Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj się!

Zapomniałeœ hasła?

Przypomnij je

Autor

Wiadomość

kasia_demańska  

Stały User

Wysłany: 2019-04-15, 22:28   Pożar Katedry Notre-Dame w Paryżu

Widzieliście to?
Taki piękny, symboliczny zabytek... gotyckie sklepienie krzyżowo-żebrowe, malowidła, witraże... Masakra. Jestem zdruzgotana :-(

Lady Virgin  

Hiper wymiatacz

Wysłany: 2019-04-15, 23:09   

a ja go nigdy nie widziałam na żywo :-(
Or unsingable songs

kasia_demańska  

Stały User

Wysłany: 2019-04-15, 23:12   

Lady Virgin napisał/a:

a ja go nigdy nie widziałam na żywo :-(

To już chyba nie zobaczysz :-(

sky816  

User

Girl Made Of Stars

Wysłany: 2019-04-16, 10:21   

Jestem po prostu załamana! To okropne... Taki piękny zabytek, tyle historii, sztuka, kultura... Tragedia. Zapewne odbudują, ale to już nie będzie to samo... A zawsze chciałam to zobaczyć. Po prostu płakać mi się chce.
We are made of stars

krul umiłowany  

Hiper wymiatacz

Imię: Rafał

Wysłany: 2019-04-16, 11:09   

a najgorsze jest to, ze juz podobno jest w planach postawienie Meczetu na jej miejsce :-(

"Każdy powinien radzić sobie z problemami na tyle na ile potrafi. Mi w dzieciństwie stary wchodził do wanny, a po forach nie płakałem."
~$karbówka

sky816  

User

Girl Made Of Stars

Wysłany: 2019-04-16, 12:15   

krul umiłowany napisał/a:

a najgorsze jest to, ze juz podobno jest w planach postawienie Meczetu na jej miejsce :-(

Co? Niemożliwe! Czytałam, że będą odbudowywali, Macron tak powiedział, a struktura nie została naruszona. Przecież nie zburzą ;; Niech nawet nie próbują ;-;

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise

Imię: Łukasz

Wysłany: 2019-04-16, 12:45   

Informacje prosto z farmy trolli pod Petersburgiem, co? :-)
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński

kasia_demańska  

Stały User

Wysłany: 2019-04-16, 13:22   

Szej-Hulud napisał/a:

Informacje prosto z farmy trolli pod Petersburgiem, co? :-)

Obawiam się, że jest jeszcze gorzej, czyli że wymyślił to sam :-)

Sonmi  

Hiper wymiatacz

Sonmi

Imię: Natalia

Wysłany: 2019-04-16, 18:45   

Od prywatnych darczyńców (dwóch :shock: ) zebrano już 300milionów euro na odbudowę.
Wiadomo, że nie będzie to to samo, ale na start jest ładna kwota, jak trzeba będzie to ludzie z własnych kieszeni nazbierają, żeby odbudować to cudo. :zdrowko:
Najważniejsze, że wytrzymała konstrukcja, żadne relikwie nie ucierpiały

acoo123  

Mega wymiatacz

Imię: Kamil

Ostrzeżeń:
 1/3/6

Wysłany: 2019-04-16, 19:02   

Faktycznie nic z relikwii nie ucierpiało.
Ucierpiała konstrukcja.Budynek jest niestabilny.Będzie albo już trwa ewakuacja pobliskich budynków mieszkalnych.Renowacja zabytku najprawdopodobniej potrwa kilkadziesiąt lat.Wcale mnie to nie dziwi patrząc na to że to jest jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli Francji jak i całego Gotyku jeżeli chodzi o architekturę.
Najprawdopodobniej zawinił czynnik ludzki.
Niestety ta katastrofa idealnie odwzorowuje sytuację we Francji :zalamany:
Co do zebrania datków na odbudowę zabytku to jest kwestia czasu.Na szczęście ludzie szanuję swoją sztukę.

DeSade  

Pogromca postów

Wysłany: 2019-04-16, 19:06   

Ja widziałam.
Co jest dla mnie interesującym zjawiskiem, to fakt, że niektórzy ZNAFCY sztuki płaczą podobno z tego powodu.
Ich serce krwawi. Osobiście mnie to smuci z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że nie umniejszając oczywiście wartości samej katedrze, smuci mnie, bo ludzie chyba więcej współczucia w obecnych czasach mają dla katedry, niż dla osób. Kiedy mówi się tyle o zamach terrorystycznych, to jakoś nikt nie płacze za OSOBAMI. Ale za katedrą już tak.
A najśmieszniejszy był wczorajszy komentarz jednego polityka, który znalazłam w Internecie - Katedrę odbudujemy wspólnie. Szkoda, że tyle milionów nie idzie na wspieranie biednych. :facepalm:

slavianin  

Stały User

szukający znajomych

Imię: Jacek

Wysłany: 2019-04-16, 19:07   

a najgorsze jest to, ze juz podobno jest w planach postawienie Meczetu na jej miejsce

To raczej żart, ale pasuję w tej sytuacji...

kasia_demańska napisał/a:

To już chyba nie zobaczysz

Zobaczy się, ale już w większości rekonstrukcję...

Sonmi napisał/a:

Najważniejsze, że wytrzymała konstrukcja, żadne relikwie nie ucierpiały

Bogu za to dziękować! Mam nadzieję, że nie ucierpiał też Polski relikwiarz używany przy koronacjach Królów Polskich (tak, znalazł się tam).

kasia_demańska napisał/a:

Taki piękny, symboliczny zabytek... gotyckie sklepienie krzyżowo-żebrowe, malowidła, witraże... Masakra. Jestem zdruzgotana

I pomyśleć, że mogło go nie być od 1789 roku! Francuscy barbarzyńcy, zwani rewolucjonistami, chcieli tą katedrę obrócić w perzynę! Ten zabytek od wandali uchronił ponoć pewien mieszczanin paryski, wmawiając, że gdyby ją zniszczyli uszkodziliby i inne budynki. Niestety Cluny już nie ma... Tak samo jak wielu innych cudownych zabytków gotyckich i romańskich...

DeSade  

Pogromca postów

Wysłany: 2019-04-16, 19:08   

Boli mnie, że obecnie większą wartość ma budynek, a nie ludzie.
I z tego powodu moje serce krwawi.

kasia_demańska  

Stały User

Wysłany: 2019-04-16, 19:10   

Zdecydowanie mogło być gorzej, mimo że pewnych rzeczy już się nie odzyska :-( Choćby drewnianej więźby dachowej z 1300 dębów sprzed 800 lat, bo cała spłonęła.
Ale ważne że konstrukcja stoi, choć dopiero jak ostygnie, będzie można ocenić, na ile jest zachowana.

slavianin  

Stały User

szukający znajomych

Imię: Jacek

Wysłany: 2019-04-16, 19:16   

DeSade napisał/a:

Po pierwsze dlatego, że nie umniejszając oczywiście wartości samej katedrze, smuci mnie, bo ludzie chyba więcej współczucia w obecnych czasach mają dla katedry, niż dla osób.

Fakt. Smutny niestety... :-(

DeSade napisał/a:

Kiedy mówi się tyle o zamach terrorystycznych, to jakoś nikt nie płacze za OSOBAMI. Ale za katedrą już tak.

Nie wspominając już o dzieciach zabitych przez aborcję...

DeSade napisał/a:

A najśmieszniejszy był wczorajszy komentarz jednego polityka, który znalazłam w Internecie - Katedrę odbudujemy wspólnie. Szkoda, że tyle milionów nie idzie na wspieranie biednych.

Oj, tu bym się już kłócił. Gdyby cofnęli te pieniądze na wspieranie antykultury, znalazłyby się fundusze i na katedrę i na biednych.

acoo123 napisał/a:

Niestety ta katastrofa idealnie odwzorowuje sytuację we Francji

Zgadzam się całkowicie. To taki symbol. Kiedyś zdjęcie płonącej katedry będzie w podręcznikach do historii jako symbol dziejów Francji w naszych czasach...

Forum młodzieżowe e-Mlodzi.com