_________________
Człowiek, który coś znaczy, żyje w taki sposób, że jego życie jest poświęceniem dla jego idei.

O. Spengler
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence griseImię: Łukasz

Wiek: 26

Dołączył: 07 Sty 2010

   

Wysłany: 2020-01-26, 14:53   

DeVaneio napisał/a:

Osobiście uważam że ojcem niepodległości jest generał Tadeusz Rozwadowski czyli człowiek który dokonał Cudu nad Wisłą


Ale wiesz, że samo określenie "Cud nad Wisłą" to wymysł endecki? "Cudem" owo wydarzenie zostało ochrzczone dlatego, że - w propagandzie endeków - Piłsudski i otoczenie byli niekompetentni ;)

[ Dodano: 2020-01-26, 15:12 ]
Od siebie, dodałbym do listy DeVa premiera Jędrzeja Moraczewskiego. Będąc drugim urzędującym premierem (po Daszyńskim), nadał prawa wyborcze kobietom i wprowadził 8-godzinny dzień pracy. Potem Moraczewski nieco przygasł politycznie, bo pomimo poglądów socjalistycznych, pozostawał wierny Piłsudskiemu.
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

DeVaneio  

ModeratorDołączył: 27 Lip 2014

   

Wysłany: 2020-01-26, 18:32   

Cytat:

Ale wiesz, że samo określenie "Cud nad Wisłą" to wymysł endecki? "Cudem" owo wydarzenie zostało ochrzczone dlatego, że - w propagandzie endeków - Piłsudski i otoczenie byli niekompetentni


Nie wiedziałem :oczami:
_________________
Człowiek, który coś znaczy, żyje w taki sposób, że jego życie jest poświęceniem dla jego idei.

O. Spengler
 

Ranger

Hiper wymiatacz

NavigatorDołączył: 14 Sie 2012

   

Wysłany: 2020-06-15, 12:04   

W sumie to raczej nie podpisal niczego bardzo waznego. Prezydent sam z siebie nie moze zaciagac zobowiazan miedzynarodowych. Do tego potrzebna jest aprobata parlamentu.

Teza o Jaruzelskim jako o ojcu niepodleglosci jest dosyc smiala. : ) Nie kwestionuje tego, ze z jego punktu widzenia, osobiscie raczej dzialal z dobra intencja. Ale nie nazwalbym tego dazeniem do niepodleglosci...

Polska odzyskiwala niepodleglosc kilka razy, i kazde takie odzyskanie mialo osobna, duza grupe ojcow. W 1989 - wiadomo, Walesa, Mazowiecki, Geremek i pare innych osob ktore intelektualnie stac bylo na kompromis oraz na wizje przyszlosci. Poprzednia niepodleglosc, ta z 1918, jest dzis juz mocno zmitologizowana, ale oczywiscie, nie da sie nie wskazac Pilsudskiego.
_________________
Smile or die!
 

Fedorowicz  

Pogromca postów


Dołączył: 06 Sty 2011

   

Wysłany: 2020-11-11, 08:22   

Polska obecnie nie jest niepodległa, bo ustawy powstają w Brukseli. Jesteśmy tylko częścią państwa o nazwie Unia Europejska, naszą stolicą jest Bruksela. Z powodu podpisania przez Lecha Kaczyńskiego traktatu lizbońskiego III RP utraciła suwerenność.Tegoroczne wydarzenia potwierdzają systematyczne, totalitarne zniewalanie narodu polskiego i utratę suwerenności oraz podporządkowanie władz zagranicznym decydentom. Fałszywa pandemia, psychoza strachu oraz dezinformacja wywołana przez nie-rząd i media stały się pretekstem do odbierania Polakom miejsc pracy, ustawowych i konstytucyjnych wolności i praw obywatelskich. Groźnym zjawiskiem jest zamykanie gospodarki, atak na rodzinę, zastraszanie medialne, agresja na tradycję i kościół, tresura i terror policyjno-maseczkowy, fałszywe testowania i nielegalne areszty, ataki policji z użyciem gazów, aresztowań i mandatów na legalne demonstracje i protesty. PiS przy pomocy fałszywej opozycji wypowiedział posłuszeństwo prawu i narodowi, tworzy własne antypolskie zasady a to jest kolejny krok do stworzenia państwa totalitarnego. Udało się też zdrajcom Polski podzielić i naszczuć Polaków na siebie oraz nieźle zarobić na koronapanice.


Funkcjonariusz dusi starszą kobietę..

[ Dodano: 2020-11-12, 04:25 ]
Ojcem niepodległości Polski jest oczywiście Roman Dmowski.
 

Forum młodzieżowe e-Mlodzi.com