Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Rosaline  

User

mów mi Rose. ;>



Do³±czy³a: 30 Wrz 2010

   

Wys³any: 2013-09-07, 19:51   Procesy redox.

Hej, mam taki problem: po obliczeniu, ile elektronów przyjął lub oddał dany atom, nie wiem, czy zabierać się za dodawanie w równaniach połówkowych H+ lub OH-, czy nie muszę tego robić.
Istnieje do tego jakaś reguła?
_________________
你這白痴!
 

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Do³±czy³a: 10 Kwi 2010

   

Wys³any: 2013-09-07, 22:10   

Nie do końca rozumiem o co Ci chodzi. Przede wszystkim, są dwie metody układania równań połówkowych do redoksów i lepiej jeśli się ich nie miesza. Pierwsza, metoda z samymi atomami (wspomniałaś o niej w pierwszej części zapytania), sprowadza się do zbilansowania tylko ilości elektronów po jednej stronie jednego równania oraz drugiej stronie drugiego równania (liczba oddanych i przyjętych elektronów musi być taka sama). Nie bilansujemy tam protonami, OH- ani wodą. Przykład:

Fe + AgNO3 -> Fe(NO3)2 + Ag
równania połówkowe:
Fe (0) -> Fe (II) + 2e-
Ag (I) + 1e- -> Ag (0) /x2
Fe + 2AgNO3 -> Fe(NO3)2 + 2Ag

Z kolei w metodzie jonowej bilansowania redoksów do ułożenia równań połówkowych nie bierzemy tylko samych pierwiastków z cząsteczek (chyba, że w równaniu reakcji widnieją wolne atomy na zerowym st. utl., tak jak w powyższym Fe i Ag). Wtedy w przypadku związków o budowie jonowej bądź polarnej (elektrolity) bierzemy poszczególne jony, a w przypadku związków niejonowych, słabo polarnych bądź niepolarnych (generalnie nieelektrolitów) - przepisujemy wzór całej cząsteczki. W tej metodzie konieczne jest bilansowanie H+ czy wodą, jeśli w równaniu reakcji występuje wodorotlenek to można próbować też z OH-. Należy baczyć by ładunek po obu stronach był zgodny (elektrony wsadzamy więc na końcu).
Na tym samym przykładzie wyjdzie prosto bo wystarczy bilans podobny do tego powyżej (tylko należy rozpisać jony)
Fe + AgNO3 -> Fe(NO3)2 + Ag
Fe -> Fe2+ + 2e-
Ag+ + 1e- -> Ag /x2

Inny przykład

MnO2 + HCl -> MnCl2 + Cl2 + H2O
Równania:
MnO2 + 4H+ + 2e- -> Mn2+ + 2H2O
MnO2 piszemy całą cząsteczkę, bo jest nieelektrolitem, jako że wystąpił tlen należy po drugiej stronie wpisać wodę w odpowiedniej ilości, aby ilość O się zgadzała. Po prawej brakujący wodór w postaci protonów oraz elektrony do wyrównania ładunku. Liczba przy wodzie jest współczynnikiem w równaniu reakcji.
2Cl- -> Cl2 + 2e-
Tutaj żadnego bilansu nie ma, tylko podwojenie jonów chlorkowych wynikające z samego równania. Nawet elektrony są ok. Należy pamiętać że rozpatrujemy tu tylko ilość jonów chlorkowych, które utlenią się do Cl2, przy uzupełnianiu współczynników trzeba uwzględnić też, że dwa jony utworzyły chlorek manganu.

MnO2 + 4HCl -> MnCl2 + Cl2 + 2H2O

Którą metodę bilansu wybierzesz, to już Twoja działka, ale na maturze i studiach wolą jonowo.
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com